Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Zirve Davası 5. Savcıda

Zirve Davası 5. Savcıda
  • 28.12.2015

Malatya’da 3 Hıristiyan misyonerin öldürülmesi cinayetleri davasının dosyayı yeni savcıya verildi.

Malatya’da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi Bürosunda 3 misyonerin öldürülmesi ile ilgili olarak Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyanın yeni bir savcıya verildiği bildirildi. Buna göre, dava dosyası 8 yıllık sürede 5 duruşma savcısı değiştirmiş oldu.

Zirve Yayınevi cinayetleri davasına o dönem özel yetkili savcı olan Şeref Gürkan duruşma savcısı olarak görev almış ve 40 duruşmaya katılmıştı.  Ardından Ağustos 2012’den itibaren Zafer Hazar duruşma savcısı olarak dosyaya bakmıştı.

Haziran 2015’de Zafer Hazar’ın Bursa’ya savcı olarak atanmasının ardından Zirve’nin duruşma savcısı Mehmet Özel olmuştu. Mehmet Özel ise Ekim 2015’te Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına atanmıştı. Bu atamanın ardından Zirve’nin duruşma savcılığına Cumhuriyet Savcısı Necmettin Yıldırım atanmıştı. Savcı Yıldırım, 21 Ekim 2015 tarihindeki Zirve’nin 108. Duruşmasında dosyanın taraflarına verilmesini, incelemenin ardından yeni deliller kapsamında genişletilmesi ya da yeni mütalaa hazırlanması için süre talep etmişti.

Mahkeme ise savcı Necmettin Yıldırım’ın deliller çerçevesinde gerekli görülmesi halinde soruşturmanın genişletilmesi ya da mütalaa hazırlanması için ek süre talebini kabul ederek duruşmayı 5 Ocak 2016 tarihine ertelemişti.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, son yaptığı görevlendirme ile Zirve Davasının duruşma savcılığına Malatya Adliyesi’ne yeni atanan Cumhuriyet Savcısı Burhanettin Olğun’u atadı.

ÖZ DAVAYA DAHİL OLUNCA YARGILAMA SÜRECİ UZADI

Hakkındaki soruşturmalar ve yakalama kararı nedeniyle yurtdışına kaçtığı iddia edilen Savcı Zekeriya Öz’ün İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı iken 17 Mart 2011 tarihinde başlattığı soruşturmada Ergenekon Terör Örgütü ve Zirve Yayınevi Davası arasında bağlantı bulunduğu gerekçesiyle başlattığı soruşturma sonrasında Malatya Zirve Yayınevi Davası’nın 5 asıl sanığı ile birlikte 9 olan sanık sayısı 21’e yükselmiş ve davanın sanıkları arasına Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Emekli Albay Mehmet Ülger ile birlikte 12 askeri personel sanık olarak yargılanmaya başlamıştı. Davanın sanıkları arasında yer alan eski misyoner İlker Çınar ise gizli tanık olarak yer aldı. Zekeriya Öz’un İstanbul’dan başlattığı Zirve soruşturmasından sonra davada ikinci aşamaya geçilerek, yargılama süreci 8 yılda bitirilemedi.

DOSYANIN ANA KONUSU TUSHAD ÖRGÜTÜ ANKARA’DA ÇIKMADI

Zekeriya Öz’ün Zirve Yayınevi dosyası ile ilgili olarak İstanbul’da yaptığı soruşturma sonrasında hazırlanan Zirve Yayınevi’nin ikinci iddianamesinde cinayetleri işlettiği iddia edilen TUSHAD adlı örgüt ile ilgili olarak, Zirve Yayınevi davasının gizli tanığı İlker Çınar’ın ifadelerinden yola çıkılarak ve kamuoyunda merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlendiği iddiasını kapsayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Emekli Tümgeneral Levent Ersöz aleyhine dava açılmıştı. Dava kapsamında merhum Özal’ın mezarı da açılmıştı. Söz konusu davada Levent Ersöz beraat etmiş ve mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadeler yer almıştı; “Bir olay üzerinde maddi gerçeğin tespiti için yapılacak araştırma ve belirlemelerde ‘varsayımlar’la uğraşılmaz. Aydınlatılmış, karanlıkta kalmış noktalar, gerçekliği tartışılır beyanlara dayanılarak ispat edilmiş, kanıtlanmış sayılamaz. Ceza hükmü kurulabilmesi bir ihtimale değil, kesin ve açık bir ispata, kuşkudan uzak bir kesinliğe dayanmalıdır. Somut olayda gizlenen tanık Selçuk ve İlker Çınar’ın anlatımlarının doğruluğu ispatlanamayan duyumlara dayandığı, kaldı ki bu beyanların tek başına hükme esas teşkil etmeyeceği, bu beyanlarının, ispat konusu olayın gerçekliğini yansıtmadığı, bu nedenlerle maddi gerçeği ortaya çıkaracak nitelikte bulunmadığı, Adli Tıp raporunda da ölüm nedeninin zehirlenme ve radyoaktif maddeye maruz kalarak gerçekleşmediği tespit edildiğine göre, tanık beyanlarına itibar edilmemiş, sanığın atılı suçu işlediği yönünde de yeterli, kesin, birbirini tamamlar delil elde edilememiştir.” Söz konusu dava da Özal’ı da zehirlettiği iddia edilen TUSHAD adlı örgüt belirlenememişti.

Bu arada, Zirve Yayınevi dosyasının birleştirilmek istendiği Ergenekon davası ile ilgili verilen karar Yargıtay tarafından esastan bozulmuş ve Yargıtay’da temyiz duruşması yapılarak kararın 21 Nisan 2016’da açıklanması kararlaştırılmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."