Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Ziraat Mühendislerine Mesleki Güncelleme Eğitimi

Ziraat Mühendislerine Mesleki Güncelleme Eğitimi
 • 12.04.2016

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi tarafından ziraat mühendislerinin mesleki bilgilerinin güncellenmesi amacıyla düzenlenmeye başlanan, mesleki eğitim güncelleme toplantılarının ilki geçtiğimiz günlerde şube binasında yapıldı. Toplantıya, ZMO Malatya Şube Başkanı Doç. Dr. Orhan Gündüz, yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, kamu kesiminde ve özel sektörde çalışan ziraat mühendisleri katıldı

Periyodik aralıklarla yapılacak mesleki eğitim güncelleme toplantılarının ilkinde, Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Karlıdağ, “Ekolojik Faktörlerin Meyveciliğe Etkileri”, Kayısı Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Talip Yiğit ise “Kayısı Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele” başlıklı birer sunum yaptı.

 “Hizmet içi eğitim mevzuat dayatması ile değil, gönüllülük temelinde yapıldığında verimli olur”

Ziraat mühendislerinin mesleki alandaki güncel gelişmeleri takip edebilmeleri ve bilimsel çerçevede bir forum oluşturulması amacıyla Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi’nin başlattığı mesleki eğitim güncelleme toplantılarının ilkinin açılış konuşmasını Ziraat Odası Malatya Şube Başkanı Doç. Dr. Orhan Gündüz yaptı. Dünya ölçeğinde, hemen her alanda hızlı bir değişim ve gelişme trendi izlendiğini belirten Doç. Dr. Orhan Gündüz, “Ziraat Odası Malatya Şubesi olarak tarımsal alandaki gelişme ve değişim süreçlerine katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu amaçla mesleki eğitimin sürekliliğine vurgu yapan bir dizi toplantı yapmaya başladık” dedi.

Hizmet içi eğitimin mevzuat dayatması ile değil, gönüllülük temelinde yapılması halinde verimli ve etkin sonuçlar elde edilebileceğini kaydeden Doç. Dr. Gündüz, “Sahada çalışan meslektaşlarımız için bu tür eğitimler, mevzuatlar nedeniyle zorunluluğa dönüşmüş durumdadır. Oysa mesleki ve hizmet içi eğitimin mevzuatın dayatılması ile değil, gönüllülük ilkesi altında yürütülmesi gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

Ziraat mühendisliği mesleğinin en fazlaca icra edildiği yörelerden birisinin Malatya olduğunu ifade eden Gündüz, “Sahada çalışan meslektaşların mesleki yeterlilikleri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bilgilerini güncellemeleri, uzmanlıklarını günün ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte derinleştirmeleri önem taşıyor. Mesleki bilgisini arttırma ihtiyacında olan veya bilgisini güncellemeye çalışan meslektaşlarımızdan talep gelmesi gerekir. Bugün bu düşünceyle düzenlediğimiz etkinlikte, kıymetli eğitimcilerimizin vereceği bilgilerle, bilgi dağarcığımızın zenginleşmesine katkı sunmuş olmak en büyük arzumuzdur” ifadelerini kullandı.

ZMO Malatya Şube Başkanı Doç. Dr. Orhan Gündüz’ün açış konuşmasından sonra, mesleki eğitim güncelleme toplantısına geçildi.

“Meyvecilikte sadece ilkbahar donları değil, yaz aylarındaki aşırı sıcaklıklar ve kış aylarında aşırı düşük sıcaklıklar da önemli sorunlar yaratıyor”

Toplantının ilk konuşmacısı ZMO Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Karlıdağ, “Ekolojik faktörlerin meyveciliğe etkileri” başlıklı bir sunum yaptı.

Ekolojik faktörlerden iklime ait olan sıcaklık, ışık ve nemin meyvelerde neden olduğu olumlu ve olumsuz etkileri, bilimsel araştırma sonuçları ile ortaya koyan Doç. Dr. Hüseyin Karlıdağ, çarpıcı bilgiler aktardı. İlkbahar geç donlarının sürekli konuşulduğu bu günlerde, donun etkilerinin artık bilindiğini, bazı çözüm metotlarının uygulandığını ve daha fazla gelişme için bilimsel çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Karlıdağ, sadece ilkbahar geç donlarının meyveciliğe etkisinin olmadığını, yaz aylarındaki aşırı sıcaklıklar ve kış aylarındaki aşırı düşük sıcaklıklarının da önemli sorunlar yarattığını söyledi. Bu sorunların ortaya çıkardığı olumsuz sonuçların üreticiler tarafından bilinmediğini kaydeden Karlıdağ,  bu konuda yeterli çalışma olmadığını da söyledi.

Aşırı yüksek ve düşük sıcaklıkların meyve türlerinde oluşturduğu zararları fotoğraflar eşliğinde gösteren Doç. Dr. Hüseyin Karlıdağ, “Verim ve kalite kaybı, bilinen ekolojik riskler dışında, bilinmeyenler tarafından da ortaya çıkmakta, bir çok yetiştirici ise kayıplarda kültürel işlemlerin tam olarak yapılmamasının etkili olduğunu düşünmektedir” dedi.

Doç. Dr. Karlıdağ, Doç. Dr. Karlıdağ, ziraat mühendislerinin sahada yetiştirticilere yönelik yeterli ve sağlıklı bilgilendirme yapabilmesi için, mutlaka bilimsel araştırma sonuçlarından faydalanması gerektiğini ifade etti.

Ziraat Mühendisi Yiğit: “Tarımsal mücadelede üreticilerin eksiklikleri var”

Mesleki eğitim güncelleme toplatışının ikinci başlığı ise, “Kayısı hastalık ve zararlıları ile mücadele” şeklindeydi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Talip Yiğit tarafından yapılan sunumda, Malatya’da kayısı da hastalık ve zararlıların tanısı ve mücadelesi konusunda yayımcı ve üreticilerin ihtisaslaşma düzeyinin oldukça yüksek olduğu vurgulandı.

Talip Yiğit, tarımsal mücadelede süre, zaman ve miktar konusunda üreticilerin eksiklikleri olduğunu belirterek “Burada mühendislere önemli görevler düşmektedir” dedi.

Tarımsal mücadelenin çok boyutlu olduğunu, insan ve çevre faktörünün mutlaka dikkate alınması gerektiğini, talimatlara uygun hizmetlerin verilmesi gerektiğini ifade eden Yiğit,  “Tarımsal mücadelede kimyasal kullanımından daha önemli olan şey kültürel işlemlerle dayanıklı ve güçlü bitkiler yetiştirmektir. Böylelikle güçlü olan bitkilerin enfekte olması zayıf bitkilere nazaran daha düşüktür”  şeklinde konuştu. Yiğit, Malatya’da son yıllarda en fazla görülen zararlının insanlar tarafından kabuklu bit olarak bilinen “Erik koşnili” olduğunu söyledi.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler:

Yorumlar
 1. fbay dedi ki:

  okumadımı bu haberi ve yorumu degerlı muhendis arkadaslarım…..

 2. fbay dedi ki:

  erik koşnili(kabuklu bit) zararlısını yok edebılecek bir babayiğit varmı? mühendis arkadaşlar arasında..
  Eger yok ise çifçilerimizin kayısı,erik ve şeftali bahçelerinin 3 -5 yıllık ömürleri var…dolayısıyle yakın zamanda kayısı bahçelerını göremiyecegiz…diyalog güzel ama uygulamada görmek isterım.HAKSIZMIYIM ???
  Saygılarımla

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."