Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Kurtuluşa İlk Adım”ın 100. Yılında Fener Alayı Coşkusu

Gündem

19-05-19 10:33

“Kurtuluşa İlk Adım”ın 100. Yılında Fener Alayı Coşkusu

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya’da, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gidişinin 100. Yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından akşam ‘Fener Alayı Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

Türk Milleti’nin, en zor ve en imkansız koşullarda dahi teslim olmayacağını, 19 Mayıs 1919’da başlattığı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle tüm dünyaya gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelesi 100 yaşına girdi.

100. yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Fener Alayı Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

İnönü Parkı (Hürriyet Parkı) önünden başlayan ‘Fener Alayı Yürüyüşü’ İnönü Kapalı Çarşısı önünde sona erdi. Yoğun bir katılımın olduğu etkinliğe katılanlar fenerlerin yanı sıra ellerinde Türk Bayraklarıyla yürüdü.

Atatürk Anıtı önünde Mehmet Takımı tarafından gösteri sunuldu. Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, askeri ve mülki erkan, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş daha sonra ellerinde Türk Bayrakları ve fenerlerle yürüdü.

Mehter Takımı, Atlı cirit takımı, trompetçiler ve bisikletçilerin de yer aldığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüşe katılanlar, ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ sloganları atarken, İzmir Marşı’nı söyledi.

Yürüyüş sonrası açıklamada bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz. Bayramlar, milletlerin ve ümmetlerin tarihinde önemi günlerin zamanı gelince milletler ve ümmetlerce coşku ve sevinç içerisinde kutlandığı günlerdir. Kutlamakta olduğumuz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızda bu müstesna günlerden bir tanesidir. Bundan tam 100 yıl önce İstanbul’un işgali, Anadolu’nun dört bir taraftan işgale başlanılması Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla Anadolu’ya hareket etmesi ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basması, akabinde de milletin sinesine kendisini emanet etmesi, ‘milletin iradesi, milletin geleceğini, istikbalini kurtaracaktır’ demiştir” dedi.

Gürkan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının vatan topağını Türk milletine armağan ettiğini kaydederek, “Bu vatan toprağı, Türk milletinin son ocağı kalıncaya kadar el ele, ilelebet payidar olacaktır. Bu konuda kimsenin tereddüdü olmasın. Bugün Malatya’da yaşanan manzara da bunun en güzel tezahürüdür” diye konuştu.

Malatya Valisi Aydın Baruş ise “Bugün dünya tarihine mal olmuş büyük bir destanın yazıldığı Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’dan yola çıkarak, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı tarihin 100.yıldönümü. Bugün hepimiz gururluyuz, sevinçliyiz. Türk milletinin tarihinde dönüm noktalarından birisidir 19 Mayıs” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından vatandaşlar tarafından havaya dilek fenerleri bırakıldı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

feneralayı

feneral1

feneral2

feneral3

feneralayı01

fenerallayı

feneral4

feneral5

feneralayı1 1

feneralayı02

feneralayı2

feneralayı2a

feneralayı3

feneralayı4

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ilkeli

Selahattin Başkan teşekkürler.Emeği geçen herkese teşekkürler Böyle güzel bir organizasyonun tertiplenmesine vesile oldukları için.

Harun

Bir ak partili olarak bütünleştirici milli şuuru artırıcı tüm etnik inanış farketmez bir arada olmanın birliği artırıcı bu tür organizasyon ların artmasi dileği ile . Malatyamizda sağ sol Alevi Sünni Atatürkçü dindar hiç farketmez biz bu ülkenin vatandaşları ve Malatyaliyiz. Hepinizi seviyorum.

emrah

Malatyada yapılan bu ilk organizasyon yüzünden sayın başkanımıza Teşekkürü bir borç biliriz. Milli şuuru artırıcı etkinlikler düzenlenmesi talep ediyoruz.

reis

herkes selahattin başkana saldırmış. çıkar grupları menfaat grupları . biz selahattin başkanın yanındayız. sonuna kadar mücadele verip koruyacağız. memurlar net bile saçma sapan haberler yapıyor. bu demek oluyor ki birilerinin ipine dokundu.

Remzi

Siz kimsiniz önce onu bi açıklayın sizin grubunuz ne?

Harun

Remzi senin bir grubun varki dokunmuş sana . Oy veren vatandaşlar Selahattin başkanın yanında . Gormediysen hani yüzde 70 e yakın bir oy hani on kişiden yedisi . Grup o grup .

Reşit

Öncelikle Selahattin GÜRKAN’a ve Milli duyarlılık gösteren herkese yürekten teşekkür ederim, Özellikle bu mübarek Ramazan Ayında. Bu bayrak emperyalistlerin kursağına dikilmiş AY-YILDIZ dır. Gurur ve minnetle, önce Şehitlerimize Allah’dan rahmet, bu ruhu taşıyan kalplere saygılarımı iletiyorum.

MUSTAFA

BRAVO BAŞKAN.

Mustafa

Selahattin başkanın düzenlediği bu güzel organizasyon, toplumu kutuplastirarak para kazananların hoşuna gitmiyor.

Malatyali

Ataturk hepimizin ortak degeri.yeter artik kimse atamizi birerlere cekmesin.artik ortak paydalarda ne olur bulusalim.kimse kimseyi otekilstirmesin.yeter artik ayrila ayrila birseyimiz kalmadi.boyle butunlestirici seyleri ne kadarrrr cokkkkk ozlemisiz .Allahina gurban selahattin baskan

sedat

Emperiyalizm ve Kapitalizmin amacı Büyük Türk Milletine başta Atamızı ve canları pahasına bu Cumhuriyetimizin kurulmasını sağlaya aziz şehitlerimizi unuturmak’tı sağolsun Selahattin başkanımız çok uzun zaman sonra bize bu güzelikleri yaşatığı için.

