Final





Malatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

Yeşilyurt’ta Komisyon Seçimi

Yeşilyurt’ta Komisyon Seçimi
  • 08.04.2016

Yeşilyurt Belediye Meclisi Nisan ayının son toplantısında Birinci ve İkinci Başkanvekilleri, Encümen Üyeleri, Asıl ve Yedek Kâtip Üyeler ile İhtisas Komisyonlarının seçimini yaptı. Meclis gündeminde olan bazı maddeler karara bağlanırken bazıları ise ilgili komisyonlara havale edildi.

MAŞTİ karşısındaki Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda Başkan Vekili Ramazan Yakıcı Başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında öncelikle 05 Nisan 2016 tarihli toplantıda alınan karar özeti oy birliği ile kabul edildi.

MECLİS AÇILIŞI ŞEHİTLERE RAHMET VE BAŞSAĞLIĞI İLE YAPILDI

Belediye Meclisi toplantısında şehitlerin üzüntüsü hâkim oldu. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçmeden önce Başkan Vekili Ramazan Yakıcı, Mardin’in Nusaybin ilçesinde PKK’lı teröristlere yönelik sürdürülen operasyonlar sırasında, aynı zamanda bomba imha uzmanı olan Malatya’nın Doğanşehir ilçe nüfusuna kayıtlı Şehit Polis Memuru Salih Taç için taziye dileklerini iletti. Yakıcı “Son dönemlerde gelen şehit haberleri hepimizin yüreğini dağlıyor. Malatyalı Polis kardeşimiz Salih Taç operasyonlar sırasında şehitlik mertebesine ulaştı. Bugüne kadar bu kutsal vatan toprakları uğruna canını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun. Milletimizin başı sağ olsun, gazilerimize acil şifalar ve uzun ömürler diliyorum” dedi.

BAŞKANVEKİLLERİ, KÂTİP ÜYELER, ENCÜMEN ÜYELERİ BELİRLENDİ 

Meclisin ikinci oturumunda 1. ve 2. Meclis Başkan Vekili Seçimi, 2 asıl 2 yedek Kâtip Üyelerin Seçimi, İhtisas Komisyonu Üyelerinin seçimi, Encümen Üyeleri seçimi yapıldı. Belediye Meclisinde üç yıl boyunca görev yapacak olan Meclis Başkanvekilleri, iki asıl, iki yedek Meclis Kâtip üyesinin seçimi 5393 sayılı Belediye Kanununun 19.maddesi uyarınca gizli oylama ile yapılırken, ihtisas komisyonlarının üye seçimleri ise 5393 sayılı Belediye Kanununun 24.maddesi uyarınca açık oylama ile belirlendi.

Yapılan gizli oylama sonucunda Meclis 1.Başkan Vekilliğine 26 oyla Ramazan Yakıcı, Meclis 2.Başkan Vekilliğine 26 oyla Sadin Şahin seçildi.2 asıl, 2 Yedek Meclis Katip Üyeliğini belirleyen gizli oylama neticesinde asıl üyeliğe 26 Oyla Abdulkadir Eyidemir ile 25 oyla Bekir Karakuş seçilirken, yedek üyeliğe ise 27 oyla Ümit Dağılmışgül, 26 oyla Kadircan Esen seçildi. 5393 sayılı Belediye Kanununun 33.maddesi uyarınca gizli oylama ile yapılan Encümen Üyeliğine 23 oyla Salih Urfalı, 22 oyla Ramazan Yakıcı, 21 oyla Nurettin Karaaslan seçildi.

İHTİSAS KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ

Açık oylama ve oy çokluğu ile seçilen Meclis İhtisas Komisyon üyelikleri de şu isimlerden oluştu;  Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri: Cercis Taşdemir, Hikmet Tutlu, Ali Palancı, Şükran Gönültaş, Osman Çoşkun

İmar Komisyonu Üyeleri: Ramazan Acar, Mehmet Çınar, Şahin Özer, Bekir Karakuş, Kadircan Esen

Meslek Odaları ve Sivil Toplum Komisyonu Üyeleri: A.Kadir Eyidemir, Ali Palancı, Dursun Cumali Sucu, Seydi Karakuş, Aliseydi Ünlü

Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonu Üyeleri: Hüseyin Selçuk, Ramazan Çetin, Murat Karapınar, Ramazan Maden, Aliseydi Ünlü

Kadın ve Aile Komisyonu Üyeleri: Zühal Dişer, Şükran Gönültaş, Ümit Dağılmışgül, Nurettin Durmaz, Meltem Kavuk

Eğitim Komisyon Üyeleri: Cercis Taşdemir, Sadin Şahin, Ramazan Maden, Şükran Gönültaş, A.Kadir Eyidemir

Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeleri: Dursun Cumali Sucu, Hikmet Tutlu, Ali Palancı, Mehmet Özen, Murat Karapınar,

Hukuk İhtisas Komisyonu Üyeleri: Ramazan Acar, Zuhal Dişer, Cercis Taşdemir, Ramazan Yakıcı, Şükran Gönültaş

Başkanvekili Ramazan Yakıcı, seçimin meclise hayırlı olması temennisinde bulunurken, üyeliklere seçilen meclis üyelerine de görevlerinde başarılar diledi.

