Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Erhaç 7. Ana Jet Üssü de mi Kapatılacak?!

Erhaç 7. Ana Jet Üssü de mi Kapatılacak?!
 • 02.08.2016
 • Darbeci komutanların görev yaptıkları üslerden Akıncı ve Erhaç dışındakilere yeni komutanlar atandı. Başbakanın daha önce kapatılacağını açıkladığı Akıncı’nın yanı sıra Erhaç’taki 7. Ana Jet Üssü’ne de atama yapılmaması, Erhaç’ın da mı kapatılacağı sorularına yolaçtı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kara, hava ve deniz birimlerindeki çeşitli görevlere toplam 167 general ataması yapılırken, bu kapsamda çeşitli görevlere ve üs komutanlıklarına atama yapılan Hava Kuvvetleri’nin Erhaç’taki 7. Ana Jet Üssü’ne atama yapılmaması dikkat çekti. Hava Kuvvetleri’nde eski komutanları görevden alınan, tutuklanan ve ordudan ihraç edilen üslerden yalnızca darbe kalkışmasının merkezi olan Ankara’daki Akıncılar (Mürted) Hava Üssü ile 7. Ana Jet Üssü’nün komutanlıklarına atama yapılmaması, bunlardan Akıncılar Üssü’nün kapatılacağı yolunda daha önce Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklaması dikkate alındığında, Malatya’daki 7. Ana Jet Üssü’nün de kapatılmasının düşünüldüğü ihtimalini akıllara getirdi.

TSK’DA 167 GENERAL ATAMASI..
Milli Savunma Bakanlığı’nın 1 Ağustos tarihli Resmi Gazete mükerrer sayısında yayınlanan kararname ile, Kara, Hava ve Deniz komutanlıkları ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı’na 167 general ve amiral ataması gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 94 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na 22 amiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 44 general, Gülhane Askeri Tıp Akademesi Komutanlığı’na 6 general ve 1 amiral atadı.

YALNIZCA İKİ HAVA ÜSSÜNE ATAMA YOK..
Kararname kapsamında, darbe girişimi nedeniyle komutanları görevden alınan tüm üslere yeni komutanlar atanırken Ankara’daki Akıncılar Hava Üssü ile Malatya Erhaç’taki 7. Ana Jet Üssü’ne atama yapılmadı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, geçtiğimiz günlerde Akıncılar Üssü’nün bulunduğu Ankara’nın Kazan ilçesini ziyaretinde, “15 Temmuz darbe girişimin önleyen kahraman Kazan halkı da kahramanlığının karşılığını aldı. Lokman kardeşimiz, belediye başkanımız ve sizler tek yürek oldunuz. Darbecilerin önünde dimdik durdunuz. Şimdi buradan Kazan meydanından herkese ilan ediyorum. Hainlerin yuvalandığı Akıncı Üssü kapatılacaktır. Şehitlerin anısının yaşatılacağı yer haline getirilecektir.” açıklamasının ardından Akıncılar’a atama yapılmaması kapatılma kararının uygulanacağını gösterirken, aynı şekilde Malatya Erhaç’taki 7. Ana Jet Üssü’ne de atama yapılmamış olması, Malatya’daki üssün de kaderinin aynı olma ihtimallerini akıllara getirdi.

7. Ana Jet Üssü de, darbe girişiminin önemli merkezlerinden biri olmuş, hatta darbenin 2. dalgasının Malatya’daki üsten kalkacak uçaklarla gerçekleştirileceği iddiaları gündeme gelmişti. 15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişiminin ardından, darbecilerin merkezlerinden biri olarak değerlendirilen 7. Ana Jet Üssü, 16 Temmuz sabaha karşı belediye ve diğer resmi eminayıkkurumlara ait araçlarla pisti kapatılarak devre dışı bırakılmıştı. 7. Ana Jet Üssü’nün komutanı Tuğgeneral Emin Ayık da, darbeci FETÖ/ PDY örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında görevinden uzaklaştırılıp, gözaltına alınmış ve mahkemece tutuklanmış, daha sonra da ordudan ihraç edilmişti. FETÖ/ PDY mensubu pilot ve subayların Hava Kuvvetleri’nde bu denli yoğun olmalarıyla ilgili tartışmalarda, bu kuvvet komutanlığındaki “Personel Daire Başkanlığı” görevinde bulunanların özel çabaları ile gerçekleştirildiği iddiaları da dile getirilmişti. Üssün, darbe girişimine destek verdiği ve bu girişimi engellemeye yönelik çabalara karşı koyduğu ifade edilen komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, 2015 yılındaki YAŞ kararıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanı iken Erhaç 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na atanmıştı. Ayık’ın, FETÖ/ PDY’nin silahlı kuvvetler kanadındaki önemli isimlerinden biri olduğu da buna dayanılarak ifade edilmişti.

