Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Tünelin Yüzde 95’i Tamam

Tünelin Yüzde 95’i Tamam
  • 28.12.2015

AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya-Elazığ Karayolu üzerinde inşa edilmekte olan Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nin 2017 sonunda hizmete gireceğini belirterek, tünellerdeki kazı çalışmasının yüzde 95 oranında bitirilme noktasına getirildiğini söyledi.

Çalık, beraberinde Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürü İsmail Akduman ve Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli inşaatının yüklenici firması Doğuş-Gülsan Proje Müdürü Taha Özdilek ile birlikte tünel alanında incelemelerde bulunarak, inşaatın son durumu hakkında bilgi aldı.

YÜKLENİCİ FİRMA: KASIM 2017’TE BİRİLECEK

Yüklenici firma Doğuş-Gülsan Proje Müdürü Taha Özdilek, “Proje bedelimiz 160 milyon 989 bin TL. İlk imalata tünelde başladık. Tünel inşaatına 1 Haziran 2014’de başladık. 1.5 yıllık sürede kazı desteğinin yüzde 95’i, kaplama betonun ise yüzde 38’ini tamamlamış bulunmaktayız. Hedefimiz Kasım 2015’te kazı desteğini tamamlamak, Şubat ayının sonunda ise beton kaplamayı tamamlamaktır. Kömürhan Köprüsü faaliyetlerimizde ise yine 1 Haziran 2014 tarihinde başladık ve 200 bin metreküp  kazı destekleme, temel kazısı yapılmıştır. Çok özellikli bir köprü, teknolojik bir köprü. Ülkemizin yeni tanıştığı köprülerden. Daha evvel Nissibi ve Ağın’da yapılan köprüler gibi bu da özellikli bir köprü. Kömürhan Köprüsünün diğerlerinden farkı, tek ayak üzerinde olmasıdır. Ayak yüksekliği 168.5 metre. Projemizi Kasım 2017’de bitirerek hizmete vereceğiz. Kömünhan Köprüsünün açıklığı 380 metre, tamamı 660 metre. Tünelimiz 2 bin 416 metre, çift tüp. İçerisinde 4 tane araç geçişimiz var, 2 tanede sığınma cephemiz var. Şuanda burada 225 personel çalışıyor. Bu sayı iş programına göre değişecek ve 300 personeli de bulacak” dedi.

“MALATYA-ELAZIĞ ARASINA MUHTEŞEM BİR PROJE”

Milletvekili Öznur Çalık, “İlimizde Karahan ve Erkenek Tünelleri normalde başlanılıp, ama bitirilemeyen projelerimiz. Zemin probleminde kaynaklandı ve zemin problemi projelerin tesliminin uzamasına neden oldu. Ama bugün Malatya’da köprünün başlayıp, tünelin Elazığ’a kadar devam etmesi bizim için çok önemli. Malatya-Elazığ Karayolu duble yomlunu bitirdik, şimdi gelince Kömürhan Köprüsünde çok ciddi bir daralma oluyor ve tek gidiş, tek geliş yapılmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla Kömürhan Köprüsünün genişlemesi gerekiyordu. İnanılmaz derece de güzel bir proje yapılıyor. Tek ayakla çıkan köprünün ayağı ile birlikte Elazığ tarafındaki tünele çok ciddi bir bağlantı yapılıyor. Muhteşem köprü projesini Doğu Anadolu Bölgesine, bu bölgeye kazandırmaktan dolayı da çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Şuanda Malatya’da yapılmakta olan Karahan ve Erkenek Tünellerinin bitişi en az 2 sene önce olması gerekirsen, zeminlerin sert zemin olmamasından kaynaklanan çok ciddi manalarda sıkıntılar yaşadık. Karahan Tüneli de inşallah kış sezonuna girmeden o projeyi de hizmete alacağız. Yeni Kömürhan Köprüsünün bölgemize çok ciddi katkısı olacak. Hem mesafe olarak kısalma olacak, hemde virajlardan dolayı kazaların yoğun olarak yaşandığı noktalardan vatandaşlarımız kurtarılmış olacak. Elazığ ile Malatya’nın arasındaki gönül köprüsünü kuvvetlendirmiş olacak” diye konuştu.

“YENİ KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ ÖRNEK BİR PROJE”

Milletvekili Çalık, Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nin Türkiye’nin çok önemli projelerinden birisi olduğunu belirterek, “Hem köprü bağlantısı ve hemde tünel bağlantısı açısında baktığımızda, daha önce sayın cumhurbaşkanı ve sayın başbakanımızın birlikte açmış olduğu Nissibi köprüsü gibi burası da çok önemli köprülerden bir tanesi olacak. Malatya’da başlayıp, Elazığ’da ucu bitmiş olacak. Doğu Anadolu Bölgesindeki 16 ilin geçiş güzergahı olacak ve konforlu bir geçiş sağlanacak. Projenin yer teslimleri 2014 yılında yapılmış ve müteahhit firmamızın Haziran 2014’ten itibaren başlatmış oldukları çalışmaları  çok hızlı bir şekilde sürdürüyorlar. Şuanda tünelin açılması çalışmaları yüzde 95 oranında tamamlanmış vaziyette, yüzde 5’lik bir alan kalmış durumda. Aynı zamanda betonlama işleminin de şuanda yüzde 38’i gerçekleşmiş durumda. Önümüzdeki ay içerisinde İnşallah tünel tamamen açılmış olacak. Tünellerimiz çift tüp olarak 2 bin 416 metre uzunluğunda, köprümüz ise 660 metre uzunluğunda. İnşallah bu proje köprü ile tünelin birbirine bağlantısı olduğu ilk örnek olacak burası” ifadelerini kaydetti.

