Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Konak’ımız Daha da Şenlenecek”

Manşet

21-04-2021 tarihinde yayınlandı.

“Konak’ımız Daha da Şenlenecek”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

TECDE- KONAK YOLUNA ASFALT.. Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya merkez ve ilçelerinde asfalt sezonunun açılmasıyla birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından Konak – Tecde bağlantı yolunda asfalt serme, bakım onarım çalışmaları tamamlanarak yol vatandaşların hizmetine açıldı.

Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından çalışmaların tamamlandığı 10 Km’lik yolda mahalle muhtarlarıyla birlikte incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, her alanda tarihi hamleler yapan bir Büyükşehir Belediyesinin olduğunu söyledi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Mert, “Bölge içerisinde Konak Aşağıbağlar yolunun yenilenme çalışmalarını yaptık. Aynı zamanda Konak mahallemize kanalboyu içerisinde yaklaşık 1,5 km uzunluğunda ikinci bir asfalt bağlantı yolunu yaptık. Çalışmalar kapsamında Tecde Gönültaş Caddesinin de asfaltını yaptık. Geçtiğimiz sene bölge içerisinde sıkıntılı olan ve Başkanımız Selahattin Gürkan’ın bizlere belirttiği yerlerin çalışmalarını bitirme noktasına geldik” ifadelerini kullandı.

Konak’a bağlanan Gönültaş Caddesinin ilk defa asfaltlandığını söyleyen Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan iki yıl içerisinde kalmayacak diye belirtmişti. Bu şekilde çalışmalarını sürdüren Başkanımız Selahattin Gürkan’ın mahallemizde yapılan asfalt çalışmalarını görüyoruz. Bir hafta içerisinde Tecde Mahallemizde 5 km asfalt döküldüğüne şahit olduk. Şuanda da Konak’a bağlanan Gönültaş Caddesinde ilk defa bir asfalt çalışması yapıldığını gördük. Çünkü bu yolun kullanışsız olduğunu, bu yolun anayolu rahatlatacağını ve birçok insanın bu yolu kullanacağını söylememize rağmen bir çalışma yapılmamıştı. Bu dönemde konuyu ilettiğimizde ilgili daire başkanımız yolla ilgili çalışmalarını yaptı. Bu anlamda asfalt sezonunun açılmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesinin mahallemizde yaptığı asfalt çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Bahçebaşı Muhtarı Cahit Işıldak ise, Aşağıbağlar Mahallesi Konak arası ve Tecde Konak arasındaki yolların yıllardır sorunlu olduğunu konuyu Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Mert’e ilettikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın olurlarıyla yol sorunlarının çözüldüğünü ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiklerini söyledi.

Yeni Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Uçak’ta, “Asfalt serimi yapılan yolumuz 20 yıl önce asfalt görmüş ve bugüne kadar asfalt görmemişti. Ayrıca Tecde ve Konak arasında bulunan bağlantı yolumuzda hiç asfalt görmemişti. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız ilgilendiler ve bizi bu sıkıntılardan kurtardılar. Kendilerine halkımız adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Yıllardır kanayan bir yara olan yolda Başkan Gürkan’ın söz vererek çözüm olduğunu ve sıkıntılı olan yollarının asfaltlandığını söyleyen Su Mahalle Muhtarı Özkan Koca, Başkan Gürkan’a teşekkür etti.

Aşağıbağlar Mahalle Muhtarı Ömer Şahin’de Konak caddesinden Cennet Bahçesi köprüsüne kadar yollarının yapıldığı ve bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiklerini söyledi.

