Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“Yolda Gelirken Cumhurbaşkanımız Aradı”

“Yolda Gelirken Cumhurbaşkanımız Aradı”
 • 30.07.2020

AÇILIŞTA ‘SOSYAL MESAFE’ KAYBOLDU!.. Büyükşehir Belediyesi, Malatya’nın yeni yaşam merkezlerinden biri olan Tecde Kayalık Mevkiine bölge parkı yaptı.

Yaşanabilir kentlerin en vazgeçilmez unsurları olan yeşil alanları, Malatya’da sayısını her geçen gün artıran Büyükşehir Belediyesi 30 dönüm alana kurduğu Tecde Bölge Parkını düzenlediği törenle hizmete açtı.

Tecde Kayalık Bölge Parkının açılış programına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AKP İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Genel Sekreteri Cemal Noğay, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Şube Müdürleri, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ebubekir Kayhan, İŞKUR Müdürü Vahap Toman, Yeşilyurt Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şahbaz, Minibüsçüler ve Umumi Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, Aşağıbağlar Mahalle Muhtarı Ömer Şahin, Çilesiz Mahalle Muhtarı Veysel Özfındık ve vatandaşlar katıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi (MABESEM)’a bağlı müzik korosunun konseriyle başlayan açılış töreni, protokol konuşmalarıyla devam etti.

“360 dönümlük alanı Malatya’ya kazandırdık”

Kürsüye ilk olarak Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Park ve Bahçeler Daire Başkanı Berkan Semerci geldi. Büyükşehir Belediyesinin yeşil alan ve park çalışmalarını anlatan Semerci, 2 milyon 271 bin metrekarelik dev alana hizmet verdiklerini 34 bölge parkı, 33 tanede sosyal tesisle Malatya halkının hizmetinde olduklarını söyledi.

Malatya’nın caddelerine de dokunduklarını ifade eden Semerci, “Kısa süre içerisinde 16 noktada yeşil alan ve park çalışmaları yaptık. Bu alanların toplamı 360 dönümlük bir alana tekabül ediyor. Tecde Kayalık Bölge Parkı çevresi ile birlikte 30 dönüm. Alan yürüyüş yolları, çocuk oyun alanı, basketbol sahası, fitness alanı, kamelyalar, çeşmeler, oturma grupları, tartan koşu pisti ve peyzaj düzenlemesinden oluşmaktadır” dedi.

Nefes alacak bir park..

30 dönümlük Tecde Bölge Parkının 7 yıldır yapımını beklediklerini belirten Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a yaptığı güzel park için teşekkür etti.

Taşın altına elini koyanın sonunda mükâfatlandırılacağını hatırlatan Yiğit, “Büyükşehir Belediye Başkanımız göreve geldiğinden beri güzel hizmetlere imza atıyor. Son imzası 30 dönümlük Tecde Bölge Parkı. Siyaset yük olma yeri değildir. Yük alma yeridir. Salgın süresince Büyükşehir Belediyemizin her ferdi fedakarca çalıştı, halkına hizmet etti. Bu tablonun oluşmasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Tecde ile Karakavak arasında 300 dönümlük bir alan var. Bu alan 1984 yılından beri şehir parkı yapılması için bekliyor. Bölgenin gelişimini hep birlikte izliyoruz. Bu gelişim parkın bir an önce yapılmasını elzem kılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan zor ve zahmetli işlerin altından başarılı bir şekilde çıkıyor. Şehir Parkını da Malatya’ya kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

“Bölgenin gelişimi çok farklı olacak”

Büyükşehir Belediyesi’nin, Yeşilyurt bölgesine nefes alacak, stres atacak mekanlar kazandırdığına dikkat çeken Yeşilyurt Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şahbaz, “Yeşilyurt bölgemizde askeri hastanenin bulunduğu 110 dönümlük alanın Yeni Adalet Sarayı olması noktasında Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan yoğun gayretler sarf ediyor. Bu önemli projeyi Cumhurbaşkanımızın onaylamasıyla birlikte bölgenin gelişimi çok farklı noktalara gelecek. Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Her zaman yanında olacağız”

Deprem, covid-19 salgını gibi hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıkların içinde Büyükşehir Belediyesi’nin önemli yatırımlara ve projelere imza attığını belirten Minibüscüler ve Umumi Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, “Anayurt Bulvarı bu zorlu süreçte yapılan en güzel işlerden biri. Trafik rahatladı, insanlar akaryakıtta tasarruf sağladı. Salgın sürecinde Büyükşehir Belediye Başkanımızın bizlere çok büyük bir emeği vardı. Bu süreçte zorlu günler geçirdi. Başkanımız desteklerini esirgemedi. Kendisine canı gönülden teşekkür ediyorum. Her zaman yanında olacağız” şeklinde konuştu.

