Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

Tek Tek Anlattı.. Yatırım ve Projelerde Son Durum Ne?

Tek Tek Anlattı.. Yatırım ve Projelerde Son Durum Ne?
 • 29.12.2017
 • Karakaya’dan su pompajı, yeni havalimanı terminali, TMO’ya kayısı satışı, hastaneler, lisanslı depo ve lojistik merkezi konularındaki son durumla ilgili Tüfenkci açıklamalarda bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Şahnahan B-C kanalları ile Karakaya Baraj Gölünden pompaj ile su takviye yapılması inşaatı da 19 Ocak 2018 tarihinde ihalesinin yapılacağını belirterek, “İhale yapılır yapılmaz inşaatlar başlayacak. Artık Karakaya Baraj Gölünden pompajla su alınarak, özellikle Şahnahan ve Eskimalatya kısmının sulanması noktasında bir inisiyatif almış olduk.” dedi.

Bakan Tüfenkci, Malatya Havalimanı yeni terminalinin yapım ihalesinin 2018’de yapılacağını belirterek, hızlı tren için ise “Hızlı trenin projesi Aralık ayı sonu itibariyle bitecekti. Projeyi yapan firma süre istemiş. TCDD Genel Müdürümüz ile konuştum, süre uzatımı verilmemesini istedim. Biz 2018 yılı yatırım programına aldırıp, ihale sürecine başlayacağız.” şeklinde bilgi verdi.

Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İnönü Üniversitesi tarafından açılan ‘Muhtarlık Akademisi’ne katılan muhtarlar için Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sertifika töreninde Malatya yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’daki yatırım konularına ilişkin olarak şu bilgileri paylaştı:

“-Kuzey Çevreyolunun temeli atıldı, kamulaştırmaları da yapıyoruz. Sorunsuz bir şekilde devam ediyor ve zamanı içinde bitirilecek.

-Seçimden önce söz vermiştik, Onkoloji (Kanser Hastanesi) Hastanesi’nin temeli atıldı ve 2018’in ilk aylarında resmi temel atma törenini yapacağız.

-Battalgazi Devlet Hastanesi’nin temeli 2017’de atacaktık. Ama yatak kapasitesinin arttırılmasından dolayı temelini 2018’in ilk çeyreğinde atacağız. Bütçesi hazır, yatırım programında. Sadece ihalenin bitmesini bekliyoruz. 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi’ni Malatya’ya kazandıracağız.

-Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin temeli yükseliyor. Yanınadaki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile birlikte o bölgeyi de sağlık kompleksi haline getireceğiz.

-Kuluncak İlçemize de bir entegre hastane yapıyoruz.

-Doğanşehir’e de 100 yataklı bir hastane yapıyoruz.

-Pütürge Devlet Hastanesi’ne doktor gitmediği için orayı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile entegre hale getirdik.

-Malatya Devlet Hastanesi, Malatya eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Pütürge devlet Hastanesi’ne doktor gitmediği için orayı da buraya entegre ederek, Pütürge’ye doktor gitmesini sağladık.

-Türkiye ile Pakistan arasında yapılan anlaşma ile Pakistanlı hastalar Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü’ne getiriliyor. Bu Türkiye’de bir ilk.

-Onkoloji Hastanesi biter bitmez, Malatya’ya bir tane de Kalp Hastanesi’ni kazandıracağız.

-Organize Sanayi Bölgesini büyüttük, oranın istimlak sorun u vardı, şuanda oraya milletvekillerimiz ile birlikte istimlaklarını bitirdik, paranın yarısını ödedik, yarısı da bu ay sonu gelecek.

-Malatya Şahnahan B-C kanalları ile Karakaya Baraj Gölünden pompaj ile su takviye yapılması inşaatı da 19 Ocak 2018’de ihalesi yapılacak. İhale yapılır yapılmaz inşaatlar başlayacak. Artık Karakaya Baraj Gölünden pompajla su alınarak, özellikle Şahnahan ve Eskimalatya kısmının sulanması noktasında bir inisiyatif almış olduk.

-Malatya Havalimanını unutmadık. Kamuoyuna bir söz vermiştik. Havalimanının proje ihalesi başladı. Projesi bittikten sonra takip ediyoruz, 2018’nin ikinci yarısında ihalesini yapmayı planlıyoruz. Malatya yeni bir havalimanı terminaline kavuşmuş olacak.

-Hızlı trenin projesi Aralık ayı sonu itibariyle bitecekti. Projeyi yapan firma süre istemiş. TCDD Genel Müdürümüz ile konuştum, süre uzatımı verilmemesini istedim. Biz 2018 yılı yatırım programına aldırıp, ihale sürecine başlayacağız. Malatya-İskenderun arasını da yük taşımacılığı için hızlandırılmış tren konseptine aldırıyoruz. Şu anda Malatya-İskenderun 7-8 saat süre alan demiryolunu 4 saate düşüreceğiz. Bunu da 2018’de projelendirerek, başlatacağız. Bu da Malatya’ya yatırımı arttırmak için yapıyoruz.

