Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Bu Destanı Ancak Akif Yazabilirdi ve Yazdı”

Gündem

12-03-2021 tarihinde yayınlandı.

“Bu Destanı Ancak Akif Yazabilirdi ve Yazdı”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. Yılı nedeniyle Malatya Valiliği tarafından ‘On Kıta Bir Vatan, İlelebed İstiklal’ temalı resim sergisi  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı gerçekleştirildi.

“İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” etkinlikleri çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Milli İrade Meydanında fotoğraf sergisi açılışı yapıldı.

“On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal” temalı 30 fotoğrafın yer aldığı serginin açılış töreninin ardından protokol sergiyi gezerek fotoğraflar hakkında bilgi aldılar.

“On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal” temalı sergi açılışının ardından Vali Yardımcısı Mustafa Şahin Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen  “İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Töreni” ne katıldı.

Program açılış konuşmasına “Özgürlük ve bağımsızlık tutkumuzu gökyüzünde dalgalanan bayrağımızla birleştiren bugün, tarihimizin çok önemli anlarından biridir. Büyük bir şairin görkemli dizeleriyle, yüreğimize nakış nakış işlediği İstiklal Marşımızın kabulü nedeniyle burada toplanmış bulunuyoruz” diyerek başlayan yapan İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler, değerler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi hafızalarında yer edinen bu büyük olayları, şahsiyetleri hatırlamaları ile ilişkilidir. İşte bugün, böyle bir hafızanın yenilenmesidir; ülkemizin işgalden kurtulduğu o destanının yazıldığı gündür.

Ülkemizin düşmanlar tarafında hayâsızca işgal edildiği o kara günlerdeki isyanımızın, bağımsızlık tutkumuzun göstergesi; kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, vatanseverlik ve özgürlük aşkımız İstiklâl Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını ” Hayal ile yoktur alış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim ” diyerek abideleştiren Mehmet Akif… Evet, bu destanı ancak Akif yazabilirdi ve o yazdı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan program açılış konuşmasında “İstiklal kelimesi önemli bir kelimedir. İstiklal gelecektir. Özgürlüktür, bağımsızlıktır.  İstikbal ile İstiklal aynı kökenden türemiş bir kelimedir. Hani, Akif derya “Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” İşte büyük devletler kurmuş ve Son Osmanlı Devleti’nin Sevr ile karşılanma amacı ile matuf olan bu süreç içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da Samsun’a çıkışı. 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı dönemde Mehmet Akif Ersoy’un Milli Mücadele kahramanlarını galeyana getirmek, Anadolu’daki Milli Mücadele’yi desteklemek için Anadolu’nun değişik vilayetlerine giderek milli mücadeleyi desteklemiştir. Uyumadan, fedakârlık etmeden, başarıya ulaşmak mümkün değildir. Kalıcı olmak iz bırakmak sürekli olmak devamlı olmak işte Mehmet Akif Ersoy o soğuk Tacettin dergâhında bu şiiri yazmadan önce o dönemde 500 lira ödülle İstiklal Marşı yazılacağı duyurusuna karşı çıkmıştır. Milletin İstiklal Marşı para ile yazılmaz demiştir. Gerek Kurtuluş Savaşı’nda gerek vatanımızın birlik ve beraberliği için yaşamını yitiren bütün şehitlerimizi rahmet minnet ve Şükran’la anıyorum. Akif’in dediği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek sözlerini tamamladı.

Vali Yardımcısı Mustafa Şahin program açılış konuşmasında “İstiklal Marşı aziz milletimizin büyük bir azim ve fedakârlıkla vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinin destansı anlatımıdır. İstiklal Marşı milletimizin ezelden ebede giden yolculuğunu, ruh derinliğini, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, milli kimliğini, vatan sevgisini anlatan eşsiz bir eserdir. Aziz milletimizin hürriyetine olan aşkıdır. Hakka olan imanının ve sarsılmaz inancının ifadesidir. Mehmet Akif Ersoy büyük bir dava adamı, mütefekkir bir şair, bu toprağın bir sesidir. Onun yüceliği, edindiği dini eğitimden kaynaklı ruh dünyasını bu milletin birliğine vakfetmesi şairliği yanında Milli Mücadele’nin kahramanı olarak eylem ve hareket insanı olmasındandır. Kabulünün 100. yılında İstiklal Marşımızın şairi mümtaz şahsiyet Mehmet Akif Ersoy’u minnet ve şükranla anıyor. Dünden bugüne aziz şehitlerimize, milli mücadelenin kahramanı askerlerimize yüce Mevla’dan rahmet diliyorum. Tüm gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diler sizleri bir kez daha saygı ile selamlıyorum” dedi.

Vali Yarımcısı Mustafa Şahin, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selami Arslan, 7. Ana Jet Üs Komutanı Hv. Plt. Alb. Zeki Koltukoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren,  İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Daire Amirleri, Kurum Kuruluş temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernek Başkanları ve öğrencilerin katıldığı program, Kemal Özalper Ortaokulu Türkçe Öğretmeni İkbal Akkar’ın  “On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal”  temalı konuşması, Yeşilyurt Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi Bilgisayar Öğretmeni tarafından hazırlanan Sinevizyon sunumu, Yeşilyurt Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ayşenur Balık tarafından şiir okunması ve Yeşilyurt Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenleri ve Öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı Oratoryosu ile sona erdi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından da İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. Yılı münasebetiyle, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi. Soykan Meydanı’nda düzenlenen programda Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı izleyenlere kahramanlık eserleri çaldı.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü programı kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Soykan Meydanı’nda bir program düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selami Arslan, protokol üyeleri, STK’lar ve vatandaşların katıldığı program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda Mehteran Takımı izleyenlere kahramanlık eserlerini çalarken, Melekbaba Semt Konaklarının 10 öğrencisi tarafından İstiklal Marşı’nın her bir kıtası seslendirildi.

Bülten

mehmetakifanma1

mehmetakifanma2

mehmetakifanma3

Pano01 1

Pano02 4

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 31 21 4 6 66 31 35 67
Fenerbahçe 32 19 6 7 56 32 24 63
Galatasaray 31 19 4 8 61 30 31 61
Trabzonspor 32 16 9 7 40 31 9 57
Gaziantep FK 31 13 11 7 46 34 12 50
Alanyaspor 32 14 7 11 49 34 15 49
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 32 13 9 10 47 38 9 48
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Sivasspor 31 10 14 7 41 37 4 44
Konyaspor 31 10 10 11 38 37 1 40
Antalyaspor 32 8 15 9 31 41 -10 39
Çaykur Rizespor 31 8 11 12 36 49 -13 35
Kasımpaşa 32 9 8 15 35 48 -13 35
Yeni Malatyaspor 31 7 12 12 39 45 -6 33
MKE Ankaragücü 31 9 6 16 37 50 -13 33
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Kayserispor 31 8 9 14 24 40 -16 33
Gençlerbirliği 31 8 7 16 29 53 -24 31
BB Erzurumspor 32 6 10 16 30 52 -22 28
Denizlispor 31 6 8 17 27 52 -25 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...