Malatya Valisi Mustafa Toprak, darbecilere destek için Kayseri’den havalanan 7 nakliye uçağının, engelleme çabalarına rağmen 7. Ana Jet Üssü’ne indiğini, ayrıca pist kapatılmadan önce tam silah yüklü 4 F-4 Fantom uçağının kalkışa hazır iken, pistin kapatılmasıyla darbecilere destekten alıkonulduğunu bildirmişti.

Darbe girişiminin ardından 16 Temmuz saat 04.30’ta pistleri tıkanarak kapatılan ve sivil yolcu uçaklarının da “Malatya Havalimanı” olarak kullandığı Erhaç’tan, o tarihten bu yana sivil yolcu uçak seferleri de, kapatma kararının devam etmesi nedeniyle yapılamıyor. Pistin, geçtiğimiz günlerde PKK’ye yönelik bir hava operasyonu nedeniyle geçici olarak açıldığını ve yeniden kapatıldığını Vali Toprak açıklamıştı.

ARŞİV FOTOĞRAF: 27 Şubat 2015’de, Malatya Erhaç’taki 7. Ana Jet Üssü 173. Filo’ya bağlı 2 adet RF-4E Fantom uçağının, üsse inişe geçtiği sırada peşpeşe dağa çarpması ve 4 pilotun şehit olmalarının ardından, RF-4E uçaklarının uçuştan alınması üzerine, bu uçakların bulunduğu Erhaç’ta 16 Mart 2015 günü “son keşif görev uçuşu” yapılmıştı. Daha sonra YAŞ üyeliğine atanacak olan dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk (soldan 3.), bir RF-4E tipi uçakla veda uçuşunu gerçekleştirmiş, törene o dönem Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı olan şimdiki Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal (soldan 2.) da katılmıştı. Komutanlar, uçuştan sonra 7. Ana Jet Üssü Komutan ve pilotlarıyla bu fotoğrafı çektirmişlerdi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, bu komutanlardan Akın Öztürk kalkışmaya katıldığı ve destek verdiği gerekçesiyle tutuklanıp, ordudan atılmıştı. Orgeneral Abidin Ünal ise, Hava Kuvvetleri Komutanı olarak darbe yanlıları tarafından rehine alınmış, 16 Temmuz günü darbecilerin elinden kurtarılabilmişti.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- ajanslar

erhaç

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Aydın Çakar dedi ki:

  Sadece o değil arkadaşlar, 6.ana hava jet üssüne de atama yapılmadı. Malatya yı bilemem ama Bandırma üssü kapatılıyor.

 2. Savaş dedi ki:

  Arkadaşlar okudyğum yorumlarda gayet güzel eleştiriler gördüm gerçekten askeri birimlerin kapatılması hemde malatya gibi bir şehirde bu kadar büyük 2 ordu ve 7 ana jet üsssünün kapanması malatya şehrini bitirnekten başka bir şey değil bu askeri birliklere gelen kişiler de memleketlerine uzak olduğu için malatyada görev yapmaktan çokta hoşnut değiller malatyadaki askeri birliklerin kapatılması şu an görev yapan vatansever askeri personel için kayıp değil memleketlerine daha yakın bir yerlere atanacakları için kazanç olacak ama malatya şehri ve malatya halkı için maddi ve manevi büyük kayıp olur ve askeri arazileri ve alanları Park olarak kullanabileceklerini düşünen arkadaşlar bir kere daha düşünün size yar etmezler bu alanları örnek olarak sümer bank fabrikası ve eski tekel fabrikasının alanları na bakın sizler için süper parklarmı yapıldı????

 3. Muhibbi dedi ki:

  Evet kapatılmasın. Ama birlikler şehir dışına çıksın. Onların bu zamana kadar ağaç ekip yetiştirip büyüttüğü yeşil alanlar bize kalsın. Biz bir fidan dikmeyelim hazır yeşillenmiş olan arazileri alalım işte. Şehir dışına çıksın gözümüzün önünde olmasınlar ama bize para kazandırmaya ( kiralık ev, alışveriş,ticari taksi vb.) devam etsinler. Böyle iyi olur bak.

 4. murat dedi ki:

  7. ana jet üstü ve 2. ordu kapatılmasın ama mutlaka şehir dışına taşınsın. zaten başbakanımız şehir dışına taşınacaklarını açıkladı. başka illere gideceğini sanmıyorum giderse malatya çok şey kaybeder. mevcut 2. ordu ( valikonağındaki) yerine devasa bölge parkı yapılsın. ayrıca battalgazi ilçesine eski devlet hastanesi yerine mutlaka bir hastane yapılmalı. battalgazi’nin nüfusu 300 bin hastanesi yok. sivil hava alanı mutlaka yapılsın. sayın bakanımız bülent tüfenkçi, umarım bu konularda malatyamıza sahip çıkar.

