Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

”Vay Anasını Be!..”

”Vay Anasını Be!..”
  • 26.12.2015

Malatyaspor’un, Manisa’daki maçta Kaleci Fevzi’nin rakip oyuncu tarafından “kasten” sakatlanması, Lig TV’nin futbol yorumcuları Şansal Büyüka ve Erman Toroğlu’ndan büyük tepki gördü.. “Pozisyon baştan cinayet!..” “Hocam!.. Bir ofsayt, iki el, üç cinayet!..”, “Ayy.. Çok kötü!.. Yeni görüyorum!..”, “Bu görüntü insanlık dışı!..”, “Ben bu maçı protesto ediyorum hocam..”

Malatyaspor için büyük önem taşıyan, geçtiğimiz Çarşamba günü Manisa’da oynanan ve 4-3 Malatyaspor’un mağlubiyetiyle sonuçlanan karşılaşmanın 17. dakikasında, durum 0-0 iken Manisaspor’lu Filip Holosko, “ofsayt, elle topu düzeltme” hareketleriyle girdiği cezaalanında topu alan Kaleci Fevzi’nin “ameliyatlı” dizine kasten basarak, sakatlamış ve Fevzi oyunu terketmek zorunda kalırken, hakem Oktay Demiray, Manisalı oyuncuya sarı kart göstermekle yetinmişti. Daha sonra kaleye geçen Bora, yediği 4 golden 2’sinde çok ciddi hatalı olarak görülmüş, sonuçta Malatyaspor tüm çabasına karşın 4-3 yenilmekten kurtulamamıştı.

Manisaspor’da, son haftaların formda kalecisi Fevzi’yi kasten sakatlamaya yönelik olarak özellikle yapıldığı da iddia edilen 17. dakikadaki pozisyon, Lig TV’de Çarşamba gecesi Şansal Büyüka ve Erman Toroğlu tarafından değerlendirildi. İki ünlü yorumcu, pozisyona çok büyük tepki gösterdiler.

TV Malatya Spor Müdürü Mustafa Bulaşmaz, Lig TV’de Büyüka- Toroğlu ikilisinin maç ve söz konusu pozisyona ilişkin değerlendirmelerini, banttan çözdü..

İşte, o pozisyonla ilgili konuşmalar:

-Erman Toroğlu: Ümit Hoca diyor ki iyi hakem olacak. Pozisyon baştan cinayet. Net bir ofsayt.

-Şansal Büyüka: Ofsaytı devam ettiriyor.Vay anasını be!..

-Erman Toroğlu: Futbolcuların hallerine dikkatlice baksana. Bak futbolcular çok net görüyorlar. Çünkü yıllardır bu işin içindeler. Kimin iyi niyetli kötü niyetli olduklarını bilirler. Kimin ne mal olduğunu bilirler. Ayva mı armut mu bilirler. Bak hocam, hakem kalecinin yanına geliyor.”Sakat mısın, tedaviye ihtiyacın var mı?” diyor. O futbolcu da”Yok abicim bana tren çarptı” diyor! Birinci pozisyon ofsayt değil mi?. Holosko, Mert’i geçerken topu eliyle önüne alıyor. Hocam bir ofsayt, iki el, üç cinayet. Adam öldürmeye cinayet!

-Şansal Büyüka: Ayy çok kötü!.. Yeni görüyorum!

-Erman Toroğlu: Hocam futbolcu futbolcuya girer her şey olur. Kafa kopar ayak kırılır. Pozisyon icabı olabilir. Şu futbolcu Holosko’nun Türkiye’yi terk etmesi lazım. Manisaspor’un Holosko’yu yarın sabah göndermesi gerekiyor.

-Şansal Büyüka: Ben Ersun Hoca için söylecektim. Hep futbolun felsefesinden söz eder.

-Erman Toroğlu: Bana kimseden felsefeden bahsetmesin. Manisaspor bu futbolcunun biletini hemen kesecek ve yollayacak. İbreti alem için. Ama gönderemezler. Yürekleri yetmez.

-Şansal Büyüka: Ersun Hoca!.. Ne diyorsun Ersun Hoca?

-Erman Toroğlu: Hocam Türkiye Futbol Federasyonun elinde yetkisi var. Fevzi’nin çapraz bağları gitmiş. Ameliyat olmuş. Sezonu kapatmış. Fevzi iyi olana kadar bu oyuncuya ceza verilmesi gerekiyor. Bak bir daha kimse yapıyor mu?

