Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

İçmesuyu Tarifesinde İndirim Kararı

Gündem

11-09-2019 tarihinde yayınlandı.

İçmesuyu Tarifesinde İndirim Kararı

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

O İSİMLERİ CHP ÖVDÜ, AKP’DEN “BİZ DAHA ÇOK MEMNUNUZ” ÇIKIŞI GELDİ.. Büyükşehir Belediye Meclisi, MASKİ’nin tonunu 2.40 kuruştan faturalandırdığı 2. Kademe su tüketim bedelinde yüzde 20 indirim yapılmasını öngören teklifini oy birliği ile kabul etti. Bu indirimden dar gelirli kalabalık aileler, aylık 15-30 ton arası su kullanan aboneler ile ağırlıklı olarak kırsal bölgede oturan yaklaşık 53 bin abonenin yararlanacağı kaydedildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Vekili Selim Pilten Başkanlığında toplanarak Eylül ayı çalışmalarına başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem dışı verilen tekliflerin gündeme alındıktan sonra maddelerin görüşülmesine geçildi.

CHP grubunun övgüleri AKP’li üyeyi huzursuz etti

Meclis toplantısının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li üyelerin Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASKİ ile Ahmet Çakır döneminde yolsuzluk iddiasıyla görevden uzaklaştırılan, ancak Sayıştay’ca suçsuz bulunduktan sonra göreve dönen Mehmet Mert’in başkan olduğu Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi’nin çalışmalarını övdü ve adı geçen kişi ve kurumların yetkililerine teşekkür ettiler.

“Biz daha çok memnunuz”

Muhalefetin övgülerine karşılık söz alan AK Partili Üye Kemal Deniz, “CHP Grubu öyle bir görüntü verdi ki sanki belediyenin çalışmalarından CHP memnun ama AK Parti memnun değil. Biz, AK Parti grubu olarak belediyemizin çalışmalarından onlardan daha çok memnunuz” dedi.

Karara bağlanan maddeler

Doğanşehir Sürgü Mahallesi için yapılan ve Büyükşehir Meclisince onaylanan 1. 5000’lik nazim imar planına askı süresi içinde yapılan itirazların, komisyon kararı doğrultusunda bir kısmının kabulüne, bir kısmının ise reddine karar verildi.

Konut+ticaret fonksiyonunda olan Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 10 nolu parsele turizm tesis alanı fonksiyonu verilmesi ve Arslatepe ören alanına koruma amaçlı imar planı yapılması maddeleri inceleme ve çalışmaları devam ettiği için ertelenmesine karar verildi.

Doğanşehir İlçesi için hazırlanan 1.5000’lik revizyon ve ilave nazım imar planı kabul edildi,

Mevcut planda ayrık nizam 3 kat olan ve yapılan plan tadilatı ile Blok nizam 4 kata dönüştürülen İlyas Mahallesi 71 ada 15 nolu parsele yapılan plan değişikliğine yapılan itirazların reddedilmesi AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi.

Mevcut planda İlkokul alanı fonksiyonunda olan Aşağıbağlar Mahallesi 1990 ada 1 nolu parselin ana okulu alanı olarak fonksiyonu verilmesi kabul edildi.

Bulgurlu Mahallesinde ki 500 hektarlık alan için hazırlanan 1.5000’lik nazım imar planına askı süresince yapılan itirazların, plana değil de uygulamaya yönelik olduğu için reddedilmesi kabul edildi.

Yaka Mahallesi  259 ada 1 ve 2 nolu parsellerde yapılan plan değişiklikleri uygulnmasında sorunlar yaşandığı gerekçesiyle yeniden değişiklik yapılması kabul edildi.

Rüzgar Enerjisi Santrallerinin (RES)kurulmasının teşvik etmek ve cazip hale getirme amacı ile  belirlenen bütçe tarifesinden yüzde 50’ye kadar indirim yapılması oy birliği ile kabul edildi,

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan Doğanyol İlçesi İsak Mahallesi 141 ada 12 Nolu parselin bir kısmının Doğanyol Belediyesine tahsisi kabul edildi.

