Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Tabloyu Ortaya Koymak Zorundaydık..”

“Tabloyu Ortaya Koymak Zorundaydık..”
 • 01.07.2019

“LAF OLSUN TORBA DOLSUN DİYE YAPILANLARI ESEFLE İZLİYORUZ”.. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kayısı Festivali’nin yapılacağının açıklanmasından sonra, festival üzerinden Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik söylentilere sert çıktı. Gürkan, “Ülkemizde ve şehrimizde laf olsun torba dolsun diye, sadece vitrine yönelik, sadece sahaya ve türbinlere yönelik çalışmaları da esefle izliyoruz” dedi. Bazı kişilerin, kendi sorumluluk alanı içerisinde kendi önündeki işi yapmadan ‘laf yetiştirme, çamur atma’ çabası içerisinde olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Gürkan “Bunun için biz diyoruz ki ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz ve aslan yatağında belli olur” diye konuştu.

Bu yıl 23’üncüsü gerçekleştirilecek olan Kayısı Festivali’nin içeriğine yönelik Vali Aydın Baruş ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kayısı Festivali üzerinden Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik söylentilere sert sözlerle cevap verdi.

“Nefsini tatmin etmek isteyenlere prim vermeyin”
“Herkes kendi sorumluluk alanı içerisinde, ‘Biz nerede ne yaptık, diyerek bunu zihninde sorgulaması lazım” diyen Başkan Gürkan, basın mensuplarına yönelik konuşmasında “Sorgulamayan kişilere, gruplara ve derneklere de siz basın mensupları olarak sorgulatma gereğini duymamız lazım. Kimse ne basını ne de bir başkasını kullanma cihetine gitmeyecektir. Kendi nefsini tatmin etmek, böyle birilerine şey yapmak için işte bu tür şeylere prim verilmemesi lazım. Bu şehir hepimizin. Malatya hepimizin ortak paydasıdır. Malatya hepimizin ortak geleceğidir. Belki nefsimize hoş gelen şeyleri tolere edebiliriz, biz şunu söyleyeyim basın mensupları olarak da, yerel yöneticiler olarak da sivil toplum kuruluşları sosyal tarafıyla olarak gerekli hassasiyeti göstermek durumundayız. Aksi takdirde şehrimizin zeminini kaybederiz. Daha sonra çekeceğimiz ahların vahların bize ve gelecekteki çocuklarımıza hiçbir faydası olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Malatya üzerinde herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğini ve bu sorumlulukla hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Gürkan “Basın mensubu arkadaşlarımızdan da özellikle şunu hassaten rica ediyorum, yapılan çalışmaların tanıtımı noktasında, anlatılması ve topluma duyurulması noktasında görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza inanıyorum. Bazen insanların duygu körlüğü ve görgü körlüğü olabilir, kişi bunu farkında olmadan da yapıyor olabilir, bu biz idarecilerde de olabilir, diğer meslek gruplarında da olabilir. Ama biz şehri bir bütün olarak görmeye çalıştığımız zaman bu şehrin bütünlüğüne hıyanet edenleri, şehre fayda veriyormuş gibi anlayış içerisindeki söz ve söylemlerini bir yerlere taşımak doğru olmasa gerek diye düşünüyorum” dedi.

“Yönetici olarak tabi ki kaynak bulacağız ama tabloyu da ortaya koymak zorundaydık”
Yaklaşık üç ay önce görevi devraldıklarını ve hizmet için gerekli kaynakları bulacaklarını kaydeden Başkan Gürkan, Büyükşehir Belediyesi’nin içinde bulunduğu mali tabloyu, hizmete bahane üretmek için ortaya koymadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Biz kaynakları bulacağız. Yöneticinin görevi kaynak bulmaktır. Tabi ki tabloyu da ortaya serpmek durumundayız. Hangi tablodan devralındığını hepimiz göstermek durumundayız. Hangi tasarruf tedbirlerinin alındığını; iktisat anlamında, şeffaf-berrak anlamında, sorgulanabilirlik anlamında, denetlenebilirlik ve sürdürülebilirlik anlamında da bu yönetim yapısını sizlerle paylaşmamız gerekiyordu. Ve bunu sizlerle paylaştık ama bundan sonraki süreçte de burası ağlama duvarı değil; biz hizmet üretmek durumundayız.”

