Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

Vali Toprak Niye Merkeze Alındı?!

Vali Toprak Niye Merkeze Alındı?!
 • 22.06.2017

Malatya Valiliği görevine İzmir Valiliği’nden 1 yıl önce atanan, göreve başlamasının ardından FETÖ/PDY mensubu bir kısım askerin 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karşı, darbecilerin önemli merkezlerinden biri olan Malatya’da gösterdiği kararlı duruşu ile hep hatırlanacak olan Mustafa Toprak’ın, son Valiler Kararnamesi kapsamında merkeze alınmasına bir anlam verilemiyor.

1 Haziran 2016 tarihli Valiler Kararnamesi’yle Kayseri Valiliği görevine atanan Süleyman Kamçı’nın yerine aynı kararname ile Malatya Valiliği görevine getirilen, Malatya’daki görevine de 16 Haziran 2016 günü başlayan Mustafa Toprak, 1 yıl sonra 21 Haziran 2017 tarihli 41 Valiyi kapsayan son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan 19 Vali arasında yeraldı.

Malatya’da göreve başladıktan 1 ay sonra yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde, darbecilerin önemli merkezlerinden olduğu ifade edilen 2. Ordu Karargahı ve 7. Ana Jet Üssü’nün bulunduğu ilde, olayın anlaşılmasının ardından duruma hızla müdahil olan, bir taraftan galeyan halindeki halkı sakinleştirirken, diğer yandan darbe yanlısı askerlerin 2. Ordu ve 7. Ana Jet Üssü’ndeki faaliyetlerini engellemeye yönelik talimat ve girişimleriyle etkili olan Vali Toprak, aynı gece 2. Ordu Karargahı nizamiyesi önünde, ‘İsyancı birliklerin komutanıyla görüşmek istiyorum’ deyince darbeci askerlerin silahlı müdahale tehdidi ve girişimiyle de karşı karşıya kalmıştı.  15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz günü darbe girişimi bastırılıncaya kadar yaşananlar, Vali Toprak başta olmak üzere il Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadelerinde tüm ayrıntılarıyla yeralmış,bu ifadeler darbecilere karşı en önemli delillerden olmuştu.

Özellikle, 16 Temmuz sabaha karşı, darbecilerin 2. girişim için planladıkları Erhaç Hava Üssü’nden uçakların kalkışını engellemeye yönelik emir ve talimatlarıyla, darbecilerin gücünün kırılmasına yolaçanlardan olan Vali Toprak, o günlerdeki ve sonrasındaki süreçte FETÖ/PDY örgütüne yönelik operasyonlarda da etkili rol oynamıştı.

Sonraki dönemde, FETÖ/PDY mensuplarına yönelik olarak birçok resmi ve özel kuruluşta, bölge müdürleri, il müdürleri de dahil birçok yöneticinin de gözaltına alındığı operasyonlar nedeniyle, olumsuz etkilenen bazı kamu hizmetlerinin aksamamasına ilişkin çabalarıyla da bilinen Vali Mustafa Toprak’ın, aralarında daha önce FETÖ/PDY ile geçmişte yakın ilişkileri olmuş ya da kamuoyunda tepki gören uygulamalarıyla hatırlanan Valilerin de yeraldığı 19 valiyle birlikte, merkeze alınmasına (aktif hizmetten geri çekilmesine) ilişkin bu karara Malatya kamuoyunda bir türlü anlam verilemiyor.

Darbe girişimi ve sonrasındaki etkili çabalarının yanı sıra 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu’nda da Malatya’dan iktidar partisinin yüzünü güldüren bir sonuç alınmasının, bu yönüyle de hükümetin değerlendirmesinde Vali Toprak’ın lehine bir durum olarak görülmesine karşın merkeze alınması, merkeze alınma kararındaki değerlendirme ölçülerinin ne olduğuna ilişkin sorulara yolaçtı.

VALİ MUSTAFA TOPRAK’IN ÖZGEÇMİŞİ..

Mustafa Toprak, 1964 yılında Erzincan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

Aynı yıl İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu Kaymakam Adaylığı sınavını kazandı. 1987 yılında İçel İli Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. 1988-1989 yılları arasında 1 yıl süre ile İçişleri Bakanlığı tarafından İngilizce dil öğrenimi ve mesleki çalışmalarda bulunmak üzere İngiltere’ye gönderildi. İngiltere’nin Margate şehrinde ‘Fitzroy College of English’de dil eğitimi aldı ve İngiliz yönetim sistemi ve kurumlarında inceleme ziyaretlerinde bulundu. İngiltere dönüşünde 6 ay süreyle Kütahya İli Emet İlçesi Kaymakam Vekilliği görevini yürüttü. Kaymakamlık Kursunu üstün başarılı olarak tamamladı.

1990-1992 yılları arasında Kayseri İli İncesu Kaymakamlığı, 1992-1994 yılları arası Ağrı İli Taşlıçay Kaymakamlığı, 1994-1997 yılları arasında da Bitlis İli Ahlat Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 1997-2001 yılları arasında Rize Vali Yardımcılığı yaptı.

