Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Balin: “TSO’da Bir Değişimin Olmasını İstiyorlar”

Balin: “TSO’da Bir Değişimin Olmasını İstiyorlar”
 • 11.01.2017

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası seçimleriyle ilgili “Ticaret ve Sanayi Odası seçimleriyle ilgili bir çalışmanın başındayım” dedi.

Balin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, ikinci organizede bulunan fabrikasında basın mensupları için kahvaltı verdi.

Kahvaltı sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Balin, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası seçimleriyle ilgili kafa karıştıran bir açıklamada bulundu.

Balin, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası seçimiyle ilgili altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Çalışma yürütüyorum. Henüz adaylıkla ilgili bir süreç düşünmüyorum. Ancak altyapı çalışmalarımızı şuanda sürdürüyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçim tarihi henüz belli değil. Şubat ayı ya da Mayıs ayında olması gerekiyordu. Referandumdan dolayı Eylül ayına kayabileceğini söylüyorlar. Önümüzdeki hafta Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanımızın müşaviriyle bu konuyu daha detaylı bir şekilde görüşeceğim” diye konuştu.

“TSO’DA BİR DEĞİŞİMİN OLMASINI İSTİYORLAR”

Bir ekip çalışması yaptığını dile getiren Balin, şunları söyledi: “Bu ekip çalışması sonrasında beraber olduğumuz arkadaşlar, sivil toplum örgütleri, işadamları eğer bizlere bu noktada bir görev verirlerse, buna biz yok demeyeceğiz. Ama başka bir arkadaşta bu çalışmanın sonucunda Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’na başkan olabilir. Şahsımla alakalı bir çalışma değil, Malatya sanayicisi, Malatyalı işadamları, Malatya’nın sivil toplum örgütleri Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir değişimin olmasını istiyorlar. Bu değişimin olmasıyla alakalı da bana bir görev verdiler. Biz MÜSİAD olarak da zaten genel merkezimiz, Ticaret ve Sanayi Odalarında ve borsalarda etkin olmamız gerektiğini söylüyorlar. Bu kapsamda bir çalışma yürütüyorum. Bu çalışma inşallah neticelendiğinde hep beraber paylaşırız.”

“MALATYA’NIN İHRACATI HİÇ GELİŞMEDİ”

Balin, MÜSİAD olarak Malatya’nın sosyo ekonomik gelişimi için çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini, sektörel analizler, KOBİ’lerde kurumsallaşma, mesleği eğitim ve girişimcilik konularında çok sayıda çalışma yürüttüklerini belirtti.

Son dönemlerde özellikle Malatya ihracatının artırılması ve üretimde katma değerin yükseltilmesi konularını odak alanlar olarak belirlediklerini kaydeden Balin, “İhracat özelinde önemli bir seferberlik başlattık. 2023 yılında kayısı ihracatını 900 milyon dolara, Malatya’nın toplam ihracatını ise 3 milyar dolara taşıyacak stratejinin ve eylem planının oluşturulması için bir proje başlattık. Başka Sayın Bakanımız Bülent Tüfenkci olmak üzere ihracatla ilişkili tüm tarafların ve işadamlarının katkısıyla gerçekleştirilecek proje inşallah bu ilkbaharda tamamlanacak. Malatya sanayisi potansiyeline göre yavaş bir gelişme gösteriyor. Kamuoyunda 3. OSB olarak anılan 1. OSB genişletme çalışmaları kapsamında katma değer ve istihdam etkisi yüksek yatırımların önceliklendirilmesi gerekiyor. Sayın Bakanımızın önderliğinde Malatya’nın en büyük eksiği olarak MÜSİAD olarak tespitlerimiz var. AK Parti’nin iktidara geldiği günden bugüne kadar 2002’den bugüne Malatya’nın ihracatının hiç gelişmediğini ifade ediyorum. O dönemde ihracatımız 250-350 milyon dolar arasındayken, 2015 yılının ihracat rakamlarının yine 300 küsür milyon dolar olduğunu görüyoruz. Bu Malatya’nın çok büyük bir eksiğidir” ifadelerini kullandı.