“Laf, cek’le -cak’la değil, sonuç odaklıyız”
Kısa sürede aldıkları tasarruf tedbirleriyle Türkiye’de örnek bir tavır sergilediklerini, bu yolla sonuç odaklı işler üretmeyi hedeflediklerini kaydeden Başkan Gürkan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Laf, cek-cak’la değil, sonuç odaklıyız. Malatya; kadim bir coğrafyadır, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehridir. Burada yaşamak bir vebaldir ama bu vebali vecahate çevirmek de hepimizin boynunun borcu olsa gerektir diyorum. Bunun en güzel örneği, Fuzuli Caddesi asfaltlanması. Malatya tarihinde ve ben başka yerde görmedim. Bir gece akşam saat 12’de dükkanını kapatıp giden ve sabah 9’da geldiğinde dükkanının önünde asfaltı gören bir yapı oldu mu? 9 saatlik bir zamanda tüm araçlar boşaltıldı ve yol asfaltı yapıldı. Bu bir mesajdır. Yapılacak belediye hizmetlerinin ne kadar süratli, objektif; vatandaşı rahatsız etmeden neticeye müessir, hizmet odaklı bir yönetim anlayışının egemen olduğunun göstergesidir. 650 tane iş makinesi iptal edilmiş ama hizmet artarak devam ediyorsa; yıllardır yapılmayan TOKİ caddesi asfaltlanıyorsa; ayrıca yeni bir cadde açılıyorsa, yani kuşak yollarının haricinde İstasyonun yanında başlayıp ana caddeye alternatif bir yolu kısa sürede yapacağız. Bu yol, hastanenin, yeni spor salonunun, yeni fizik tedavi hastanesinin trafiğini kurtaracak bir yol olacak. Akabinde Fahri Kayahan’dan güney kuşak yolunu birbirini alternatif yoldan bağlayacak yolu açacağız. Bunların hepsinin analizini yaptık. Siz basın mensuplarından ricam,Malatya’da çalışanların önüne engel koymaya kalkanlara hiç müsaade etmeyin. Sizlerden ricam, içimize fitne fesat koymak isteyenlere, iş yapmadan işi bozmaya çalışmak isteyen adamlara müsamaha göstermeyin, prim vermeyin.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

 

Etiketler: /

Yorumlar
 1. erdal dedi ki:

  Kaysı festivali elbette olmalı. Kaysının pazarlamasına , üreticin ve satıcının lehine sonuçlar doğuracaksa. Yoksa milleti eğlendirmenin başka yolları var. meydanda bir konser verirsiniz herkes gider eğlenir. Festivalde amaç sadece eğlendirmek değil, kaysı’yı tanıtmak,tattırmaktır.Hem ulusal hem uluslararası pazarda yer edinmesini sağlamaktır. Üç beş siyasetçi orada laf kalabalığı yapacak diye insanları bir yerlere toplamaya gerek yok.Usandı herkes siyasetçilerin boş konuşmalarından ve boş vaatlerinden.selametle

 2. Ramazan Kara dedi ki:

  Sayın başkan size güveniyor ve sizi desdekliyoruz.havaalanı güzergahına motaş ‘dan bir hat konulması acilen gerekiyor.Motaşın koyduğu bir hat var,tamamen rant’a dönük .halkın faydalanacağı bir belediye otobüs hattı olmalı.Yol boyu otostop yapan vatandaş çok mağdur.Yaparsa Gürkan yapar.saygılarımla.

 3. kaplan44 dedi ki:

  başkanım trambus duraklarında çalışanlara anlam veremiyorum bilet bastımı basmadımı.2 adamın maliyeti 7 bin tl..ne gerek var boşyere paramı çarçur edilmesin..millet trambüs içinde bassın biletini.

