Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Valilikten Amblem Yarışması

Valilikten Amblem Yarışması
  • 27.12.2015

Malatya Valiliği’nin kurum kimliğinde kullanacağı özgün amblem yarışma sonucu belirlenecek. Valilik, bu konuda düzenlenen yarışmanın koşullarını açıkladı.

Malatya Valiliği’nce düzenlenen amblem/logo yarışmasıyla ilgili olarak belirlenen koşullar şöyle açıklandı:

“Konu ve Amaç

Yarışmanın konusu, sürekli yenilenen ve gençleşen, hem tarihi değerleri, hem çağdaş nitelikleriyle yüksek yaşama standartlarına sahip ve örnek bir şehir olma yolunda kendini sürekli geliştiren Malatya’nın bu özelliklerini yansıtacak ve Malatya Valiliği kurum kimliğinde kullanılacak, özgün amblem/logonun tasarlanmasıdır.

Değerlendirme Kriterleri

Yarışmaya katılan tasarımların özgün olması ilk koşuldur. Çalışmalar, estetik bütünlük ve konuya bağlılık açısından da değerlendirilecektir. Tasarımda, “Malatya” sözcüğünün bir logo olarak çalışılmasının yanı sıra, amblem-logo önerisi de yapılabilir.

Amblem/Logonun Kullanım Alanları

Yarışma sonunda seçilecek amblem/logo tasarımı, Malatya’nın tanıtımına yönelik etkinliklerde, fuar ve toplantılarda, her türlü basılı malzemede, web sayfası ve tanıtım filmi gibi hareketli mecralarda kullanılabilecektir. Tasarımda, kullanım alanlarındaki çeşitlilik göz önüne alınmalıdır.

Kimler Katılabilir

Yarışma, başta Türkiye ve K.K.T.C.’deki güzel sanatlar fakültelerinin öğretim kadroları ile grafik tasarım lisans ve lisansüstü öğrencileri olmak üzere, tüm grafik tasarımcılara ve ilgi duyan ve 18 yaşını doldurmuş herkese açıktır.

Daha önce başka yarışmalarda ödül almış veya yayınlanmış çalışmalar yarışmaya kabul edilmeyecektir. Yarışmaya gönderilecek tasarımların özgün olması gerekmektedir. Yarışmaya çalışmalarını gönderenler, tasarımların kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır.
Yarışmaya katılmak için Malatya Valiliği tarafından hazırlanmış başvuru formu, eksiksiz ve doğru olarak doldurularak, amblem/logo çalışmasıyla birlikte teslim edilmelidir.

Yarışmaya her yarışmacı en fazla 3 tasarımla katılabilir ve aynı yarışmacı birden fazla ödül alabilir.
Bu yarışmaya, yarışmada jüri üyesi olarak görev alanlar ile birinci derece yakınları katılamazlar.

Amblem/Logo Boyut ve Özellikleri

Her tasarım A4 (21 x 29,7cm.) ebadında, beyaz zemin üzerine uzun kenarı 15 cm’yi geçmeyecek şekilde yerleştirilecek, kağıdın alt kısmında tasarımın küçültülmüş renkli ve siyah-beyaz şekilleri, kısa kenarı 25 mm.’den büyük olmayacak şekilde yer alacaktır. Çıktılar, paspartusuz biçimde, karton, fotoblok vb. malzemeye yapıştırılmadan teslim edilecektir. Çalışmalar ayrıca aşağıda belirtilen teslimat adresine CD’ye yüklenmiş Postscript (Freehand, Illustrator, Corel Draw, vb.) ve 300dpi jpg olarak teslim edilmelidir. Dereceye girmeyen tasarımlar başvuru sahiplerine talep etmeleri halinde iade edilecektir. 1 ay içerisinde alınmayan yapıtlardan sorumluluk kabul edilmez.

Amblem/Logoların İşaretlenmesi

Katılım formu eksiksiz olarak doldurulup bir zarfa konacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine sadece 6 harf/rakamdan oluşan rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz, çalışmanın arka yüzünde ve CD’nin ön yüzünde de yer almalıdır. Amblem/Logo tasarımının üzerinde isim, imza veya ayırıcı bir işaret bulunamaz. Bu tip ayrıştırıcı unsur bulunduran çalışmalar yarışma dışı bırakılır.