 5. Reel dedi ki:

  Evvela ne kadar fetocu darbeci pekakali vatan haini varsa Allahım kahretsin onları,yalniz burası kapanınca büyük ihtimal 7. ana jet üssü Erzincana gider,hani burda vagon fabrikası vardı Erzincana yeniden bi daha yapıldı ya ona mahsuben diyorum

 6. Rmz dedi ki:

  Sivil hava alani sart ya bari batiya yeni bi havaalani yapilacagina doguya yapilsinda en azindan eleziga biz gidip ucana kadar onlarda bizim tarafa ucamaya gelsin. Hem kale tarafi gelisir. Dogu canlanir.

 7. M.Kadıoğlu dedi ki:

  Bakın beyler eğer bu konu ciddiye alınmazsa bu üss kapatılacak lütfen sayın Malatyalılar konunun vahametini iyi analiz edelim. Sayın bakanımız sayın milletvekillerimiz, sayın siyasi parti il temsilcilerimiz,sayın sivil toplum örgütleri başkanları ve yöneticileri özellikle Malatya için gelip geçmiş hizmet etmiş dört büyük validen birisi olan sayın valimiz ,sayın büyükşehir belediye başkanımız,sayın ilçe belediye başkanlarımız bu memleket için iş işten geçmeden bu konunun üzerinde hassasiyetle durunuz lütfen Malatyalılar olarak sizler yol gösterin bizlerde onu yapalım…

 8. Muhibbi dedi ki:

  İnşallah kapatılır. Hatta mümkünse Malatya da bulunan tüm askeri birlikler ordu karargahı falan Malatya dan gönderilsin. Aslında rahmetli Özal zamanında da ordu karargahı buraya taşınmamalıydı. Bu kadar yeter çünkü çok şımardı Malatya.

  1. Mehmet dedi ki:

   Muhibbi ne içtiysen bır daha içme arkadasım yaramamış sana:)

 9. Atakan dedi ki:

  7.ana jet üssünün kapatılması Malatya’ya büyük bir ekonomik darbe olur.
  En az 1000 personelin ve yaklaşık 800 çalışan eşlerinin buradan ayrılması, Malatyanın aylık 7 milyon gelirinin kaybolmasıdır. Bu yıllık 85 milyonun Malatyadan başka bir şehre gitmesidir. Bu da Malatyanın çöküşüdür.
  Pireye kızıp yorgan yakılmaz.
  Kayısıları oturup kendiniz yersiniz…

 10. Ben alistim dedi ki:

  Darbeyi ve darbeyi destekleyen kim varsa Allah kahretsin.Evet millet olarak buyuk bir travma yasadik.Unutulacak veye basite alinacak bir olay veya durum degil.olaylar daha cok sicak ve taze .Devletimiz gelenegi olan bir devlettir.aceleci vede ani duygusal reflekslerle hareket ederse sonunda cezasini halk olarak biz cekecegiz.Gorevini kotuye kullanan ve dis guclerin eline kim gecmis vede usagi olmus kim varsa tespit edip gerekli tedbirleri almak tabiki devletimizin birincil gorevi olmali ve hakk edilen “VATANINA IHANET EDEN “IDAMLA CEZALANDIRILMALIDIR.KI bi daha kimse boyle olaylara tevessul etmesin kalkismasin.Duysal davranarak hava alini kapatmak veya park haline getirmek sorunu cozmez.oncelikle Devletimiz asli gorevini yerine getirip guzelim ulkemizde adaleti saglamali insanlarimiz in beyninde TORPILSIZ bu ulkede birsey yapilmaz algisini silmeli siyasetcilerde oy kaygisiyla hic bir cemaat ve zumreye bu kadar yuz vermemeliki vatandasimizda bunlar bunlarin adami bunlar bizim isimizi halleder mantigiyla davranmasn once ADELET oyle olmaliki bir sinava giren bir insan hakkettigi yere gelmeli vede adil olduguna inanmaliki kimse tarafindan kandirilmamali.ozam Adliyeleri Maliyeyi de kapatip yerine sehir parki yapalim oldu olacak Emniyetide kapatalim buralarda azmi hain cikti .kapamak kaldirmak sorun cozmez onemli olsn dikkatli davranip Hain leri icimize almamak Saygilarimla

