Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Şüphelerimiz Devam Ediyor’

‘Şüphelerimiz Devam Ediyor’
  • 27.12.2015

Turgut Özal’ın ölümünün 16. yıldönümü dolayısıyla Malatya’da “Özal’ın Vizyonu” konulu konferans veren eski bakan Hasan Celal Güzel, Özal’ın ölümüyle ilgili şüphelerinin devam ettiğini söyledi.

Güzel’in konuşmacı olduğu konferansla ilgili Belediye Basın Bülteni şöyle:

“Malatya Belediyesi tarafından 8. Cumhurbaşkanı hemşerimiz merhum Turgut Özal’ın vefatının 16. ölüm yıl dönümü nedeniyle Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel’in konuşmacı olarak katıldığı “Özal’ın Vizyonu” adlı konferans gerçekleştirildi.

18 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’de Belediye Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti Malatya Milletvekilleri İhsan Koca ve Ömer Faruk Öz, Vali Yardımcısı Orhan Çiftçi, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Şahin, Anavatan Partisi İl Başkanı Ramazan Özcan, Esnaf Kredi Kooperatifi Birliği Başkanı Ali Evren, Gazeteci – Yazar Cumali Ünaldı, Belediye Başkan yardımcıları, İl Genel Meclis üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, bazı parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, elim bir suikast’a kurban verdiğimiz Malatya eski Belediye Başkanlarından rahmetli Hamit Fendoğlu’nu da rahmet ve şükranla andıklarını söyledi.

Malatya’nın ve Türkiye’nin, hatta dünyanın son yüzyılda yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biri olan, 8. Cumhurbaşkanı Hemşerimiz Merhum Turgut Özal’ı anmak, anlamak, yâd etmek için toplanmış bulunduklarını belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen onu unutmayan ve her geçen gün daha çok özleyen kadirşinas Malatyalıları canı gönülden kutladı.

Özal’ın insan olarak, bürokrat olarak, devlet ve millet adamı olarak, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak, sıra dışı, cesur ve karizmatik bir lider, dindar ve demokrat bir Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Başkan Çakır, “O, milletinin işiten kulağı, gören gözü, haykıran sesiydi. O milletin kendisiydi. Özal, Türkiye’yi dünyaya entegre eden, cumhurbaşkanlığı makamını halka açan, özgürlükçü yaklaşımıyla devlet için insan değil; insan için devlet anlayışını hakim kılmaya çalışan bir liderdi. Özal demokrattı. Zira Demokrasiyi insan hak ve hürriyetlerinin en iyi korunduğu sistem olarak görmekteydi. O aynı zamanda inandığı davada kararlı bir devlet ve siyaset adamı idi. O’nun bu karakterini sembolize eden şu ifadelerdir: “Benim iki gömleğim var; biri bayramlık, diğeri idamlık”. Özal, sade, içten, sıcak, mütevazi ve hoşgörülü olduğu kadar, iddialı, kendine güvenen, inandığından dönmeyen, kararlı, yürekli bir şahsiyettir. Türkiye’nin kabuğunu çatlatan, tabuları kıran, büyük değişimi gerçekleştiren, geleceğin hedeflerini gösteren bir liderdi. Sosyal adalet anlayışını kendi ağzından ifade etmek istiyorum.

Özal, “Bizim Kıymet hükümlerimiz içinde, komşusu aç yatarken tok uyuyan hoş görülmez; kişinin kendi nefsi için istediğini, başkaları içinde istemesi esastır’ ifadesini kullanmıştır. Turgut Özal “milletinden ve Allah’tan başka hiç kimseye hesap vermedi.” Bence Özal’ı Özal yapan en önemli özellik de buydu” dedi.

Özal’ın insanlar üzerinde bıraktığı karakterin sade, içten, sıcak, mütevazı ama mağrur, hoşgörülü ama inandığından dönmeyen, kararlı, yürekli bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Başkan Çakır, Türkiye’nin kabuğunu çatlatan, tabuları kıran, büyük değişimi gerçekleştiren, geleceğin hedeflerini gösteren Özal gerçeğini genç nesillere anlatmak zorunda olduklarını, herkesin Rahmetli Turgut Özal’a minnet ve şükran borcu olduğunu, Özal’ı anlatmak içinde kelimeler kifayetsiz kaldığını, O’nun özlemini duyduğu Malatya’yı inşa etmeyi Allah bizlere nasip etsin dedi.