Malatya’da yaşayanların refahlarını ve standartlarını yükseltmek için gayret göstermeye devam edeceklerini dile getiren AKP Malatya İl Başkanı İhsan Koca, “Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibiyle birlikte yapılan çalışmaları yerinde görüyoruz. Çalışmaları görmekle birlikle hemşerilerimiz ve muhtarlarımızın memnuniyetini görünce bizler mutlu oluyoruz. Hemşerilerimiz güzel hizmetlere, standardı yüksek hizmetlere kavuşuyor. Malatya’mızın gözde mekânlarından Konak’ta Horata bölgemizde hizmetlerden nasibini almaya başladı. İnşallah çalışmaları tamamlanan yolumuzla birlikte hem Konak’ımız daha da şenlenecek. Konak’ın sezonu açılıyor. Konak’ın inşallah bundan sonra hareketli dönemi başlıyor. Tecde Konak arası bağlantı yollarının yapılıyor olması, yine ihtiyaç duyulan yeni yerleşim bölgesi olması nedeniyle nüfus yoğunluğunun artmasıyla yeni yollarımızın yeni ihtiyaçlarımızın doğması ve bunun Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanıyor olması bizleri mutlu ediyor. İnşallah hep birlikte çalışarak hemşerilerimizin refah seviyelerini ve standartlarını yükseltmek için gayret göstereceğiz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU MALATYA’DA KIRILMIŞTIR”
Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak geçtiğimiz yıl içerisinde 2 bin km asfalt yol yaptıklarını ifade eden Başkan Gürkan, “Uzun yıllardır ihmal edilmiş olan değerlendirmelerin bir an evvel ortadan kalkması noktasında Büyükşehir Belediyesi Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı olarak çalışmalar yapılıyor. Gerek Konak yolunun, gerek Tecde yolunun, gerek Güney Kuşak yolunun bağlantı yollarının ve Güney Kuşak yolunun yapılması noktasında genel bir plan çerçevesi içerisinde çalışmalar yapılıyor. Çalışmalarını tamamladığımız yolumuz Konak’a ve Tecde yoluna bağlantı olacak. Diğer taraftan da Horata Banazıyla özdeşleşmiş, şehrimizle özdeşleşmiş güzel mesire yerlerinden bir tanesidir.

Bu yıl Horata ile ilgili dere ve kanalların yapılmasıyla ilgili gerekli çalışmaları başlattık. Bunların haricinde ayrıca Fırat Kalkınma Ajansıyla birlikte yapmış olduğumuz proje ve protokol kapsamında Horata’yı da yeni yüzüyle Malatya’ya, Malatya insanına ve Banazı’ya hizmet etmesi adına yoğun bir çalışma yapılıyor. Yapılan çalışmalar sadece bir bölgeye değil Malatya’nın 12 bin 300 km2’lik alanında, 718 mahallesinde ve 13 ilçesinde yoğun bir şekilde devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet tarihinin rekoru Malatya’da kırılmıştır. Geçtiğimiz yıl 2 bin km yol yapılmıştır bir sezon içerisinde. İnşallah bu yıl içerisinde asfaltsız hiçbir yerleşim yerimizin kalmayacağını gerek muhtarlar toplantılarımızda gerekse ilçe koordinasyon toplantılarında ifade ettik. Bunun yanında kanalizasyonsuz ve susuz bir yerleşim birimimizin de kalmayacağını ifade etmiştik. Ayrıca atık suların akarsulara karışmasının önleneceğini ve arıtılmış su olarak aktarılacağını da ifade ettik. Bu kapsamda 12 tane arıtma ihale ederek Malatya’da hiçbir yerde atık suların akarsulara karışmaması için gerekli çalışmaları da başlattık. Her alanda hakikaten tarihi hamleler yapan Büyükşehir Belediyesini görüyoruz. Bu konuda bizlere bu imkânı sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve bizlere paydaş olan İl Başkanımıza, milletvekillerimize de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bülten

gurkan konak tecde

konak tecde yol1

 

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Vatandaş

Gündüzbey ile banazı arasındaki bağlantı yolunda acil asfaltlanması gerekiyor. İlgililere duyurulur.

malatyalı

selahattin başkanda gines rekorlar kitabına girmek için rekor diyor ama ortada birşey yok yollar delik deşik kanalizasyon yok sayın başkan inşallah karabağlar mahallesinide bi ziyaret eder gezer durumu yerinde tespit eder.

Vatandaş

Malatya Büyükşehir Belediyesine yaptığı yol çalışmalarından ötürü teşekkür ederiz fakat haberin kendisinde, içeriğinde de birkaç sorun olduğunu belirtmek isterim. Bu bağlamda https://malatyahaber.com web sitesi personellerini tenzih ederim. Durum aslında fazlasıyla karışık.