-Şansal Büyüka: Bunun futbolla alakası yok hocam.

-Erman Toroğlu: Fevzi suç duyurusunda bulunsa Savcılığa ne olur? Şimdi işin o boyutu da var. Futbolcu sakatlanır pozisyon icabı .Herşey olabilir. Ama Holosko’nun Fevzi’ye yaptığı kabul edilemez. Sen adam mısın, sen futbolcu musun, sen kasap mısın?…. iyi insanlardır. Bunların yanında. Ben 20 sene top oynadım bunu kabul etmem hocam. Sertte oynadım ancak bu görüntü insanlık dışı. Aferin Manisa’ya 3 puan aldılar aferin bravo, başarılı oldular! Tebrik ederim. Malatya duman oldu. Sonra da hakemim diye geziyorlar.Ya bunun 2 yardımcısı dördüncü hakem yok mu ya? Pozisyon el, ofsayt, cinayet… Şimdi sen hakemi koruyacaksın!.. Hadi ya. Ben bu maçta pozisyon konuşmayacağım.

-Şansal Büyüka: Ben de bu maçı protesto ediyorum hocam.

-Erman Toroğlu: Konuşmak istemiyorum.Aferin Manisa’ya inşallah ligde daha üst sıralara çıkarlar! Başarılı olurlar!

-Şansal Büyüka: Manisa’dan Ersun Hocadan açıklama bekliyorum.

-Erman Toroğlu: Yapamazlar abi. ”Diğer maçlarda neler oluyor. Siz bunu konuşuyorsunuz”derler.

-Şansal Büyüka: Abi yok harbiden adam öldürme..

-Erman Toroğlu: Bağlansın yöneticisi, teknik adamı. Açık telefonumuz. Çıksın konuşsunlar. Başkan, Genel Kaptan, Basın Sözcüsü, Hocası kim varsa çıkıp konuşsunlar. Çıkıp konuşuyorlar şimdi konuşsunlar.

-Şansal Büyüka: Federasyon ne yapabilir?

-Erman Toroğlu: Yapar, Federasyonun elinde yetki var. Fevzi iyileşene kadar Holosko’ya ceza verir. Disiplin Kurulu 10 maç ceza…

-Şansal Büyüka: Hakem sarıyı gösterdi, gözlemci falan.. Daha sonra bir şey olur mu hocam?

-Erman Toroğlu: Eee diyecekler ki ‘hakem görmedi, hakem sarılık gördü’ diyecekler.O hakemi kızartırım be, o hakemi.. (Burada Toroğlu’na has kritik bir teşbih var, hakemin federasyon ve MHK’ca ağır bir şekilde cezalandırılması isteğini ifade ediyor)… Bana kimse bir şey anlatmasın. Manisa’da bir kişi cevap verecek mi şimdi?

-Erman Toroğlu: Hocam 1 dakikalık sessizlik yapalım. Protesto yapalım. Aydınlık için 1 dakikalık karanlık diyorlar.

-Erman Toroğlu: Hakemler 10 dakika geç çıkıyorlar. Ben bu hakem için 64 saat geç çıkarım futbolcuların yerinde olsam. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına diyorlar hocam..

-Şansal Büyüka: Malatya da bu haftaki maça bu maçın hakemi protesto için 20 dakika geç çıkabilir mi?

-Erman Toroğlu: Böyle bir şey var mı ya? Şimdi maçın neticesi nasıl değişebilir hocam? Oyuncunu kaybediyorsun. Belki seneye de faydalanamayacaksın. Futbolcunun futbol hayatı bitecek. Bak ayak kırılması önemli değil. Pozisyon gereği olabilir. Futbolcu ölüyor. Ama şuna baksana futbolcu topu bırakıyor gidiyor langırt diye giriyor. Topçuyum diye gezeceksin. İnsanım diye gezeceksin. Hadi ya?!.

-Şansal Büyüka: Aldığın galibiyetten haz duyacaksın!

-Erman Toroğlu: 75 dakika 10 kişi oynayacaksın. Pres ayrı şey adama basmak ayrı şey.

-Şansal Büyüka: Ne basması hocam adam öldürüyor. Bu maçı protesto ediyoruz ve pozisyon göstermiyoruz.

