Final

Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

SP’den Yemen’de Yaşananlara Tepki

SP’den Yemen’de Yaşananlara Tepki
  • 19.11.2018

Saadet Partisi (SP) Malatya İl Gençlik Kolları tarafından, Yemen’de yaşanan olaylara tepki amacıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Merkez PTT önünde düzenlenen ve Gençlik Kolları Başkanı Yunus Savaş’ın okuduğu, partinin bazı il yöneticileri ile gençlik kolları mensuplarının da katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında özetle şöyle denildi:

“Bugün çağdaş yezitlerin Kerbela’ya çevirdiği Yemen için, susuzluktan öldürülen Hüseyinler için ve zalimlere karşı kıyam etmek için bu meydandayız.

Bugün, emperyalizmin dünyayı parçalayıp talan ettiği dünya savaşlarına kısa bir ara vermesinin yüzüncü yılı, Bugün, ABD’nin İran’a karşı kullanması için Irak’a kimyasal silah satmaya başlamasının otuzuncu yılı, Bugün Koalisyon Güçlerinin, kimyasal silah bulundurduğu için Irak’ı işgal etmesininin on beşinci yılı, Bugün “Arap Baharı” adıyla İslam coğrafyasının yeniden dizayn edilmeye başlanmasının sekizinci yılı, geçmiş yıllarda Amerikan New York Times gazetesinin dış politika analisti Robin Wright’ın ortaya attığı; Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Libya ve Yemen’den oluşan 5 ülkeden 14 yeni devletin ortaya çıkacağı tezi adım adım gerçekleşmektedir.

Yemen halkı bir taraftan açlıkla boğuşurken öte taraftan kolera ile mücadele etmektedir. Temiz suya ulaşamamanın yol açtığı Kolera, ilaç ve aşının bulunmamasından dolayı hızla Yemen şehirlerine yayılmaktadır. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün aktardığı verilere göre, 2 bin 300 Yemenli koleradan dolayı hayatını kaybetmiştir. 1 milyon 100 binden fazla kolera vakasına rastlanmış, 3 milyon Yemenli ise kolera tehdidi altında yaşamını sürdürmektedir. Birleşmiş Milletler son yaptığı açıklamada, kısa süre içerisinde Yemen’e gıda ulaştırılamaması durumunda 14 milyon Yemenlinin açlıktan dolayı hayatını kaybedebileceğini belirtti. Kirli hesapların ve aşağılık ittifakların sonucunda Yemen’de, üç yıllık sürede beş bini çocuk, otuz bine yakın Yemenli ölürken yarım milyonu da yaralandı. On binlerce Yemenli başka ülkelere sığınırken, üç milyona yakın kişide ülke içinde yerinden ve yurdundan edildi, on milyona yakını da salgın hastalıklar ve açlığa terk edildi. Körpecik, günahsız, masum yavruların bir lokma ekmeğe muhtaç olması vicdanlara onarılmaz acılar zerk etti.

“Neden bu kan? Bu gözyaşı neden?” diye sorduğumuzda, sermayenin fotokopi medyasından yükselen tek cevap ise mezhep çatışmaları… Açıkça ifade etmek istiyoruz ki bu bir yalandır ve bunu tekrar edip duran koro da yalancıdır. İslam ülkelerindeki her karışıklıkta parmağı olan Siyonistlerin uydurduğu bir yalandır. Yeryüzünde çıkan her çatışmada iki tarafa da silah satanların uydurduğu bir yalandır. Dünyaya jandarma, başımıza bekçi olmak isteyen stratejik müttefiklerin uydurduğu bir yalandır. İslam coğrafyasından kanlı ve kirli ellerini çekmek istemeyen emperyalistlerin uydurduğu bir yalandır. Aynı yalanla, bu yalana inananların seyirciliğinde kaç ülkenin harap edildiğini biliyoruz. Ama bu yalanla yapılan mezalimin, yapılan soykırımların, yapılan katliamların hesabını da elbette tutuyoruz. Ve bu yalanın arkasında; Stratejik olarak Yemen’in Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda 200 adasının bulunması yatmaktadır. Bu yalanın arkasında; Dünya deniz ticaretinin % 40’ının geçtiği Kızıl Deniz ve Süveyş Kanalı’nın tek giriş ve çıkış noktası olan Bab’ül Mendeb Boğazına sahip olmasıdır. Yine bu yalanın arkasında; Yemenin Afrika Boynuzuna yakınlığı, Suudi Arabistan ile komşuluğu, Kızıl Deniz ve Arap Denizinde uzun bir kıyıya sahip olması, Aden, Hudeyde ve Feha gibi önemli limanlara sahip olması yatmaktadır.

