Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Havalimanı Kapasitesini 2,5 Milyona Çıkaracağız”

Gündem

20-05-2021 tarihinde yayınlandı.

“Havalimanı Kapasitesini 2,5 Milyona Çıkaracağız”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, “Sivil havacılığımızı dünyanın zirvesine taşıma hedefimize her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz” dedi. Keskin, “Malatya Havalimanımız’da da yıllık yolcu kapasitesini 1 milyon 200 bin yolcudan 2 milyon 500 bin yolcuya çıkaracağız.” diye konuştu.

DHMİ Genel Müdürlüğü, kuruluşunun 88’inci yılını kutluyor. Kuruluş yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Keskin, elde edilen başarılara dikkat çekerek, geleceğe ilişkin kurumun hedeflerini paylaştı.

“Sivil havacılığımızı dünyanın zirvesine taşıma hedefimize her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz”
DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin paylaştığı mesajda kurumun hedeflerine kararlılıkla ilerlediğine dikkat çekerek, “Bugün, proje, yatırım ve hizmetleriyle havacılığımızı dünyanın gıpta ettiği bir seviyeye taşıyan DHMİ ‘nin 88. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Kutlu olsun! Devlet Hava Meydanları İşletmesi olarak, sivil havacılığımızı dünyanın zirvesine taşıma hedefimize her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Dünyanın en önemli havacılık projelerini hayata geçirirken, geleceğe güvenli bakmamızı sağlayan yeni projeler tasarlamaya devam ediyoruz. Bugüne kadar elde ettiğimiz başarıların temelinde uluslararası standartlarda, kaliteli, güvenli, konforlu, insana ve çevreye duyarlı kısacası “yolcu dostu” hizmet anlayışı bulunmaktadır. Geleceğe yürüyüşümüz 88 yıllık köklü tarihimizin rehberliğinde fedakâr mesai arkadaşlarımızın kararlılığıyla devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Aldığımız önlemler sayesinde, süreç çok etkin bir şekilde yönetildi”
Pandemi sürecinde DHMİ’nin etkin önlemler aldığını belirten Keskin, “Bilindiği gibi tüm dünyayı olumsuz etkileyen bir salgın dönemini yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz süreçte Korona virüs (Covid-19) salgınının olumsuz etkileri tüm dünyada havacılık sektöründe durgunluğa sebep oldu. Bakanlığımızın öncülüğünde kuruluşumuz tarafından hayata geçirilen yenilikçi uygulamalar sayesinde Türk havacılığı bu dönemde başarılı bir sınav verdi. Aldığımız önlemler sayesinde, süreç çok etkin bir şekilde yönetildi. Dünya havacılık otoritelerinin raporlarına da yansıyan bu başarı, milletçe göğsümüzü kabarttı. Pandemi nedeniyle tüm dünyada uçak seferlerinin kısıtlanmasına rağmen 2021’in dört aylık döneminde, Türk hava sahasından ortalama her 27 saniyede bir uçak geçti. Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü günden, 15 Nisan 2021 tarihine kadar havalimanlarında yaklaşık 73 milyon yolcuya hizmet verildi. Türk havacılığını dünyada zirveye taşıyan İstanbul Havalimanı ise birçok dünya devini geride bırakarak, yolcu, iniş kalkış yapan uçak sayısı ve yük trafiğinde Avrupa birincisi oldu” dedi.

“Malatya Havalimanımızda yıllık yolcu kapasitesini 2 milyon 500 bin yolcuya çıkaracağız”
Anadolu’daki havalimanlarında devam eden projelere ilişkin de bilgiler aktaran Hüseyin Keskin, “Hava Trafik Kontrol Merkezimiz de Avrupa’nın önde gelen Hava Trafik Kontrol Merkezleri arasında bayrağımızı en iyi şekilde temsil ederek birinci sırada yer aldı. Olumsuz pandemi koşullarına rağmen yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Yeni normal düzene geçmeye hazırlanan ülkemizde, havalimanlarımızdaki inşaat, tamirat ve yenileme çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Malatya ve Kayseri havalimanlarımızı geleceğe taşıyacak yeni terminal binalarının temelini attık. Kayseri Havalimanı, projenin tamamlanmasıyla birlikte yılda 8 milyon yolcuya hizmet verecek. Malatya Havalimanımız’da da yıllık yolcu kapasitesini 1 milyon 200 bin yolcudan 2 milyon 500 bin yolcuya çıkaracağız. Bölgeyi yeni bir havacılık merkezi haline getirecek Çukurova Havalimanı’nda da alt ve üst yapı inşaat çalışmaları titizlikle devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“İlk yerli ve milli gözetim radarı projesinde sona yaklaşıldı”
Yerli ve milli gözetim radarında sona yaklaşıldığını kaydeden Keskin, “Yaklaşık 1 milyon kilometrekarelik Türk Hava Sahasını ve ülkemizi ağ gibi saran, her türlü ileri teknoloji ile donatılmış havalimanlarını dünyanın gıpta ettiği üstün bir başarıyla yönetiyoruz. Bunu yaparken DHMİ olarak milli ve yerli projeleri önemsiyor ve tüm çalışmalarımızda bu düsturla hareket ediyoruz. Kuruluşumuz ve TÜBİTAK tarafından ortak yürütülen ilk yerli ve milli gözetim radarı projesinde sona yaklaşıldı. Gaziantep Havalimanı’nda yürütülen saha kabul çalışmaları tamamlandı. Sistem, devam eden süreklilik testlerinin tamamlanmasının ardından hizmete girecek. MGR daha önceden yurt dışından ithal edilen radar sistemlerine kıyasla daha düşük maliyetle tamamen yerli imkânlarla geliştirilerek bu alanda yurtdışındaki firmalara milyonlarca dolar ödenmesinin önüne geçti” diye konuştu.
DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin sözlerini, “Gelinen noktada DHMİ tüm sivil havacılık otoritelerinin övgüyle bahsettiği bir dünya markası. Elde ettiğimiz uluslararası düzeydeki büyük başarıları asla yeterli görmeyip, eserlerimizle, her alanda ödüllerle taçlandırdığımız başarılarımızla, ülkemizin gururu olmaya devam edeceğiz. Çok daha fazla çalışıp çok daha fazla çaba sarf edeceğiz” şeklinde sürdürdü.