Hüseyinbey Mahallesi 3399 ada 1 nolu parsel (Kapalı otopark) ve Cevatpaşa Mahallesi 1072 ada 22 nolu parsele(Spor Yaşam Merkezi) güneş enerjisi santrali kurulumu için ilgili kurum-kuruluşlarla (Bakanlık- TEDAŞ-FEDAŞ) yapılacak işlemler için Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Belediye şirketlerinden olan BELSOS tarafından işletilen Battalgazi Atabey Feribot İskelesindeki kafe ve alanın işletmeciliğini 5 yıllığına yıllık 5 bin lira kira ile Esenlik Şirketine verilmesi, Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Cavuşoğlu Mahallesindeki Muhammed Ali Clay Spor Salonunun 25 yıllığına Gençlik Spor İl Müdürlüğüne ücretsiz tahsisi, Limitet Şirket statüsünde olan BELSOS’un tür değişikliği ile Anonim Şirketi statüsüne dönüştürülmesi, MOTAŞ’ın sermayesinin 10 milyon lira artırılarak 95 milyon 607 bin liraya çıkarılması ve sermaye artışının ödenmesi ve

İhtiyaç duyulan yatırımlarda kullanılması amacıyla Esenlik Şirketine bankalardan 10 milyon liraya kadar banka kredisi kullanılması yetkisi verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

2.kademe su faturalarına indirim

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından 3 ayrı kademede faturalandırılan su faturalarının 2. Kademesinde yüzde 20 indirim yapılması yönündeki teklif Büyükşehir Meclisi tarafından kabul edildi. Buna göre ayda 15-30 ton su kullanan ve tonu 2.40 kuruştan faturalandırılan su faturaları bundan böyle abonelere tonu 2 lira olarak faturalandırılacak.

Söz konusu su indirimi ile ilgili Meclise bilgi veren MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş, “MASKİ, içme suyunu 3 ayrı kademede faturalandırıyordu. Ayda 0-15 ton arası su kullanan abonelere 2 liradan, 15-30 ton arası kullanan abonelere 2.40 liradan faturalandırılıyordu. 2. Kademede biz Sayın Başkanın talimatıyla bir indirim çalışması yaptık. Kalabalık aileler, köyde hayvancılık yapan veya dar gelirli yaklaşık 53 bin abonenin bundan etkilendiğini tespit ettik ve böyle bir çalışma yaptık. Yapacağımız bu çalışma ile dar gelirli ailelerin su kullanım bedelinden indirim söz konusu olacak” dedi. İçme suyundan yüzde 20 indirim öngören söz konusu teklif oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddeleri arasında yer alan Battalgazi Atabey Feribot İskelesinde bulunan kafe ve alanının Esenlik Ltd. Şti tarafından işletilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Muhammed Ali Clay Spor Salonunun 2 yıllığına Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi teklifi de oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem maddeleri arasında yer alan MOTAŞ sermaye artırımı ile ESENLİK Ltd. Şti. Genel Müdürlüğü tarafından farklı alanlarda kullanılmak üzere ihtiyaç duyulması halinde finansman için bankalardan kredi kullanma teklifi de oy birliğiyle kabul edildi.

CHP Grubundan Başkan Gürkan ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür

Gündem maddelerin görüşülmesinden sonra dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu bölümünde söz alan CHP’li üye Fehmi Kütan; “Belirlediğimiz sorunların çözümü konusunda özverili çalışmaları nedeniyle MASKİ genel Müdürü Yaşar Karataş’la personelleri ile Yol  Bakım Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanı Mehmet Mert ile personellerine, MOTAŞ’a ve Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanına ve personellerine teşekkür ederiz” ifadeleriyle Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve belediyenin yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade eden CHP’li Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, “Ciddi çalışma disiplini ile hizmet veren MASKİ, Yol Asfalt Dairesi Başkanlığına, kısaca Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Muhalefet grubunun Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile MASKİ ve Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı başta olmak üzere genel olarak belediye çalışmalarından memnuniyetini dile getirmesi AKP’li Meclis üyesini huzursuz etti.

Söz alarak, muhalefet grubunun övgülerine cevap veren AKPli Üye Kemal Deniz ise “Bu meclis Türkiye’nin 81 vilayetinde bulunmayan bir meclistir. CHP Grubu öyle bir görüntü verdi ki sanki belediyenin çalışmalarından CHP memnun ve AK Parti memnun değil. Biz, AK Parti grubu olarak belediyemizin çalışmalarından onlardan daha çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

AKPli Kemal Deniz’in bu ifadelerinin ardından söz alan AKP Meclis Grup Başkan Vekili Mehmet Çolak, “Biz, hizmet anlamında hepinizin emrindeyiz. Telefonlarımız 24 saat açık. Her an her saniye emrinize amadeyim” dedi.