“Nezih bir mekan olmuş”

Malatya’nın çok güzel günler geçirdiğini belirten AKP Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Yeni Malatyaspor’un Süper Lig’de kalması, Toprak Mahsulleri Ofisinin Malatya kayısısını alacağını açıklamasını Malatya şehrini mutlu ettiğini söyledi.

Tecde’nin modern ve her türlü yaşam konforuna sahip güzel bir parka kavuştuğuna dikkat çeken Koca, “Tecde Bölge Parkı, Malatya’mıza hayırlı olsun. Son derece nezih bir mekan olmuş. Mutlu haberlerin üzerine böylesine güzel bir parkın açılıyor olması, halkımızın istifade ediyor olması sevincimize sevinç katmıştır. Malatyaspor ait olduğu yerde kaldı. Malatya’nın gözbebeği kayısımızı TMO alacak. Bu Malatya ticaret hayatına ve çiftçilerimize umut olacak. Bu mutlulukları bizlere yaşattığı için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Parkımızın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“Yapılan hizmetleri kat ve kat artarak devam edecek”

Belediyecilik anlayışının 5 temel kavram üzerine kurduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Katılımcı, Sosyal, Kültürel, Yeşil ve Hizmet Belediyeciliğini benimsediklerini söyledi.

Malatya’da devasa yeşil alanlar oluşturmak için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Gürkan, “Kentimizde 3 bin 300 dönümlük bir alana Gençlik Merkezi ve kamp merkezi kuruyoruz. 700 dönümlük bir alanı Malatya’ya kazandırdık. Tecde ve Karavak bölgesinin birleştiği 300 dönümlük alana da şehir parkı yapma çalışmalarımız sürüyor. Malatyalılar rahat olsun. Anayurt Bulvarını bitirdik. Kuzey Kuşak yolunu 2021 yılında bitireceğiz. Güney Kuşak yolunda çalışıyoruz. Kuzey Çevre yolu 2022 yılında tamamlanacak. Bizde şimdiden alternatif yol çalışmalarına başladık. Yeni Adliye Sarayı yeri hazır. Vagon Onarım Fabrikası lojistik merkeze dönüşüyor. Yimpaş binasının devrini aldık. Burayı yaşanabilir mekana dönüştüreceğiz.  Lisanslı depo Malatya’nın ticari hayatının gelişimini artıracak.  İtfaiye Binası yapıldı ve hizmete girdi. Millet Bahçesi, ekmek, yemek fabrikaları, yeni fuar merkezi yapılıyor. Kütüphane yapılıyor, 5 bin kişilik yeni kapalı spor salonu yerini belirledik. Yapılan hizmetler kat ve kat artarak devam edecek. Malatya tarihinin en büyük yatırımlarını bu dönemde alıyor ve almaya da devam edecek” dedi.

“Cumhurbaşkanımız aradı”

Açılışa gelirken yolda kendisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aradığını açıklayan Başkan Gürkan, “Cumhurbaşkanımız, karar Malatya’ya hayırlı olsun. Malatya’nın ligden düşmesi uygun görülemezdi. Yaşanan deprem ve salgın sürecinin Malatya’yı olumsuz etkilediğini, gidişatı etkilediğini bundan sonra ki süreçte daha dikkatli olmalısınız telkinlerinde bulundu. Bende, Cumhurbaşkanımıza, fahri hemşerimize tüm Malatyalılar adına teşekkür ettim” dedi. Gürkan, Başbakan Binali Yıldırım’ında kendisini arayarak tebrik ettiğini açıkladı.

Malatyaspor taraftarları açılışa renk kattı

Yeni Malatyaspor’un Süper Lig’de kalmasını kutlamak için cadde ve sokaklara çıkan taraftarlar Tecde Kayalık Bölge Parkının açılışına gelerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiler.

Tezahüratlarıyla açılışa renk katan taraftarlara kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatyaspor’un Süper Lig’de kalmasında emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu ve Türkiye Futbol Federasyonuna teşekkür etti.

