Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Taşınmadaki Israrın Sebebi Ne?!”

“Taşınmadaki Israrın Sebebi Ne?!”
 • 22.09.2016

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iki meslek lisesini kapatıp, başka bir okula taşımak istemesi girişimine CHP Milletvekili Veli Ağbaba tepki gösterdi. Ağbaba, “Bir taraftan ‘mesleki eğitime önem veriyoruz’ diyorlar, diğer taraftan liseleri kapatıyorlar. Bu çelişkiyi anlamak mümkün değil. Bizler bilimsel, çağdaş eğitim için mücadele ederken , birileri 2-3 okulu bir yere toplayıp, binlerce öğrenciye aynı anda eğitim vermeyi planlaması çok düşündürücü” dedi.

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir süredir Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yakınkent Sadiye Ünsalan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Konak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılarak bu üç okulun Beydağı Anadolu Lisesi’ne taşınmasıyla ilgili çalışmalar yürütüldüğü ifade ediliyor. Müdürlüğün uzun süredir hayata geçirmek istediği çalışmalara bakanlığın karşı çıktığı ve taşınma istemini reddettiği ancak il milli eğitim müdürlüğünün bakanlığın kararına rağmen okulları taşıma konusunda ısrar ettiği öğrenildi.

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gelen eleştiriler üzerine Yakınkent Sadiye Ünsalan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin taşınmasından vazgeçtiği, ancak Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Konak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Beydağı Anadolu Lisesi’ne taşımak için tekrar çalışmalara başladığı kaydediliyor.

AKP BİR İLERİ İKİ GERİ
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Günümüzün en önemli çözüm bekleyen sorunlarının başında eğitim gelmektedir. Türkiye’nin gelişiminde önemli bir yer alacak mesleki eğitim konusunda AKP Hükümetinin bir ileri iki geri anlayışı, problemleri de beraberinde getirmeye devam ediyor. Bizler bilimsel, çağdaş eğitim için mücadele ederken , yetkililerin 2-3 okulu bir yere toplayıp, binlerce öğrenciye aynı anda eğitim vermeyi planlaması çok düşündürücü.Üstelik okulları taşımak istedikleri Beydağı Anadolu Lisesi’nin eğitim vermeye uygun olmadığı kendi müfettişleri tarafından tespit edilmesine rağmen bu konuda ısrar edilmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı

BAKANA SORULAR
Ağbaba konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Ağbaba önergesinde; şu soruları yöneltti:

“Mesleki eğitim veren iki okulun kapatılarak bir başka okula taşınmasının amacı nedir? İki okulun aynı binada başarılı bir şekilde eğitim verebileceği düşünülmekte midir? Bakanlığınız tarafından boşaltılan 2 okul nasıl değerlendirilecektir? İki okulun taşınması istenen Beydağı Anadolu Lisesinin eğitim-öğretime uygun olmadığı doğru mudur? İki kez müfettiş raporu ile bu durum tespit edilmesine rağmen, taşınmadaki ısrarın sebebi nedir? AKP Hükümeti tarafından mesleki eğitime önem verildiği sürekli dillendirilmesine rağmen, 2 meslek lisesinin kapatılarak bir okula taşınması çelişki değil midir? Mesleki okulların açılıp kapanması İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararlarıyla gerçekleştirilmektedir. İsmi geçen 2 okulun kapatılarak başka bir okula nakledilmeleri Malatya İl İstihdam Kurulu kararlarında yer almadığına göre, yapılan işlem hukuki midir? Şayet bakanlığınızdan habersiz böyle bir işlem yapılıyor ise bunun sebebi nedir? Bakanlığınız tarafından daha önce alınan taşınma kararı iptal edilmiş olmasına rağmen, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün taşınma konusunda ısrar ettiği doğru mudur?”

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. bahar dedi ki:

  Basın neden adı geçen beydağı anadolu lisesinin eski binasına gidip dersliklerin; bahçenin çevresinin ve binanın içinin fotograf ve videolarını çekmiyor? haber değeri yok anlaşılan!!

 2. mehmet dedi ki:

  Acaba Beydağı anadolu lisesi o eski binadan bir yıl önce neden çıkarıldı? Yeni bir binaya neden taşındı? Bina neden bir yıldan fazladır boş. Akıllı tahtalar neden sökülmüş? daha bir sürü soru var??

 3. zeynep dedi ki:

  öğrencilerimiz mağdur olmasın daha uygun zamanda daha iyi bir okula taşınacaksa taşınsın. mahallemizden uzak olması biz velilere ayrıca sıkıntı.