 4. ahmet dedi ki:

  Başkanım öncelikli olarak trafik sorununu çözmeniz gerekiyor. Kışla caddesinde akpınar caddesinde fuzuli caddesinde sıtma pınarı ve emeksiz alt geçitlerinin olduğu cadde. Mesela bazı yollar tek yön yapılabilir. Mesela şstasyon caddesi dört yoldan sonra kışla sonuna kadar veya akpınarcaddesini tek yön yapabilirsiniz. Eğer bu sorun çözülmezse bu yollarda değil araç yaya bile yürüyemez. Saygılar..

 5. Ali karakuş dedi ki:

  teşekkürler bâşkanım

 6. metin dedi ki:

  bizler gurbetten dışardan baktığımızda yeni başkanın profili gerçekten süper temelli,çerçi başkanlar gibi iz bırakacak malatyaya yakışan bir profili var,tabi malatya içinde çekemeyenler hazmedemeyenler suyu kesilenler olduğu için karalanıyor bırakın ufku vizyonu geniş bir başkan bulmuşsunuz her kesimin sevgisini güvenini kazanmış hasetlik yapmayın açın başkanın yolunu gölge etmeyin.belediyeyi geçim kaynağı yapanlar rahat bırakın başkanı,trollerinizide çekin millet yemez.

 7. Semih dedi ki:

  Sayın Başkan,

  maalesef her şeyi yaptınız fakat bu kadar ücret düşüşlerinden sonra maalesef FESTİVAL BÜTÇESİNİ açıklamadınız. 3 Milyonun üstünde bütçenin olduğu tartışılıyor. Bu konu ile ilgili daha ŞEFFAF olmalısınız.

  Meston ve diğer şirketlerinden o kadar adam çıkarttınız ve bunları konuşmuyorsunuz bile. Bu ne derece hakkaniyetli bir tutum.

 8. Mehmet dedi ki:

  Oraya buraya laf yetiştireceğinize iş yapın gelir gelmez tüm işleri durdurdunuz devletin devlete borcu var belediyenin borcu varsa yapılan bir o kadar da güzel işler var sen kalkıp borç var ben bişey yapmam dersen ilk fırsatta o koltuğu Elinden alırlar haberin olsun başkan

 9. Ramazan dedi ki:

  Sayın başkanım içeride sizin başarısız olmanızı bekleyen bir grup var gibi geliyor bana temenni ederim yanılan ben olurum halkta krediniz çok inşallah azalmadan neşteri vurursunuz..

 10. CIRTONLU dedi ki:

  BAŞKANIM LÜTFEN ÇEVRE YOLUNA DİKİLEN DİREK KADAR KAVAK VEYA ÇAM AĞACI DİKİNİZ. ÇOK BASİT Bİ KURAL GETİRİN 2 DİREK ARASI 1 AĞAÇ. KAVAK AĞACI HIZLI BÜYÜYOR BÜTÜN ŞEHİR 1 SENEDE YEMYEŞİL OLUR. ÇEVREYOLUNDA SICAKTA YÜRÜNMÜYOR Bİ TANE AĞAÇ GÖLGESİ YOK.

 11. tengiz dedi ki:

  Eazığın bürokratı ve milliyetçiliği var gıpta ediyoruz helal olsun , ancak Malatya 2014 de Büyükşehir oldu bünyesindeki yetişmiş personelinin yerine bürokrat olarak yetiştirilecek Daire başkanlarını Kayseriden ,Vandan, İstanbuldan getirdiler yazıklar olsun…. şimdi nerede bunlar uçtu gitti işte böyle yetiştirdiğin bürokrat Ankarada Bakanlıklarda istihdam etmezsen komşu ilin ikinci çevre yolunu üçüncüyü yapar sende böyle bakakalırsın

 12. ali dedi ki:

  Sayın başkan sizde artık şu “ANADOLUYU ANAYURT YAPAN MALATYA” afişlerini bıraksanız diyorum.Bu da israfın başka bir şekli

 13. KAYA dedi ki:

  Sayın Başkana Başarılar… Tabiki bir çok sorun var , ancak ben bir tanesini hatırlatmak isterim. Daha öncede gündeme geldi, Malatya merkeze ait sel baskınına karşı alınacak tedbirler. Hatta bunun la ilgili MASKİ nin bir projesi vardı.. İvedilikle gündeme getirilmeli… Saygılar…

