Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

SP’de Kurtulmuş Seçildi

SP’de Kurtulmuş Seçildi
  • 27.12.2015

Saadet Partisi Kongresi’nde Erbakan’ın sürpriz bir şekilde Numan Kurtulmuş’un karşısına 43 isimlik bir liste çıkarması krize neden oldu.Erbakan’ın desteklediği ‘Yeşil Liste’ taraftarları kürsüyü işgal etti. Olayların ardından Numan Kurtulmuş’un listesi kabul edilirken, genel başkanlık için yapılan ilk oylamada gerekli olan salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tur oylama yapıldı. Kurtulmuş ikinci turda da seçilemedi ve 3. tur oylamaya geçildi. Salt çoğunluk aranmayan bu turda kayıtlı 1250 delegeden 310 oy alan Kurtulmuş yeniden Saadet Partisi Genel Başkanı oldu.

İLK TUR

Kongrede, oy sandıklarının kapanmasının ardından sayıma geçildi. Sayım sonucunda kayıtlı bin 250 delegeden 634’ü oy kullandı. Bu oylardan 571’i geçerli sayılırken, 63’ü geçersiz sayıldı. Numan Kurtulmuş’un ‘beyaz” listesi 490 oy alarak, seçimi kazandı. Ancak Kurtulmuş, genel başkanlık için gereken salt çoğunluk oyuna ulaşamadı.

İKİNCİ TUR

Atatürk Spor Salonu’nda yapılan kongredeki ikinci tur seçiminde kayıtlı bin 250 delegeden 287’si oy kullandı. Bu oylardan 279’u geçerli kabul edilirken, 8 oy da geçersiz sayıldı.

ÜÇÜNCÜ TUR

Üçüncü turda, 316 oy kullanıldı. Bu oylardan 6’sı geçersiz sayıldı.

İlk iki turda genel başkanlık için yeterli oyu alamayan Kurtulmuş, “salt çoğunluk” şartı aranmayan üçüncü turda 310 oyla, Saadet Partisi Genel Başkanlığına tekrar seçildi.

LİSTE SAVAŞI

Erbakan’ın sürpriz bir şekilde Numan Kurtulmuş’un karşısına 43 isimlik bir liste çıkarması krize neden oldu.Erbakan’ın desteklediği ‘ Yeşil Liste’ taraftarları kürsüyü işgal etti. Gruba çevik kuvvet müdahale etti. Yaşanan gerginlik sırasında bazı kameramanların kasetleri zorla alndı.

Erbakan’ın “Yeşil Liste” adını verdiği ve içerisinde Milli Görüş’de ilk dava arkadaşları olan isimlere yer vermesi, Numan Kurtulmuş’un ise yenilikçi değişim adı altında daha genç kadroları listeye koyması partide bölünmeye neden oldu. Milli Görüş tarihinde ilk kez bir kongerede olağaüstü durumların yaşanması delegeler arasında zaman zaman tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Yeşil ve Beyaz liste okununca delegeler “Tek liste istiyoruz, yoksa oy kullanmayacağız” şeklinde tepki gösterdiler. Beyaz liste adına kürsüye çıkan Numan Kurtulmuş, yaptıdığı konuşmada Erbakan’ın gösterdiği yeşil listeden istifa ettiğini açıklayarak ortada tek bir listenin olduğunu dile getirdi. Kurtulmuş, ikinci listeye itiraz etme gerekçesini şu sözlerle dile getirdi:

“Hayatamın her döneminde bu davanın içinde oldum. Son günlerde Saadet Partisi ile ilgili bir rüzgar esiyor. İktidar olmamıza çok yakın bir süreç kalmıştır. Çok hızlı bir ilerleme kaydettik. Ben her konuda çalışacak ekipler istiyorum. Milli Görüş’ün bu salonda bulunan hiç kimse ölçüsü ve ölçütü olamaz. Aynı tempoda çalışacak arkadaşlar istiyorum. Tabiki Onur Kurulu’muz olacak. Bu Onur Kurulu’nda tecrübelerinden, birikimlerinden yararlanacağımız abilerimiz olacak. Aylardır bu kongreye hazırlanıyorum, çok titiz çalıştım. Eğer ben bu partinin genel başkanıysam, müsaade edin de bu listede 10 kişiyi de benim tercih etme hakkım olsun.”

Kurtulmuş, Milli Görüş davasında yer alan isimlerin bilgilerinden, tecrübelerinden yararlanacaklarını, onları Onur Kurulu’nda görmek istediklerini dile getirdi. Kurtulmuş, Erbakan’ın gösterdiği yeşil listedeki Genel Başkan sıfatından istifa ettiğini açıkladı. Bu arada hem Kurtulmuş’un, hem de Erbakan’ın listesinde yer alan isimler de Erbakan’ın listesinden çekildi. Böylece, oylamaya geçilmeden Erbakan’ın listesi delinmiş oldu.

