Miram

Final


Opel Combo

ASlan Temizlik

Fuat
Malatya Haber -

TMMOB’dan ‘Malatya Yerel Kadın Kurultayı’

TMMOB’dan ‘Malatya Yerel Kadın Kurultayı’
  • 23.07.2019

Malatyalı kadın mimar-mühendis ve şehir plancıları bir araya gelerek çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunları tartıştı. Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Malatya İl Koordinasyon Kurulu (MİKK) tarafından düzenlenen Malatya 1. Yerel Kadın Kurultayı’nda; örgütlenme, eğitimde, çalışma yaşamında, siyasette kadınlar aleyhine yaşanan ayrımcı cinsiyetçi uygulamalar ve kadına yönelik şiddet konuları tartışıldı.

Malatya 1. Yerel Kadın Kurultayı, Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşti. Kurultaya, TSO Başkanvekili ve Mühendis Meslek Grubu temsilcisi İnşaat Mühendisi Mehmet Gündüz, TMMOB İKK Sekreteri Makine Mühendisi Erdal Yavaş, Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Fatma Altaş ve Peyzaj Mimarlar Odası Malatya temsilcisi ve Malatya İKK Kadın Komisyonu Başkanı Meltem Çetinman ile Malatya’da şube ve temsilcilikleri bulunan kadın mimar-mühendis ve şehir plancısı üyelerin yanı sıra, İnönü Üniversitesi ile Trakya Üniversitesinin mimarlık-mühendislik fakültesi öğrencileri de katıldı.

TMMOB adına Buket Çelik, TMMOB yönetim Kurulu üyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül İbici Oruçkaptan, Elektrik Mühendisleri Odası üyesi ve Kadın Çalışma Grubu Başkanı Işık Gürbulak ve İnönü Üniversitesi İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hülya Bingöl’un sözaldıkları kurultayda, Malatya İl Koordinasyon Kurulu Peyzaj Mimarları Odası İl temsilci Meltem Çetinman’ın açılış, TSO Başkanvekili Gündüz ve MİKK Sekreteri Yavaş’ın selamlama konuşmalarından sonra sunumlara geçildi.

Konuşmacılar, kadına yönelik şiddet, ekonomik krizlerin kadın mimar- mühendislere etkisi ve cinsiyet ayrımcılığı, TMMOB’un çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

TMMOB Yönetim kurulu Üyesi Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül İbici Oruckaptan, kadına yönelik şiddetin artışına değindikten sonra, ekonomik krizlerin kadın mühendis mimar ve şehir plancıların daha çok etkilediğine dikkat çektiği konuşmasında cinsiyet ayrımcılığı kaynaklı sorunların çözümüne yönelik çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı.

TMMOB içerisinde kadın çalışmalarının işleyişi ve cinsiyet ayrımcılığı takip sekreteryasının yapısına ilişkin bilgi veren Elektrik Mühendisleri Odası üyesi ve Kadın Çalışma Grubu Başkanı Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Gürbulak ise; ’Mücadele; etnik, kültürel, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin bir yaşam mücadelesidir. Tüm baskı, şiddet, öfke, ayrımcı politikalara, yaşadığımız büyük travmaya karşın, eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için bugün burada kurultayımızı gerçekleştiriyor olmamız; eşit ve özgür yarınlar için TMMOB’li kadınlar olarak geri adım atmayacağımızın, yılmayacağımızın ve mücadeleye devam edeceğimizin bir ifadesidir” diye konuştu.

İkinci oturumda İnönü üniversitesi öğretim üyesi Dr. Bingöl, ‘Kadınların Kariyer Engelleri’ başlıklı sunumunda meslek sahibi kadınların erkek iş dünyasında birçok toplumsal önyargı ile başa çıkmak zorunda kaldığını, meslek alanlarında kendilerini kanıtlamak için erkeklerden daha çok çaba harcamaları gerektiğini, yönetim kademelerinde yükselme konusunda bir çok engelle karşılaştıklarını belirttikten sonra; “Kadın yöneticiler ‘erkek iş dünyasında’ pek çok toplumsal önyargıyla başa çıkmak zorunda kalıyor. Yönetici konumuna geçerken yükselen bariyerler, motivasyonu yok edebiliyor veya kadın bulunduğu yerde kalmak için bir erkekten daha fazla çaba harcıyor” diye konuştu.

Kurultay, katılımcıların, iş ve sosyal yaşam alanında karşılaştıkları sorunları karşılıklı alış-verişte bulunduktan sonra sona erdi.

malatyahaber.com- malatyayorum.com

Etiketler: /

Yorumlar
  1. İsimsiz dedi ki:

    AKP hükmeti karşıtı insanların kadın kurultayı adı altında biraraya gelip hükümwti ve AKP yi eleştirdijleri saçma sapan bir kurultaydı. Adı kadın kurultayı içeriği tamamen kışkırtma. Sadece insanları hükümete karşı kışkırtmak için yapılan bir toplantı.

    1. Ayşe dedi ki:

      İsimdiz bacım, provokatörlüğe lüzum yok. Derdini orda dile getirseydin gerekli açıklamayı alırdın. Ha aldıysan ama anlamadıysan bu da senin sorunun…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."