 14. mustafa dedi ki:

  eski maski belediyedeki personelleri değişim zamanı olmalı başkan yeni kan lazım belediye maskiye motaşa oldu gibi

 15. nihat dedi ki:

  Selam Başkan İnşallah hedeflerinize ulaşırsınız şu doğru yoldasınız,
  Bir de Batı illerde olduğu gibi, Kadınlarımızın çiftcilerimizin el emekleri için köy pazarları kurarsananız önemli bir adım daha atmış olursunu

 16. malatyalı dedi ki:

  kim kime ne diyor ,bir problem varsa gereğini yap.tayyip erdoğan taktiği bunlar ,ortaya laf at iki kükre millet meşgul olsun.icraat yok…

 17. Sağlık turizmi dedi ki:

  malatya ispendere ve turgut özal tıp merkezindeki GETAT ile sülük ve diğer geleneksel tıp alanına ağırlık vermeli

 18. Tekin Bilgili dedi ki:

  Feribot iskelesine geçen yıl yapılan parkın durumunu görmenizi isterim..

 19. Bülent dedi ki:

  Başkanım ücretsiz yolcular yüzünden paramızla bile yolculuk yapamıyoruz.Mesela ücretsiz değğilde 1 tl lara alınabilir.Bedavacılar sabah akşam otobüseler.

 20. Murat dedi ki:

  Büyükşehire başkan olarak başına büyük dert aldın başkan daha bunlar iyi günler . Geçmişte yapılan bütün sorunlar sıkıntılar senden bilinecek . Bu enkazın altından çıkmak mümkün değil istediğiniz kadar kısın herşeyden

 21. Canercan dedi ki:

  Baskanim su ucretsiz binisler icin bir calisma yaparsaniz cok seviniriz yasli amcalardan arabalara binemiyoruz tsk

 22. ZAMLAR dedi ki:

  SN. BAŞKANIM ZAMLAR BELİMİZİ BÜKTÜ SUDA %40 İNDİRİM İSTİYORUZ

 23. Bekir Yıldız dedi ki:

  Mlatyaya güney ve kuzey çevre yoluna yapmayan başkan milletvekili artık yerinde durmasın. Herşeyi bırakın önce yolları bitirin.

 24. Garip dedi ki:

  Biz küçükken köşe kapmaca denen oyunu oynardık köşeyi kaptırmamak için türlü entrikalar çevirirdik şu an malatyabüyük şehir belediyesinde oynanan oyunlar beni çocukluğuma götürüyor bazıları mızıkçılık yapıyor 10,15 yıldır köşesini kaptırmıyar sanki mıhla çakılmış mubarek

 25. Bilal Berk dedi ki:

  Başkanım işe beldiye icinde tasarruf yaparak ve savurganlığı önleyerek başlamanız dolayısıyla sizi kutluyorum. Gerisi gelir zaten , inşallah sağlam güvenilir bir ekipte kurarsanız ve etkin denetim mekanizması kurarsanız allahın izniyle kolaylıkla üstesinden geleceksiniz. Allah yolunuzu açık etsin ve Allah yardımcınız olsun.

 26. Ali karakuş dedi ki:

  suyun faydaları daha fazla anlatılmalıdır

 27. Faik dedi ki:

  Başkanım çok isabetli işler yapıyorsunuz.Sizi destekliyoruz.Burada sanki 10 yıldıŕ görevdeymişsiniz gibi sizi eleştirenleri,gerçekten niçin eleştirdiklerini de iyi biliyoruz.Neymiş efendim otlar kurumuş.Tabiiki bahçeler,parklarda belediyenin işi,ancak başkan devasa borçlar ve hantal bir belediye devraldı.Bunu konuşan yok.

 28. Mert dedi ki:

  Fuzuli caddesini 1 günde asfaltmışlar asfaltlanır tabi alt yapısını yaptınız mı? İsin Show kısmına girip sadece günü kurtarmaya çalışmışsınız birde bunu övünerek anlatıyorsunuz.

  1. CIRTONLU dedi ki:

   zamanında çift asfalt döküldü. daha sonra o da bozuldu üstüne beton döküp yaptılar oda olmadı. fuzulinin dereden farkı yok asfaltın altından su akıyor o yola ne yapsanız olmaz.

