Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Malatya Gelir Vergisi Rekortmeni Bu Yıl Yine ‘X’!.

Gündem

18-03-2021 tarihinde yayınlandı.

Malatya Gelir Vergisi Rekortmeni Bu Yıl Yine ‘X’!.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ REKORTMEN LİSTELERİ X’LERLE (ADLARININ AÇIKLANMASINI İSTEMEYEN) DOLU!.. 2019 yılı kazançlarına göre en fazla gelir vergisi ödeyecek mükelleflerle ilgili liste açıklanırken, Gelir Vergisi’nde ilk 4 sırada yer alanların yanı sıra 100 kişilik listede toplam  65 mükellef isimlerinin açıklanmasını istemeyince, mükellef hanesinde isimleri ‘X’ olarak yeraldı. Kurumlar Vergisi’nde ise, Ilsan Tekstil 6,3 milyon TL tahakkuk ile rekortmen olurken, bu vergi türünün rekortmen listesinde de 53 mükellef isimlerinin açıklanmasına izin vermedi. Ayrıca, her iki listede bu yıl, isminin açıklanmasına izin verenlere tahakkuk eden vergiler yer alırken, ödeyecekleri vergi miktarının önceki yılların aksine belirtilmemesi dikkat çekti.

GELİR VERGİSİ
Gelir vergisinde ilk 100 sırada yer alan mükelleflerin 65’inin ismi ve ödeyecekleri vergi miktarı mükelleflerin isimlerini açıklanmasını istememeleri nedeniyle kamuoyu ile paylaşılmadı.

En fazla gelir vergisi ödemesi gereken ilk 4 kişinin ismi ve vergi miktarları açıklanmazken, listede 5. Sırada ödeyeceği 521 bin 852 TL ile Nedim Poyraz yer aldı. İlk 10 sıradaki mükelleflerden 6 ve 7. Sıra ile 10. Sıradaki mükelleflerin de isimleri açıklanmadı. 8. Sırada 467 bin 349TL vergi ödeyecek olan Tevfik Ilıcak, 9. Sırada ise 463 bin 342 TL vergi ile Hacı Osman Kalı yer aldı.

Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı’nın (VDB) internet sitesindeki ‘çoğu meçhul’ rekortmen listesi şöyle:

Gelir Vergisi Rekortmen Listesi

KURUMLAR VERGİSİ
Bu arada 2019 yılı kazançlarına göre en fazla kurumlar vergisi ödeyecek mükelleflerin ilk 100 listesi açıklanırken, bu listede de 53 rekortmen mükellef ‘X’ olarak yeraldı.

Kurumlar Vergisi rekortmenliğini ödeyeceği 6 Milyon 380 Bin 389 TL ile Ilsan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. elde etti. Kurumlar vergisinde 2 ve 3 . sırada yer alanların isimleri açıklanmazken 4. Sırada Mimsan (1.517.397 TL), 5. Sırada Fırat Un (1.501.130 TL) 6. Sırada Başaran İleri Teknoloji Ürünleri (1.376.895 TL) yer aldı. 7, 8 ve 9. Sırada yer alanlarında isimleri açıklanmazken, 10. Sırada İki El Makine Saniyi (793.398 TL) yer aldı.

Kurumlar Vergisi rekortmen listesi de VDB’nin sitesinde şöyle yeraldı:

Kurumlar Vergisi Rekortmen Listesi

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
murtaza

ben işçi olarak çocuğumu özel okula yazdırırken devletin teşviği çıkmıyor, malatyanın en büyük kuyumcusuna ve iş adamlarına çıkıyor.
adamın arabası beni satın alır ama vergi vermemiş, zarar göstermiş.
hükümet zenginlere çalışıyor..