-Malatya Lojistik Merkezi için çalışmalar devam ediyor. Bu proje için Ulaştırma Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışmalar yürütüyor. Projeler bitti.

-Lisanslı Depoculuk ile ilgili olarak Kalkınma Bakanlığı’ndan 12 milyon lira destek alınarak, Malatya’nın hesabına 2 gün önce geçti. İzmir’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ve TMO’nun ortak olduğu şirketi Malatya’ya getirerek, Ocak ayı içerisinde sözleşmesini imzalamayı, Şubat ayında temelini atmayı planlıyoruz. Bunu sadece kayısının alınıp depolanacağı bir sistem olarak algılamayın. Çiftçi hasat ettiği kayısıları hemen tüccara vermeyecek. Ücretsiz olarak o depolara koyacak. Kirasını devlet, hükümet karşılayacak. Kayısının Borsasının Malatya’da belirlenmesi için çok önemli olacak.

-Biz bu yıl TMO’ya kayısı aldırmayı planladık. Bakanımız da talimat verdi, ‘TMO Malatya’da kayısı alsın’ dedi. TMO Genel Müdürü Malatya’ya gelip baktı, ‘Malatya’da depo yok, alıp nereye koyacağız, çürütecek miyiz?’ dediler. TMO’ya kayısıyı aldıracağız ve piyasanın dengelenmesini sağlayacağız.

-Kemaliye-Arapgir arasındaki yolun inşaatı başladı. O yol Malatya’yı Karadeniz’e ve Akdeniz7e bağlayacak. Malatya’yı kavşak nokta yapacak.

-Yazıhan’daki Hayvancılık Organize Bölgesi’nin işi bitti, imzalar atıldı. Yazıhan’a modern bir Hayvancılık Organize bölgesini kazandırıyoruz.

-Akçadağ-Develi arasında yol yoktu, bu yol yapıldı ve bitme aşamasına geldi.

– Levent Vadisi yolunu 2018 yılı yatırım programına aldırıyoruz. Oradan da bu yolu Darende’ye bağlayacağız.”

Burhan KARADUMAN, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Erkan dedi ki:

  Gerçekten yazılanlara bakıyorum herkes haklı mv haklı deyiler 900000 nüfuslu malatya elazigin nüfusu kaç şehir hastanesi Elazığ sivil havalani Elazığ bölge mudurlukler Elazığ hızlı tren gelecekmiş Elazığ siz malatya millet mekileri en iyisi malatyayi elaziga bağlayın olsun bitsin

 2. serkan dedi ki:

  Malatya çantada keklik olduğu sürece “ecek – acak” ları bol bol duyacaktır. Belediye başkanından tutun sözde bakanlarına, milletvekillerine, genel başkan yardımcılarına kadar istihdam yaratacak, fark yaratacak, seviye atlatacak, işe yarayacak ne yapıldı diye sorarım. Seçim yaklaştıkça onlarca vaat var ancak, elle tutulur bir kaç kamu binası dışında Malatyayı kalkındıracak ne yapıldı dostlar…Lütfen uyanın Malatyalılar oy zamanı yolunacak tavuk oluyorsunuz farkına varın…

 3. ahmet dedi ki:

  çat barajının projesi yok mu sayın bakanım?

 4. ali baba dedi ki:

  devlet hastanesine gidiyoruz 5 tane göz doktoru var 5 ide randevu ile çalışıyormuş. 10 gün sonraya randevu veriyorlarmış. ilçeden gelip muayene olmak isteyenler muayene olamıyor. bunlarıda çözün lütfen

 5. mehmet dedi ki:

  Beydağı kentsel dönüşüm projesi ne oldu 11 sene oldu sözde çalışmalar sürüyor bu iş neden bu kadar uzatılıyor söz konusu bölgeyi kısır döngüde bırakıp birilerine rant sağlamaktaki amac ney

 6. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Havalimanını Asker veya Sivili mi olur kardeşim Türkiyedeki Havaalanlarının yarısından fazlası hem askeri hemde sivil havalimanı örnek KAYSERİ KONYA ERZURUM DİYARBAKIR ADNAN MENDERES (SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI ILE ORTAK) her yıl milyonlarca turistin kullandığı DALAMAN HAVALİMANI birşeyi istemeden önce araştırmak lazım iş aş üretecek yatırımlar isteyin birde Elazığ ile girilen anlamsız yarışı anlayamıyorum komşunun tavuğu komşu ya kaz gözükür müş o misali Sayın Bakan beyi ne tanırım nede bilirim siyasetlede işim olmaz ama bırakın Bakanlığını yapsın zamanla mutlaka Malatya ya daha faydalı olacaktır Malatyanın işlerini Bakanlığını yaptığı kurumun işlerinden önce istemek Ülkeye ihanet olur empati kurarak kendinizi bakan beyin yerine koyun lütfen saygılarımla