“YATIRIMLARIN HIZI KESİLMEDİ”

Çalık şunları söyledi; “Yatırımlar seçim olmasına rağmen, seçim hükümeti olmasına rağmen, 7 Haziran geçmiş ve yeni 1 Kasım seçimine geçiyor olmamıza rağmen yatırımlar son hızıyla devam ediyor. Birileri yatırımları engellemeye çalışırken, birileri yatırımları bombalamaya çalışırken, birileri ülkemizin menfaatine olan hizmetleri bombalarken biz hizmete devam ediyor. Hükümetimizin başlatmış olduğu bu yatırım hamlesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu destek ve Sayın Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun vermiş olduğu destekle devam ediyor. Duble yol yapılan Malatya-Elazığ Karayolu’nda birden geçiş yaparken yol Kömürhan’da daralıyordu. O zaman kazaların çok yoğun olacağı düşünülüyordu. İnşallah bu köprü ve bu tünelle kazaların da önüne geçmiş olacağız, insanlarımızı öncelemiş olacağız. Çok büyük ve çok önemli bir yatırım. Biz yatırımlarımıza hiç durmadan devam ediyoruz. Türkiye’nin istikrarı sağlamasına 1 kasım seçimlerinin vesile olmasını diliyorum.

YENİ KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ VE TÜNELİ’NİN TEKNİK BİLGİLERİ

Elazığ – Malatya Devlet Yolu üzerinde yer alan Kömürhan Köprüsü, Doğu Anadolu Bölgesi ile Orta Anadolu ve Akdeniz Bölgelerini birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik bir konuma sahiptir. Bu yolların öneminin artması ile Kömürhan Köprüsü de daha fazla önem kazanmış bulunmaktadır.

Mevcut Kömürhan Köprüsü, Elazığ – Malatya Devlet yolu Km: 51 + 000′ da Fırat Nehri (Karakaya Baraj Gölü) üzerinde inşa edilmiştir. Köprünün yapımına 23.02.1983 tarihinde başlanılmış, 08.04.1986 tarihinde tamamlanarak trafiğe açılmıştır.

Acil Eylem Programı kapsamında; Elazığ – Malatya İlleri arasında hizmet veren karayolunun bölünmüş yola dönüştürülmesi ile ilgili çalışmaların tamamlanmasıyla, mevcut köprünün bulunduğu noktada darboğaz oluşmuştur. Bu nedenle oluşan bu olumsuz durumun düzeltilmesi gayesiyle, üçüncü köprü Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 04.11.2013 tarihinde 160.989.124,71 TL bedel ile yapım ihalesi tamamlanmıştır.

Doğuş – Gülsan Ortaklığı uhdesinde kalan, Elazığ – Malatya İlleri arasında yer alan  Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ile Yolu Yapım İşi’ nde 06.01.2014 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır.

İşin bünyesinde yapılacak olan 2 x 2410 m çift tüp tünel ve Fırat Nehri (Karakaya Baraj Gölü) geçişini sağlayacak 2 x 50 = 100 m açıklığında Ardgerme Köprü ile devamında 380 m ana açıklığında Eğik Askılı Köprü ve 180 m uzunluğunda arka temel bloğu olmak üzere toplam 660 m’lik köprü ile mevcut bölünmüş yola adaptasyon sağlanmış olacaktır.

Yapılacak olan Kömürhan Tüneli ile mevcut yol 1 km kısalarak, yüksek geometrik standartlı,  konforlu ulaşım temin edilecek olup aynı zamanda ekonomi, trafik güvenliği ve zaman tasarrufu gibi avantajlar sağlanacaktır.

Toplam 210.000 m³ Köprü Çıkış Yarma Kazısın destekleme imalatları ile beraber tamamlanmıştır.

Toplam 145.000 m³ Tünel Portal kazılarının 135.000 m³’ü Şev Destekleme imalatları ile beraber tamamlanmıştır.

Toplam 4.820 mt’lik Kömürhan Tünelinin 4544 metresinin (%95) Kazı ve Destekleme imalatları, 1812 metresinin (%38) de beton imalatları yapılmıştır.

Karakol İnşaatı tamamlanmış olup, geçici kabul yapılmıştır.

Bugüne kadar 245.000 ton Beton agregası taş ocağında üretilmiş olup, stoklarda yaklaşık 140.000 ton beton agregası mevcuttur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."