Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

Yeni Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı Yapıldı

Yeni Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı Yapıldı
 • 02.01.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli açılış törenine Vahdettin Köşkü’nden videokonferans yöntemiyle katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce 2014 yılında yapımına başlanan 720 milyon lira maliyetli Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayacak olan 660 metre uzunluğundaki yeni Kömürhan Köprüsü ve bağlantı tüneli ile yol yapımı tamamlanarak bugün açılışı gerçekleştirildi. Açılış için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, iki ilin protokol üyeleriyle birlikte Kömürhan Köprüsü’ne geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telekonferans yöntemiyle katıldığı açılıştaki konuşmasında, “Kömürhan Köprüsü, kendi grubunda dünyanın 4. büyük projesi unvanını taşıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Kömürhan Köprüsü) Tasarımından inşasına kadar her şeyiyle yüzde 100 yerli ve milli kaynaklarla inşa edilen bu eser, ülkemizin mühendislik alanındaki gücünün ve kabiliyetlerinin sembollerinden biri olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapım bedeli 720 milyon lira olan bu proje (Kömürhan Köprüsü) Elazığ ile Malatya’yı birbirine bağlamanın ötesinde ülkemizin doğu- batı ve kuzey-güney ulaşım aksının en önemli noktalarından birini oluşturuyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız yatırımlar, inşa ettiğimiz eserlerle Fırat’ı, kavuşmanın, sevincin, muhabbetin, refahın sembolü haline getirdik, getirmeyi sürdüreceğiz.” ifadesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar Malatya’da 8,8 milyar lira, Elazığ’da 6 milyar lira ulaşım yatırımı yaparak bölünmüş yoldan demir yoluna ve hava yoluna kadar her alanda bölgemizin çehresini değiştirdik.” dedi.

“Elazığ ve Malatya şehirlerimiz başta olmak üzere 16 ilimizi bütünleştirecek”

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız yollar, köprüler ve tünellerle insanımızın bereketine bereket katmak, iş olanaklarını artıracak yeni yatırımlara zemin hazırlamak, çiftçimizin, sanayicimizin ticaretine omuz vermek için çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Kömürhan Köprüsü ve Kömürhan Tüneli de bu azimle, memleketin her köşesine inşa ettiğimiz eserlerden yalnızca biridir.”

Toplam uzunluğu 5 bin 155 metre olan projede, 660 metre uzunluğundaki Kömürhan Köprüsü, 2 bin 400 metre uzunluğundaki çift tüp Kömürhan Tüneli ve 123 metrelik çift köprü bulunduğuna işaret eden Karaismailoğlu, Kömürhan Köprüsü’nün 2×2 şeritli, ters Y tipi kule olarak tasarlandığını, 168,5 metrelik tek pilon şeklinde imal edildiğini dile getirdi.

Köprüde kullanılan 7 bin tonluk çeliğin Eyfel Kulesi’nde kullanılan çelik miktarı kadar olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, orta açıklığı 25 adet çelik segmentten oluşan köprünün gergin eğik askılı olarak planlandığını ve 42 adet kablo imalatı gerçekleştirildiğini, çelik kablo uzunluğunun 853 kilometre, çelik tel uzunluğunun da 6 bin kilometre olduğunu ifade etti.

Kömürhan Tüneli’nin 2 bin 400 metre ve çift tüplü olarak tamamlandığını dile getiren Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Akıllı ulaşım sistemleriyle donatılmış köprümüz ve tünelimizde, görüntüleme sistemlerinden sensörlere ve değişken mesaj sistemlerine, haberleşme sistemlerinden yangın, scada ve diğer kontrol sistemlerine kadar elektrik ve elektromekanik donanımlar tamamen yerli ve milli mühendislik imkanlarıyla gerçekleştirilmiştir. Bölgede ulaşım artık daha emniyetli ve konforlu bir şekilde yapılacaktır. Projemiz, Elazığ ve Malatya şehirlerimiz başta olmak üzere 16 ilimizi bütünleştirerek, bölgenin üretim, ticaret, turizm ve kültürüne önemli katkılar sağlayacaktır.

Kömürhan Köprüsü ve Tüneli hepimiz için iftihar vesilesi olan projelerimizden biridir. Projemiz, tamamen Türk mühendis ve işçilerin bilgisi, deneyimi ve alın teriyle gerçekleştirilmiştir. Her geçen gün ulaşım ve haberleşme projelerimizde yerli ve milli teknolojilerimizin, kaynaklarımızın ve bilgi birikimimizin payını artırmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki, bugün bizim yapabildiklerimiz, gelecek nesillerimize de başarma azmi ve güven aşılayacaktır. Bu inançla attığımız her adım, ekonomik gücümüzü ve bağımsızlığımızı daim kılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanım, projemizin başta Elazığ ve Malatya illerimiz olmak üzere tüm ülkemize, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Teşriflerinizden dolayı, şahsım ve Bakanlığım adına bir kez daha teşekkür ediyor, saygılarımı arz ediyorum.”