Program, müzik korosunun konseriyle gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. 44 dedi ki:

  Sayın Başkannima tavsiyemdir başkanım park görmek için resme 10 dk baktım bildiğiniz REFÜJ burası burayı park diye kim anlattiysa size kulağını çekin böyle park olmaz ikincisi gurban olayım virüs vahim durumlarda çok gezme düğün taziye işlerine ara ver allah korusun bulaşir sizede böyle park mark açılışı adı altında bu kadar adam toplamana reklam yapmana hiç gerek yok inan reklam noktasında yaptığınız her icraatı vatandaş ANINDA görür

  1. 44 dedi ki:

   Ayrıca REFÜJ PARK olsun buranın ismi

  1. Battalgazi44 dedi ki:

   Bizim başkan bunu yapsa dünyanın en büyük parkı tarihte b ir ilk der herhalde. onların ki park bizim ki parkçık.

 2. HasMalatyalı dedi ki:

  Alet edevat noktasında park sınıfta kalmış. Hilal parktaki alete bak bir de buraya. Direk malzemeden kaçınmış canisagolasica

 3. Sertaç dedi ki:

  Tecde bölgesinin bütün yeşilliğini beton binalarla yok et. Sonra çık bölgeye park kazandırdığını söyle. Eğer Malatyaya iyilik yapmak istiyorsanız bir an evvel Tecde Fidanlık alanının Büyükşehire devri sağlanarak umuma açık bir mesire alanı yapın ki sizi alkışlayalım. Yoksa katlettiğiniz binlerce dönüm yeşil alan yerine 30 dönümlük bir tane bile süs havuzu olmayan bir park ile bizi aldatmaya kalkışmayın.

 4. D. Şomlu dedi ki:

  Daha ne istiyorsunuz? Reis ligden düşen Malatyayı bile kurtarıyor..

 5. Malatyahmet dedi ki:

  Bolgeparki – İstasyon metro hatti hayirli olmasi noktasinda bir hamle bekliyoruz baskanim meha projelerin gozlerimizi kamaştiriyor

 6. Mahir dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanımız ADİL GRVREK için de bir şey söylemedi mi?

 7. Hasan dedi ki:

  Hızlı tren ile alakalı birşey söylemedi mi cumhurbaşkanı?

  1. Ali Kaya dedi ki:

   Hızlı tren noktasında bir şey dememiş

 8. Yeni Malatyaspor dedi ki:

  Malatyaspor taraftarlar derneğinin Selahhattin Gürkana destek vermesindeki mantık nedir? Allah akıl fikir versin

  1. Mamo44 dedi ki:

   Gardaşım çoğu zaman maddi destek verdi haberin varmı yok bence gözünüz kör arkadaş adil yerken Selahattin başkan destek oldu köstek olmayın adili de gönderecek bakın görün

   1. Malatyaliiii dedi ki:

    Kendi kalirsa adili gönderir 🙂 malatyaya ne hizmet yapmis bana göster sonra savun olur mu malatyada kimse memnun değil

   2. Malatyaliiii dedi ki:

    Maddi destek verdi demissin kanitlasana bize avukat bey

 9. Hikmet dedi ki:

  Yeşilsizlikten gördükleri her çime park demeye basladilar. Her yere diktiler koca koca siteleri yolun ortasını cimlendirip açılış yaptılar. Bunada şükür emeğinize sağlık. Malatya halkınin bundan fazlasını da hakettigini düşünmüyorum zaten.

 10. Kasım dedi ki:

  Canı sağolasıca😊 şükretki bölgenin en büyuk parkı dememiş. Hatta hızını alamayıp hiç kimse bu hizmetleri yapmaya yaklaşamaz felan diyip el alemi bize güldürmemiş.

 11. Aliseydi dedi ki:

  Valiler, Vekiller, Siyasi Parti ve STK temsilcileri topluma örnek olması gereken insanlardır. Şimdi böylesi bir zamanda incir kabuğunu doldurmayacak bir iş için konser verilip millet bir araya toplatılır mı? Devletimizin Valisi “günlük vaka sayımız 100 ü aştı. Aktif vaka sayımız 1000 i geçti siyor ama koca Büyükşehir Belediye Başkanı ve pandemi kurul üyesi Selahattin Gürkan duymuyor. Olurmu Allah aşkına. Örneklik bekliyoruz büyüklerimizde.

