Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

2.Ordu’dan İstihbarat’a, Oradan FETÖ İtirafçılığına.!

Gündem

10-02-21 07:26

2.Ordu’dan İstihbarat’a, Oradan FETÖ İtirafçılığına.!

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

ÇOK ESKİ DEĞİL, HEPSİ 2020 VE 2021’DE OLDU.. Ağustos 2020’deki YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’na atandıktan sonra, hakkındaki ‘FETÖ’cü’ kuşkuları nedeniyle bu göreve başlatılmayıp emekliliğini istedikten sonra FETÖ itirafçısı olan, teğmen olduğunda rütbesini terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in taktığını itiraf eden eski Tuğgeneral Serdar Atasoy’un, 2. Ordu Harekat Yarbaşkanı olarak da görev yaptığı, buradan Kara Kuvvetleri’nin İstihbarat Başkanlığı görevine atandığı belirtiliyor.

FETÖ/ PDY (Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması) mensubu askerlerin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Bengaldeş’te Albay rütbesinde askeri ateşe olduğu, darbecilerden Tuğamiral Sinan Gürer tarafından oluşturulan WhatsApp grubuna gelen ‘Genelkurmay Başkanlığı yönetime el koymuştur, muhataplarınıza bilgi veriniz’ mesajına ‘Emredersiniz komutanım’ diyerek yanıt verdiği, aynı yıl Türkiye’ye dönüp karargahı Erzincan’da bulunan 3. Ordu karargahına atanan, FETÖ’cülerin Cumhurbaşkanlığı Yaver listesinin de 10. sırasında yeralan Serdar Atasoy’un, FETÖ irtibatının 2017’de Erzincan’da görevliyken gündeme geldiği, hakkında FETÖ soruşturması açıldığı, ifadesi alındıktan sonra salıverildiği, soruşturmasının 2019’da takipsizlikle sonuçlandığı bildirildi.

Yeni Şafak Gazetesi’nin ‘Daha kaç Atasoy var?’ başlığıyla yayınladığı habere göre; WhatsApp grubundaki yanıtı için “Askeri teamüller gereği bu emre cevap verdim” iddiasında bulunan Atasoy, 15 Temmuz sonrası merkeze çekildi. Ancak önce 3. Ordu Komutanlığı, sonra da 2. Ordu Komutanlığı’nda Harekat Başkanı olarak görevlendirildi. Bu süreçte, darbe gecesi attığı mesaj nedeniyle hakkında FETÖ’den soruşturma açıldı. Ve görev yaptığı Erzincan’da gözaltına alındı. İfadesinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı.

Erzincan’dan Malatya’ya atanan ve 2. Ordu Harekat Yarbaşkanı iken Temmuz 2020’deki YAŞ toplantısında Tuğgeneralliğe terfi ettirilen, daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevine atanan Atasoy’un FETÖ bağlantısı iddiaları nedeniyle, komutanlık tarafından bu göreve başlatılmadığı, Kasım 2020’de kendi isteğiyle emekliye ayrıldığı bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün TSK’daki kripto yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, mahrem imamlarıyla sabit hat ve operasyonel hat üzerinden haberleştikleri tespit edilen emekli tuğgeneraller Serdar Atasoy, Celalettin Çoban, Nuri Cankıymaz ile mahrem imam Yaşar Özdemir hakkında 27 Ocak’ta gözaltı kararı verilmişti. Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde 6 gün sorgulanan emekli tuğgeneral Serdar Atasoy, itirafçı olduğu gerekçesiyle adli kontrol kararıyla serbest kaldı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirten Atasoy, FETÖ ile İzmir’de lisede okuduğu 1988’de tanıştığını, “Servet” kod ismini kullandığını anlattı. İlk FETÖ abisinin ilahiyat fakültesinde okuyan “Yavuz” kod adlı kişi olduğunu söyleyen Atasoy, “Askeri sınavları kazanabilecek kişileri Yavuz belirlerdi. Yavuz bize sorulabilecek soruların bulunduğu testleri getirirdi. Mülakatta bizlere sorabilecekleri soruları sorardı. Bu dönemde Yavuz bizleri cemaat ile bağlantısı olmayan dershaneye kayıt yaptırmıştı. 1991’da ben, İskender ve Erdal, Harp Okulu’nu kazandık” dedi.