AKP Meclis Grup Başkan Vekilinin bu konuşması meclis tarafından alkışlarla karşılandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı toplantısının ikinci oturumunu Cuma saat 15.00’de gerçekleştirecek.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

büyükşehir meclis1

büyükşehir meclis2

büyükşehir meclis3

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
züğürt

keşke meclişte daha fazla chp li üye olsaydı

ilyas

Buradan genel bir eleştiri yapmak istiyorum.Konu ile ilgili Selahattin Başkan’dan olumlu görüş geleceğini düşünerek ;
MALATYA kimin ? ”MALATYA HALKININ” BELEDİYE KİMİN?”MALATYA HALKININ” O halde yeni yapılan ŞEKER Fab. yanındaki YÜZME havuzu neden ücretli ? Malatyamıza hizmet amaçlı yapılıyor üstüne bir de para veriliyor. Belediye çalışanlarına neden beleş ? veya indirimli ? Bu arada şahsım olarak hiç gitmedim. Sadece genel durumunu biliyorum….HİZMET Halk için yapılır.. Belediyenin her türlü hizmetini ücretsiz olarak sunması gerekiyor…..Bir takım ayrıcalıkların kaldırılmasını MALATYA BELEDİYESİNDE talep ediyoruz….Malatya da barajda boğulmaların önüne geçilmesi veya sağlıklı yüzme alanları yapılması sosyal görevdir…Saygılarımla..

Hasan

millete çok pahalıya su veriyorsunuz..milleti çok pahalıya belediye otobüsüne bindiriyorsunuz..sonrada belediye borç icinde..anlamak mümkün değil sizi

Avsar bey

Sayın Yasar bey illa indirim yapacaksanız 2 kademeye değil toplamda 3 kademeye indirim yapın köylerdeki ve merkezdeki vatandasın sucu ne? Sırf indirim yaptık diye 53 bin aboneye özel hizmet yapılmaz unutmayın sizn 450 binden fazla aboneniz var.hepsine indirim bekliyoruz…
Chp lilerin tesekkürü güzel siyasette olması gereken de bu…
Garip olan sayın Gürkanın kendi partisinin temsilcilerine borc cok bana zaman verin hizmet beklemeyin dediği bi süreçte Chp lilerin tesekkürü halkımızın takdiridir artık.

Ali

Herşeye maydanoz CHP nin bile teşekkürünü alan adamlara yapılan yolsuzluk kumpasının hesabı kimseye kalmaz, Devlet bıraksa ALLAH bırakmaz fitil fitil gelir burunlarından, öyle sen hırsızsın diyerek kimse hırsız yapamazsınız, hırsız diyince hırsız olunmaz. Zaten mehmet mert çakır döneminde çok fazla ön plana çıktı diye bozuk para gibi harcandı, bir ara kayyum diye atanacak dedikoduları bile çıktı ama ne oldu adamı doğduğuna pişman ettiler. Çakır gibi ve adını ilk defa duyduğum meclis üyesi gibi adamlar asla kendilerinden başka kişilere yapılan övgüye tahammül edemezler. Memet mert tabiri yerindeyse diğer tüm daire başkanlarının toplamı kadar çalıştı adam gece evine gitmedi ve hırsız oldu.. ahmet çakır vekil oldu.. işte dünya ama ahirette dokunulmazlık yok hatta yok oğlu yok, kul affetmeyince ALLAH asla affetmez…

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 38 25 6 7 86 41 45 81
Fenerbahçe 38 24 7 7 69 38 31 79
Galatasaray 38 24 6 8 73 34 39 78
Trabzonspor 38 18 13 7 47 35 12 67
Hatayspor 38 17 9 12 61 51 10 60
Sivasspor 38 14 17 7 50 41 9 59
Alanyaspor 38 16 9 13 55 42 13 57
Gaziantep FK 38 14 13 11 54 46 8 55
Fatih Karagümrük 38 14 12 12 57 50 7 54
Göztepe 38 13 12 13 55 52 3 51
Konyaspor 38 12 12 14 48 47 1 48
Çaykur Rizespor 38 11 12 15 48 63 -15 45
Yeni Malatyaspor 38 10 14 14 47 49 -2 44
Başakşehir FK 38 11 11 16 41 55 -14 44
Kasımpaşa 38 11 10 17 43 54 -11 43
Antalyaspor 39 9 16 14 41 55 -14 43
Kayserispor 38 9 13 16 34 50 -16 40
MKE Ankaragücü 38 10 8 20 45 61 -16 38
BB Erzurumspor 39 9 10 20 41 66 -25 37
Gençlerbirliği 38 9 8 21 38 71 -33 35
Denizlispor 38 6 10 22 36 68 -32 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...