gören göz

YORUM –  ELEŞTRİ :
Malatya  gelir ve  kurumlar  vergisi   rekortmenleri   ilk   on açıklanmış.bazı   kişi ve  kurumların ismi   gizli  tutulmuş. ben  bunu  yetrerli  görmüyorum.bence  anlaşılır  olması  için   daha açık   belirtilmesi gerekir. Sınıflandırma   yapılmalıdır.
Sorular  :
1-ticaret
-malatya  genelinde  kayısı  ticareti yapan  ,binlerce ton kayısı alımı  ve satımı yapan büyük  firmalar  hangileridir.ne kadar vergi  ödemişlerdir.?
-malatya  organize  sanayi  bölgesinde  300  ve  üzeri  işçi çalıştıran  fabrikalar hangileridir. Nekadar  üretim yapmışlardır. Nekadar   vergi  ödemişlerdir.?
-malatya genelinde  çok  sayıda  büyük   alış veriş   merkezleri  vardır. Malatya  genelinde çok sayıda şubesi  olan  büyük  alışveriş  merkezleri  vardır. Malatya  genelinde büyüklük olarak   1000  m2  üzerinde olan   veya   250   m2  den büyük olup ,sayı olarak    1  den  fazla şubesi  olan  büyük   alışveriş  merkezleri  kaç tanedir  .  ne kadar  vergi  ödemişlerdir.
2-sağlık
-malatya  genelinde  pek çok   özel  hastane ve  özel   diş   hastaneleri  bulunmaktadır, bünyesinde  10  veya  daha  fazla  doktor  çalıştıran hastaneler  hangileridir . nekadar vergi  ödemişlerdir. ?
3-inşaat-  emlak
-malatya  genelinde  çok sayıda inşaat  işleri yapan firmalar  vardır. 100  ve  daha  fazla  daire yapan   firmalar  hangileridir. Kalıp,  demir, duvar , tesisat , sıva,   fayans,  mobilya, boya badana  çok  sayıda işçi çalıştıran bu  firmalar  ne  kadar  vergi  ödemişlerdir.?
-malatya  genelinde   çok sayıda  dairesi bulunan, çok sayıda işyeri  bulunan  tirilyonlarca liralık  daireleri olan ,  trilyonlarca liralık işyeri  sahipleri  olan bu  yerlere  sahip  olmak ve  bu yerleri  kiralatmak  suretiyle  gelirlere  sahip  olan  kişilerden   1  trilyonun üzerinde   daire  ve işyeri sahipleri  kimlerdir.  ne kadar  vergi  ödemişlerdir?
4-eğitim
-malatya genelinde  özel  öğretim yapan ilkokul , ortaokul,  lise eğitimi  yapan   ,toplam öğrenci  sayısı   100  ve daha yukarı  olan  , öğrenci başına 10.000  tl  veya  daha fazla ücret alan okullar  hangileridir  .ne kadar  vergi  ödemişlerdir.?
5-tarım 
-malatya  genelinde  Kayısı  üretimi  yapan   1000  dönüm   arazi veya  1000   kök ve üzeri    ağaç   sayısı olan kişiler kimlerdir  ne kadar üretim yapmışlardır.nekadar  vergi  ödemişlerdir.?
6-hayvancılık
-malatya  genelinde  büyükbaş  hayvancılık  yapan  sayı olarak  binden fazla hayvan besleyen ,  süt, yogurt , peynir  üretimi  yapan   hangi kişi  ve  firmaların isimleri  vardır..ne kadar vergi  ödemişlerdir.?
-malatya  genelinde   küçükbaş  hayvancılık  yapan  sayı olarak  binden fazla hayvan besleyen ,  süt, yogurt , peynir  üretimi  yapan   hangi kişi   ve firmaların isimleri  vardır .ne kadar vergi  ödemişlerdir.
-malatya  genelinde    tavukçuluk    yapan  sayı olarak  onbinden fazla hayvan besleyen ,  yumurta ve  et   üretimi  yapan   hangi kişi   ve firmaların isimleri  vardır.ne kadar vergi  ödemişlerdir.
-malatya  genelinde     çiflik  balıkçılığ    yapan  sayı olarak  1000  tondan fazla üeretim yapan , balık satışı  yapan   hangi kişi   ve firmaların isimleri  vardır.ne kadar vergi  ödemişlerdir.

Bunlara   daha fazla ilaveler yapılabilir. İnşallah   bunlar ilgili  kişi ve kurumlarca   dikkate alınır.teşekkürler.

M.Kadıoğlu

90 lı yıllarda altı yedi defa bende o liste de yer aldım ismimin açıklanmasın da hiçbir sakınca görmedim çünkü devletime karşı da milletime karşıda alnım açık başım dik idi; şimdi bu isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişi ve kurumlar birilerinden mi korkuyorlar yoksa gerçek kazançlarının yanında ödeyecekleri vergilerin komikliğinden mi utanıyorlar.