İfadesinde, Kara Harp Okuluna başladıktan sonra da Yavuz’un kendisiyle ilgilendiğini, ayda ya da iki ayda bir İzmir’den Ankara’ya geldiğini belirten Atasoy, 1996’da teğmen olduğunu söyledi. Rütbesini elebaşı Fetullah Gülen’in taktığını belirten Atasoy, “Yavuz beni Altunizade’de bulunan FEM Dershanesinin en üst katına götürdü. Burada beni Fetullah Gülen’in yanına götürdü. İlk başta büyük bir salonda namaz kılındı ve akabinde beni küçük bir odaya götürdüler. Daha sonra Fetullah Gülen bana o dönem rütbem olan teğmen yani tek yıldızı taktı ve elini öpüp ayrıldım” dedi. Şüpheli Atasoy, kurmaylık sınav sorularının da kendisine verildiğini itiraf etti.

İTİRAFLARI VE TARTIŞMALAR..
Hürriyet’in haberine göre, lise çağlarında örgütle tanışan, çalınan sınav sorularıyla subay yapılan ve ordu içinde parlatılan Serdar Atasoy itiraflarında şunları anlattı:

“İzmir Atatürk Erkek Lisesi’nde okurken Denizli’den tanıdığım C.S., beni okulun FETÖ sorumlusu Yavuz kod isimli kişi ile tanıştırdı. Yavuz bana ‘Servet’ kod adını verdi. Askeri okullara gitmeyi istiyordum. Lise boyunca Yavuz benimle ilgilendi.

Yavuz bizlere sorulabilecek soruların bulunduğu testleri getirirdi. Mülakatta bizlere sorabilecekleri soruları sorardı. Cemaatle bağlantısı olmayan bir dershaneye kaydımız yaptırıldı. 1991 yılında Kara Harp Okulu’nu kazandım. Okul boyunca bizimle sadece Yavuz ilgilendi. Ayda bir veya iki ayda bir Ankara’ya gelirdi. Demetevler’deki eve sivil kıyafetli gelmemizi, elbiselerimizi kafelerde değiştirmemizi, okulda ima yolu ile (göz) namaz kılmamızı’ söylerdi.

1995-1996 yıllarında Tuzla Piyade Okulu’nda eğitim aldım. Bu dönemde Yavuz beni Altunizade’de bulunan FEM Dershanesi’nin en üst katına, Fetullah Gülen’in yanına götürdü. İlk başta büyük bir salonda namaz kılındı ve akabinde beni küçük bir odaya götürdüler. Burada Fetullah Gülen bana o dönem rütbem olan teğmen yani tek yıldızı taktı ve elini öpüp ayrıldım.

Daha sonra İstanbul’da fabrikası bulunan Emre isimli kişi örgüt içinde benden sorumlu oldu. Bu şahıs Fetullah Gülen’in doktoru olan Kudret Ü.’ın kızıyla evliydi. Ankesörlü hatlar üzerinde irtibat kuruyorduk. Emre ile ayda bir evinde görüşürdük. Askeri personel hakkında, ‘Dine bakış açısı nedir, paraya önem verir mi, sigara, alkol kullanır mı, gece hayatı var mıdır’ gibi konularda benden bilgi alırdı.

2003 yılında yurtdışı görevine Bosna Hersek’e gittim. Kurmaylık sınavlarından hemen önce Türkiye’ye geldim. Kavacık’ta bir eve çağırıp soruların büyük bir kısmını verdiler. Benim gibi kazanan iki kişi ile grup yapıp Çetin kod adlı örgüt sorumlusuna devrettiler. Çetin bizden maaşımızın 10’da birini isterdi. Toplantılarda bizden öğrenciler ve akademisyenler hakkında bilgi sorardı.

2005 yılında Kars’a tayinim çıktı. Gitmeden önce A. isimli örgüt abisi ile tanıştırıldım. A. bana operasyonel hat ve cep telefonu vermişti. Bununla ve ankesörle irtibat sağlıyorduk. Tayinim İstanbul’a çıktıktan sonra A. beni ismini hatırlamadığım bir şahsa devretti. Çalıştığım yerdeki herkesin bilgilerini istiyorlardı.”

“Katalog evliliği için Ç. birkaç fotoğraf getirdi. Bu resimlerdeki kişilerle görüşmelerimiz olumlu sonuçlanmadı. Akrabalarım vasıtasıyla eşimle tanıştım ve evlendik. Eşim benim örgüt içinde olduğumu biliyordu. 2006-2008 yıllarında benimle ilgilenen İ. isimli şahsın evine arada gelirdi. 17-25 Aralık olduktan sonra eşim görüşmelere gitmemi istemiyordu.”