 4. maalesef dedi ki:

  Bu mesele tamamen yanlış bir mecrada tartisilmakta okulların taşınması bir gereklilik değil bir zorunluluk burda tartışılması gereken nereye tasinacagi

 5. ben dedi ki:

  Keske birde öğretmenlere sorsalar

 6. misafir dedi ki:

  bakanlığın iptal ettiği kesin doğru tekrar ilçe milli eğitim müdürü ankaraya gidip adı geçen iki okulu birleştirmek ve içi harabe olan yere taşımak istiyor boşalan zübeyde hanım lisesinin yerine imam hatip ortaokulu yapılmasından sözediliyor.yanında abdulkadir eriş ortaokulu var zaten

 7. MUSTAFA dedi ki:

  ANCAK BU KADAR REZİL BİR MİLLİ EĞİTİM YÖNETİMİ OLUR.
  OKULLAR AÇILMIŞKEN BU NEDİR.
  BU OKULLAR BİRİLERİNİN OYUNCAĞIMI KARDEŞİM.
  HİÇ Mİ BİR DUR DİYEN YOK.
  HİÇ ÖĞRENCİLERİ, VELİLERİ DE Mİ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ.
  NEREDE BU ŞEHRİN VALİSİ BELEDİYE BAŞKANI MİLLETVEKİLLERİ
  SAHİPSİZ MALATYA NE DİYEYİM.
  OKUL KAPATACAĞINIZ YENİ OKUL YAPIN.
  ANLAŞILIYOR Kİ RANT OKUL DAN, ÖĞRENCİDEN, VELİDEN, ÜLKENİN GELECEĞİNDEN HERŞEYDEN DAHA ÖNEMLİ.

 8. sevgi dedi ki:

  Veli olarak belirteyimki öğrencimiz kendini derse ve okula veremiyor taşınmanın simdi zamani mi? Hem biz hem öğrencimiz tedirginiz. Söylenenlere göre bina okul olmaya elverişli değil.. sayın valimiz bu binayı incelsin lutfen

 9. mete dedi ki:

  Herkes bişey söylüyor ben o okullardan birinde ogretmenim resmen maaş karşılığını bile dol durmadan maaş alıyoruz devlet hepimizin yaziktir devletin ödediği paraya depreme dayanıklı değilmiş aynı rapor şimdiki yeri içinde var şimdiki binada dayaniksiz kamu kaynağını israf etmeye kimsenin hakkı yok

  1. ahmet dedi ki:

   Siz öğretmenimiz ama bizim çocuklarımız orda öğrenci. Tasinacaksa eğer sağlıklı sağlam ve eğitime uygun bir bina olmali. YGs ye haZİrlaniyor ogrencimiz.

 10. nahit dedi ki:

  Değerli yerel basinimiza dusen hemen gidip bu binayı yerinde gormek incelemek ve halkı doğru bilgilendirmektir. Beydağı Anadolu lisesinin eski binasına gidip vatandaşa net bi şekilde gösterilmelidir.

 11. ramazan dedi ki:

  Bütün liselerin Anadolu yapılması ile önceden mahallesindeki duz lisede okuyan öğrenciler olmak uzere bütün öğrenciler servislerle okullara tasiniyorlar bu çocuklar ogleleri sağlıksız besleniyorlar ve aile gozetimenden uzak kalıyorlar bu problemin cozulmesi gerekmektedir.

 12. salih dedi ki:

  Bu okulda öğrencimiz var mesele taşınması değil o eski ve uzak binaya taşınmasını istemiyoruz. Tasinacaksa suanki binadan daha kaliteli daha güvenli bir bina olmali. O binada neden ısrar ediliyor anlamadik.

 13. mikail dedi ki:

  O eski binayı gormustum hakikaten harabe. Kim gönderir ki cocugunuı oraya. Terkedilmiş bir bina.

 14. fatma dedi ki:

  Tasinilicak olan bina pansiyon dan dönme. Eski ve harabe. Bir buçuk yıldır bos. İçindeki okul zaten depreme dayanıklı değil diye çıkarılmış. Şimdi bu binaya okadar öğrenciyi goturmek yanlış tabiki.

 15. malatya dedi ki:

  okulların sitesini ziyaret etseniz tüm bilgiler var. rant diyen binlerce öğrenci diyen Allah aşkına sayfalarda kırk küsür öğretmen, 500 öğrenci iki okulda kamu kaynaklarının verimsiz kullanılmasının önüne geçmek için bir karar alınmıştır benim kanaatim.

  1. misafir dedi ki:

   teyfik ileri imam hatip ortaokul da kaç küsür öğrenci ve öğretmenle duruyor gidip görebilirsiniz kamu kaynagı nasıl boşa bekletiliyor onu söyleyin o zaman

 16. ramazan dogan dedi ki:

  Sayın milli eğitim müdürümüzu destekliyorum keşke milli eğitimi eğitimcilere bıraksalar inanın en iyi kararı vereceklerdir.

 17. Metin dedi ki:

  Bu okulların kaç öğrencisi var acaba ?bunun yanında kaç yöneticisi vardır?

 18. konum dedi ki:

  Zübeyde hanım meslek lisesi iki katlı çok az derslikli bir okul. orada boşu boşuna onca idareci ve müdür var. o okulu taşımak gayet isabetli bir karar. külli israf olan bir yer. istasyon kavşağında zaten koca meslek lisesi var.

  1. Vatan dedi ki:

   Sen öyle san. Taşınacakları okulu görseydin böyle boş konuşmazdın

 19. Çiftçi44 dedi ki:

  Yukarıdaki Soruya Cevap Veriyorum : Ranttt . . .

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."