bilir kisi

Gelismis ulkede kara para cok kolay tespit ediliyor. avrupada polisleri is yerlerini takip edip bankaya ne kadar gunluk yatirmislar ne kadar is yapmislar hepsini takip ediyorlar. Eger vergi beyaninda ve yaptiklari iste kusku duyarlarsa insanlari takip edip evlerine is yerlerine vergi kacirmaktan baskin duzenliyorlar. cok yuklu nakit cikartiyorlar. basbakan zamaninda ne demisti yastik altindaki altinlari cikarsak Turkiyenin butun borclari odenir ustune milli gelir 2 3 kat artar. herkes yastik alti yapiyor herkes kendi bankasini kurmus evinde 😀

serdar kaplan

Maşallah Belediyemizin iki tane şirketi ilk 100 içerisinde. Meston ise ilk 15’te olması ne kadar kar yaptığının göstergesi diyebiliriz. açıklanmayan kısımlarda acaba belediyemizin diğer şirketleri varmıydı bunu merak ediyoruz.

MUSTAFA

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri ne yazık ki vergi adaletsizliği.

Vergi yükünün büyük bölümü çalışanın sırtına bindirilmiş durumda.

Bordrolu çalışan (işçi memur) maaşını almadan devlet vergisini alıyor.

Asgari ücretliden bile vergi alınırken, belirtildiği gibi bir çok sektör veya şirket ne yazık ki komik rakamlarda vergiler ödüyor.

Adam fatura kesmediği sürece devlet vergi alamıyor. Ya da altına aldığı arabanın parasını bile vergiden düşüyor.

Ülkemizde her konuda olduğu gibi vergide de Adaletsizlik ne yazık ki devam ediyor.

abdulvahapgülezgin

gizlilik en büyük hakları.yadırgamamalı. ancak memleketimizde ticaretin merkezinde yer alıp da esamesi okunmayan kişilerde bulunuyor.

bilir kisi

eger bu devlet hakkiyla vergi geliri toplasa milli gelir 2 3 katina cikar asgari ucret artar enflasyon azalir dolar euro duser. Dunyanin hicbir ulkesinde bu kadar vergi kaciran bir ulkenin vatandaslari yokturdur emin olun. adam supermarket isletiyor gunluk cirosu 5000 TL yillik 1 milyon 800 bin TL gosterdikleri vergiler ortada. devletin sucu yok. zenginler bu ulkede fakirlerin parasini somuruyor… olan bu. baska birsey oldugu yok.

Feryat

Nazar olur diye x oluyorlar. Helal sa ne ala. Yoksa burada sefa öteki tarafta…….. Adam kuyumcu 100 kğ. Altını var. Aylık kazancı 100 bin ortalama verdiği vergi yılda 12 bin. Nerde vergi adaleti. Bu kuyumcu enaz yılda 60 bin vergi vermeli ki adalet olsun. Ama nerede elimde gelse 12 bin TL. yi de vermeyecek. Niye gözü doymuyor. Adam 50 ton kaysı kaldırıyor tek krş. Vergi yok. Eeee kim veriyor bunca vergiyi. Yine gariban çalışanlar işçi, memur. Adil bir vergi düzenlemesi olmadığı sürece bu ülke hep açık verir.

Huzur

Keşke yılın yüzsüzleri, hırsızları,arsızları, namussuzları,vergi kaçıranları, sahtekârlarida böyle belirtilse hemde sıralama yaparak..

Zafer

Vergi listesinde ismin açıklanmasının istenmemesi ülke olarak geldiğimiz durumu çok güzel ortaya koymaktadır.
İnsanlar gelirini neden gizler

  1. Can ve mal güvenliği
  2. Yapılan işin yasal olmayışı
  3. Çok kazanıp az vergi ödemek
  4. İktidarın nimetleri
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 33 22 5 6 72 35 37 71
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 32 19 5 8 62 31 31 62
Trabzonspor 33 16 10 7 40 31 9 58
Alanyaspor 33 15 7 11 52 36 16 52
Gaziantep FK 32 13 11 8 47 37 10 50
Sivasspor 33 12 14 7 47 40 7 50
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Antalyaspor 34 9 15 10 34 44 -10 42
Konyaspor 33 10 11 12 39 40 -1 41
Çaykur Rizespor 33 9 12 12 39 51 -12 39
MKE Ankaragücü 33 10 7 16 41 53 -12 37
Kasımpaşa 33 9 9 15 35 48 -13 36
Yeni Malatyaspor 32 7 13 12 39 45 -6 34
Kayserispor 33 8 10 15 24 41 -17 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Gençlerbirliği 33 8 7 18 32 58 -26 31
BB Erzurumspor 33 6 10 17 32 56 -24 28
Denizlispor 32 6 8 18 29 55 -26 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...