 11. Mehmet dedi ki:

  Erhac kapatılsın sivil havalimanı yapılsın dıyen arkadaslar.. Üs kapatılınca oyle kolay değil! Havalimanı demek pistte yürüyerek uçağa inip binmek değildir. Körükleri olan herşeyi ile düşünülmüş 10 uçağın Yanyana gelsede terminal içinde karmasa olmadan iç hatlar geliş -gidiş/ dış hatlar geliş- gidiş ayrı ayrı olduğu 2 katlı olan vs vs olan terminal yapılması lazım. 100 trrılyon masrafı olur heralde! Stratejık öneme sahıp üssü kapatacağıma kale tarafına yepyeni sivil havalimanı yapılır. İstanbul a 3 cu köprü sadece 3 mılyar dolar. Malatya ya sivil havalimanı yapmak devede kulak kalır emın olun:)

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Siz Kale Tarafında oturuyor veya Kale’de yatırımlarınız var tüm yorumlarınızda Kale tarafindan bahsediyorsunuz Malatya nüfusunun % 70 Malatyanın Batı bölgesinde yaşıyor havaalanı nüfus yoğunluğunun olduğu bölgede olması ayrıca ulaşım açısından ekonomik katkılar sunar

   1. Mehmet dedi ki:

    Hayır ben İstanbul Beykoz da oturuyorum! Kale li de degılim! Sehırın orantılı gelısmesi en yakın il Elazığ olduğu için kale tarafı dedim. Herşey batı tarafına yapılmamalı buna karşıyım! Mesela organıze sanayı bölgesi batı tarafına dümdüz ovaya yapıldı çok mu güzel oldu! Malatya nın gelısecegı sıtelerın yapılacağı yerleri fabrıkaları doldurdular. Ondan Malatya vıyadugu konut olarak geçemez orda kalır anladın!

 12. ahmet dedi ki:

  üs kapatıp darbe engellenir mi?? ortadoğu kan gölüne dönmüş askeri birliklerimizi daha da güçlendirmemiz gerekirken askeri üsleri, kışlaları kapatmak…akıl işi değil..bu iş de bir iş var!!

 13. murat dedi ki:

  erhaç hava alanı kapatılıp malatya’ya yakışan sivil bir hava alanı yapılmalı. ayrıca 2. ordu ( vali konağındaki) şehir dışına taşınmalı eski şoför okuluna veya vagon fabrikasına taşınabilir. mevcut 2. ordu ( vali konağındaki) yerine de malatya’ya yakışan devasa bölge parkı yapılmalı. ( elazığ’daki kültür park gibi) şehrin içinde kalan tüm askeri tesisler yıkılıp şehrin nefes alacağı yeşil alanlar yapılmalı.

 14. tuncay dedi ki:

  kapatılsın ve malatyaya yakışır bir sivil havaalınana dönüştürülsün

  1. Sebahattin ÜSTÜN dedi ki:

   Siz aklınmızımı kaçıdrdınız? neyi kapatıyorsunuz oldu olacakTSKyı lağvedin..Sizi gidi devlet ve millet düşmanları.Bu uygulama ülkemizin içten işgal edilmesi harekatı demektir.Kimin askeri birliğini kapatıyorsun düşman asker birliğini mi kapatıyorsun adamın kafasını keserler.

 15. Mehmet dedi ki:

  AKP oy vermiş biri olarak söylüyorum. Erhac havaussu nun kapanması demek pire ye kızıp yorganı yakmaya benzemekte! Tamam destek verdik yollara çıktık darbe ye karşıyız dedık ama Ada’ma bazı noktalarda hooop derler! 2. Ci Ordu’yu da kapatın o Zaman Malatya da hiç bişey kalmasın koy olsun! Ulaştırma egıtım alayını kaldırdınız Malatya esnafı kan ağlıyor? Askeri toplanma merkezini Malatya dan Elazığ’a aldınız? Bölge mudurluklerı zaten Elazığ da! Şehir hastaneleri komplekside Oray’a yapılıyor! Bölge havalimanı da orda! Bir ordu ve hava üssü kaldı onu da kapatında kurtulalım o Zaman. Dogru ya darbe oldu kardesım dqrbeyi askeri içine sızmış adamlar yaptı tsk sucu ne? Savas olursa uçaklar nerden kalkacak. Üssü de Elazığ’a alın aman haa Malatya da bısey kalmasın! Malatya da memur olmasın, asker olmasın, ögrencı olmasın ok. Malatya köy olsun!

 16. Ahmet dedi ki:

  Yok okadar da olamaz askeriyede personel değişsin eyvallah ama önemli üslerin kapatılması çok riskli tüm Dünya’nın düşman olduğu bi ülkede Askeriye çok güçlü olması Lazım inşallah oyle bi hata yapmazlar

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."