Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Vagon Onarım Sonunda ‘Bir Şey’ Oluyor mu?

Vagon Onarım Sonunda ‘Bir Şey’ Oluyor mu?
 • 15.04.2017

Malatya’nın yok edilen sanayi rüyası “Vagon Onarım Fabrikası (VOF)”nın, Afet Barınma Sistemleri Fabrikası projesi kapsamında değerlendirilmesi için Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, incelemelerde bulundu.

1970’li yılların ikinci yarısında “Vagon Onarım Fabrikası” olarak 3 vardiyada 3 bin 600 işçi çalıştırma hedefiyle yapımına başlanan, ancak 1980’li yıllarda TCDD’nin ihtiyacının olmadığı gerekçesiyle, proje amacından vazgeçilen, 1980’li yılların sonunda inşaatı tamamlanmasına rağmen, “ne amaçla kullanılacağına bir türlü karar verilemediği” için kaderine terkedilen, bir ara Tekel’e tütün deposu olarak kiraya verilip “faili meçhul sabotaj” olduğu mahkeme kayıtlarına geçen büyük bir yangın geçiren, sonra defalarca özelleştirme kapsamında satışa çıkarılan, ancak taliplerin 20 milyon dolarlık maliyete rağmen “yok pahası”na almak istemeleri nedeniyle satışı gerçekleşmeyen, daha sonra bina ve arazileri ayrı ayrı satışa çıkarılıp arazisinin bir bölümü satılan tesis, Malatya’nın “kangrenleşmiş yarası”na dönüşmüştü.

Hemşehrimiz Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık’ın, kurumunun bir projesi doğrultusunda değerlendirilebileceği düşünülen VOF’ta incelemelerde bulundu, ancak incelemelerinin sonucuna dair bir açıklama yapılmadı.

TÜRK KIZILAYI’NIN İLGİSİ..

Anadolu Ajansı‘nın, konuya ilişkin haberi şöyle:

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Malatya’da “Afet Barınma Sistemleri Fabrikası”nı hayata geçirmeyi planladıklarını bildirdi.

Malatya’da Sümer Holding AŞ’ye ait 1989’da tamamlanan Vagon Onarım Fabrikası’nda incelemede bulunan Kınık, ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bu fabrikayı “Afet Barınma Sistemleri Fabrikası”na dönüştürmek istediklerini belirten Kınık, afetlere yönelik daha nitelikli, yüksek kapasiteli, çok hızlı kurulabilecek barınma sistemleri oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Kınık, “Bu barınma sistemleri, entegre şekilde enerjilerinin sağlanması, içme ve atık suların arıtılması, katı atıkların yönetilmesiyle aslında sadece bir üretim değil, bir sistem entegrasyonuyla, işletme modeli ortaya koyacak yenilikçi bir çözüm merkezi olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

– “Türkiye içi ve dışına hizmet verecek”
Bu yatırımı Türk Kızılayı ve özel sektör ortaklığıyla yapmayı planladıklarını bildiren Kınık, “Burası Türkiye içinde ve dışında barınmaya ihtiyaç duyulan noktalara hizmet verecek.” ifadesini kullandı.

Kerem Kınık, “Hedefimiz Türkiye’ye önce milli bir afet ve barınma sistemleri kapasitesi kazandırmak, istihdam seferberliğine katkıda bulunmak. Ayrıca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Göç Örgütü, Kızılhaç ve insani yardım örgütleri gibi kuruluşlara, dünyanın farklı bölgelerine çözüm sağlayabilecek bir afet barınma sistemleri üretim kapasitesi kurabilmek.” dedi.

– “İnsani şartlarda yaşamaları için”
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük insanlık dramının yaşandığını dile getiren Kınık, 65 milyon kişinin, silah zoruyla evlerini terk edip barınmaya muhtaç yaşadığını söyledi. Kınık, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 3 milyon kardeşimiz 26 AFAD kampında başını sokacak bir yer buldu ama hemen güney sınırımızda, Suriye’de yaklaşık 6 milyon 500 bin insan iç mülteci konumunda. İdlib kırsalında 400 kampta 700 bin insan yaşıyor. Azez’de 4-5 yıldır 300 bin insan çadırlarda yaşıyor. Bu insanların konuta kavuşturulması, insani şartlarda yaşaması için buna benzer yatırımların yapılması gerekiyor.”