Erbakan adına kürsüye çıkan Oğuzhan Asiltürk ise yaptığı kouşmada, 40 yıldır Milli Görüş’te yer alan isimlere karşı çıkılmasını eleştirdi ve “Biz değişmeden yenileşme istiyoruz. Burada hepimiz kardeşiz. Biz yıllarca bu davanın içinde yer aldık. Partinin her aşamasında yer aldık” derken kendilerini yok sayılmasına tepki gösterdi.

KÜRSÜ İŞGALİNE ÇEVİK KUVVET MÜDAHALE ETTİ

İki listenin taraftarları arasında, kürsü önünde tartışmalar yaşandı. Necmettin Erbakan taraftarları, ‘Hocaya sadakat şerefimizdir’ ‘Hocayı seven oy kullanmasın’ şeklinde sloganlar attı. Parti yöneticileri, olası bir kavgayı önlemeye çalışırken, çevik kuvvet ekipleri, kürsüye çıkarak gerginlik yarattıkları gerekçesiyle bazı kişileri kürsüden indirdi. Bazı basın mensupları da yaşanan olaylar sırasında kasetlerinin zorla alındığını iddia etti.

42 İSİM YENİLENDİ..

Saadet Partisi Genel Kongresi’nde Genel Başkan Numan Kurtulmuş’un listesinde 42 yeni isme yer verildi.

Atatürk Spor Salonu’ndaki kongrede ilk tur seçimi sonrasında Kurtulmuş, genel başkanlık için gerekli olan salt çoğunluğa ulaşamazken, parti tüzüğü gereği seçime sunduğu Genel İdare Kurulu (GİK) ve Yüksek Disiplin Kurulu listesi seçimi kazandı.

Kurtulmuş’un listesinde Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ve kızı Elif Erbakan Altınöz gibi isimlerin yanı sıra partide daha önceki dönemlerde görev almış bazı isimler listelerde yer alamadı.

Kurtulmuş’un GİK listesinde Şevket Kazan ve Mete Gündoğan, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Tekdal, Celal Asiltürk, Orhan Altınöz ve Yasin Hatipoğlu gibi isimler yer almadı.

Kurtulmuş’un yeni GİK listesi şu isimlerden oluşuyor:
’M. Recai Kutan, Abdülbaki Erdoğmuş, Abdülhamit Gül, Ahmet Akçay, Ahmet Bakcan, Ahmet Bilgin, Ahmet Cemil Tunç, Ahmet Demircan, Ahmet Fevzi İnceöz, Ahmet Karavar, Ahmet Okur, Ahmet Sünnetçioğlu, Akif Gürdoğan, Alaaddin Parlak, Ali Aktaş, Ali Seyyar, Arafat Salih, Aydıner Atik Ağdağ, Aynur Demiray, Bahri Zengin, Cafer Güneş, Cevat Ayhan, Ekrem Baki, Emine Uçak Erdoğan, Emre Bağce, Erol Erdoğan, Ertan Yülek, İsmail Küçükali, Fikret Karabekmez, Halil Yıldız, Hasan Tahsin Şengün, Hayrettin Dilekcan, Hayrunnisa Kökbıyık, Hüsamettin Korkutata, Hüseyin Güleç, İsmail Keleş, İrfan Gül, İsmail Haskul, Kazım Arslan, Enis Başkakın, Lütfü Esengün, Selahattin Öztürk, Mehmet Batuk, Mehmet Sılay, Muhittin Bal, Mukadder Başeğmez, Musa Akbal, Musa Demirci, Mustafa Çetin, Mustafa Özkafa, Mücahit Yanılmaz, Müfit Yüksel, Nazım Maviş, Osman Mesten, Oya Akgönenç, Ömer Topaloğlu, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Remzi Çakır, Sami Dedeoğlu, Salih Kaçır, Saliha Şasa, Seda Yıldızhan, Serdar Akça, Sıtkı Abdullahoğlu, Sıtkı Cengil, Şamil Tekir, Selman Esmerer, Şeref Malkoç, Teoman Rıza Güneri, Turhan Alçelik, Ümmet Kandoğan, Veli Tolu, Yahya Coşkun, Yusuf Engin.”

Kurtulmuş’un Yüksek Disiplin Kurulu listesi ise şöyle:
“Nedim Urhan, Musa Sucu, Dursun Ali Düzenli, Ali Vural, Enver Bakırcı, İsmail Aydos, Naci Terzi, Abdullah Arar, Nevzat Sudaş, Seyfullah Şahin, Aladdin Sever Aydın.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."