Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

YMS’nin ‘Gölge Başkanı’ndan Sürpriz Çıkış!.

YMS’nin ‘Gölge Başkanı’ndan Sürpriz Çıkış!.
 • 15.05.2020

“ADİL BAŞKAN ACİLEN KONGREYİ TOPLAMALI..” Yeni Malatyaspor’da, “Gölge Başkan” olarak da nitelendirilen ve özellikle ikinci yarıda alınan kötü sonuçlar nedeniyle sert eleştirilere muhatap olan Kulüp Başkanı Adil Gevrek’i henüz 45 gün önce “ateşli” bir şekilde savunan ve Gevrek’e kol kanat gererek, “Adil Gevrek ne yapmış ya?.. Adam başarıdan başarıya koşmuş” diye konuşan İstanbul’da yerleşik Malatya- Darendeli işadamı Cemal Turgut, beklenmedik bir çıkış yaptı ve “Adil Başkan, koronavirüs tedbirlerinin izin verdiği ölçüde acilen kongreyi toplamalı, güçlü bir yönetimle yeniden iş başına gelebiliyorsa başımız üstüne, aksi takdirde en kısa zamanda Malatya’ya zarar vermeden istifa edip anahtarı Malatya’nın yöneticilerine teslim etmesi lazım” dedi.

Cemal Turgut bu sözlerinin hemen ardından ise, “Ama şu anda kulübümüzün Süper Lig’de kalması gerekiyor; Adil Başkanın da devam etmesi gerekiyor. Adil Başkana göre maddi manevi anlamda daha iyi biri gelecekse anahtarı teslim etmek en iyisidir” diye konuştu.

Vuslat TV’de, 14 Mayıs Perşembe gecesi yayınlanan Bizim Futbol programına telefonla bağlanarak, program sunucusu Ahmet Polat’ın sorularını cevaplandıran Cemal Turgut, kısa süre öncesine kadar “koruma altına” aldığı Adil Gevrek’le ilişkilerinin son bir yılda soğuduğuna ve zayıfladığına ilişkin ipuçları da verdi.

“Adil Gevrek son bir senedir usta oldu; son bir senedir başkan oldu”
Program sunucusu Ahmet Polat’ın “Adil Gevrek sizden bir yardım talebinde bulundu mu?” şeklindeki sorusu üzerine Cemal Turgut, “Adil gevrek benden yardım istemedi. Adil Gevrek kulübümüzün başkanı. Adil Gevrek, yani usta oldu; kendi kararlarını kendi veriyor; Adil Gevrek bir senedir usta oldu” dedi.

Polat’ın “Bu sözler, sanki Adil Gevrek’e sitem konuşması oldu” şeklindeki değerlendirmesine, Cemal Turgut, “Şimdi, işte ben söylüyorum, konuşuyorum; Adil Gevrek bir senedir başkan oldu. Ben onu üç-beş sefer aradım, İstanbul’da işadamlarını toplayalım, yemekli bir toplantıda yardım toplayalım dedim, ama olmadı” diye konuştu.

Cemal Turgut, “Adil Gevrek’e kırgın mısınız?” sorusuna ise “Hayır, Adil Gevrek’e kırgın değilim, kırgın olmam da… Çok zor bir işin içinde. Sadece son 6 ayımızın başarısız olduğunu söylüyorum. Hem maddi açıdan hem sportif açıdan başarısız. Geri geri gidiyoruz 6 aydır. Geri gitmememiz gerekir” sözleri ile karşılık verdi.

Cemal Turgut, Adil Gevrek’in Yeni Malatyaspor’a başkan olması sürecini de anlattığı telefon bağlantısında, Adil Gevrek’in kendisine gelip, Yeni Malatyaspor’a başkan olma isteğini açıkladığını, bunun üzerine dönemin Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a kendisinin gönderdiğini söyledi.

“Kulübün borcu son iki haftadır 40 milyon olarak konuşuluyor; ben de çözemedim…”
Kulübün güncel borç durumu hakkında sorulan bir soruya, 40 milyon TL’lik borç olduğunu son iki haftada öğrendiğini belirten Cemal Turgut, “Tabii bunu ben de çözemedim; kamuoyunun çözemediği gibi” dedi. Turgut, kulübün borç durumu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Kötü gidişat çok zora soktu. Sportif başarı yok, yönetimde de Adil Başkan’dan başka destek olacak kimse yok. Adil Başkan’dan son bir ayda iki ayda 20 milyon para açık olacağı… Ama şimdi 40’lardan konuşuluyor. Bu beni üzdü açıkçası. Kulübün borcu 20 milyon olarak konuşuluyordu, son iki haftadır 40 milyon olarak konuşuluyor. Tabii bunu ben de çözemedim; kamuoyunun çözemediği gibi. Sonucunu Adil Başkan açıklayacak. Ama ben 40 milyon civarında olduğunu biliyorum şu anda”

