Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Yıldıztepe Yeniden Satışta

Yıldıztepe Yeniden Satışta
  • 27.12.2015

Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait iken özelleştirme kapsamına alınan ve ilk olarak geçtiğimiz yıl satışa çıkarılmasına karşın satış işlemi gerçekleştirilemeyen Yıldıztepe mevkiindeki yaklaşık 89 dönümlük arazi, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yeniden satışa çıkarıldı. 

Tapunun Uçbağlar Mahallesi 985 ada 8 numaralı parselde kayıtlı 89 dönümlük arazi için Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan ve 21 Mart 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan imar planına göre parselin yüzde 50’den fazlası gelişme konut sahası olarak geri kalan bölüm ise rekreasyon ve ağaçlandırma alanı olarak planlandı.

Bu planlamadan sonra, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 89 dönümlük arazi satışa çıkarılmış, ancak satış işlemi gerçekleştirilememişti. Satışın yapılamamasının nedeni konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmamıştı. 

Yeniden Satışta 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz yıl satamadığı konut alanı imarlı sözkonusu araziyi yeniden satışa çıkardı. 

Resmi Gazete’nin 5 Haziran 2013 tarihli nüshasında yayımlanan satış ilanına göre, ihalenin geçici teminat miktarının 250 bin TL olarak belirtildi. İhalenin 4 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak ve teklifler idarenin Ankara’daki yönetim merkezine sunulacak. 

Arsanın Geçmişi 

Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait iken, ÖİB’ye devredilerek özelleştirme kapsamına alınan Uçbağlar (Yıldıztepe) Mahallesi 985 ada 8 No’lu parseldeki 89 dönümlük alan, yüzde 50’si konut, yüzde 50’si de yeşil alan olarak düzenlenen imar planı onaylanıp  21 Mart 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve daha sonra da satışı için İdare tarafından 20 Eylül’de ihale yapılacağı ilan edilmişti. 

Belediye Talipti Ama..

Söz konusu 89 dönümlük alanın da yer aldığı bölgede kent korusu ve seyir tepesi yapmayı planlayan Malatya Belediyesi, bölgenin jeolojik anlamda heyelan bölgesi olduğu ve zeminin de yapılaşmaya uygun olmadığı yönünde görüş bildirip, Özelleştirme İdaresi’nin imar planını yargıya taşıyacağını belirtmişti. 89 dönümlük alanın Özelleştirme İdaresi’nden Malatya Belediyesi’ne devri için Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Milletvekili Öznur Çalık, bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Ancak bütün bu girişimler sonuç vermedi ve Özelleştirme İdaresi, satış ihalesini gerçekleştireceğini duyurdu.

Belediye Yapılaşmaya İtiraz Etmişti 

Malatya Belediyesi tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz 2011 yılı Temmuz ayında Özelleştirme İdaresine gönderilen yazıda, bölgenin yapılaşmaya uygun olmadığı belirtilerek alanın yapılaşmaya açılmaması gerektiği belirtilmişti. 

Malatya Belediyesi ÖİB’nin araziyi satışına itiraz ederken şu gerekçeleri sıralamıştı: 

1-1980’li yıllarda yapılan İmar planında bölge yapılaşmaya uygun görülmemiş ve “Ağaçlandırılacak Alan” olarak planlanmıştır. Aradan geçen süre zarfında, bölgenin yapımlaşmaya açılması yönünde bir imar planı değişikliği düşünülmediği gibi, bu yönde bir plan değişikliği de yapılmamıştır.

 2-Parselin bulunduğu saha Jeolojik-jeofizik verilere göre “Önlemli Alan” olarak belirlenmiştir. Tepede arazi eğimleri yüzde 20 ile 40 arasında değişimler göstermekte olup toprak yapısı nedeniyle yağış etkisi ile ayrışımların (Toprak kayması) olması muhtemeldir. 

 3-Televizyon verici istasyonları, Telekom link ve Emniyet telsiz istasyonları da bu tepe üzerinde olup bahse konu alanın yerleşimden ziyade, ağaçlandırma çalışması yapılarak bu kullanımların olumsuz etkilerinin de azaltılması mümkün olabileceği düşünülmektedir.  

4-Parselin ağaçlandırılacak alan olarak düzenlenmesi ve yukarıda bahsedilen olumsuzlukların giderilmesi uygun olarak düşünülmektedir. 

Sonuç olarak: Parselin ilk imar planın yapıldığı yıldan bugüne kadar “Ağaçlandırılacak alan” olarak planlı alanda olduğu, parselin kente hakim olan tepe de kent korusu ve seyir tepesi olarak kullanılmasının uygun olacağı, jeolojik verilere göre “Önlemli Alan” olarak belirlendiği parselin, yerleşime açılmasının imar planı yapıl yönetmeliğinin 27, 28 ve 30 uncu maddelerine aykırı olacağı ciheti ile parselin konut ve kısmen rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi yönünde hazırlanan imar planı değişikliği önerisinin kurumumuzca “UYGUN OLMADIĞI” sonucuna varılmıştır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."