 12. Turgut dedi ki:

  Dindar, muhafazakâr çevrenin en çok kullandığı ve bence en çok kullanarak suistimal ettikleri ifadelerden ikisi “beytülmal” ve “şehrül emin” dir. Google baktım, yanlış yazmamak için. Biri devlete yani millete ait olan mal demekmiş, diğeri de şehrin güvenilir, emin kişisi demekmiş. Şu bayram öncesinde çocuğuna bir ayakkabı alacak imkânı olmayan binlerce ihtiyaç sahibi insan varken, onbinlerce işsiz emekçi İSKUR da sıra beklerken işte o milletin parasını yani beytül malı bir orta refüjün açılışının reklamı ve yayını için harcayanlar hangi partiden olurlarsa olsunlar, kim olursa olsunlar lütfen ama lütfen kendilerine “şehrül emin” demesinler. Reklam tabelalarına boy boy fotoğraflarını astırıp şahsi reklamlarını milletin emeğinden, cebinden yaptıranlar maalesef bizi dinden diyanetten meneviyattan soğutuyorlar. Ben düzenli vergi ödeyen bir mükellefim. Ben faturasıni bir defa dahi bir gün aksatmamış vatandaşlık bilinci olan bir yurttaşım. Benim vergimi kendi siyasi istikballeri ve reklamları icin harcayan hiç kimseye hakkımı helal etmiyorum. Allah demiyor mu kul hakkıyla karşıma gelmeyin diye. Yüzbinlerce yurttaşın hakkı olan her bir kuruşu harcarken kendine “şehrül emin” diyenlerin, her bir kamu görevlisinin kalplerinin titremesi lazım. Dedem bize memur olmayın, devlete mal satmayın derdi. Neden mi? Devletin 1 kuruşu yanlıslıkla kursağımızda geçerde Allahın gazabını üstümüze çekeriz diye. İşte o rahmetli dedem gibi kamu malı diyince tirtir titrenlerdir asıl “şehrül eminler” Umarım muhatapları okur. Sevgiler, iyi bayramlar.

  1. Ali dedi ki:

   Haklısın kardeşim

 13. Ömer dedi ki:

  Yani orada seçimle koltuğa oturan muhtar görmüyor yapılanları. Diğer yöneticiler görmüyor oranın ne olduğunu. Ama mezuniyeti ne işi ne bilinmeyen uzmanlar her konuda sırf muhalefet olsun diye yorum yazsınlar. Yapılan hiçbir yatırım, mekan yada iş kötü değildir. Belki eksiktir, hatalıdır, işçiliği iyi değildir ama ortada bir ürün var. Peşinen söyleyeyim kimseyle işim yok. Kimsenin hakkını savunmuyorum. Hakkı savunuyorum.

 14. Rıfat dedi ki:

  Başkan konuşma anında elinizi önde birlestirince bu sizi cok da farklı göstermiyor! Zorlama olduğu çok belli. Bülent bey de sürekli aynı hareketi yapıyor. Tmm anladık anlamı çok büyük.
  Malatyaspor ligden dustugunde veya dusuruldugunde sen orduda gexmedeydin.tutup bunu sahiplenme. Tek teşekkürü kayseri başkanı bayan hak ediyor.
  Bide beni aradi ç. Başkanı dediğin kısım harika. Düşünsene ankara belediyesi ve kayseri belediyesini de arayıp aynı şeyi söyleyebilir ama reis sadece seni arıyor !