“BASININ ÖNEMİNİ VE DEĞERİNİ BİLİYORUZ”

Mehmet Balin, gazeteciliğin son derece meşakkatli ve özveri isteyen bir meslek olduğunu ve gazetecilerin haber neredeyse; zaman, mekan ayrımı yapmaksızın orada olmak zorunda olduklarını ifade etti.

Haber emekçilerini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Balin, “Doğru ve tarafsız biçimde işinizi yaparak halkın haber alma özgürlüğüne ve demokrasinin gelişmesine büyük katkı sağlıyorsunuz. Hele şuan içinde bulunduğumuz dönem gibi hassas dönemlerde sizlerin görevi daha da kritik bir önem taşıyor. Bu nedenle öneminizin ve değerinizin farkındayız” diye konuştu.

Fabrika çalışmalarıyla ilgili de bilgiler veren Balin, Malatya’nın ekonomisine, ihracatına ve istihdamına büyük katkılar yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. ahmet dedi ki:

  HEPİNİZİ DİZE GETİRECEK MÜSİAD ÜYESİ OLMAYAN BU DÜZENİ YIKACAK GENÇ BİR İŞ ADAMI ÇIKACAK ELBET ..
  Bu malatyanın çektikleri yeter diyecek iş adamları kan ağlıyor diyecek Malatyayı iş dünyasını düzene sokacak TSO nun mevcut gurubunu dağıtacak yeni gurup oluşturacak TSO nun içinde görev almış eski iş adamlarından 1 tanesi bile odaya sokmayacak taze yeni kan olacak bir iş adamı gelecek .AZ KALDI HİSSEDİYORUM

 2. Ali dedi ki:

  Yıl 1996 Malatya TSO da MÜSİAD Yönetime geldi. Abdurahman Yavuz ve Ekibi gitti Başkan Mücahit Fındıklı oldu :Mücahit Bey AKP Milletvelili olsu yerine bir başka MÜSİAD üyesi Hasan ERKOÇ geldi o tarihten beri bu şehirde TSO yönetimi MÜSİAD in elinde: Bir beceriksizlik varsa bunun faturası MÜSİAD çıkartılmalıdır. Mehmet Balin bence şunu söylemeli MÜSİAD olarak biz 20 yılda TSO ve Malatyayı Ticari anlamda iyi yönetemedik. Biz artık göreve talip olmayalım.Erkoç gider Balin gelirse değişen ne olacak hiç.

  1. İsmail Gezer dedi ki:

   bu yoruma helal olsun denilir

  2. METiN dedi ki:

   Helal olsun
   Kurtulalım hepsinden

 3. yavuz dedi ki:

  Dün saat beş gibi bu haber bu siteye düştü.Balin açıklama yapmış oda ile ilgili söylediklerine katılıyorum.Ama oda Müsiad ın arka bahçesi olamaz genel merkezi talimat vermiş vs bunlar boş laflar.Balinin bu işi yapamayacağının net göstergesidir.
  Olayın diğer tarafı ise rutin mi bilinmez TSO yönetimi saat 6 gibi toplanıyor saat 7 den sonra payzanın açıklaması yayınlanıyor.
  Şimdi ben soruyorum oda ile ilgili eksikler bitti de AK parti yönetimi TSO yönetimi ve başkanı yetersiz kaldı da bu görev Sami beye mi kaldı.
  Yönetimde kimse yok mu

 4. Muzafer dedi ki:

  Sayın Balin TSO seçimlerinde kaçtane Musiat üyesini Muzafer erşanın listesinde gösterdiğini açıkla yoksa ben bu isimler bu siteye yazacam haberin olsun.

  1. Celil dedi ki:

   Bu arkadaş olayı saptırıyor TSO mevcut başkanı Müsiad üyesi mi değil mi önce onu yaz.

