Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Türkiye’nin En Büyük 2. Santrali

Türkiye’nin En Büyük 2. Santrali
  • 27.12.2015

Türkiye’nin en büyük ikinci elektrik santrali olan ‘Kangal Rüzgar Elektrik Santrali’ Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. 

Sivas’ın Kangal ilçesinde 22 türbinden oluşan 44 megavattan kurulu güce sahip olan Kangal Rüzgar Enerji Santrali, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Bakan Yılmaz’ın yanı sıra 5’inci Piyade Er Tugay Komutanı Tuğgeneral Fahrettin Celaleddin Sağır, Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin en büyük ihtiyacının enerji olduğunu söyledi. Cari açığın olduğunu belirten Yılmaz, enerjiyi dışarıdan aldıklarını aktararak, “Enerjiyi çeşitlendirerek den cari açığımızı düşünmenin öncelikli gereklerinden birisi enerjiyi çeşitliliği artırmak ve enerjide kendi kendimize yeterli hale gelmek. Türkiye büyüyor, gelişiyor büyüyen ve gelişen Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu şey enerji, enerji yoksa üretim yok, üretim yoksa büyüme yok. Enerji olmazsa hiçbir şey olmaz. Enerji günümüz dünyasının en stratejik alanlarından birisidir. Bir gün Ortodağu’ya bakın ateş çemberine dönmüşse eğer her yerde kavga varsa bilin ki bu kavganın bir nedeni de Ortadoğu’nun enerji kaynağı olmasındandır. Eğer Ortadoğu enerji kaynağı olmasaydı o zaman bilin ki bu kavgaların hiç birisi yapılmazdı. Bizim dönemimizde yeterli seviyede elektrik enerjisi üretim kapasitesi oluşturulmasına, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine yenilenebilir enerji kaynaklarına üretimin ve dağıtımın verimlilik içinde yapılmasına büyük önem verdik” dedi.

“ENERJİ VERİMLİĞİ STRATEJİSİNİ HAZIRLADIK”

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinin olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, “Türkiye’yi onuncu büyük ekonomik yapmak dünya içerisinde bunu yapabilmek için enerjide güçlü olmamız lazım, enerjide kendine yeterli hale gelmemiz lazım, enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız lazım yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimi teşvik etmeye başladık. Enerji verimliği stratejisini hazırlayarak uygulamaya koyduk. Bu çerçeve de önümüzdeki dönem de yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını en üst düzeyde değerlendireceğiz. Hükümet olarak enerjide dışa bağımlığı azaltmak için, enerji kaynaklarında çeşitliliği artırmak en önemli önceliğimizdir. Bugün ortaya çıkan bu eserde kararlığımızın neticesidir” diye konuştu.

“ENERJİDE TAM BAĞIMSIZ OLMALIYIZ”

“Enerjide dışa bağımlığı azalttığımız ölçüde tam bağımsız ülke oluruz aksi halde tam bağımsızlıktan bahsedebilmek mümkün değildir” diyen Yılmaz şunları söyledi:

“Bu konuda politika ve strateji üretmek için ilgili kurumlarımız gayret göstermektedir. Özel sektörümüz kendi üzerine düşeni yapmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma için enerji arz güvenliğini sağlamamız gerekmektedir. Petrol ve doğalgaz gibi fosil bazlı enerji kaynakları biliyorsunuz ki Türkiye’de yok veya çok az. Bizim gibi ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarından azami faydalanmamız lazım. Türkiye her yıl 120 milyon ton petrole eş değer enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Petrol varlığımız bu ihtiyacı karşılamaktan herkesin bildiği gibi çok uzaktır. Üreten ve büyüyen Türkiye’nin enerji ihtiyacının çok büyük bir bölümü petrol ve doğal gaz ithalatıyla karşılanmaktadır. Rusya’dan, İran’dan, Cezayir’den, Nijerya’dan alıyoruz. Bunu gittikçe de çeşitlendirmek istiyoruz. Üretirken ve büyürken petrol ve doğalgaza olan gereksinimde artmaktadır. Bu bağımlılığı azaltmak ve enerji kaynağı çeşitliliğini arttırmak aynı zamanda dış ticaret açığımız içinde dengemiz içinde bir zarurettir.”

“RÜZGAR SANTRALLERİ SAYESİNDE 600 MİLYON DOLAR AZ DOĞALGAZ İTHAL ETTİK”

Rüzgar santralleri sayesinde 2013 yılında 600 milyon dolar daha az doğalgaz ithal edildiğini söyleyen Yılmaz, “2023 hedeflerine ulaşmak ve kalkınma planlarında yer alan politikaların daha etkin kullanılması amacıyla ilk defa 10’uncu Kalkınma Planı’nda 25 öncelikli dönüşüm programı belirledik. Belirlenen öncelikli dönüşüm programları içerisinde bu yatırımlarda ilgili olanlardan üretimde verimliliğin arttırılmasını programladık. İthalata olan bağımlılığın azaltılmasını programa aldık. Yurt içi tasarrufların arttırılması, her alanda yurt içi tasarrufları artıracağız ve israfı da önleyeceğiz. Enerji alanında da israfı önlememiz lazım. Yerli kaynaklara dayalı enerji üretim programımız var ve enerji verimliliğinin geliştirilmesi programımız var. Enerjide dışa bağımlı azaltılmasına yönelik enerji ham maddeleri ve jeotermal kaynak arama yatırımları için ayrılan kaynakları önemli oranda da arttırdık. Cari açığı daha düşük seviyelere indirmek ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarının enerji arzı içinde ki payını arttırılmasına ve nükleer santrallerin kullanılmasına yönelik çalışmada başlattık. Bu çerçevede nükleer enerjiyi elektrik üretiminde kullanan yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları en üst düzeyde değerlendiren israfı ve enerjinin çevresel etkilerini asgariye indiren uluslar arası enerji ticaretinde stratejik konumunu güçlendiren rekabetçi bir enerji sistemi oluşturuyoruz. Türkiye’yi bir enerji ağının kesişme noktası yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU TESİS 150 BİN NÜFUSLU BİR KENTİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAKTIR”

“Bugün hizmete açtığımız bu tesis 128 megavatlık kapasitesiyle, Türkiye’nin en büyük rüzgar enerji santrallerinden birisidir” diyen Yılmaz, “Bugün onun üçte birini açıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl geri kalan bölümü de tamamlanacak. Yaklaşık 180 milyon avro yatırım bedeliyle tamamlanacak. Ve o zaman bu Kangal’ın nesi var denildiğinde, Kangal’ın rüzgarı da para ediyor diyeceğiz. İşte Gürün’den Kangal’a doğru esen, Kangal’dan Gürün’e doğru esen rüzgar da para ediyor diyeceğiz. Birinci bazda öngörülen üretimin 38 bin haneyi yani 150 bin nüfuslu bir kentimizin ihtiyaç duyduğu elektriği karşılayacaktır. Bu aynı zamanda yılda yaklaşık 55 bin ton karbon salınımı da önleyerek çevreninde kirlenmesini engelleyecektir” dedi.

Ece Tur İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşbaşı’da hiçbir aksaklık olmadan santralin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler kurdeleyi keserek rüzgar enerji santralinin açılışını gerçekleştirdi. Yılmaz, daha sonra tesis alanına fidan dikti. Bakan Yılmaz, programın ardından Gürün ilçesine hareket etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."