Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Malatya Trafiği EDS İle Düzenlenecek

Gündem

09-04-2021 tarihinde yayınlandı.

Malatya Trafiği EDS İle Düzenlenecek

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

OHTS, KİTS VE PİTS CİHAZLARI KURULACAK YERLER.. Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından, karayolunda can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere il sınırlarındaki karayollarına kurulacak EDS (Elektronik Denetleme Sistemleri) ile ilgili yer belirleme çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

EDS, trafik akışının kontrolü ve ulaşım optimizasyonun yapılması, kent yaşantısının kurallara uygun, belli normatif yapıya kavuşturulması için ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacı ile geliştirilen bir denetleme sistemi olarak kullanılıyor.

Ortalama Hız Tespit Sistemlerinin karayolunda ölümlü, yaralamalı kazaları ile trafik kural ihlallerinin yoğun olduğu, il merkezi içerisinden geçen Malatya Elazığ karayolunun yoğunluğu, yaya hareketleri göz önünde bulundurularak araçların yüksek hızla seyrettikleri yerlerde öncelikli olmak üzere kurulmasının trafik güvenliğine ve düzenine ciddi katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Kurulacak EDS sisteminin trafik kazalarını önleyebileceği, yerleşim yeri içerisinde düzenli ve güvenli trafik akışını sağlayacağı, bu kapsamda 8 koridorda Ortalama Hız Tespit Sistemi (OHTS), 18 kavşakta Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi (KİTS) ve 14 noktada da Park İhlal Tespit Sistemi (PİTS) kurulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Kurulacak sistemlerin özellikleri şöyle:

1.Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi (Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi – OHTS):Yollarda sadece bir noktada değil, seyir halindeki ortalama hızı tespit etmeye yönelik sistemlerdir. Yol giriş ve çıkışına yerleştirilen hız ölçüm cihazları aracılığıyla ortalama hız hesaplanmakta ve hız ihlalinin olup olmadığı tespit edilmektedir. Genel olarak özellikleri şunlardır: Uzaktan müdahale, 7/24 hız ihlal tespiti, Plaka tanıma, Fotoğraflama, Video kaydı.

2.Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi (KİTS): Sinyalize kavşaklarda kırmızı ışık yanarken geçen (kırmızı ışık ihlali yapan) sürücüleri tespit etmek amacıyla kullanılır. Genel olarak özellikleri şunlardır: Şerit bazlı kırmızı ışık ihlal tespiti, Plaka tanıma, 7/24 kırmızı ışık ihlal tespiti, Uzaktan erişim, sinyalizasyondaki arıza durumunda otomatik olarak bekleme, Trafik polisinin kavşağı yönettiği durumlarda merkezden sistemi kapatabilme, Yüksek çözünürlüklü video kaydı, Otomatik ceza makbuzu düzenleme.

3.Park İhlal Tespit Sistemi (PİTS): Genellikle şehir içlerinde park yasağı olan noktalarda park ihlali yapan ve trafiği sıkıntıya sokan araçları tespit etmek amacıyla kullanılan sistemlerdir. Genel olarak özellikleri şunlardır: 75 metre yarıçapında alanda ihlal tespiti, Otomatik plaka tanıma, Uzaktan erişim, 32 preset noktada ihlal tespiti, Yüksek çözünürlüklü video kaydı, Otomatik ceza makbuzu düzenleme, Hızlı kurulum, Park cezası için belirlenen süreyi değiştirebilme.

EDS sistemlerinin kurulması kararlaştırılan yerler şunlar:

Ortalama Hız Tespit Sistemi (OHTS)

eds1

Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi (KİTS)

eds2

Park İhlali Tespit Sistemi (PİTS)

eds3

malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak malatyahaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
21 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nuri

1-Hız ve park denetleyicilerini olumlu buluyorum.
2-Bu düzenlemeden önce Kullanılmayan,unutulmuş,rafa kaldırılmış bir sistem olan trambüs ve onun örümcek ağı gibi yolları kaplayan sisteminin kaldırılması lazım.En temiz,yalın sistem Elektrikli otobüs sistemidir.Tel yok direk yok.
2-Akşam vakitlerinde özellikle dönel kavşaklarda trafik ışığı meseleyi çözemiyor.
Bu kavşaklarda bana yeşil yandığında geçemiyorsam ,iki arada kaldığım durumda ,kırmızı ışığa takılmamak ihtimal dışı.Siz de buraya ışık ihlali tesbit cihazı koyup trafiği düzenliyoruz diyorsanız,kimse buna inanmaz.
4- Alt ve üst geçitlerin yapılması,sayılarının artırılması gerekir.Bu önemli bir çözüm yoludur
5-Toplamda Nihai amaç belediyeye gelir sağlamak gibi görünüyor.