Yemen’deki bu acımasız kıyımın sebebi; zalimlerin bitmek bilmez ihtirasıdır, Emperyalizmin doymak bilmez açgözlülüğüdür, Siyonizm’in arzı mevut arzusudur, ABD’nin kibirli saldırganlığıdır, Avrupa’nın ikiyüzlülüğüdür, Birleşmiş Milletlerin gerçek yüzüdür Ve Müslüman ülkelerdeki koltuk sevdalılarının işbirlikçi tutumudur.

Biz kendimiz için istediğimiz gibi Yemen için de tüm dünya için de adaletin, barışın, sükunetin her yerde hâkim olmasını istiyoruz. Silah tüccarlarının, kanla beslenenlerin ve onların kuklalarının ve maşalarının oyunları bitsin istiyoruz. Artık bu savaş dursun, bölgede kimin eli ve emeli varsa defolup gitsin diyoruz.

Burada yaptığımız; bir yakınma, bir şikâyet, bir ağıt toplantısı değildir. Bu bir uyanış çağrısıdır. Akla, izana ve vicdana sahip olanlara, Kalplerde saklı hazinelere talip olanlara, İnsanlara, tüm insanlığa; Bu bir avuç iktidar sahibi zümreye dur demek için bir birleşme çağrısıdır. Bugün Yemen’de ortaya çıkan bu zulmün, bu vahşetin, bu kibrin bin bir yüzünü her yerde ifşa edip el ele direnmenin çağrısıdır. Din, dil, ırk, renk ve mezhep ayrımlarının ötesine geçip; insanlık ailesine musallat olmuş bu sömürü ve cinayet şebekesine karşı birlik olma ve mücadele çağrısıdır. D-8 İslam Birliği’nin aktif hale getirilmesinin vakti ve çağrısıdır. Bölük pörçük olan İslam coğrafyalarına, “Silkelenip, bir olmanın zamanıdır.” demenin çağrısıdır. Bu çağrı bizden önceki mazlumların çağrısıdır. Bu çağrı yeryüzünde bir damla gözyaşı kalmayıncaya dek mücadele edileceğinin çağrısıdır.

Biz buradan haykırıyoruz ki: İslam Birliği kurulmadan, birliğimiz tesis edilmeden bu vahşet son bulmayacaktır. Biz buradan Yemen’de yaşanan bunca vahşete karşı kafalarını koltuğuna gömen Müslüman ülkelerin yöneticilerine sesleniyoruz; Bu zulme çanak tutanlarla ilişkiler derhal kesilmelidir, Biz buradan diyoruz ki ülkemizin dönem başkanlığını yaptığı D-8’ler ve İslam İşbirliği Teşkilatı acilen toplanmalı; askeri, siyasi, ekonomik adımlar net ve kararlı bir şekilde atılmalıdır.

Gerekli adımları atmayan herkes, akan kanın ve dökülen gözyaşının bir parçası olmaktan kurtulamayacaklardır.

Biz, Saadet Partisi Gençlik Kolları olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yeryüzünde kime yapılırsa yapılsın zulmün ve zalimin karşısında olacağımızı, kimden gelirse gelsin iyinin, doğrunun, faydalının ve hakkın yanında olacağımızı buradan ilan ediyoruz. İslam Birliği’ni kurmak ve Yeni Bir Dünya’yı inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız.”

Bülten 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."