GÜNDEM MADDELERİ TEK TEK KABUL EDİLDİ

Belediye Meclisi, Mollakasım Mahallesi 57 ada 51 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebine dair İmar Komisyonu Raporu, Mollakasım Mahallesi 60 ada 27 numaralı taşınmazda bulunan trafo tesisinin, 271 ada 1 parsel ve 12 ada 8 parsel numaralı taşınmazların arasında, park alanının bir bölümüne taşınmasına yönelik İmar Komisyonu Raporu, Bostanbaşı Mahallesinde İmar planı bulunan alanlarda ticari yapılaşmayı düzenleyen, alt merkez oluşumuna yönelik imar planı tadilatı dair İmar Komisyonu Raporu ve Belediyemiz görev ve yetki sahasında bulunan yürürlükteki imar planlarında trafo yeri plan tadilatı ücret tarifesinin belirlenmesine yönelik Plan ve Bütçe Komisyonu Raporunu oy çokluğuyla kabul etti.

11 MADDE ERTELENDİ

Meclis gündeminde görüşülen Karakavak Mahallesi 5909 ada 1 parsel üzerinde yer alan trafo alanının 5909 ada 2 nolu parselin güneybatısına taşınmasına yönelik plan tadilatı talebi, Karakavak Mahallesi 108 ada 3 nolu parselde plan tadilatı talebi, Mollakasım Mahallesi 28 ada 53 nolu parselde plan tadilatı talebi, Yakınca Mahallesi 139 ada 23 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebi, Çilesiz Mahallesi 690 ada 670 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebi, Aşağıbağlar Mahallesi 5883 ada 2 ve 3 nolu parselde imar planı tadilatı talebi, Yakınca Mahallesi 521 ada 1 ve 3 nolu parsellerde imar planı tadilatı talebi, Yakınca Mahallesi 217 ada 11 nolu parselde imar planı tadilatı talebi, Çilesiz Mahallesi 1103 ada 4 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebi, Yaka Mahallesi 4304 ada 19 nolu parselde 06.10.2015 tarih ve 169 sayılı meclis kararı ile yapılan İmar Planı tadilatı itirazı ve Yeşiltepe Mahallesi 4599 ada 7 nolu parselde İmar Planı tadilatı talebi, Komisyon raporları doğrultusunda ertelendi.

TEK MADDE İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

Çilesiz Mahallesi 5556 ada 2 nolu parselde trafo yeri ayrılması yönünde hazırlatılan imar planı tadilatı talebi hakkında İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi 5393 sayılı Belediye Kanununun 24.maddesi gereğince Mayıs ayı toplantısında görüşülmek üzere İmar Komisyonuna havale edildi.

YEŞİLYURT, OSMANLI ARŞİVİNE GİRİYOR

İnönü Üniversitesi İktisat Tarihi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahim Fahimi Aydın ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sosyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Zeki İzğöer tarafından oluşturulan “ Osmanlı Arşiv” çalışmasında Yeşilyurt İlçesinin de yer almasına yönelik gelen teklif Belediye Meclisi tarafından kabul edildi. Osmanlı eserlerinin yer alacağı arşivde Yeşilyurt ilçesinin tarihi yerleri, evleri, gelenekleri ve kültüründen bazı örneklerde yer alacak.

EVİ YANAN VATANDAŞA YARDIM

Yeşilyurt Belediye Meclisi, 2015 Yılının Kasım ayında Cemal Gürsel mahallesinde tüp gaz patlaması sonucunda 85 yaşındaki Hacı Kaya’yı yitiren ve evi yanan Aziz Kaya’ya yardım eli uzattı. Çıkan yangında evi kullanılamaz hale gelen ve ekonomik sıkıntılar çeken Aziz Kaya’nın yaptığı başvuruyu görüşen Belediye Meclisi, mağdur durumda olan bu vatandaşın taleplerin yerine getirilmesine karar verdi.

MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI 3 MAYIS’TA

Nisan ayı çalışmalarını tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisinin Mayıs Ayı Olağan Toplantısı 03 Mayıs 2016 Salı günü saat 14.00’de MAŞTİ karşısındaki Hizmet Binasının toplantı salonunda yapılacak.

Bülten

Etiketler:

Yorumlar
  1. Musa dedi ki:

    Eğitim ne geziyor ki açıklasınlar çıkar 5-10 kişiyi kalanı ya ortaokul ya lise mezunu

  2. Vatandas dedi ki:

    Kent kültürü ve estetiği komisyonu üyeleri mimar veya cevre mühendisi mi ?eğitim bilgileri lütfen.Bir komisyonda olan digerlerine de secilmis.Masallah her konudan anlıyorlar…
    Yanlıs anlasılmasın ama haberi okuyunca bunlar akla geliyor.Egitim bilgileri de olsa daha iyi olurmus.Seffaflık politikası her zaman iyidir..

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."