Öncelikle belirtmek isterim ki Konak diye bir yerleşke artık bulunmuyor. Yani bu çok tuhaf bir durum aslında var ama yok dedikleri türden bir şey. Konak bugün 3 mahalleye bölünmüş vaziyettedir.

  • Bu mahalleler; Su Mahallesi, Yeni Mahalle ve Bahçebaşı Mahallesidir.

Durum giderek garipleşmekle birlikte daha vahim bir duruma değinmeliyiz. Konak yerleşkesinin ortasından bir çizgi geçmektedir. Bu çizgi bölgeyi ikiye ayırır ve iki ayrı ilçe belediyesine bağlar. Bir kilometre mesafedeki iki bankın birinin üstünde “Yeşilyurt Belediyesi” yazarken diğer bankların üstünde “Battalgazi Belediyesi” yazmaktadır.

Söz konusu durum muhtarlar tarafından çok iyi bilinmekle birlikte giderilememektedir.

Malatya Büyükşehir statüsü kazandığı vakit Konak, Tecde, Gündüzbey gibi pek çok yerleşkenin belde statüsü düşürülmesine karşın hiçbiri üç ayrı mahalleye bölünüp ikisi Yeşilyurt Belediyesine, birisi de Battalgazi belediyesine bağlanmadı. Muhtarlar önce bu resmi sorunları çözmelidirler.

Ayrıyeten belirtmek istiyorum, Konak yerleşkesinin merkezi kabul edilebilecek olan yerlere asfaltlama çalışması yapılmamıştır. Toprak yolun asfaltlanmasının sebebinin de yakınlarda bulunan ve kamera kadrajlarına takılan konut projelerine yön vermek olduğu bellidir. Yine de yapılan tüm icraatlar için teşekkürlerimi iletiyorum.

https://malatyahaber.com web adresinin saygıdeğer gazetecilerine ve personellerine sesleniyorum. Bu olayın araştırılmasında ve giderilmesinde kalemlerinin gücüne güveniyorum. Üstünde durulamayacak bir olay değildir. 

Alper

dilekçeniz işleme alınmıştır. 37820 numarasıyla takip edebileceğiniz dilekçenizde belirtilen eksikler süratle giderilecektir. Keçiören Belediyesi

Muhtar ali

SU –YENİ– BAHÇEBAŞI
HORATA-BANAZI- KONAK
Konak Kasabası 2012 yılında kapatıldı ve üç mahalle olarak isimlendirildi..
Oluşan mahalle isimleri şöyle; Su-Yeni ve Bahçebaşı mahallesi..
Yüzyıllık geçmişi bulunan yaşanmışlıklar sonucu kurulan mahalle ismi yerine başka isimler vermek hangi aklı evvelin fikri anlaşılmış değil..
Horata-Banazı-Konak ismi dururken başka isim vermek aslında o mahalleye ihanettir..
Hani bu isimler halka sorularak mı yapıldı..
Yapıldığına ihtimal vermiyorum çünkü sonradan binlerce sokak ismi değişti hiçbirini sormadılar..
Tarihiyle,yaşanmışlıklarınızla, hikayelerinizle birebir yaşadığınız mahallenizin veya sokağınızın ismi bir anda değişiyor ve sizin hiç bir söz hakkınız bulunmuyor..
Bahçebaşı Muhtarı Cahit Işıldak ile dün sohbet ederken söz mahallelerinin isimlerine geldi..
Bu konuda çok dertliyiz dedi.
Mahalle isimlerini değiştirmek istiyoruz 2000 imza topladık geçen yıl, Yeşilyurt Belediyesine verdik ancak sonuç alamadık dedi..
Bahçebaşı, Su ve Yeni mahalle muhtarları ve Konak sakinleri sonradan verilen 3 mahalle isminin şu şekilde değişmesini talep etmekteler..
SU- Mahallesi HORATA
YENİ -Mahallesi BANAZI
BAHÇEBAŞI-Mahallesi- KONAK olarak değiştirilmesini istiyorlar..
Ne kadar doğru ve haklı bir talep..
Hani bu konuda neden daha önce bir girişimde bulunulmamış veya bulunulmuşta bir sonuç alınamamış mı?
Ama 3 mahalle muhtarımız ve Konak sakinleri mahalle isimlerinin değiştirilmesi konusunu tekrar gündeme getirmek ve isimlerin değiştirilmesini istiyorlar..
Yahu yüz yıllık isimleri yaşatmak yerine unutturmak hangi akıl ve mantığın ürünüdür anlam veremiyorum..
Şimdi şehir merkezinde geçenlere Su-Yeni-Bahçebaşı Mahallesi nerede diye sorsanız bilen kaç kişi çıkar..
Ama Horata-Banazı veya Konak deseniz yüzde 80 yerini gösterir..
Şimdi bu isimler dururken farklı isimler koymak gerçekten akla ziyan işler..
On yaşındaki çocuğun bile bildiği Horata isminin yerine Su mahallesi
Banazı isminin yerine Yeni..
Konak yerine Bahçebaşı demek bölge insanının hafızasını silmek demektir..
Banazının meşhur üzümü için Yeni mahalle üzümleri demek tutar mı?
Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çınar’a buradan mahalle sakinleri ve muhtarlarımızın haklı mahalle isim değişikliği taleplerini buradan iletelim.