Last edited 27 gün önce by Nuri
Adalet

Üniversiteye giden toplu taşıma araçları elazığ yolunda ani fren yapiyor ,duraklara cep yapıp kamera koyun da sizin adaletinizi görelim

Ahmet

Zaten gidemiyoruz, adımbaşı kırmızıya takılıyoruz, israf haramdır

mert

trafik düzenleme için ceza yazmak için kurulan sistem parasını çıkarır, kara geçirir. Çevre yoluna yeşil kuşak düşünmek, insanların otobüs, minübüs ve trambüs beklediği cepleri büyütmek belki bunlarda bir işe yarar.

Kardelen GÜL

Sayın Selahattin Başkan,
trafiği rahatlatmak istiyorsanız 10 yıldır yapılmayan alt geçitleri tamamlayın. (Çöşnük kavşağı, Viraj kavşağı, Eski ssk (yeni itfaiye müd.) kavşağı, Lojman (Fahri kayahan başı) kavşağı, Maşti kavşağı, bostanbaşı kavşağı ve Sivas yolu (Özsan) kavşağı) Malatya gibi bir şehirde trafiğin akşam ve sabah saatlerinde bu kavşaklarda yoğunlaşması ve duran araçların tükettiği yakıtı hesaplasanız……. 10 yılda bu kavşaklar bedavaya gelmişti. Demir yoluna paralel yaptığınız yolun en fazla 2 yılı çevre yolundaki trafiğin nefes aldırabilir. UŞAK gibi bir şehirde bile şehrin bir ucunda giriyorsunuz diğer ucunda duramadan çıkıyorsunuz. Malatya gibi bir şehirde üniversite ile organize arasında 15 dk gideceğiniz yeri 40 – 45 dk da gidiyorsunuz. Günü kurtarmaya değil geleceğe göre plan yapmalısınız. Ayrıca belediyede yüzlerce mühendis var, araç var; harfiyat ve betondan olan bu alt geçitleri de yapamıyorsanız vay bu memleketin haline…. (Sayın başkan durumun vahametini görmeniz için saat: 16:00 -18:00 arasında birkaç gün bu kavşaklarda geçmenizi de öneriyorum.)

Zeki

Bahsettiğiniz taleplerin hepsi çevre yolu üzerinde, dolayısıyla Karayollarının hizmet sahası. Karayolları da birçok Malatya kurumunun başındaki kişilerde olduğu gibi Elazığlılarda. Onlardan icazet almadan bu iş yapılamaz.

Kardelen

karayoluna ait olduğunu ben de biliyorum. Şehrin sorunlarına çözüm bulmak karayollarının görevi değil, belediye başkanının görevi Zeki bey, Karayolları da bu hükümete bağlı, başkanda bu iktidarın başkanı….. ne demek istediğim gayet açık… anlayan anlıyor… anlamak istemeyende ne söylerseniz söyleyin bildiğini okuyor…

Fatih

Zaten sıkıntılı olan trafik iyice çıkmaza girer.bu vekiller falan hangi yolları kullanıyor acaba,reklamdan başka birşey yapmayan başkanlarin hiç mi bir çözüm yolu aklına gelmiyor. Paşaköşkü sabah akşam tıkalı, kanal yolu her akşam tıkalı, sözde çevre yolu zaten ortada iken anca otobüs duraklarını yeniler kernek parkinda da eglenirsiniz …

Usta

Değerli UKOME yetkilileri, Trafiği rahatlatmak kavşak ve yollarda araç biriktirmekle değil var olan araçları biran evvel Trafikten göndermekle olur. Ankara, İzmir, İstanbul Trafiği akışkan olmasa kimse evine gidemez. Bu illerde ışık yandığında herkes aynı anda hareket ediyor yanı Trafik akıyor. Malatya’da ise ışık yandığında sol şeritteki sağ şeride geçip sağa dönüş peşinde ve 2 araç geçince ışık kırmızıya dönüyor. EDS vs. değil eğitim verin. Lakin eğitimi Sıtmapınarı kavşağına Trafik ışığı yapan vermesin. (Sürekli sarı yanıp sönen) Adam öyle bir ayarlamış ki bir ışıkta 2 yolu birden durduruyor. Tabi her zaman ki gibi yanlış olduğu değerli büyüklerimiz tarafından fark edilip iptal edildi. Bari bunda paramızı boşa harcamayalım. Gölbaşı başka bir örnek, giriş ve çıkışında araç yok. Lakin ilçe içerisinde Trafik yoğunluğundan yayalar karşıdan karşıya geçemiyor. Gidip yerinde görün.