Kınık, yatırımla ilgili Malatya Valiliği, Fırat Kalkınma Ajansı ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile istişarelerinin sürdüğünü bildirdi.

Fabrikaya yönelik fizibilite çalışmasını yaptıklarını anlatan Kınık, “Çalışmayla aylık 2 bin konut üretilebilecek. Bunlar konteyner tipi prefabrik, hafif çelik ya da kompozit malzemeden oluşacak. Sadece afet temelli değil, savunma sanayi ve toplu konut ihtiyaçlarını hızlı çözümlemeye yönelik farklı yapı teknikleriyle oluşturulacak barınma sistemleri olacak.” diye konuştu.

AA- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Bekir dedi ki:

  Vagon onarım işi bitti şimdi her şey hava yoluyla, hızlı trenle yapılıyor.ALLAH vermesin Yurdumuzun büyüklüğü ve depremler, su baskınları Vs. afetlerle karşı karşıya bu fırsat bir daha ele geçmez genç Av.M. Umut Yalçın beye katılıyorum. ALLAHIM Yar ve yardımcısı olun . Durmak yok ülkeyi kalkındırmaya devam devam..

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   Bekir bey; destekleriniz için minnettarım. Eğer bu çalışmalar sonucunda Kızılay’ın yatırımını Malatya’ya getirebilirsek Malatya’nın ekonomik kalkınması içinde büyük bir adım atmış olacağız inşallah.

 2. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

  Değerli yorumcular; Vizontele filminde bir sahne vardı Belediye Başkanı bir konuşma yapıyordu;

  “…İnsan memleketini niye sever? Başka çaresi yoktur da ondan. Ama biz biliriz ki bir yerde mutlu mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir. Burayı seversen, burası Dünya’nın en güzel yeridir. Ama Dünya’nın en güzel yerini sevmezsen, orası Dünya’nın en güzel yeri değildir…”

  Benim hayalim Dünyanın en güzel yeri olmasa bile şehire kattıklarımızla yaşadığımız şehiri Dünyanın En Güzel yeri haline getirmek. Bu yüzden temsil ettiğim kurum adına yönetim kurulu üyelerimle birlikte bir damla ne katabiliriz diye uğraşmaktan başkada elimden bir şey gelmiyor.

  Bu çalışmayı siyasi çekişmelere konu etmeyelim lütfen ve Malatya’lıların kamuoyu desteğine ihtiyacımız olduğunu unutmayalım.

  Av.M. Umut YALÇIN

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   izlemek isterseniz linki

 3. Erdoğan ULAŞ dedi ki:

  Yav ne birbirinize kıyas yapıp karşı yazışmalar yapıp duruyorsunuz Hiç kimsenin siyasi kimliği beni ilgilendirmiyor Malatya insanına iş kapısı Aş kapısı açacak herkese gönülden minnet duyarım,Geçmişte Malatyada olan icraatlarla örnekleyip sonuca gidersek Tekelin yeri Sümerin yeri Eski Ceza evinin yeri eski Garajları yerlerinin agıbeti herkesin ölçüsü olmalı bence
  ne oldu birkaç para babasına peşkeş çekildi Malatyalı yine iş aramaya İstanbula Adanaya Antepe vs.gidiyor.Vahap Küçük ismine bende olumlu bakıyorum.hiç değil adam üç beş kişi çalıştırır.

 4. Fırıncı Enzo dedi ki:

  Anadolu da kalkınmış,sanayisi olan illere bakın(Kayseri,G.Antep,Konya v.s.) hangisinin vagon onarım fabrikası var, devletin hangi sanayi yatırımı var.Sanayileşme devlet imkanlarıyla olmaz.Sanayileşme özel teşebbüsle olur.Kırıkkale örneğini vereyim size Mke Kurumunun bu şehirde bugün 5 tane fabrikası var gelişmişliğine bakın,hemen yanı başında Çorum var bir de Çorumun sanayisine bakın…

 5. ahmetmahmut dedi ki:

  Sayın Kızılay Başkanından Allah razı olsun, memleketine sahip çıkmıaya çalışıyor.

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   Ahmetmahmut bey; öncelikle Genel Başkanım adına yorumunuz için tesekkür ediyorum. Biz Kızılay Olarak elimizden geleni yapaya çalışıyoruz. Ancak yerin verilmesi hususunda kamuoyu oluşturacak olan sizlersiniz. Desteklerinizle inşallah çözülemeyen bu problemi çözmeye kurum olarak talibiz.