Ankara, iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mirro

Doğru dürüst uçuş yok ne anlatıyor bu geçerken indir hava limanı.hakikaten ya biz Malatyalılar çok abtaliz ya sen çok kurnaz.almaasini uyu boş ver zaten sahipsiz şehir.

Tuncay

Bazı arkadaşlar nüfus oranına göre değerlendirme yapmış
Her iki şehire de yeni havalimanı yapılmıyor eskilerin kapasitesi artırılıyor
Ayrıca olaya nüfus oranı olarak bakmayın
Kayseri bize göre 10 kat daha büyük bir sanayi şehri
80 ilden ve bir çok yurt dışı uçuşları var
Asıl mesele üzerinde durulması gereken
Malatya ya uçak gelmiyor
Gelenlerin de saçma sapan saatleri var

Talip D.

Yapılacak havaalanında; aracını birkaç gün bırakabileceğin ve terminal binası ile bağlantılı olacak şekilde kapalı otopark, yağmurda yaşta yolcuyu uçağa aktaracak körük, en az üç dört uçağa aynı anda hizmet verecek yeteri kadar kapı ve salon, bagaj alma bandı yoksa o havaalanı günü kurtarmak için yapılmış sayılır.Şu an kullanılan mevcut havaalanı birkaç yıl önce yüklü bir para harcanarak revize adildi.Şimdi ihtiyacı karşılamıyor diye yenisi yapılıyor.Bu defa da öyle olmasın.Yapılacak havaalanı önümüzdeki 25-30 yıllık ihtiyacı karşılayacak şekilde olmalıdır.Yoksa yap boz oyunu gibi olur.

kadir

bu nasıl oluyor anlamadım. tuik raporlarında malatyanın nüfusu 810. bin. kayserinin nüfusu 1.400. kayseriye 8.milyon kapasiteli havalanı. malatyaya 2 500. bin kapasiteli havalanı ilginç. nüfus farkına bakın bi bide kapasite farkına bakın allah aşkına birbirine uyumlumu

Efsane Malatyasporlu 1966

Kayseri nin nüfusu 1000 000 değil, 1500000 civarı ama oransal olarak fark var, ayrıca Havalimanımızın yeri çok müsait (meteorolojik şartlar çok önemli), bizdeki sorun havayolu şirketlerinin buraya yapacağı sefer sayılarının artırılması onu da siyasiler, sivil toplum kuruluşları, sanayi ticaret odaları vb kurum ve kuruluşların iyi bir lobi oluşturarak yapması gerekiyor

Efsane Malatyasporlu 1966

DHMİ nin kuruluşunun 88.yılı kutlu olsun.

Mehmet

Biz malatyalilar yeni bir terminal binası istemedik ki… Biz malatya ya uçak istedik uçak… yani sürekli uçuş olsun, bu uçuşların saatleri orantılı olsun istedik… BUNUN İÇİN KALE TARAFINA YADA DAHA UYGUN BIR YERE BUYUKSEHİR OLAN BU ŞEHİRE MALATYA- ELAZIĞ- ADIYAMAN yararlanacağı bölgesel sivil havalimani istedik… akp liler kafalarina yapiyor iste bizde izliyoruz

Taylor

Son on yılda şehrimize gelen turist sayısı o kadar değil. Ayrıca şehrimize, ne iç turizm nede dış turizime en ufak bir yatırım varda ben mi göremiyorum.Sanayi, hizmet sektörleri,aktiviteler, yok. şehrimizde birtane ailenin oturacağı lokanta,eğlence merkezi,mesire, vb. var mı? koca baraj turizm için bir nimet en ufak bir yatırım yok.. ülkedeki ucak sayısı belli bunun büyük şehirler ve turizm olan yerlere yapılan seferler belli buraların sayısın azaltıp Malatya’ya ekstra sefer koyacaklar.. ben inanmadım ama siz ,binayı yaparız (garanti yolculu)ister gelsin ister gelmesin derseniz. ona söz yok .helede aynı yere askerin içine..

MUSTAFA

Malatyanın nüfusu 797 bin, Kayserinin nüfusu 1 milyon. Arada 200 bin fark var.

Ancak Malatya ya 2,5 milyon kapasiteli havaalanı terminal binası yapılırken, Kayseriye 8 milyon kapasiteli havaalanı terminal binası yapılıyor.

Yani Malatyanın 3 katından daha büyük terminal binası Kayseri ye yapılıyor.

İşte vizyon, işte ileri görüşlülük, işte milletvekili farkı.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...