Malatyalı

Milletin sırtından Belediyeye gelir.Vay be ne proje ama.Ne büyük hizmet .Ne elzem bir sorundu şehrimiz için.İyi ki Büyükşehir var.Yoksa EDS gelmese nice olurdu halimiz.Bir sonraki seçimde halkımız EDS ye iyi uyum sağlayacak merak etmeyin.Neyse anladınız siz…

Tecdeli müallim

Yav artık yeter soydunuz gariban vatandaşı ne istiyorsunuz..millet hastalıklamı ugraşa, açlıklamı ugraşa,çagası çoluguylamı ugraşa yoksa sizin yazacagınız trafik cezaları ile ugraşa yeter yeter ya millet bunalımda işsizlik başını almış gidiyor evde geçim derdine düşmüş insanlar EDS ile ceza yazarakmı düzelteceksiniz..önce aç insanları doyurun….

pasa44

Buradan Sayın Başkana Malatya trafiğini rahatlatmak için bir önerim olacak: Trambüsü kaldırıp elektirikli otobüse geçilsin, trambüsün saçma direkleri kaldırılarak, eski ssk kavşağına alt geçit, istasyon kavşağına da köprülü kavşak yapılsın, Malatya trafiği sorun olmaktan çıkar.

malatyali44

şehiriçindeki yolları şehir dışı yollar gibi gösterip güzel bir plan hazırlanmış yeni cami kavşağından ben daha maraş veya elazığa giden görmedim büyükşehir çalışıyor..!

Hak İle Batılı Ayıran

Belediye önce çevre yolundaki hendekleri kapatsın.

Bekir

Önce trafiği rahatlatın. Önce yol yapin yol! Eski SSK önü ortada. Çağ dışı bir ışık sistemi. Günü kurtarın anca. Hergün onbiblerce araç o yolu kullanıyor. Herşeyi geçtim getirdiniz hastaneyi oraya diktiniz eyvallah. Da itfaiyenin, kapalı spor salonunun, Yeşilyurt Belediyesi’nin orada ne işi var? Neden şehri genişletmek yerine belli noktalara sıkıştırıyor sunuz? Ufkunuz açın biraz

Malatya 44

Tamam güzel de Çevre yolu yok otopark yok vur abalının sırtına…

Empati

Çevre yolununolmaması trafigi zaten kendiliğinden sorun haline getiriyor…Asıl sorun kaldırımları işgal eden esnafların tezgahlarıdir.Kaldirimlari işgal eden tezgahlar vatandaşı araç yoluna sevk ediyor . Buna bir çözüm bulmanız sizlere bizlere büyük bi katkı sunacaktir.saygilarimla

Malatyalı

Vatandaşı düşünüyorlar sözde, Belediyeye yeni gelir kapısı hayırlı olsun

fahri

sizde kurallara uyun Belediyeye gelir kapısı olmayın…Nasıl bir düşüncedir anlamıyorum..Kurallara uarsan zaten kimse sana birşey yapmaz.Zaten tek sorunumuz bu düşüncede ki kişilerin hiçbir kurala uymamasındadır..

Vatandaş

Helal olsun. Kurallara uyma işi hikaye. Yaz vatandaşa cezayı Büyükşehir!!

Last edited 28 gün önce by Vatandaş
Malatya

22-23 numaralar arasında matimin önündeki kavşak olması lazımdı. Oraya kırmızı ışık ihlal sistemi düşünülmemiş galiba. Listede yoktur. Esas oraya kurulması gerekiyor, orada ihlal çok fazla!

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 37 25 6 6 85 38 47 81
Fenerbahçe 37 23 7 7 67 37 30 76
Galatasaray 37 23 6 8 70 33 37 75
Trabzonspor 37 17 13 7 45 34 11 64
Sivasspor 37 14 16 7 50 41 9 58
Alanyaspor 38 16 9 13 55 42 13 57
Hatayspor 37 16 9 12 60 51 9 57
Gaziantep FK 37 14 12 11 54 46 8 54
Göztepe 37 13 12 12 55 51 4 51
Fatih Karagümrük 37 13 12 12 52 49 3 51
Konyaspor 37 11 12 14 47 47 0 45
Çaykur Rizespor 37 11 12 14 48 59 -11 45
Antalyaspor 38 9 16 13 40 53 -13 43
Başakşehir FK 37 11 10 16 41 55 -14 43
Yeni Malatyaspor 37 9 14 14 43 49 -6 41
Kasımpaşa 37 10 10 17 42 54 -12 40
Kayserispor 37 9 12 16 34 50 -16 39
MKE Ankaragücü 37 10 8 19 44 59 -15 38
BB Erzurumspor 38 9 10 19 41 65 -24 37
Gençlerbirliği 37 9 8 20 37 66 -29 35
Denizlispor 37 6 10 21 36 67 -31 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...