 29. malatyalı44 dedi ki:

  başkanım bu söyledikleriniz çok güzel projeler. biz de bu söylenenlerin takipçisi olacağız.saygılar.

 30. Kazim ogretmen dedi ki:

  Sayın baskanim güzel hizmetlerinizi takip ediyoruz . Bunun için teşekkür ederiz. Sizden ricam. Eğer 50 yıl sonra bile hatırlanmak ve dua almak istermisiniz. Ağaç dikme işine çok önem verelim. Yaz gelmişken ağaçlardan kozalakları toplayıp şimdiden fide yapma hazırlıklarına başlayalım. Malatyada çam ağacının kamalak versiyonu çok güzel oluyor. Her taraf camla dolsun. Her taraf meşe agaci (meşe ağacının palamutu sonbaharda okur.) Ile dolsun. Bunun için gönüllüyum ücretsiz çalışmaya. Yeter ki ağaç dikelim. Atalarimiz ve şu anda yaşayan insanlarımız hep kesmiş ama hiç dikmemiş. Bu yüzden dağlarımız kabak kalmış. Başkanım o kadar güzel işlerinizin yanında ağaç dikme işini unutmazsanız sizlere minnettar oluruz. Her evlenen her okul bitiren her plaka alan her yeni doğan yada doğum günü kutlayan her bir birey ağaç dikmek için bir bahane olmalı ki malatya yemyeşil olsun.

  1. Hekimhanlı dedi ki:

   Hekimhan a gelip meşe ormanlarını görmenizi tavsiye ederim

  2. Canercan dedi ki:

   Helal olsun herkes sizler gibi dusunse malatya cennet olur allah razi olsun

  3. Kamil dedi ki:

   Kazım öğretmen,,hepimizin faydasına çok güzel bir öneride bulunmuşsunuz.Bu sayfadaki en önemli ve faydalı bir yorum.Kişisel menfaatlerden uzak,anlamlı ve yararlı.

 31. Malatyalı dedi ki:

  Sayın Başkan bedavaya ekmek fislerine düzenleme getirdiğiniz gibi toplu taşıma ucretsizlerine de düzenleme getirin lütfen ucretsizlerden dolayı rahat yolculuk yapamıyoruz

  1. Gökhan dedi ki:

   Sayın Başkanım lütfen toplu taşımada her ilde olan öğretmen indirimini geri getirin

 32. Ramazan dogan dedi ki:

  Sayın başkanım çalışma ekibinizi kurmanız lazım işiniz zor değişiklik yapsaniz aynı Parti’nin elemanlarını değiştirdi diye eleştiri yağmuruna tutulacaksiniz değiştirmezseniz hizmet üretmeniz zor diyorum idarede başarı bir ekip işidir siz bunu uzun süre yaptığınız mufettislikten dolayı en iyi bilensiniz eskiden okullarda müdür yardimcilarini okul müdürü seçerdi okullarda başarı vardı şimdi ise okullarda ekip ruhu kayboldu ve başarı azaldı.saygilsrimla sayın başkanım.

 33. Malatyahmet dedi ki:

  Lafı Tüfenkçiye belli ki … baskandan metro tramvay beklemiyorum ama en azindan teleferik bekliyorum kismen Malatyaya vizyon katabilir

 34. kayısıkentli dedi ki:

  halkın yeterince sorunu var her gelen aday halk tarafından çözüm bulsun diye seçer maalesef başkan kendi siyasi yol arkadaşlarınıda itham edince kutup yıldızı olacağını sandı ama söylemleri halkta ümitsizlik yarattı yeşil kuşak yapacak başkan malatya da parkları kuruttu haşereler bastı tüm memleketi durum böyleyken yok şu genel müdürü fırçaladı yok ilkokul mezunu 9 bin lira alıyormuş yok yüzakı bulvarı bilmem adı ne olmuş büyük bir hüsran anlayacağınız…

