Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Ya 400 İnsanı İşten Çıkaracaktık Ya da..”

“Ya 400 İnsanı İşten Çıkaracaktık Ya da..”
 • 11.03.2016

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir süredir kamuoyunda şikayet ve eleştiri konusu olan işçilere zorla muvafakatname imzalattırılarak asgari ücretteki artış oranının işçi maaşlarına yansıtılmadığı yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanladı.  Çakır, “Asgari ücretteki yaklaşık 30 oranındaki artış, belediye şirketlerinde veya belediyede çalışan işçilerin ücretlerine yansıtıldı. Ancak bu artış öncesinde asgari ücretin üzerinde maaş alan işçilere ise ortalama yüzde 10-12.5 oranında zam yapıldı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir süredir işçilerin tepkisine neden olan, son olarak CHP’nin Büyükşehir Belediyesi’nin bahçesine incir ağacı dikerek protesto ettiği söz konusu iddialarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“400 kişiyi işten çıkarmak sosyal belediyeciliğe hiç sığmaz”

Hükümetin asgari ücrette yaptığı artışın, belediyenin şirketlerinde veya belediyede asgari ücretle çalışan tüm işçilerin maaşlarına yansıtıldığını ancak asgari ücretin üzerinde bir ücretle çalışan işçilere ise ortalama yüzde 10-12.5 oranında zam uygulandığını kaydeden Ahmet Çakır, “ Türkiye’deki tüm belediyeler böyle yaptı ancak Malatya’da bu büyük bir mesele haline getirildi.  Direkt belediyeye bağlı çalışan işçiler zaten asgari ücretin üzerinde çalışıyordu. Bizde asgari ücretle çalışan sayısı çok çok düşüktü.  Belediye şirketlerinde asgari ücretle çalışanlar da zaten bu zam oranında yararlandı. Ancak bin 500, bin 800, 2 bin TL veya daha üzeri ücretle çalışan insanlara yüzde 30 oranında zam yapmamız takdir edersiniz ki mümkün değil. 2 bin kişinin tümüne yüzde 30 oranında zam yapsak işçi maaşlarını ödeyebilmemiz söz konusu değil. Ya 400’e yakın insanı işten çıkaracaktık ya da asgari ücretliye zam oranını tam uygulayıp, yüksek maaş alanlara daha düşük oranda bir zam uygulayacaktık.  Dolayısıyla düşük maaş alanlara yüksek zam oranı, yüksek maaş alanlara daha düşük bir zam oranı uygulandı” diye konuştu.

Asgari ücrette yüzde 30 oranındaki artışın maliyetleriyle birlikte yüzde 40’a yaklaştığını, asgari ücretin üzerinde çalışan tüm işçilere aynı oranda zam uygulanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Başkan Çakır “Bütün belediyeler bu şekilde yaptı ancak nedense Malatya’da problem yapıldı. 2 bin TL maaş alan bir işçi ile 950 TL alan bir işçiye aynı oranda zam uygulanmadı. Böyle bir yükün altında hiçbir belediye kalkamaz” dedi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. CUMALİ dedi ki:

  demeki neymiş müslüman kardeşlerimizde hak yerlermiş
  ama bu dünyanın öteside var.sayın yetkililer.
  ahirette asgari üçret falan yok direk allahın adaleti var .

 2. EROL dedi ki:

  Halen Belediye ye elaman alım yapıyorsunuz .Yeşilyurt ,Battalgazi ,merkez alımlar devam ediyor.

 3. Osman dedi ki:

  Belediyenin içinde onlarca birimin içinde o kadar boş boş oturan memurlar varki onlara zam yapıldı mı kimsenin gıkı çıkmaz gariban asgari ücretliye zam yapıldı mı konuşmayan kalmaz elbet bu dünya böyle varın ahirette bakalım terazi nasıl olacak.
  Örnek alt katta tahsilat bölümü var ne zaman gitsem gişelerde tek tük kişi var ama Maşallah memur kadrosu full time…
  Bir başka örnek Cezmi kartaydaki nüfus memurluğu ilk girişte sağda arkalara doğru bir bakın ne kadar boş boş oturan memurlar var yazık çok yazık…

 4. Salih dedi ki:

  Başkana laf yok rektör de geldiğinde onlarca insanı işten attı adam napsın kendimi yönetiyor sanki o orada emir eri belediye başkan yardımcıları millet vekilleri daha etkin o sadece orda görüntü ilk okul mezunu dışardan orta okul lise bitirmiş belediye başkanı imardan çevreden ne anlar

 5. Metin dedi ki:

  Kusura bakmayin ama satun cakir ve kankisi haci ugur bey malesef hizmette cok geri. Israf desenjz gırla gidiyor.nevsehirler makam arabalari astronomik maaslar vs vs. Kiyaslama yaparsak sayin cakir haci ugur beyden biraz daha gayretli. Ancak reklam yapmasini bilmeyen b.gazi bld ve belediye nezdinde selahattin baskan her ikisindende basarili. Dedigim gibi tek eksigi reklam. Bulent baskan bu iki baskana bi cozum bulmasi ve sert bir dille uyarmasi lazim.

 6. personel dedi ki:

  Sn çakır malatyayla dalga geçiyor…

 7. ali dedi ki:

  Belediye israf çok.. yatırımlar doğru yapılmıyor sök yap ile bu işler olmaz …belediye geniş planlı yollar yapsın başka da bir şey istemiyoruz en iyi yatırım bu …

 8. veli dedi ki:

  Oyunu veren düşünsün.Bizler durumu gördüğümüz için herkesimi uyardık.Ama kar etmedi.