 7. Gariban dedi ki:

  Allah razı olsun bakanım

 8. Mehmet dedi ki:

  10 senedir organize sanayi bölgesi tapulu yerlerin ücretini vereceksiniz. Hepimiz oy veriyoruz ama gözümüzün içine baka baka oyalıyor lar

 9. Nabi Şavata dedi ki:

  Sayın Bakanım açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Hepsinde birer birer önemli projeler, inşallah zamanında bitirmeyi nasip etsin. Bu projeleri , sayın milletvekillerimiz ile beraber adım , adım takip edeceğinizden eminim. Malatya’mız bu projelerin hepsine layiktir. Yalnız sizden bir ricam var, Malatya acil içme suyu. Projesinde en yakın zamanda hayata geçirmek gerekiyor. Bunuda projelendirip, bitireceğinizden eminim. Yaşamınızda sağlık , sıhhat ve huzurlu günler dilerim. Projede emeği geçen ve geçecek olan , Milletvekillerimiz ve yöneticelerede teşekkürler ederim.

 10. Hiyar dedi ki:

  Araç cam filimi ne zaman serbest olacak on Canada çektiren filim

 11. Murat dedi ki:

  Yeni adliye sarayı yapılacaktı uzun zamandır ses soluk yok

 12. Hamit dedi ki:

  30 yıldır malatyada kuzey çevre yolu yapılacak denilir her seçimde seçim malzemesi olur ama ortada hiç bişey yok sadece berbat bir trafiğimiz var ne yolmuş bir türlü yapamadilar bizden nüfus olarak çok küçük olan iller bile çevre yollarını hallettiler ben 10 yaşındaydım bu çevre yolu muhabbetleri vardı şimdi 40 yaşındayım daha bişey yok acaba gözüm görürmü.

 13. Ali dedi ki:

  15 yılda üçüncü kez terminal binası yapıyorlar. Yeni sivil havalimanı istiyoruz, terminal binası değil.

 14. murat dedi ki:

  en az 1500 yataklı şehir hastanesi, sivil hava alanı, kuzey çevre yolu hizmete girdikten sonra mevcut çevre yolundaki tarmbüs kaldırılmalı ve acilen hafif raylı sisteme geçilmelidir. şehir içinde minibüs ve otobüs yasaklanmalı acilen çevre yoluna alınmalıdır.