 35. Ramazan doğan dedi ki:

  Sayın başkanım sizi hizmetlerinizle görmek istiyoruz bildiğimiz Gürkan az konuşur çok hizmet üretir yıllarca sizi kamunun malını yemeyen yedirmeyen israf. Yaptırmayan birisi olarak tanıdık sizi bu yoldan döndürmek isteyenler çıkacaktır aleyhinizde konuşanlar olacaktır onlara gülüp gececeksiniz bildiğiniz doğru yoldan hiç biri güç sizi dondurmeden hizmetlerimizi yapmaya devam ediniz

 36. Destan Şehir dedi ki:

  Başkanım bu belediye bu hale geldiyse aynı ekiple niye devam ediyon . Aynı daire başkanları ve genel sekreter ve yardımcıları zaten eskinin has adamları Hani sizin ekibiniz .şu saltanata son ver 10 yılın üzerinde hiç değişmeyen adamlar var saltanatarı bitir.

 37. işsizim dedi ki:

  baskanım ben işsizim bir sürü tasaron var iş yaptıkları yok bizi de alın çalışalım maaş da asgari ücrette olur.

  1. yasin dedi ki:

   dur maskide bezdirme operasyonu yapılıyor önce onları göndersin sonra kendi sırada bekleyenler sonra siz belki ama bak o araçları aldıya müdürlerden başkanlardan o iyi oldu çiflikti müdürlere git gel yakıt senden benden çıkıyordu

 38. 44malatya dedi ki:

  Gurkan.baskan.park.bahce.cevre.duzenemesi.
  Yapan.mudurler.sefler.personel.calismiyor.
  Agaclar.cicekler.cimler.kuruyor.bu.konuda.
  Halk.menmun.deyil.sana.guvenimiz.sonsuz

 39. Meral kaya dedi ki:

  Lüzumsuz gereksiz kayısı fuarı ne gereği var onca masrafa Malatya kayısısini bütün Türkiye biliyor fuar olmadan bilinmeyecekmi??

  1. Faik dedi ki:

   Meral hanım bu çok aydınlatıcı uyarınız çok önemli.Malatya kayisısını Türkiye biliyor,o yüzden fuara gerek yok.Muhtemelen Bunu unutmuş olmalılar,Bu yorumunuzu umarım yetkililer dikkate alır.

  2. Mehmet dedi ki:

   Bütün türkiye yeteri kadarı bilmiyor, tam tersi fuardan başka etkinlikler de yapılmalı kaysı reklamı için. Reklamda çok zayıfız. Şu nemrut başka şehirde olsa milyonlar akar oraya.

  3. MEHMET YAŞAR dedi ki:

   MERAL HANIM HİÇDE LÜZÜMSUZ DEĞİL O KÜÇÜK GÖRDÜĞÜN KAYISI MALATYAYA MAL OLMUŞ BİR ÜRÜN.FUAR YAPMAZSAK KÜÇÜCÜK IĞDIR KAYISI SAHİPLENİYOR FUAR YAPIYOR.FUARLAR BİR KENTİN GELİŞMESİNE KATKI SUNAR. HİÇ DEĞİLSE KAYISININ TANITIMI YAPILIYOR MESALA FİLM FESTİVALİ GİBİ SAÇMA DEĞİL SAYGILARIMLA…

 40. israf dedi ki:

  çim ve çiçekler kaldırılsın hem su hemde işçilik ten kurtulur belediye isteyen evinin önüne yapsın

 41. zihni dedi ki:

  sayın mebuslarımız yeni kurulacak partide yer kapmaya mı çalışıyorlar çünki hiç yoklar!

 42. Ramazan dedi ki:

  Sumer parkı bakimsizliktan viran olmuş

 43. Feryat dedi ki:

  Başkan şu çevre yoluna bari sen el at ilgilen lütfen. Yoksa 5 yılda yapılmaz o yol. Bu kadarmı zor çevre yolu yapmak. Elazığ ikinci çevre yolunu bitirdi ya. Allah aşkına başkan Reis lemi görüşecen ilgili bakanla mı görüşecen yoksa olmayacak.

 44. malatya dedi ki:

  doğru başkan aynen malatya haber editörü işini aynen taraflı senden yana kullanıyor 600 metre asfaltı 1 aydır konuşursan pireyi fil yaparsan durmadan millet seni eleştirir malatya haber seni istediği kadar savunsun

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."