 6. Doğanşehirli dedi ki:

  Burayı Sayın Vahap KÜÇÜK e hibe edin ki malatya mıza bir fabrika kursunda bari 3000 kişi ekmek yesin yoksa bizim siyasetciler çürütecek burayı malatya mızın tek sahibi Allah razı olsun

  1. Adıyaman dedi ki:

   Malatya lıya ekmek yediren tek yatırımcı

 7. Tengiz dedi ki:

  Neden tcdd 5 işletmeyi buraya taşımıyorsunuzda farklı işlerde kullanma yollarını arıyorsunuz şehir merkezine sıkışmış bir bölge müdürlüğü var şehrin konsantrasyonunu azaltmak gerekmiyorumu beyler anlamada zorlanıyorum

  1. Doğanşehirli dedi ki:

   Burayı Sayın Vahap KÜÇÜK e hibe edin ki malatya mıza bir fabrika kursunda bari 3000 kişi ekmek yesin yoksa bizim siyasetciler çürütecek burayı malatya mızın tek sahibi Allah razı olsun

 8. Malatyalı dedi ki:

  İnşaallah düşünce gerçekleşir ve kazanan Malatyamız olur.

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   Sayın Malatyalı; Kurum olarak hem Genel Başkanımız Malatya’lı iken hem de şehri ile ilgilenen bir Bakan’a sahipken bu problemi çözeriz kanaatindeyim. Destekleriniz önemli.

 9. kadirh dedi ki:

  Beyler Kerem bey malatyanın evladıdır. Bu atıl tesisin değerlendirilmesini referandum yatırımı görmek hayırcıların istemezuk söylemlerinin başka bir tezahürü…

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   Kadirh bey; öncelikle Genel Başkanım adına yorumunuz için tesekkür ediyorum. Bu proje 3 yıldır hayalim olan bir proje. Genel Başkan’ımız sayın Kerem KINIK’a açtığımızda olumlu karşılanınca projeyi sayın Bakanımıza ve Sayın Mustafa TOPRAK Valimize ilettik çok olumlu karşılayıp desteklerini sundular. Referandum yatırımı olarak görmek bize haksızlıktır. Bu süreçte denk gelmiş olması emeklerimizi hiçe saymaktır. Malatya’lılardan istediğim eleştirisel bakışlardan sıyrılarak lütfen bizleri yada buraya yatırım yapmak isteyenleri desteklemeleri.

 10. Malatyalı dedi ki:

  Geçen ayda lojistik merkez olmuştu orası 😂😂

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   Sayın Malatyalı; tüm alanın Lojistik merkez olması planı üzerinden bu projeyi yürütüyoruz zaten. Eğer alabilirsek Ortadoğu ve Asya’ya hitap eden bir ana merkez haline getireceğiz.

 11. ahmet dedi ki:

  reklamlar!!!! tipik proje..başkanlığı getirt sonra ortalığı karıştır sonra da size demokrasi getirecem de ülkeyi bombala..ırakta suriyede tek adam var sonları ne oldu (luyor)…başkanlığa hayır..

  1. ibrahiM44 dedi ki:

   ahmet konuyu nereye getirdin chp bu ülkeye ne verdiki ne istiyorsun .ecevitli günleri unutmadık EVET

   1. MALATYALI dedi ki:

    ECEVİT DÖNEMİNDE KRİZ OLDUĞUNDA 1 ASGARİ ÜCRET 13 ÇEYREK ALTIN DEĞERİNDE İDİ ŞİMDİ EKONOMİ SÜPER SÖZDE , 1 ASGARİ ÜCRET 6 ÇEYREK ALTIN ETMİYOR , AÇ MERKEZ BANKASI İSTATİSTİKLERİNE BAK BOŞ BOŞ KONUŞMA …

  2. bayram dedi ki:

   evetttttttttttt

  3. Malatyalı44 dedi ki:

   Ya ayıp utanın nankörlük yapmayın Cumhurbaşkanımız 15 yıldan beri tek adam ne değişti yıllarca İnönü tek adamdı tabi ondan ülke bir hayır görmedi

 12. Selim dedi ki:

  Siyasal islam bitti arkadaşlar,halka verecegi hiç bir sey yok,hayatın gerçeklerinden çok uzaklar osmanlı dönemi zihniyeti bu çağda olmaz,geçti gitti aksi takdirde suriyede,libyada ,ırakda,güneydoğuda olanlar tüm Türkiyede olur.Milyonlarca insan bu ülkede ve coğrafyada yok olur.Bu halk 2010 da evet diyerek o kazıgı yedibbir daha yemez,eğer yerse geçmiş olsun
  Tanrı Türkü korusun

  1. eyyup dedi ki:

   Selim ismini değiştir sen önce kardeş Yorumunda Ecdadıma karşı laf atmışsın lafının nereye gittiğine bir bak Kuran nimazını Hayatına düstur edinmiş bir büyük devletin bu devirde hükmünü yitirmesi ne demek ya.