Belediyelerden 4 milyon 600 bin TL geldi
“Sıkıntı çok büyük” diye konuşan Cemal Turgut, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt ve Battalgazi ilçe belediyelerinden kulübe 4 milyon 650 bin TL geldiğini söyledi. Turgut, “Sağolsun Büyükşehir Belediyemiz 2 milyon 650 bin Tl nakdi yardım etmiştir; 1 milyon TL Yeşilyurt, 1 milyon TL Battalgazi belediyemiz… 4 milyon 650 bin TL gibi bir para gelmiştir nakit olarak” dedi.

“Adil Başkan bıraksın demem abes olur”
Cemal Turgut, “Sizin şahsi düşünceniz nedir, Adil Gevrek sizce bırakmalı mı devam etmeli mi?” sorusuna ise , “Benim şahsi düşüncem, Adil Gevrek bırakmalı desem çok abes olur. Adil Gevrek zaten, her konuşmamızda kendisi, ‘Benden iyi maddi manevi destek olacak biri varsa ben anahtarı ona teslim etmeye hazırım’ demiştir. Adil Gevrek’in bana bu konuda sözü vardır. Ama şu anda kulübümüzün Süper Lig’de kalması gerekiyor; Adil Başkanın da devam etmesi gerekiyor. Adil Başkana göre maddi manevi anlamda daha iyi biri gelecekse anahtarı teslim etmek en iyisidir” şeklinde cevap verdi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Cemal Turgut

Etiketler: /

Yorumlar
 1. malatya serdarı dedi ki:

  4 BUÇUK TRİLYON MU? nasıl yani. belediyeden? benim paramdan? bir futbol kulubüne… 50 – 60 adama? benim paramı aktarmışlar? zehir zıkkım olsun. millet aç. para futbola mı gidiyor? o paraya kenar mahallelere KAÇ TANE SPOR SALONU VE ÇİM SAHA YAPILIRDI.. OLİMPİYATA SPORCU YETİŞİRDİ… bu kadar iş bilmezlik.. bu kadar hesap bilmezlik olamaz. Futbol seven KENDİ CEBİNDEN ÖDESİN. benim paramı harcayanlara haram olsun. o kadar ihtiyaç varken..

 2. Hasan Şahin dedi ki:

  Transfer de en çok kar eden ikinci takımız diyorsunuz nasıl oluyorda 40 milyon borç oluyor aklım almıyor allah aşkına yeter

 3. Kemal dedi ki:

  Sayın gölge başkan,Madem siz A.gevreği yönetime getirdiniz medyada her zaman arkasında ve destekçisi olduğunu söylediniz,O zaman verdiğiniz desteği şimdiye kadar çoktan çekip bu durumu kamuoyuna bildirmeniz gerekmez miydi?Bu taraftar ,yerel medya,ulusal medya bu klüpte birséylerin anormal gittiğini en az 5 aydır görüyor ve söylüyor.Hiç merak etmedinizmi?bilinen görünen ve yaşanan olaylara rağmen Hiç mi anlıyamadınız..arka arkaya alınan mağlubiyetleri ,durup dururken kamptan resmen kaçan takımın en iyi oyuncuları,bulunduğu ligde bu kadar kötü olan takımın hiç oyuncu almaması dikkatinizi çekmedimi sayın başkan?Hayırdır Mayıs ayı bitmek üzere sayın gölge başkan.Klüpte işlerin kötü gittiğini şimdimi anladınız?Eskiden trt de şimdi olmuyan bir osmanlı bankası vardı”Yok aslında birbirimizden farkımız ama biz osmanlı bankasıyız.”diye reklam yapardı.Sizin bu beyanınızdan bu geldi aklıma.

 4. uğur türkan dedi ki:

  İnsanın duruşu olacak eğilmeyen,bükülmeyen ilk dediği ile son dediği aynı olan.! İnsanın duruşu olmalı dün kara dediğine,bugün ak demeyen !! sanırım böyle bir durumda sayın turgut’la örtüşen en doğru yorum bu olur.!