Görev süresi içerisinde çeşitli kurs ve seminerlere katıldı.

2001 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu’na Mülkiye Müfettişi olarak atandı ve 6 ay sonra Mülkiye Başmüfettişi oldu.

2003 yılında Turizm Bakanı Sayın Güldal AKŞİT’in danışmanı olarak Turizm Bakanlığı’nda görev yaptı. Daha sonra 2 yıla yakın bir süreyle Sosyal Hizmetler, Aile, Kadın ve Özürlülerden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Güldal Akşit’in, ‘Devlet Bakanı Başdanışmanı’ olarak görev yapan TOPRAK, buradaki görev süresi içerisinde Sayın Bakanın talimatları çerçevesinde; Özürlüler Kanunu, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile Sosyal Hizmet ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nün Yeniden Yapılandırılması konularında Bakanlıkta yürütülen kanun tasarıları hazırlık çalışmalarını yönetti.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği yanında, 2005 yılı Şubat ayı ile 2007 yılı Mart ayları arasında iki yılı aşkın süreyle İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görev yaptı ve görev süresi içerisinde İçişleri Bakanlığı ile bir çok ülke İçişleri Bakanlıkları arasında imzalanan ve yürütülen güvenlik ve işbirliği anlaşma çalışmalarında bulundu.

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görev yapmakta iken 05 Mart 2007 Tarih ve 2007/11773 Sayılı Kararname ile Çorum Valiliğine atandı. 23 Mart 2007 tarihinde başladığı Çorum Valiliği görevini yürütmekte iken 11 Mayıs 2010 tarih ve 2010/407 sayılı Kararname ile Diyarbakır Valiliğine atandı.

Diyarbakır Valiliği görevini 01 Haziran 2010’dan 24 Mayıs 2013 tarihine kadar yürüten Vali Toprak, 09 Mayıs 2013 tarih ve 28642 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2013/4699 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile İzmir Valiliği görevine atandı.

31.05.2013 – 10.06.2016 tarihleri arasında İzmir Valisi olarak görev yapan Vali Mustafa TOPRAK 01.06.2016 tarih ve 29729 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 30.05.2016 tarih ve 2016/8864 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Malatya Valiliği görevine atanmış olup, 16.06.2016 tarihinde bu görevine başlamıştır.

21 Haziran 2017 tarihli kararname ile merkeze alınan Vali Mustafa TOPRAK, İngilizce bilmektedir. Hazine Avukatı Selime TOPRAK ile evli ve iki kızı bulunmaktadır.

malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Vali Toprak, 15 Temmuz gecesi bir yandan Valilik önünde toplanan binlerce vatandaşı sakinleştirmeye çalışırken, diğer yandan darbecilere karşı operasyon ve engelleme girişimlerini yönetmişti

Etiketler:

Yorumlar
 1. Metehan dedi ki:

  Kendi hemşehrisi ve hatta hısımı olduğu söylenen Binali Yıldırım tarafından kara listeye aşındığı için izmir den önce malatya ya sonra da merkeze alındığı söylendi o zaman

 2. Sayın valime selam saygılarımı iletiyorum.çorumdan unutulmaz hizmet ve günler.ALLAH tan sağlıklı ve daha güzel ömür diliyorum

 3. EROL dedi ki:

  Sayın Vali neden alındı.Halen kimse bilmiyor.Keyfi bir yönetim astığım astık,kestiğim kestik.

 4. şerif dursun dedi ki:

  malatya teksasa dönmüş geceleri cezmi kartayda mahalede eşinizle cocugunuzla yuruyebiliyormusunuz akpınarda. şehrin en uzak noktası 10dakika.çatişmalar var her hafta nerde asayiş.torbacısı hapçısı gaspçısı cirit atıyor.malatya elden gitmiş .merak etmeyin giden ler maaşini aliyor.sizler .güzel şehrimize aglayın, bize batakhaneleri şehrin dısına kovacak yiğit lazım.

 5. malatyalı dedi ki:

  valilik makamına bu kadar anlam yüklemek yanlış,her vali aynıdır.devleti temsil eder ,belirli görevleri vardır onları yapar.daha doğrusu hükümet (seçilmiş-yada -zorla darbe ile)vesselam iktidar ne derse onu yapar.bence en iyi vali nerede nasıl davranmasını bilen yaşam tarzı,kültürü ,donanımı ile vatandaşın önünde olan örnek alınması gereken bir şahsiyet olmalıdır.ne yazık ki ,atanan tüm valilere gereksiz yere adını cadde ,binalara vermek ,fahri hemşeri yapmak alt kültürümüz olmuş,nice değerli bu toprağın has insanları varken ,hayatını kendi ilinde tüketen insanlar varken bir ,iki yıl görev yapmış bir valiyi göklere çıkarmanın bir manası yok.

 6. Malatya dedi ki:

  Yerine gelen başarısız bi vali sanırım özgeçmiş dolu ama icraat yok. Zonguldak’tan geliyor ve pisuvar değiştirmekten başka akılda kalmış pek bişey yok. Halkın yorumu 😐

 7. Malatyali dedi ki:

  Sen tut derme sulama birliğindeki yolsuzluğu ifşa et ve müfettiş raporunu valilik sitesine koy ,tabiki Seni görevden alırlar VALİ.Yolsuzlukların ortaya çıkarılması sanamı kaldı.