Canercan 44

Asfatlama icin. Tsk ederiz belediyemize ama kanal yolu fidanlik üst yol cok dar iki araba yanyana zorla geciyor keske yol daha genisletilip bu calisma yapilsaydi .ama belediyemiz in diger yollari kontrol ettigine inanmak cok güç yakın kent manas evleri yolu mabetas bostanbaşi yol. Baglantisi maliye lojmanlari. Yolu. Çilesiz yolu daha sayamadigim kadar yollarda asfatlar çökmüş deliklerle dolu belediye ye Çiftlik caddesi için kac kez Aradim tam 7 ay sonra yaptilar başka şehirlerle karşilaştirinca yol kalitesi gorülüyor bunllari ak partiye oy vermis bir insan olarak söylüyorum ama pismanim selehattin başkana birdaha oy vermem

Tuncay

Sayim mehmet. Mert baskan. Belediye 10 sefer aradim kaydimda var hasanbey cilesiz adafi yol arasi. Cukurdan gecilmiyor. Allah rizasi icin bu yollara bakin. Ekibin bu sikayete niye. Bakmiyo

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı

Tuncay bey hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Cengiz Topel cad. Hasanbey cad. ve Fahri Kayahan Bulvarına kadar olan yolumuzun asfalt kaplamasını bu sene içerisinde tamamen yenileyeceğiz.MASKİ Genel Müdürlüğümüz içme suyu hattının değişimiyle alakalı ihalesini yaptı, alt yapı çalışması biter bitmez çalışmalarımıza başlayacağız.

Cancağız

Geç oldu temiz oldu. Emeği geçen muhtarlara özellikle Bahçebaşı Mah. Sayın CAHİT IŞILDAK’A katkılarından dolayı teşekkürler. 15-20 Yıldır kötü yolda gidip geliyorduk.Saygılar

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 23 16 6 1 41 17 24 54
Konyaspor 22 13 6 3 34 16 18 45
Alanyaspor 23 11 5 7 41 33 8 38
Adana Demirspor 23 10 7 6 35 25 10 37
Fenerbahçe 23 10 7 6 36 28 8 37
Beşiktaş 23 10 6 7 35 31 4 36
Hatayspor 23 11 3 9 32 34 -2 36
Başakşehir FK 22 10 4 8 31 23 8 34
Gaziantep FK 22 9 5 8 27 28 -1 32
Sivasspor 23 7 10 6 30 24 6 31
Kayserispor 23 8 7 8 31 32 -1 31
Fatih Karagümrük 23 8 6 9 29 36 -7 30
Kasımpaşa 23 7 6 10 30 31 -1 27
Göztepe 23 7 6 10 28 31 -3 27
Galatasaray 23 7 6 10 28 33 -5 27
Giresunspor 23 7 5 11 22 25 -3 26
Antalyaspor 23 6 6 11 23 34 -11 24
Çaykur Rizespor 23 6 4 13 21 39 -18 22
Altay 23 5 3 15 24 38 -14 18
Yeni Malatyaspor 22 4 4 14 18 38 -20 16

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...