 13. Ali dedi ki:

  Bunlar ne biçim insanlar reis bi yelek giyidi hepsi yelek giymeye başladı 😅😅

  1. Tekin06 dedi ki:

   Taktiğin şeye bak…Bu kadar mı dar bakışlı olur insan…Yapılmak istenen güzel bir şeyi bile böyle saçma sapan şeylerle örtmeye çalışıyorsunuz…

 14. UYAN MALATYALİ UYAN dedi ki:

  Burayi eninde sonunda yikacaklar milleti oyalamaktan vazgecsinler artik😂Milleti keklemeyi birakin artik!!!

  Bu memleketi cok seven bir is adami bir devlet buyugu olsaydi buraya bir hal care bulurdu ama tek icraati Turkiyedeki İstanbuldaki projeleri anlatmak olan Oznur hanimin bir hikayesine dondu😎

 15. malatyalı dedi ki:

  seçime giderken ,son bir hamle ha gayret, vagon onarım harabelerini bugüne kadar konuşmamışlardı.bu görev kızılaya verilmiş anlaşılan.gülmemek elde değil ,resmen komedi….

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   Sayın Malatyalı; 3 yıllık hayalim seçimle alakası olmayan bir proje. Denk gelmesi tesadüften ibaret. Türk Kızılayı bu yatırımı Türkiye’nin herhangi bir yerine yapacak. Ben istiyorum ki Malatya’ya yapsın. Eleştirip kaçıracağımıza gelin el birliği ile destek olup burayı kurtaran nesil biz olalım torunlarımız, çocuklarımız halen izbe hali ile yıllar sonra karşılaşmasın

 16. Öncelikle haberiniz ve başlığınız için kurumum Türk Kızılayı adına şükranlarımı sunuyorum. Belki de tüm hemşehrilerimizin hayalini gerçekleştirmek istiyoruz. Atıl duran bu alanı Malatya ekonomisine katmak için pek tabiki de sizlerin desteği ve kamuoyu baskısı oluşması gerekmekte. Eğer bu hayalimiz gerçekleşirse Türk Kızılayı’nın da en büyük projesi ilimizde hayat bulacak ve 1300 kadar personelin iş başı yapacağı bir istihdam seferberliğine de katkı sunulacak. Ayrıca yerel ekonomi bu kadar büyük bir üretim tesisi olması sebebi ile de canlanacak. Lütfen kamuoyu desteği için yanımızda olmaya devam edin. Sizlerin ve tüm Malatya’lıların desteği bizler için çok önemli. Tekrar teşekkür ediyorum. Av.M. Umut YALÇIN – Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanlığı

 17. Malatyalı dedi ki:

  İnşallah temennimiz

 18. Kullanılsın da ne için kullanılırsa kullanılsın orası bu ESNAFIN VERGİSİ ile yapıldı , Bu bir isyanın haykırışıdır ,BÜROKRASİ, BÜROKRASİ, BÜROKRASİ .

 19. öner karaöz dedi ki:

  Bu kanayan yara ancak genç girişimciler ile çözülür. Sn. Kızılay Malatya Başkanı Av. Umut Yalçın ‘a girişiminden dolayı teşekkürler.

  1. Av.M. Umut YALÇIN dedi ki:

   Sayın Öner KARAÖZ; minnettarım yorumunuz için. Ben vagon fabrikasının yılan hikayesi ile büyüdüm. İstiyorum ki yıllar sonra çocuklarım bu hikaye ile büyümesin. Malatya’lılar olarak ancak el birliği içinde olursak bu yatırımı Türk Kızılayı tarafından Malatya’ya yapılmasını sağlayabiliriz.

 20. Ali dedi ki:

  İnsaalah …yazık kamu malını israf etmenin yükümlülüğü çok ağırdır. ..ne olacaksa olsun yıllardır curuyor

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."