17 Nisan geldiğinde Malatyalıların hüzne boğulduğunu belirten Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel, “Zira bu tarihte Malatya yetiştirdiği büyük devlet adamlarından biri olan rahmetli Özal’ı kaybetmiştir. Bir diğeri isim ise şehit edilen Malatyalıların tabiriyle rahmetli Hamido da bu tarihte şehit edilmiştir. Mekânları cennet olsun” şeklinde konuştu.

Rahmetli Özal’ın da şehit edilmiş olabileceğini vurgulayan eski Milli Eğitim Bakanı Güzel, “Bu konuda da ihtimallerin az olduğu söylenemez. Her ne kadar hasta olsa da birden bire bu şekilde vefatı bizi çeşitli şüpheler içine düşürmüştür ve bu şüphelerimiz halen devam ediyor” dedi.

Allah rızası için hizmet yolunda vefat edenlerin bir bakıma şehit sayılması gerektiğini belirten Güzel, “Çünkü rahmetli imanlı, inançlı bir insandı. O bildiğimiz ikbal peşinde koşan politikacılar gibi kendi şahsi menfaatlerini, mertebesini, mevkisini düşünen kişilerden değildi. Derviş meşrepli birisiydi. Allah’ın kuluydu. Onu bir Allah’ın kulu olarak sevmiştik. O da kendisini böyle tanımlamıştı. Rahmetli hiçbir şekilde ayrımcılığa gitmemek şartıyla ehli tarikattı. Rahmetli gönül gözü açık bir insandı. Halk tipiydi, Türk milleti de O’nu bu yüzden çok sevdi. Türkiye’nin en iyi yetişmiş devlet adamlarından biriydi. Devletin her kademesinde çalışmıştı. Mesela devlette, bürokraside Başbakanlık Müsteşarlığı gibi noktaya yükselmişti. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevinde bulunmuştu. Milletler arası kuruluşlarda, Dünya Bankası’nda önemli bir bölüm başkanlığı yaptı. Özel sektörü yakından tanırdı. Sivil Toplum Kuruluşlarında görevlerde bulundu. Türkiye’nin önde gelen büyük holdinglerden birinin müşavirliğini yaptı, yöneticiliğini yaptı. Hem özel sektörü hem de devleti öğrenmişti” dedi.

Turgut Özal gibi kendisinin de Malatya’lı olduğunu belirten Güzel, Özal ile ilgili ilginç bir anısını anlattı. Güzel, “Anavatan Partisi’nin başındayken, ara seçimler oldu Gaziantep’te partinin durumunun çok iç açıcı değildi. Bana, git Gaziantep’ten aday ol dedi. Fakat ben Malatya’dan politikaya atılmak istediğimi söyledim. Özal da sana söz, diğer seçimde seni Malatya’dan aday göstereceğim, hem de listenin ilk sırasından dedi” dedi.

Rahmetli Özal’ın Malatya’yı çok sevdiğini ifade eden Güzel, “Aynı mahallendik. Rahmetlinin, annesi de benim ilkokul öğretmenimdi. Turgut Özal Türkiye’nin en sevilen adamıydı. Dış politikanın vizyonunu değiştiren gerçek ekonominin kurucusu merhum Turgut Özal’dı. Vizyonu geniş bir insandı. İleri görüşlülüğü o kadar büyüktü ki, küreselleşmeyi o dönemde düşünen tek insandı. Türkiye’de modernleşmenin en fazla olduğu dönem Turgut Özal dönemiydi. Türkiye’nin altın beyni Turgut Özal’dı. Onun kadar vizyonu geniş az insan gördüm” dedim.

Konferans da Vali Yardımcısı Orhan Çiftçi, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel’e kayısı ile 91. Bin Dev Öğrenci Yayınlarından oluşan kitap seti hediye ederken, Belediye Başkanı Ahmet Çakır da kayısı ve kayısı kristali hediye etti.

Konferansın sonunda Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel, katılımcıların sorularını yanıtlayıp, kitaplarını imzaladı.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."