 15. Cemşit dedi ki:

  Düşmanlar çatlasın!
  Türkiye’de ve Dünyada ilk.
  Orta refüje çim tohumu salla, sonra sula, aha da sana park.
  Yok böyle bir bir dünyada!
  Yok böyle refüje törenli sazlı sözlü açılış.
  Gerçekten dünyada bir ilk.
  Tebrikler Malatya.
  Hak ediyorsunuz…
  Şu memlekette insanların yürüyüş yapacağı, dinleneceği, para ödemeden oturup nefes alacağı park nerede?
  Orduzu mu? Orası da kente yetmeyen bir piknik alanı.
  Şehir merkezinde yerleşim birimlerinde gerçekten park diyebileceğin bir alan var mı?
  Hürriyet parkında millet üst üste oturuyor. Vatandaş park yokluğundan yola çıkamıyor. Kimileri çevre yolunda egzos dumanı içinde zehirlenerek yürüyüş ve koşu yapıyor.
  Malatya’yı betone çevirdiniz. Hala doymadınız mı?
  Törenle yıkılan İnönü Stadı ile Atatürk Spor Salonu ve antrenman salonları da yok artık. İnsanların spor yapacağı tesis yok ama Gençlik Spor il Müdürlüğü’ne dev ve lüks binası tahsis etmeyi akıl ettiniz. Orada çalışanlar hangi tesisleri planlıyor ve yönetiyor?
  Yeni stad ise profesyonel futbola ayrıldı. Milletin parası ile amatöre değil elin yabancısı gelip spor yapıp paraları cukkalasın diye mi?
  Gavur ellerinde devlet stad yapmaz, spor merkezleri yapar ve sembolik ücretlerle halka sunar. Sadece spor da değil her türlü sanatsal eğitim merkezleri.
  Çok şükür halkımız tivi önünde ayçiçeği çitleyip futbol izleyerek spor yapıyor! Bu nedenle halk için spor ve sanat eğitimleri için tesise ihtiyaç duyulmuyor. Şu koca memlekette sadece 1 tane kapalı yüzme havuzu var. O da evlere şenlik.
  Selahattin beg hep Reis seni arayacak değil. Ayıp oluyor. Arada bir de sen ara. Mesela haftada bir hiç olmazsa. Bu kadar vefasızlık iyi değil.

  1. Ali dedi ki:

   Kardeş dediğin diklerinde haklılık çok ama bilgi eksiğin var malatyada spor için baya yerde var mesela 4 tane havuz var hemde idare eder cinsten

 16. bu ne dedi ki:

  orası bir zamanlar zaten malatyanın en yeşil alanıydı.her tarafı betonlaştıran sizlersiniz.karakavak,kayalık,tecde,bostanbaşı neresinde yeşil alan kaldı.yapacaksanız adam akıllı yapın.500 dönüm 1000 dönüm yeşil alan yapın da biz de o zaman park yaptılar diyelim.neymiş efendim 30 dönüm.yaptığınız da bir şeye benzese bari.yine daracık yollar,güvenlik şeridi yok,otopark yok.eğer doğru düzgün hizmet edecekseniz bütün binaların,sitelerin dört bir tarafının yeşil alan olmasını sağlayın.geniş yollar yapın,otoparklar yapın.

 17. Cengiz dedi ki:

  Orta refüjün açılışında 60-70 kişi vardı. 50 si Belesiye personeli. Ve 2 televizyon canlı yayın veriyordu. Kimin parasıyla bu reklamlar veriliyor. Yapılan iş ne ki. Vali diyor ki, günlük 100 korona var, adamlar kalkmış açılış yapıyor, konser veriyor. Hiç olacak işmi.

 18. Necati şaştı dedi ki:

  Cok merak ediyorum, cumhurbaşkanımız sürekli sizi mi arıyor merak ediyorum cidden. Ne zaman haberleri okusam bunu söylediğinizi görüyorum.

  1. Filiz dedi ki:

   Ne yani onca yoğunluğu arasında Anadoluyu Anayurt yapan koca Malatyanın, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanımız mı arayacaktı. 😅

   1. Hacıcavcav dedi ki:

    Güzel tanım 😂

 19. Memduh dedi ki:

  Şu aziz mubarek isbat günü yazmak istemedim ama duramadım. Caddeyi ikiye bölen orta refüjün neresi park. Park görmesek neyse. Her seyi abartıyor canı sağolasıca. 30 dönüm parkmış. Keşke yapsanda bizde aferin desek.

 20. Fırat dedi ki:

  Orta refüj çalışmasını bize 30 dönümlük park diye yutturan Selahattin Gürkan gidip Gaziantep Şahinbey Belediyesinin yaptığı 1 milyon 700 bin m2 lik Yeşil Vadi Parkını bir gezip görsün. Bizlerin aklıyla dalga geçmesin. Maalesef Malatya Büyukşehir Belediyesi park ve peyzaj fakiri bir şehir. Yazık çok yazık

  1. mustafa44 dedi ki:

   Sen de çok abarttın be kardeş… Malatya bu hususta şanslı vilayetlerden biri…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."