Törene, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Malatya Valisi Aydın Baruş, AKP milletvekilleri, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da katıldı.

AA- iha

Etiketler:

Yorumlar
 1. Cafanalı dedi ki:

  Pazartesi sabahı geçtim tünellerden ve köprüden çok güzel olmuş Allah yapandan milletten devletten razı olsun ellerine sağlık yol açık sorun yok milletin kullanımında

  1. Malatlı dedi ki:

   Eski köprü ve yolu daha 30yıl gider yol zaten yeni yapıldı 4 şeritli bunun yerine malatya elazığa sulama suyu güneş enerji verseydi malatya elazığ dağ taş kalmazdı her taraf sulanırdı hem devlet hem millet kazanırdı yol idare edilir ama su hayattır idare edilmez tarım bitti ekonomi geriye gidiyor hep üretim yok palı herşey

 2. Gezgin dedi ki:

  Ha yuruyerek gidiliyo gunahlanirini almiyayimm

 3. Gezgin dedi ki:

  Dun açil8şi izledim yorumda yaptim hergun gidip geliyorum dedim bugun bindim biletimi aldim hevesli hevesli ana ne acilmasi ne koprusu ne tuneli ana bu yol yine kapali vallah iyi salliyolar cunki kapaliydi

 4. 44 FFM dedi ki:

  Iyi güzel hayirli olsun emeği geçenlerde ALLAH razi olsun GAP unutuldu halbuki gap tam bittimi türkiyeyi besleyecek kimseye muhtac olmuyacağiz
  Gap ı birakip kanal istanbulu yapmak için can atanlari ve de ona destek verenleri anlamak mümkün değil nerede bunun vatan sevgisi
  Bir şekerle avun çocuk misali

 5. ramazan dedi ki:

  Geçmek beleşmi, yarın öbür gün iki kulübe korlar, geçenden 10 geçmeyenden 20 DOLAR alırlar

 6. Ali Kaya dedi ki:

  2… Açılışlar bir istismar şölenidir. İstismarda tasarruf edilmez. Dini istismar edersin, tarihi kişilikleri istismar edersin, bayrağı , vatanı,ezanı, ve hatta şehitleri vs… Önüne gelen her şeyi istismar ederken geriye baktığında kocaman bir enkaz bırakırsın. Ne gelişebilmişsindir. Ne değişebilmişsindir. Paran pul olmuştur. Ne adaletin ne üretimin ne eğitimin ne gençliğin ne de geleceğin kalmıştır. Umudu bile istismar edip tüketmişsindir. Öylece savrulur gidersin…

 7. Ali Kaya dedi ki:

  Sene 2006 Çin’in Guangzhou şehrine iş için gidiyorum. Hong Kong hava alanında indik. Hong Kong ile Shenzen arasında, irili ufaklı adalar arası onlarca kilometrelik köprülü yollardan gidiyorsun. Orman içinde yüzlerce kilometrelik bir çok katlı yoldan gidiyorsun.Yolun her bir katı teknoloji harikası birer upuzun köprü. Onlarca up uzun tünellerden geçip Guangzhou’ya gidiyorsun… Ve bir otele yerleştik. Odamın tam karşısında, ormanın içinden geçen yolun, ”dördüncü kat viyadüklü yol” inşaatı yapılıyor. Adamların 10 günde 10 kilometrelik viyadük yaptıklarını gözlerimle gördüm. Ne açılış yapan var. Ne ilgilenen var. Ne birbirini pohpohlayan var. Ne bütün TV yayınlarını kesip muhalefete çattıktan sonra ”Ya Allah Bismillah” deyip açılış yapan var. Ne drone çekimlerine müzik koyup kafa ütüleyen var Arı gibi çalışıp duruyorlar… Bütün ülkede durum aynı, her tarafta çalışma var.. En son 3 yıl önce, Çin’in teknolojik uygulama pilot şehri Wuhan’a gittiğimde 14 katlı kavşak görüp şaşırmamıştım bile. Tepesinde şelaleler akan gökdelenler mi dersin, ortasında uçak geçen binalar mı dersin, şofõrsüz otobüsler mi dersin. Ağzın açık Tarzan gibi gezip duruyorsun. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hepsinde aynı durum var. Biz ise iüçüncü dünya ülkesiyiz. Hamaset olmazsa ülkeyi yönetemeyeceğiz. İyi ki hamaset var. İcat edenden Allah razı olsun. Bizde durum o kadar feci ki halimizi anlamanız için muhakkak başka ülkelere gidip bizzat görüp,yaşayıp,düşünüp mukayese yapmanız lazım. Bu küçük şehirde ve garibim ülkede yapılan ufak tefek işlerin neden abartıldığına gelince…. Bu hal, şark dünyasının kaderi gibidir. Demokrasi rejimini ”deforme edilmesinden mūtevellit” bünyemize yapışan bir hastalık.!… İcraatla övünecek ki seçmeni etkileyip oy devşirsin. Oy devşirmenin ucu bucağı yoktur. Köprüyü istismar edersin. Efendim Eyfeldeki demir demir mi, gel sen burada kullandığımız demiri gör! Gibi beynin bütün fonksiyonlarını 5 dakikalığına resetleyen kıyaslamalar yapılır. Açılışlar bir istismar şölenidir. İstismarda tasarruf edilmez. Dini istismar edersin, tarihi kişilikleri istismar edersin, bayrağı , vatanı,ezanı, ve hatta şehitleri vs… Önüne gelen her şeyi istismar ederken geriye baktığında kocaman bir enkaz bırakırsın. Ne gelişebilmişsindir. Ne değişebilmişsindir. Paran pul olmuştur. Ne adaletin ne üretimin ne eğitimin ne gençliğin ne de geleceğin kalmıştır. Umudu bile istismar edip tüketmişsindir. Öylece savrulur gidersin…