-Erman Toroğlu: Manisaspor’da açıklama gelmese ben Manisa’yı konuşmak istemiyorum. Şu pozisyona Manisa’dan açıklama gelmese konuşmam. Siz görüntüleri gösteririsiniz ben sessiz kalırım. Benim protestom böyle olur.

BİR BAŞKA TEPKİ..
Öte yandan internetspor.com sitesinde yazan Sedat Tunalı da, Vestel Manisa- Malatyaspor maçında yaşanan olayı ağır bir şekilde eleştirdi. Tunalı’nın söz konusu yazısı da şöyle:

“Adı Süper kendi şaibeli, hakemleri berbat futbolcuları kötü niyetli ligimizin kar nedeniyle ertelenen maçlarıı izledik, izlemez olaydık.

Ne zaman ki ekrana Manisa’lı Holosko’nun Fevzi’yi “alenen katlettiği” pozisyon geldi, dondum kaldım. Öylesi bir donmuşluk duygusu ki beni sarmalına alan, tarif edilesi değil. Her şey anlamını kaybetti o saldırıyla. Sportif değerleri bir yana bırakıp yaşadığın ülkeyi ve dünyayı külliyen sorgulamalı belki de. Biri bana şunu açıklayabilir mi? Holosko , yani bir insan , bunu neden yapardı, üstelik bu insan, sözüm ona bir sporcu ve rakibi topu ellerinin arasına almışken neden bu hainlik?? Ve bir hakem , Oktay Demiralp, bu saldırıyı neden görmezden gelir? İroniye bakın ki aynı hakem kendilerine yönelik ağır eleştiriler nedeniyle maçı 10 dakika geç başlatma gibi bir eylem içine girmiş. Güler misin ağlar mısın… Ne talihsiz bir ülkeymişiz ki, hakemimiz Oktay Demiray, futbolcumuz Holosko. Manisa – Malatya maçıyla başlayalım, içimizden hiç gelmese de..

Manisa – Malatya

Bir iddia ile başlıyorum:

Ersun Yenal hangi takımı çalıştırdıysa o takım ligin en acımasız , sert ve zaman zaman da “hain” takımı olup çıkıyor. Gençlerbirliği ve Manisa örnekleri ortada, geri kalanlar da herkesin malumu. Katılın katılmayın, bu böyle..

Daha maçın ilk çeyrek saati dolmamış. Manisa takımı açık ofsayt pozisyonda atağa kalkıyor, Holosko topu eliyle düzeltiyor ve açılan topu Fevzi çıkarak kontrol ediyor. Ama o da ne, Holosko’nun ayağı topu bırakıp Fevzi’nin yan bağlarına olanca hışmıyla “geçiyor”. Bu görüntüleri izleyip de, yüreği burkulmayan tek bir “insan” varsa, ben insanlığımdan istifa etmeye hazırım. Ve bu hain adamın yaptığı yanına kar kalıyor, liglerimizin efendi ve talihsiz çocuğu, son haftaların en başarılı kalecisi Fevzi hastaneye kaldırılırken, protestocu hakemlerimizden Oktay Demiray , aynı pozisyon içindeki 3 hatasının üzerine tüyü dikiyor ve artık adını anmak istemediğim Manisalı futbolcuya sarı kartı göstermekle yetiniyor. Ayıp oğlu ayıp, bu nasıl hakemlik, bu nasıl sporculuk? Bunların sorumluluğunu taşıyan insanların vicdanları rahat mı?

Siz Ersun hocam, her halde futbolcuna git ve rakibinin ayağını kasten kır demiyorsundur, ama sizin çalıştırdığınız takımlar hep böyle mi anılacak sayın hocam, rahatsız olmuyor musunuz?

Siz Mustafa Çulcu, hakemlere yönelik saldırılara karşı tavır alışınızı anlayışla karşılıyoruz, ama işte sizin hakemleriniz de bunlar? Böylesi bir hakem yanlışını “hata” diyerek geçiştirebilir misiniz.? Sizi tanıyorum, geçiştirirsiniz. Geri alıyorum.

Malatya katledilirken, insanlık ve sportmenlik ruhu da katledilmiştir Manisa’da. Bu sahne, bir utanç sahnesi olarak belleğime kazındı. Emeği geçenlerin külliyen….”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."