15 Temmuz darbe girişiminden haberim olmadı. Ben o gece Bangladeş’te bulunuyordum. Bangladeş saatine göre saat 02.30 sıralarında İdare Ataşe’nin telefonuyla uyandım. Darbe olduğunu söyledi, büyük bir şok yaşadım. Genelkurmay WhatsApp grubundan darbe girişimiyle ilgili mesajı okudum. Büyükelçi Türkiye’de olduğu için, ikinci katibi aradım. Bu girişimin Silahlı Kuvvetler içindeki bir grup tarafından yapılmaya çalışıldığını, en kısa zamanda bastırılacağını söyledim.”

2012 yılında Kıbrıs’a tayinim çıkınca, Kıbrıs’tan Ö.K. adlı şahısla tanıştırıldım. Kıbrıs’a gidince kendisini orada bulunan ankesörlü hattan aradım. Ö.K. tugaydaki tüm rütbeli subaylar-astsubay hakkında detaylı bilgiler isterdi. Laptopunda alayda bulunan herkesin bir dosyası vardı. Diğer örgüt abileri gibi içki şişelerinin boşlarını kapının önüne koymamızı isterdi. Bu dönemde taburumda görev yapan bazı subayların sicillerinin düşük verilmesi gibi olmayacak istekleri oldu. Sebebini sorduğumda bana ‘bu adamlar kötü seni ilgilendirmez bunların orduda olmaması gerekiyor’ dedi.

“Örgüte himmet verdiğim için eşim ile boşanma aşamasına geldim. 17-25 Aralık olaylarında gerçek yüzlerini daha iyi anladım. Orduda çok başarılı sözleşmeli bir subay olan T.’ye düşük not vermemi istediler. Karşı çıktım ve tam puan verdim ama bu subay çok iyi dereceye rağmen elendi. Örgütten soğudum. Görüşmemeye başladım. Bangladeş’teyken örgütün okulunda öğretmen olarak çalışan B. benden sorumluydu. B. birçok kez, gitmem halinde örgütten şefkat tokadı yiyeceğimi ve işlerimin iyi gitmeyeceği konusunda tehdit etmişti.”

FETÖ bağlantılarına rağmen soruşturmaları atlatıp, 2020 Ağustos’unda TSK’daki en önemli görevlerden Kuvvet Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na getirilen Atasoy’la ilgili ortaya çıkanlar, FETÖ’yle ne kadar etkin mücadele edilebildiği konusundaki tartışmaları alevlendirdi.

Tartışmalarda, Atasoy’un itiraflarında örgütün zaten bilinen mensupları ya da yurt dışına kaçmış kişilerle ilgili ‘yeni olmayan’ ve ‘itiraf’ sayılmayacak bilgileri vermesine rağmen neden serbest bırakıldığı da sorgulanıyor.

yenisafak.com- hurriyet.com.tr- cnnturk.com- malatyahaber.com

serdaratasoy2

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Acıma

Darbeyi Kırklareli zırhlı tugayda kendi birliğinde engelleyen 2.ordu kurmay başkanı sayın hançeri sayat emekli ediliyor, yüzlerce anti fetöcü Atatürkçü komutan 2020 de çok değil altı ay önce gerekçesiz olarak emekli ediliyor ve kriptolar göreve devam.. acıyan herkes çoookkkk acınacak hale gelecek!!!

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 27 19 3 5 59 27 32 60
Galatasaray 27 18 3 6 53 21 32 57
Fenerbahçe 27 17 4 6 49 28 21 55
Trabzonspor 27 15 6 6 34 26 8 51
Hatayspor 28 13 7 8 48 35 13 46
Alanyaspor 27 12 7 8 41 27 14 43
Gaziantep FK 28 11 10 7 40 32 8 43
Fatih Karagümrük 28 11 8 9 43 37 6 41
Göztepe 27 9 9 9 37 32 5 36
Antalyaspor 27 7 14 6 25 30 -5 35
Sivasspor 26 7 12 7 29 30 -1 33
Konyaspor 26 8 8 10 33 31 2 32
Yeni Malatyaspor 28 7 10 11 35 39 -4 31
Kayserispor 27 8 7 12 22 32 -10 31
Kasımpaşa 27 8 5 14 30 43 -13 29
Başakşehir FK 28 7 8 13 30 45 -15 29
Çaykur Rizespor 27 6 10 11 31 44 -13 28
MKE Ankaragücü 27 7 5 15 31 45 -14 26
BB Erzurumspor 27 6 8 13 26 43 -17 26
Denizlispor 27 6 6 15 26 48 -22 24
Gençlerbirliği 27 5 6 16 22 49 -27 21

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...