 8. Süleyman dedi ki:

  Malatya Haberde şu anda 15 ana haberin 5 tanesi AKP ile ilgili. Ama hayret ettim daha bir muhalefet partisinden siz AKP sitesiniz die eleştiri gelmemiş.Ama iki CHP haberi olsaydı orada AKP trolları şmdi saydırmışlardı bu siteye.

 9. Mt dedi ki:

  Erkenek tüneli açılalı yıllar oldu

  1. Ahmet dedi ki:

   Yıllar oldu da tünele girerken yarım saatte giriyoruz inşaat çalışmaları yüzünden

 10. Ozan dedi ki:

  Köprüden geçerken para ödeniyormu?

 11. Türkiye sevdalısı dedi ki:

  Keşke böyle devlet imkanları ile hizmetleri yapabilseydik,biz ise bir çok havaalanı,yol, köprü,hastahaneyi yolcu hasta araç geçme garantisi ve yap işlet devret yöntemiyle özel şirketlere yaptırdık anlaşmaları dolar üzerinden yaptık ama ben hep oldu olası paranın önce insanlara iş aş sağlayan yatırımlara verilmesini ordan kazanılan paralar ile hizmete yönelik yaptırımlar yapılmasını savunan birisiyim, hayırlı olsun temennisinde bulunuyoruz.

 12. malatyalı dedi ki:

  kuzey çevreyolunun da bitmesini bekliyoruz artık.

 13. Akcadagli dedi ki:

  Yıllardır Elazığ vekillerinden örnek alın diye söylüyorum ama dinleyen yok görüyorsunuz Elazığ vekillerinin yapmış olduğu hizmeti Malatya vekilleride beylerderesi köprüsü yaptı yemin ediyorum geçerken dualar okuyarak son hız geçiyorum şimdi soruyorum size kim kimden örnek almalı veya bir yol yaparken sormalı Kuzey çevre yolumuz yapılsın bakın nasıl olacak Elazığ vekillerinden görüş alınsa kötümü olur Malatya için yıllarca kullanılacak bir yol olacak bari duzgun bir yatırım olsun geçenler dua etsin halkın parası boşa gitmesin

  1. Ismail dedi ki:

   Yok be kardeşim Elaziğin vekiline sormasinlar sorduklarında uyumayı tavsiye eder bizimkiler biz de Malatayi örnek gösteriyoruz burada sizinkilere dua edin biz eleştirdik bize kanı bozuk dediler vatan haini dediler hele depremden sonra nü gor Elaziği bakanların yanında şov yapıyorlar velhasıl kelam hepside aynı vekil ışte

 14. C G dedi ki:

  Memlekete Kim hizmet ediyorsa Allah razi olsun
  Yaklaşık 2 yıldır Darende de inşaatlar durmuş vaziyette bir çok insan magdur bilen duyan ilgilenen var mı?

 15. Özer dedi ki:

  Doğu ile bağlantı noktamızda Harika bir yatırım. Malatya mıza ve Ülkemize hayırlı olsun. Bu sayede doğu ile bağlantı noktamızda kışın kar ve tipide devamlı kazaların olduğu. Bir çok kez taş ve kayalarla can ve mal güvenliği için risk olup kapanmaların bile yaşandığı bu sorunlu alan Modern bir köprü ve bağlantı noktası ile Sadece Elazığ değil Tüm doğuya geçiş noktamız zaman ve risk olarak daha kısaldı. Çevre yolumuzda devam eden çalışmalarında bir an önce bitmesi en büyük dileğimiz.

