Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Yangın Yeri, Batıyor!’

‘Yangın Yeri, Batıyor!’
  • 27.12.2015

Malatya Eczacı Odası Başkanı Bülent Köse, artık feda edecekleri, kapanmasına göz yumacakları bir tek eczanelerinin bile kalmadığını söyledi.

Oda Başkanlığında bir basın açıklaması yapan Köse, “Benim öncelikli görevim meslektaşlarımın hak ve hukukunu korumakla birlikte, bir sivil toplum kuruluşu başkanı olarak toplumun ve halkımızın da sağlığını ve geleceğini ilgilendiren konularda fikirlerimi sizler aracılığıyla paylaşmaktır. Bunu şunun için söylüyorum, konuşacağım şeylerin başka mecralara çekilip, değerlendirilmesini istemiyorum. Hükümetin sağlık alanında bizlerinde defalarca ifade ettiğimiz, takdire değer birçok uygulaması var. Bunların başında 18 yaş altı için getirilen sosyal güvence bizler için en önemli gelişmedir. Ancak 18 Eylül Cuma günü birkaç tebliğ Resmi Gazete’de yayınlandı. Halkımız muayene olurken ödeyecekleri katılım payları değiştirildi.

1 Ekim’de uygulanacak bu tebliğe göre artık herkes (SSK, Bağ-Kur, Yeşilkart) sağlık ocaklarında muayene oldukları zaman 2 TL, Devlet Hastanesi ve Üniversite Hastanesi’nde muayene olunca 8 TL, Özel Sağlık Kuruluşlarında muayene olduklarında 15 TL katılım payı ödeyeceklerdir. Bu paranın tebliğe göre ödemesi ise; birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimliği muayenelerine ilişkin 2 TL tutarındaki katılım payı, kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczanelerden tahsil edilir. İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayeneler için kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için 5 TL tutarındaki kısmı gelir ve aylıklarından 3 TL’lik tutar ise kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczaneden tahsil edilir.

Özel sağlık hizmeti sunucularından yapılan muayeneler için kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için 12 TL tutarındaki kısmı gelir ve aylıklarından 3 TL’lik tutar ise kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczaneden tahsil edilir. Burada, özel hastaneler ile kamu hastaneleri arasında bir haksız uygulama olmuştur. Devlet her iki kuruma teşhis, tedavi ve tetkik için aynı bedeli öderken muayene katılım payı noktasında ayrımcı davranmıştır. Kaldı ki, 8 TL muayene katılım ücreti de yüksek bir bedeldir. Bununla birlikte 15 TL özel hastaneler için katılım payı çok yüksektir. Ayaktan tedavide reçetelerin yüzde 35-40 civarı 15 TL’den daha ucuzdur. Ve bu uygulama ile eczacı asli görevini bırakarak, yeni bir muayene ücreti tahsildarlığı ve bunun yaratacağı kaos ile uğraşmak zorunda kalacaktır” dedi.

Köse, son uygulamalar ile eczanelerin batma ve kapanma noktasına geldiğini ileri sürerek, “Eczacının rafında, stokunda bulunan ilaçtan yaklaşık bir tebliğ ile yüzde 15 daha eczacının cebinden alınmıştır. 2004 yılından bugüne 5 yılda ortalama bileşik enflasyon yüzde 50 iken ilaç fiyatları yüzde 200-300 oranında düşürülmüş, bugünde yüzde 24 daha eczacının sermayesi kamuya aktarılmaktadır. Sermayesi 5 yılda 300’lerden 100’lere inen eczacı bugün yine sermayesinden, stokundan yeni bir kayba uğrayacaktır. Bu kayıplarla artık eczacılık yapmak, ayakta kalabilmek nerdeyse imkansız olacaktır. Bu son uygulamayla eczaneler teker teker kapanma, batma noktasına gelecektir.

Eczanelerimiz üzerinden yapılan bu son uygulamaya tepkimizi koyacağımızın bilinmesini isteriz. Bunun için E logolarımızla önce eczaneler yangın yeri-batıyor sloganı adı altında sessiz bir eylem başlatacağız. E logolarımız 24 saat boyunca yanıp söner pozisyonda eylem yapacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."