 5. Serdar dedi ki:

  Cemal Bey Amca bu çırak adil Malatyalılarí futboldan soğuttu. Madem bunu sen getirdin. Bu adamı Malatyasporun başından al. Bu arada seninde inanamadigin bu borç nereden çıktı. Hesabını versin. Yancíları da ortada yok, onlar da hesap versin. Bu memleketin paralarını yedilerse boğazlarında kalsın. Lig tescil edilecek yakínda. İnşallah küme düşmeyeceğiz. Bu yönetim ve bunlara yakın olan kişiler de takımdan uzak dursunlar. Önümüzdeki sene İstanbul’da kalsınlar.

 6. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Demekki başkanı serbest bırakmamak lazımmış onun için sayın çakır hemsehrisini gölge baskan olarak görevlendirmiş halbuki sayın vekil aynı zamanda divan baskaniydi hesapları sürekli kontrol edebilirdi sayın selim pilten gibi belediye kanadından yönetimde olanlardan sayın Gürkan sürekli bilgi alabilirdi bir takımı bir kişiye emanet ediyoruz ve onu sucluyoruz Malatya’da acaba başkalarının bu durumda hiç suçları yokmu diyorum.

 7. DONDURMACI dedi ki:

  Bence bunlar beraber çalışıyor Borç bu ikisinin borcudur onu bunu bilmem kimi kandırıyorlar

 8. H.Ahmet dedi ki:

  Bir babayiğit çıkıpta şu takıma bir sahiplik etmedi.O kadar Malatyalı iş adamı var gidip İstanbul takımlarına yardım ediyorlar ama gendi öz takımlarına gelince kimse elini taşın altına koymuyor ne garip bir durum

  1. Mehmet can dedi ki:

   Şeffaf yönetilse gelirlerle çok iyi dönerdi eğer dürüst olsalardı

 9. Hakan dedi ki:

  Takımı Lig’de tut onurla bırak millet seni güzel ansın gerçekten çok başarılı bir yönetim sergilendi ama son altı ay büyük hatalar yapıldı yinede hepimiz umudumuzu yitirmeyelim ama panik havası ile paraları çarçur etmeyelim kaos fırsatçılarına göz yummayalım

 10. Malatya Sever dedi ki:

  Kefilim diyordu biri hesap soracaksa ben sorarım diyordu atı alan üsküdarı geçti yenimi ayıktın gölge başkan

 11. Murat dedi ki:

  Genelde de böyle oluyor: Bir başkan ne zaman kulübü bırakma eğilimine girmeye başlasa ne hikmetse bir anda kulüb borcu 3-4-5 katına hatta 10 katına bile çıkıyor. Bunu başkanlar da, yönetim de, başkan adayları da, ve de özellikle biz taraftarlar da hiç bir zaman anlamadık, belki de hiç bir zaman da anlayamayacağız…VeSSelam…

 12. vatansever dedi ki:

  bu ülke adam olsun dişimi kırarım
  politikaa olsun klüp yönetiminde olsun bağımsız denetim olmadan en fazla aday yapılmayıp aklanıyorlar
  kimse bana kendilerine klüp bulamamış sokaktaki adamlara onca para harcandığını anlatamaz bonserviste en büyük 4. gelire sahip olnbonservisli hiç oyuncu alma lige çıkma geliri oyuncu satışı iddia geliri spor toto tv geliri reklam sponsorluk seyirci hasılatı say say bitmeyen gelire rağmen 40 milyon borç belediyenin 2 kattirilyon borcunun nasıl oluştuğunu anlamadığım gibi bunuda anlamadım hiç kimsede anlamamıştır

  1. Efsane Malatyasporlu dedi ki:

   Belediyenin borcunu seçimi kazanınca açıklayan ve ondan sonra bir dahada konuşmayan sayın Gürkan a sormak lazim gerçekten borç varmı yokmu burasi londrami kardeşim belediye günlük gelir ve giderlerini veb sitesinde ilan etsin bizde görelim Baskan diyorki 2 katrilyon borç var ses çıkmadı veb sitesindede görünmüyor kulübe gelince eğer 40 trilyon ise dua edin kimse gerçek borcu bilmiyor hesap verirmi kesinlikle vermez hikmet başkan verdimi konu mahkemeyi taşınmıştı sonuç nedir bilen varsa lütfen bilgi versin yardım toplayacaklarmis kim para verir siz har vurup harman savurun israf yapın insanlarda kulübe para versin geçti o günler .benim bildiğim tek başkan kulübün tribün dışında geliri yokken bu kulübü tarihinin en büyük başarılarına götüren rahmetle andığım soykandir oda bir daha bu şehre gelirmihic zannetmiyorum.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."