 16. Ahmet dedi ki:

  Yollar köprüler tüneller bağlantılar güzel ama erkenek tüneli göletinde sürekli çalışma var, daha kaç kış böyle göreceğiz

 17. İsmet Gökçe dedi ki:

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık ancak malatya akçadağ Karahan tüneli ile erkenek tüneline bizim ağalar milletvekilleri ne zaman el atmayı düşünüyorlar yoksa oralarda oy almadılarda Elazığ da mı oy aldılar bi lütfen birazda malatyaya bakın kuzey çevre yolu yılan hikayesine döndü

 18. saglikci44 dedi ki:

  Allah razı olsun emeği geçen yapan yaptıran herkesten razı olsun

 19. Sezgin dedi ki:

  Gerek var mıydı ! Yoktu…

  1. Uzunyol dedi ki:

   Sengin bey o yoldan kaç kez geçtiniz ki gerek duymuyorsunuz? O virajlarda kışın kayan araçları, dağdan düsen kaya parçalarını bilen bilir. Yoldan alev çıkmasımı gerek gerek olması için.

  2. malatyalı dedi ki:

   aynen çok haklısınız tamamen ,israf malatyayla hiç bir ilgisi yok

 20. MALATYAPLATFORMU dedi ki:

  MALATYA Kuzey Çevre Yolu Bir An Önce Bitsin…????

  1. İsmet Gökçe dedi ki:

   Ağzına sağlık

 21. Gezgin dedi ki:

  Aslinda hersabah o yulu gidip elaziga ve her aksam elazigdan gelirken o yolun kisin ne kadar zor yol oldugunu bilenlerdenim hayirli olmasini diliyorum

 22. Vatandaşşş dedi ki:

  Muazzam Bi Para Ama Değmez Be Sayın başkanım O paraya daha güzel hizmetler olabilirdi 1 km için bu kadar büyük para değmezdi Yine De Allah Utandırmasın Kaza Bela Gelmesin İnşallah..

 23. Zafer Tekin dedi ki:

  Bu yol belki 1 km kısalttı ama o yolu bilen bilir, bi yağmur yağdığında dağdan düşen Kaya parçalarının sonu gelmiyordu. Çok beklemek zorunda kaldık. Ama bunun yanında bide Malatya Dan onca küçük şehirlerin bile Çevreyolu varken neden Büyükşehir statüsünde olan bir şehrin hala bir Çevreyolu yoktur. Ya da neden hızlandırılmıyor. Evet maalesef sahipsiz Malatya burdan geliyor. Bakmayın Elazığ da sahipsiz. Deprem oldu esnafa kredi verildi sadece ama benzer bir felaket Gümüşhane de oldu ve karşılıksız verildi aynı paralar. Biz hala iki şehir tek memleket olamazsak bizi kullanmaya devam ederler.

 24. Ayhan dedi ki:

  Boş yorum yazma kuzey cevere yolu 60 km bu köprünün on katı maliyeti var en az

 25. Deniz dedi ki:

  Sahipsiz Malatya . Bu köprü Elazığ ve doğu illeri için yapılmış. Bu köprüye harcanan para ile kaç kez kuzey çevre yolu açılırdı. Yada güney Çevreyolu. Bizim viyadüke bakınca Malatya hem öksüz hem yetimmiş diyorum.

  1. İsmet Gökçe dedi ki:

   Kalemine sağlık

 26. gizli dedi ki:

  evet 1 km kısalttı sadece

 27. Ahmet dedi ki:

  Elinize sağlık.

 28. Turgay Paşa dedi ki:

  Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Rabbim devletimize, milletimize ve Cumhurbaşkanımıza zeval vermesin..

 29. Ali dedi ki:

  bu köprü sadece 1 km yolu mu kısalttı bilgisi olan paylaşsın lütfen

  1. Kaysıcı dedi ki:

   Evet ama o 1 km sürekli kayalar yola düşüyor ayrıca eski köprü çok eski ve dar

 30. Darendeli dedi ki:

  Malatyamıza böyle görkemli bir eseri kazandıran Sn. Cumhurbaşkanımıza teşekkürler.

  1. İsmet Gökçe dedi ki:

   Bende teşekkür ediyorum ancak bizim millvekilleri kuzey çevreyolu erkenek tüneli Karahan tüneli gibi yerlerle de ilgilense daha çok sevinirim sayın darendelim

 31. mlx dedi ki:

  Emeği geçenlerin eline sağlık.güzel bir hizmet.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."