EDİTÖR'den

 Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919’daki ‘İlk Adım’ın 100. yıldönümü dolayısıyla Malatya’da Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen ‘FENER ALAYI’ ile ilgili habere, aynı amaç ve kaynaklı olduğunu değerlendirdiğimiz, diğer grupları kışkırtıcı ifadeler içeren mesajlar gönderilmektedir.

Faaliyete sözde destek veren, ancak ‘kasten’ çeşitli kuruluşların da adları geçirilen “kışkırtma” amaçlı, karşı tarafı tahrik etmeye, belediye yönetimi ile ilgili farklı bir algı oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilen ve yoğun bir şekilde atılan bu yanıltıcı mesajların tamamı çöpe gitmektedir.

Her biri ayrı isimle, ancak aynı IP’ler ve birbiriyle benzer özellikler taşıyan adreslerden gönderilen mesajların atıldığı yerlerden, AKP’ye muhalif olduğu bilinen bazı kuruluşlar adına, bunların mensupları oldukları ifadeleriyle gelen ‘bakın başkana kimler destek veriyor’ algısı oluşturmaya yönelik, aldatıcı mesajların gittiği yer çöptür.

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanını, daha göreve başladığı ilk günlerden itibaren, o ayın personel maaşını ödeyebilmek için borç para aramaya yönelten, geçmişteki savurganlığı, liyakatsiz kadrolaşma, ölçüsüz harcama, astronomik rakamlı, uçuk koşullu personel ve kira sözleşmeleri vb. gibi işlemlerden kaynaklanan  sıkıntıları önlemeye ve kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik, yeni yönetim tasarruflarından bazılarının, birilerini, bazı grupları çok rahatsız ettiği biliniyor.

Bu grupların, buldukları her fırsatta Büyükşehir’in  mali ve idari yapısını düzeltmeye yönelik yönetim tasarruflarından duydukları rahatsızlık nedeniyle (en son da Fener Alayı bahanesiyle), geçmişte ‘FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ’nün HEDEF ALDIĞI KURUM VE KİŞİLER İÇİN YAPTIĞI’yla bire bir aynı şekilde, yıpratma, kışkırtma, yanlış algı oluşturma amaçlı, örgütlü bir çaba içerisinde olduğu, girişilen dezenformasyon faaliyetlerinden anlaşılmaktadır.

Tıpkı FETÖ Terör Örgütü gibi; Ulusal Direniş, Kurtuluş Savaşı, Bağımsızlık Mücadelesi, onun kahramanları ile Cumhuriyet karşıtı olanlarca yapılan bu organize faaliyet, FETÖ yöntemleriyle çalışan birilerinin daha olduğu izlenimi uyandırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Birçok haberde gördüğümüz gibi,  belli bir kaynağın kontrolunda yapıldığı değerlendirilen, bedeli menfaat olan, esasen bu menfaatin haleldar olması sıkıntısından da kaynaklanan ‘TROL’ faaliyetlerinin, bu sitede karşılığı yoktur.

Bu trol faaliyetini ısrarla sürdürenlerin IP ve adresleri yayınlanacaktır. İlgililerin bilgisine..

Tarık

İnsanlarımız bunu özlemiş. Bu şehirde yıllardır böyle şeyler hiç yapılmadı. İşte bu birlik beraberlik bu işte. Yapanlara emeği geçenlere katılanlara teşekkürler. En büyük TÜRKİYE.

Yusuf

Teşekkür ediyoruz Gürkan başkanımıza cumhuriyetin değerlerini uzun yıllar sonrası tekrardan bizlere hatırlattığı için..

Şamil

Uzun yıllar derken mesela en son Malatya’da ne zaman belediye böyle bir program düzenlemiş?

Cihan

Maşallah belediyemize Allah razı olsun. Çok önemli ve anlamlı bir program olmuş.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 27 19 3 5 59 27 32 60
Galatasaray 28 18 4 6 55 23 32 58
Fenerbahçe 28 18 4 6 52 28 24 58
Trabzonspor 28 15 6 7 35 29 6 51
Alanyaspor 28 13 7 8 44 28 16 46
Hatayspor 28 13 7 8 48 35 13 46
Gaziantep FK 28 11 10 7 40 32 8 43
Fatih Karagümrük 28 11 8 9 43 37 6 41
Göztepe 28 10 9 9 40 33 7 39
Antalyaspor 28 7 15 6 26 31 -5 36
Sivasspor 27 7 13 7 31 32 -1 34
Konyaspor 27 8 8 11 33 34 -1 32
Yeni Malatyaspor 28 7 10 11 35 39 -4 31
Kayserispor 27 8 7 12 22 32 -10 31
Kasımpaşa 28 8 6 14 31 44 -13 30
Başakşehir FK 28 7 8 13 30 45 -15 29
Çaykur Rizespor 27 6 10 11 31 44 -13 28
MKE Ankaragücü 27 7 5 15 31 45 -14 26
BB Erzurumspor 28 6 8 14 27 46 -19 26
Denizlispor 27 6 6 15 26 48 -22 24
Gençlerbirliği 27 5 6 16 22 49 -27 21

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...