 8. Ağaoğlu dedi ki:

  Ne. kadar seveni varmış çok seviyorsanız maaşını verin Malatya’da kalsın. İşinize bakın maden Malatya’ya duyarlısınız vali beyin yaptıklarını takip edin vesselam

  1. ADIYAMAN LI dedi ki:

   İş olsun diye yorum yapılmaz ağaoğlu

 9. Erdal dedi ki:

  Sayın VALİM GİTMESENİZ OLMAZMI ..SİZLERİ ÇOOOK SEVİYORUZ..

 10. Ramazan dogan dedi ki:

  Sivil toplum kuruluşları ve siyasilerin mutlaka etkisi vardır vali bey gonlumuzde taht kurmuştur o iyi bir devlet adamıdır halktan biridir alcakgonulludur .

 11. şahin dedi ki:

  akp millet vekillerine boyun eğmemiştir şaibeli işlere izin vermemiştir de ondan alınmıştır akp yi benden iyi tanımazsınız 16 yıldır hep beni kandırdılar bundan sonra benim için akp bitmiştir

 12. Turgut Öztürk dedi ki:

  Yazık oldu valimize. Malatya’ya faydası olacak bir valimizdi. 1 sene de ne değişti de görevden alınıp merkeze çekildi.

 13. alaettin baydaş dedi ki:

  SAYIN VALİMİZİN ÖZ GEÇMİŞİNİ MÜKKEMMEL BİR ŞEKİLDE YANSITMIŞ MALATYA HABER. ŞİMDİ MALAYAMIZIN BÖYLESİNE BİR DEĞERİ NEDEN KAYBETSİNKİ. DEVLETİMİZ İÇİN DAHADA İYİ BİR GÖREVE GETİRİLECEKSE EYVALLAH. YOKSA MALATYAMIZIN BÖYLE BİR DEĞERE İHTİYACI VAR. BİR YİL İÇİNDE MALATYAMIZ İÇİN YAPTIKLARI ORTADA . GEÇMİŞTE BÖYLESİNE BİR ÖRNEK BEN HATIRLAMIYORUM. BENİM YAŞIM.61 LÜTFEN DAHA ÖNEMLİ GÖREVLERE SAYIN VALİMİZ GELMİYECEKSE. VALİMİZE MALATYANIN İHTİYACI VAR KALMASINDA MALATYAMIZ İÇİN YARAR VAR.

 14. ahmet dedi ki:

  Da bi yıl zor la oldu niye valimizi aldiniz adam gibi adam dı sayin valimiz.elinizden öperim allah yolunuzu bahtinizi acik etsin.

 15. Mert Korkmaz dedi ki:

  Bu atamayı çözmek cok zor gerçekten. Valimiz 1 yıl önce geldi gelir gelmez darbe oldu. Ardından bakanlik verildi malatya’ya. Valimiz daha doğru düzgün yerin de bile oturmadi. Sayın bakanımızın sürekli malatya da olmasından dolayı. Sokaklarımız pisliklerle dolu. Her gencin belinde silah. Kafeteryalar da her an bir çatışma havası. Insanlar çok rahat arama yok çünkü. Tam valimiz malatya ya kendini verecekken geri gönderildi. Trafikte ne olduğu belli olmayan doğan şahinler içinde sürü ile çakkal. Motorcular ayrı bir sıkıntı vs. Yani işin özeti Allah’a emanet yaşıyoruz. Yeni vali yeni isim. O da sayin bakanimizla gezecek mecbur. Bu şehre kim sahip çıkacak?

 16. EROL dedi ki:

  Alınma nedenini bir açıklasalar.

 17. Malatya dedi ki:

  Feto işbaşında fetoyla mücadele edenler pasifize ediliyor anlamadığım reis imzalıyor odamı bilmiyor bizimmi bilmediğimiz bişey var ama gördüklerimiz tanıdıklarımız olsun bu süreçte sadece samimi insanlar ihraç ediliyor elebaşılar dışarda tadı tuzu kalmadı Malatya Valiliği de son örnek

 18. adiyamanli Ramizan dedi ki:

  Valimiz Mustafa Toprak’a yazık oldu.Çalışkan biriydi.Memleket de çalışanlar sevilmez misali aldılar.

 19. vaylog44 dedi ki:

  Malatya için büyük kayıp Daha göreve geleni bir yıl oldu Bu genç ve dinamik valimiz neden merkeze alınır.Bu nasıl bir siyasi anlayış.Sahipsiz malatya

  1. ADIYAMAN LI dedi ki:

   Siyasilerin dediğini yapmamıştır …..??????

 20. Ahmet Bülbüloğlu dedi ki:

  Böyle bir insan kolay kolay kaybedilmemeli. Malatya için büyük bir kayıp.

  1. eray dedi ki:

   Maaalesef şehir eşkiyalarla dolu.Buna önlem alınması lazım acilen.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."