 15. Mehmet dedi ki:

  Suan evde sac—bas yoluyorum… niye yoluyorum vatanına, milletine bağlı özellikle de memleketini çok seven İstanbul da yaşayan bir Malatyalı olarak yoluyorum… ah ah keske Elazığ valisi trabzon— caykaralı şahıs Malatya’dan bakan olaydı.. beledıye başkanı olmasına da razıyım… Karadenizli olduğu için Arapların Karadeniz’e yaptığı yatırımlardan dolayı oradaki yatırımcılar ile irtibata gecip suan Elazığ valisi olduğu için Elazığ’a katarlı, Suudi firmaları çağırıp yatırımlar yapmaya başlamış! Bunu yapan bir vali sadece! Bizde de bakan var öylemi? Kusura bakmayın ama balon balon..Malatya haberi okuyorum bakan bey havalimanı terminali yapacaz diyor, Elazığ haberi okuyorum yeni havalimanı yapıldı, eskisi ınsansız hava aracı Anka üssü yapıldı birde yeni 2 ci uçak pisti 280 milyon tl ye yapılıyor…sayın bakan 280 milyon tl yi sadece bir pist için harcayacaklar… biz malatya—Elazığ arasına uluslarası yeni havalimanı istiyoruz körükle uçağa inilip binilen varya ondan… sen askeri üsse terminal yapıyorsun.. şakamı yapıyorsun? Siz yeni havalimanı ihtiyacı var yenisini yapacaz dediniz 15 temmuzda terminal değil..sonra ulaştırma bakanlığı gerek Yok diyınce ağız değiştirıp terminale döndü😀 doğru Elazığ’a yepyeni sivil liman yapsınlar, yetmedi 2.ci pisti 280 milyon tl ye yapıyorlar ona para var Malatya ya gerek Yok! Neyi doğru ki beledıyesi evlere senlik.. raylı sistem yapacağına treleybüs yapıyor.. Elazığ beldıyesi başkanımız Malatya ya bakıyor çok kötü olmuş, yol boyu her yer direk tel yapmışlar diyıp Elazığ’a aynı firmayı çağırıp şarjlı elektrikli körüklü otobüs yaptırıyorlar.. cırkın görüntüden kurtarıyorlar..bu Elazığ valimiz tam 1 milyar dolarlık yatırım yaptırmak için katarlı Armada holdingi Elazığ’a çağırıp yer bakıyorlar suan.. 1milyar dolar demek 4 katrılyon demek… sayın bakan 4 katrılyon diyorum..tek seferde üniversite, hastane, her türlü sosyal donatıları olan rezidanslar ve Avm ler yapacaklar.. böylece hem sağlık merkezi olacaklar, hemde 2. Ci üniversite yapacaklar.. hani su sizin söyleyıp durduğunuz ama yapamadığınız üniversite varsa ondan😀 bugün haberlere bakıyorum bu defa Suudi firma gelmiş besıcılık yatırımı yapıyor mılyon dolarlar değerinde… 2. Ci organize yeri bakıyorlar suan.. sonra diyorlarki kıyaslamayın falan filan… kemaliye, Arapgir degıl sayın bakan, o yol Elazığ, Keban, Arapgir, Kemaliye ,Sivas yoludur.. yani Malatya ya alternatif yeni bir duble yoldur.. eksik anlatmayın.100 km ilerde komşu şehir ucmus gidiyor bizimkiler gelip masal anlatıp gidiyorlar… daha icraat Yok… buradan 4 Elazığlı vekili, başkanları Mücahit beyi, özelliklerde Karadenizli sayın valimizi kutluyorum başarılarının devamını diliyorum..tebrik ediyorum. Tüm önemli iş yapacak bölge müdürlüklerini alarak, 2018 yılında açılacak hep beraber görecez 1040 yataklı şehir hastanelerini kendi şehirlerine kazandırarak, bölge sivil havalimanı yapıp her türlü havayolu şirketini çalıştırıp Malatya yolcularına da kendilerine bağlayarak, Sultansuyu harasında yatıştırıp Elazığ hıpodromunda koşturulan yarış atlarını tv den bizlere izletip kendi şehirlerinin reklamlarını yaptırarak Malatya nın aslında Elazığ’a bağlı bir şehir olduğunu ispatladılar helal olsun..

 16. Bek dedi ki:

  Devlet hastanesinde ultrason icin 40 gunsonraya gun atiliyor

 17. Tugrul dedi ki:

  Malatya halkina yarayan hiçbir şey yapmadiniz Malatyaya boş bir şehir haline getirdiniz.
  size oy yok…

 18. AZİZ dedi ki:

  Sayın bakanım siyasette on numara helal olsun.
  Barajdan su çekme ihalesi YAPILACAK
  Hava limanı terminali ihalesi YAPILACAK
  Kanser hastahanesi temeli ATILACAK.
  Hızlı tren projesi BİTECEK.
  Sayın bakan DENİZ de gelecek mi.
  Yapılan tek şey Pütürge ilçemize doktor gitmiş alkışlıyoruz.

 19. Ahmet dedi ki:

  TMO nezmn alacak geçiştir me mi bu depo mu yok Malatya’da heryer depo ??? Lafı geçiştirmeyin lütfen somut şeyleri söyleyin elle tutulur bişey Yok hep laf söz icraat yok

 20. malatyasevdalisi dedi ki:

  Şehrimiz icin çok guzelde Bakanim 300 bin nufuslu bir ilçeye 300 yataklı hastane komik ilimiz verha göç aliyor hastaneler tiklim tiklim ileriyi hormek lazim arazi geniş sornada ek binalar yapacağınıza 500 yataklı simdideyken yapsaniz teşekürler

 21. Hakan dedi ki:

  Hani kuzey çevre yolu ve güney çevre yolunu birlikte düşunmemiz gerekiyordu ya sayın bakanımız. Kuzeyin istimlak problemi süreci çok uzatacak. Arapgir-Kemaliye yolu Arapgirin bile içine girmeden Elazığa bağlanıyor. Malatyada kuzey-güney çere yolları yapılmadığı taktirde kavşak olamayacak maalesef. Yollar bize teğet geçecek. Diğer çalışmlarınız çok yerinde Allah razı olsun.

 22. MUSTAFA dedi ki:

  Malatya ya yeni ve sivil bir hava alanı gerekli.
  Gecekondu gibi 5 yılda bir büyütmek için proje yapmayın.
  Malatya nın 50 yılını planlayın.
  İleri görüşlü olun. Lütfen.

 23. Mehmet dedi ki:

  Yazihan hayvan tesisi at tesisi baska yatirimlar istiyoruz.

 24. Ahmet dedi ki:

  Ortada cevreyolundan baska tek bir icraat yok hep ecek acak

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."