 5. Balin dedi ki:

  Dün Makiat bugün Müsiat nedir bunlardan çektiğimiz 45 kişinin oyuyla seçilen Balin bugün kalkıp 8500 iş adamının temsil eden en buyük sivil toplum örgütünü istiyorum demesi .?. Ayrıca sayın balin TSO Musiat gibi 45 kişiyle secilmiyor .Muzafer de senin gibi 6 yerde girdi sadece bir tanesin de bir oyla kazandı.

 6. MUSTAFA dedi ki:

  KİM İSTİYOR?
  ÜST AKIL MI?

 7. Ebrar dedi ki:

  Değişsin bi zahmet ufku açık bir insan gelsin artık mevki makamlarınıza . Allah aşkına artık işi ehline verin Ya ehlineeee . Hanginiz ne yaptınız malatya ya ? TSO yu kral dairesi gibi döşemekten başka ne yaptınız ?

 8. Orcun dedi ki:

  Sanayici ve Marka bir isim lazım oda başkanlığına.bu eskide ve yenide mevcut değil

 9. Mustafa dedi ki:

  Yav Müsiad bitti de bura mı kaldı. Gerçi tso da aidat toplamaktan başka bir şey yapmıyor.al birini vur öbürüne.

 10. E.K dedi ki:

  Hele sen MÜSİAD olarak bir başarı sağlada ondan sonra TSO ya eleştiri yap..

 11. Mustafa dedi ki:

  Sen MÜSİAD olarak neyaptında tso da yapasın.

 12. METiN dedi ki:

  Bu TSO gerçekten başarısız Allah için doğruyu söylemek gerekirse.
  Ama bu iş seninle hiç olmaz
  Bu odaya hiç bir dernek ile cemaat ile işi olmayan genç aktif biri çıkarsa oyumu verecem destek olacam sonuna kadar.

 13. a.b. dedi ki:

  Degerli başkan siz musiad olarak belli bir kesimin idarecilerisiniz.belirli görüşü temsil etmektesiniz.ticaret ve sanayi odası farklı bir mozaiktir,her görüşten her fikirden insanlar toplulugudur.genel merkezinizin talimatıyla bu işler başarıya ulaşmaz.geçmiş tede birileri bir yerlerden talimat aldılar olmadı.

 14. İsmail Gezer dedi ki:

  Şunu da belirtmekte yarar var; Malatya’nın ihracatı 300-400 milyon dolar değil, gerçek ihracat rakamı 1 MİLYAR doları aşıyor. İfade edilen rakamlar; Malatya Gümrüğünden yapılan ihracat işlemlerinin rakamlarıdır. Malatya’da çok sayıda ve çok önemli firmalar ihracatlarını İstanbul, Mersin, İzmir ve Gaziantep gümrüğünden de yapıyor. O rakamlar o illerdeki gümrüklerin istatistiklerine yansıyor. Ama kimsenin yüreği gerçek olan 1 milyar doların üzerine açıklayamaz, eğer açıklanırsa verilen devlet hibeleri kesilir. Malatyalı sözde sanayiciler ağlar.

 15. İsmail Gezer dedi ki:

  He yav he…kim istiyor, neden istiyor, bu isteyenler kim, bu isteyenlerle senin bağlantın ne? Şu Malatya TSO, bağımsız ve bağlantısız bir yönetime kavuşamayacak mı? TSO, MÜSİAD’ın yada başka bir grupların babasının arka çifliğimi ki istiyorlarmış. Lafa bak, istiyorlarmış…Kendisinin bağımsız olarak bir iradesi yoktur. Malatyalı tüccar ve sanayici kendi odasına sahip çıkamayacak kadar ahmak mıki, MÜSİAD burayı istiyor. FETÖ ile mücadele edilirken bazı kesim ve grupların iştahını aç kurtlar gibi açması ve AK Partillilerinde buna sessiz kalması memleket için büyük tehlike.

 16. Ali dedi ki:

  Sen sanki şuankinden çok iyisin ya Müslümanlığı kullanın ancak

 17. Selim dedi ki:

  Yav hele bi otur pekmezini sat
  Müsiad olarak ne yaptın

 18. Zeki dedi ki:

  Yetmez ama evet

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."