Amblem/Logoların Gönderilmesi

Tasarımlar, katılım formu ve CD hasar görmeyecek şekilde paketlenip, 15.03.2010 Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar, aşağıdaki adrese posta ile gönderilecek veya elden teslim edilecektir. Elden getirilen çalışmalar, belge karşılığında teslim alınır. Postayla gelen çalışmalar için alındı belgesi gönderilir. Postadaki gecikme ve hasardan Malatya Valiliği sorumlu değildir. Yarışma Sekretaryası Malatya Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğünce yapılacaktır.

Tlf: (0 422) 324 22 66-324 77 51-323 02 43-325 70 60(Dahili 130 ile 195)

Faks:(0 422) 323 02 13

Amblem/Logo Hakları

Yarışmada ödül alan amblem/logoların telif ve yayın hakları Malatya Valiliği’ne ait olacak ve Valilik bu çalışmalardan istediğini kullanmakta serbest olacaktır. Sözü edilen çalışmalar, Malatya Valiliği tarafından her türlü görsel-yazılı iletişimde kullanılabilecek ve Malatya Valiliği arşivine girecektir. Seçici Kurul, değişiklik isteme şartıyla bir amblem/logoya birincilik ödülü vermeye yetkilidir. Jüri ödüle değer bulunamayan kategorilerde geri kalan ödül tutarını 5’e giren katılımcılar arasında paylaştırma hakkına sahiptir.

Yarışmacılar, yarışmaya gönderdikleri tasarımların telif ve yayın haklarını, ödemiş olduğu ödül bedeli ile, süresiz olarak Malatya Valiliği’ne verdiklerini ve buna bağlı olarak, gerek Fikri Sınai Haklar Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince, sözü edilen tasarım(lar)ın çoğaltma, işleme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma vb. umuma arzında gerekli bilumum haklar için Malatya Valiliği’ne izin / muvafakatname verdiklerini kabul ederler. Bu şekilde kullanılan amblem/logolar için tasarım sahibi verdiği izni sonradan kesinlikle geri almayacağını ve amblem/logonun yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini veya bu izin/muvafakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. Yarışmanın tamamlanmasından sonra da olsa dereceye giren tasarımların özgünlüğü ile ilgili (kopya, çalıntı vb.)oluşabilecek her türlü hukuki ve mali sorundan yarışmacı sorumludur. Malatya Valiliği, amblem/logolar için katılımcının yukarıda verdiği izin/muvafakat karşılığında ayrıca bir bedel ödemeyecektir.

Malatya Valiliği ödül almayan bir çalışmayı satın almak isterse, yarışmacı ile anlaşarak saptanacak bir bedel karşılığında tasarımın kullanım hakkını devralabilir.

Seçici Kurul

Yeşim DEMİR-Grafikerler Meslek Kuruluşu(GMK) Başkanı
Prof.Hasip PEKTAŞ(Işık Üniversitesi Güzel San.Fak.)
Prof.Fikret UÇAR(Anadolu Üniversitesi Güzel San.Fak.)
Öğrt.Grv.Fazıl ERCAN(İnönü Üniversitesi Güzel San.Fak.)
Okt Fehmi KOLÇAK(İnönü Üniversitesi Eğt.Fak. Güzel Sanatlar Böl.)

Yarışma Takvimi

Yarışma başlangıç tarihi : 18.01.2010
Son Teslim : 15.03.2010
Sonuçların ilan edilmesi :22.03.2010

Seçici Kurul kararları Vali’nin onayından sonra açıklanacaktır.

Ödül Töreni:Sonuçların ilanından sonraki hafta içinde Valilikçe belirlenecek yer ve zamanda yapılacaktır.

Ödüller
Birincilik Ödülü : 5.000-TL
İkincilik Ödülü : 2.000-TL
Üçüncülük Ödülü : 1.000-TL

Katılanların hepsine Teşekkür Belgesi verilecektir.

Not:Yarışma Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından da desteklenmektedir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."