 9. malatyasevdalısı dedi ki:

  hiç kusura bakamyın bunlar sizin oylarınızla geldiler bu koltuga şimdi kimse şikayetçi olmasın sayın BAŞKAN GARİBAN işcinin maaş ile ugrasacagına israf olan yatırmlarda tasaruf yapsinlar tirünbüsüm malatyalı ya maliyeti elkterkli araç miş yakıt tasarufu yapıyormuş Bana ne kardeşim vatandaşa tasaruf yaptın diye bilet de indirim mi yaptin yokk 1,80 krs yine ayni ben cebime girene bakarım daire başkanlarının maaşi arti şube müdürlerinin arti vatanda şa elde var 0

 10. Sizsiniz dedi ki:

  He he tamam he sizsiniz trafikte her 10 ağaçtan birinde belediye yazıyor bu araçlar hiç durmadan çalışıyor ama şahsa özel çalışıyor reklam süper reklamcı kim o araçlara yakıt satan kim he başkan haklısın bizim gibi ölülerde sizin gibi dirilere hergün HELVA ekmek yiyiyor saniyor.yiyin bakalım inşallah devletin milletin hakkını yiyen çagasında çocuğundan çıkar.

 11. Yasin dedi ki:

  Yapma Başkan, Din kardeşiyiz. Duygulandırma bizi, Vallaha Çakırtepeye çıkıp Fahri KAYAHAN türküleri söyleteceksin bize…

 12. Metin dedi ki:

  Eyvallah eyvallah baskanim da sen kendi maasindan tasaruf yaptin mi? Genel sekreterin yardimcilari daire baskanlarida tasarrufta bulundumu? Yok. Evet gariban iscilerin maasindan tasarruf et. Eyvallah baskanim eyvallah. Nevsehire selam.

 13. Salih dedi ki:

  Başkanımız çok masumane çıkmış 🙂

 14. Banu dedi ki:

  Ey malatyahaber.com, siz neden Ahmet Çakır’ı aklamanın peşine düştünüz? Size yakışıyor mu? Ahmet Çakır kolay olanı yapmış, ‘Veremeyiz’ demiş, çekilmiş kenara. Siz de bunu manşete taşıyorsunuz? Güler Hanım niye sormadı Ahmet Çakır’a.. Niye demedi ki ihalede az yolsuzluk yapın, lüksü bırakın da çalışanın hakkını verin diye. Niye işçinin değil de patronun yanında yer almayı tercih ediyorsunuz? Ben sizi ve Güler Hanımı vicdanıyla baş başa bırakıyorum..

 15. Murat dedi ki:

  Sayın Başkan esenlikte asgari ücret verilmiyor araştırın bakın fazla mesailerin üzerine yatildi ayrıca maaşa yüzde kaç zam yaptınız da ulaşım için aldığımız pasoya %100 zam yaptınız. Geldiğinizden beri kaç maaşı zamanında verdiniz herkes mağdur ama işten çıkarılma korkusu yüzünden kimse konuşmuyor.

 16. Mehmet dedi ki:

  Sn:Başkan bu konuda size kim akıl verdiyese yanlış vermiş 2015 seçim meydanlarında yeni asgari ücretin artaçağı bütün partilerce ilan edilmişken Malatya B.Belediyesinin yani sizin 2016 bütçesinde buna yer vermemeniz sizin nasıl alakasız bir belediye bütçesini yaptığınız gösterir artık size kimese inanmıyor.Çünkü size göre bu işin suçlusu asgari ücreti net 1300 yapan AKP hükümeti acıkca bunu diyorsunuz yaniiiiiiiiiii geç başkan bunları uzmanların beceriksiz

 17. emirza44 dedi ki:

  Evet itiraf ediyorum bende oy verdim bunlara .Allah bizleri af etsin,tüyü bitmemiş yetimin hakkını har yeyip har savuran bu belediyeye hakkımızı helal etmiyoruz.

 18. samet dedi ki:

  ahmet cakir imzalattiniz imzalamayan iscilerinde islerine son verdiniz.

 19. Pırasa dedi ki:

  Peki başkan daire müdürleri normal memurlar genel sekreter ve siz yılbaşında net ne kadar artış aldınız bunu da açıkça söylermisiniz. Birde önerim var maaş almadan çalışabilirmisiniz veya onlar gibi 1800 Tl ile geçinebilirmisiniz. Daire başkanları ne iş yaparlar onlarda 1800 tl alsın seven gelsin sevmeyen istifa etsin. yaptığınız Son sorum verdiğiniz emeğe göre aldığınız maaşı HAK ediyormusunuz.

 20. ERHAN dedi ki:

  o zaman ne diye torpili güçlü olanı işe alıyorsunuz maaş artışlarını ve ileride oluşacak maddi yükü düşünmeden personel almasını biliyorsunuz. bizim torpilimiz yok diye almadınız ama malum kişilerin gönderdiği herkesi işe aldınız şimdide kalkıp maaşlarıyla oynamayın bari

 21. Ferhat dedi ki:

  Belediyenin teşeron işçisi alsın 1000 tl senin müdürün masa başında oturan okuma yazma bilmeyen yandaşın alsın 2000/2500 tl bu hakmı kendi maaşlarınızdan feragat edin edermisiniz adam alıyor 1000 tl kira mutfak derken her ay eksiye gidiyor yazık hükümet verdi ise vereceksin zammı kardeşim haklarını yiyemezsin

 22. a.gür dedi ki:

  Aziz Başkanım;Siz vicdanlı Merhametli birisiniz.Allah ın izniyle ne yapılmış sa öyle gerekmişte yapmışsınızdır.Rabbim her zaman yar ve yardımcınız olsun.En derin saygılarımı sunarım

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."