Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Akçadağ’a Büyük Hizmetler Yaptık”

Gündem

20-06-2021 tarihinde yayınlandı.

“Akçadağ’a Büyük Hizmetler Yaptık”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Akçadağ’a sağlıktan eğitime , ulaşımdan sulamaya kadar her alanda önemli ve ciddi yatırımların yapıldığını ifade ederek, ilçeye yatırımların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

Milletvekili Çalık, Akçadağ ilçesinde AKP İl Başkan yardımcısı Mahmut Boyraz, AKP İlçe Başkanı Nuri Karadaş, MHP İlçe Başkanı Kenan Güde, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle toplantı gerçekleştirdi.

Çalık, Fırat Elektrik’in (FEDAŞ) Akçadağ’a 2021 yılı içerisinde 17 milyon 300 bin lira yatırımda bulunacağını kaydetti. Milletvekili Çalık, Akçadağ’a yapılacak olan elektrik yatırımlarıyla ilgili şunları söyledi:

“Çatalbahçe Mahallesi ilave trafo tesisi ve şebeke yenileme projesi bir milyon 789 bin TL. Taşolar Mahallesi ilave trafo ve şebeke yenileme projesi bir milyon 173 bin TL. Kozalak Mahallesi ilave trafo ve şebeke yenileme projesi bir milyon 632 bin TL. Aksüt Mahallesi ilave trafo tesisi ve şebeke yenileme projesine 875 bin TL. Karapınar Sultansuyuna 870 bin TL. Aşağı ve Yukarı Örüçkü Mahallesi ilave trafo tesisi ve şebeke yenileme projesine 1 milyon 117 bin TL. Gölpınar Mahallesi ilave trafo tesisi ve şebeke yenileme projesine 545 bin TL. Ilıca Mahallesi yeni beş adet mesken için yeni trafo ve hat bağlantıları tesisine 490 bin TL. Muhtelif abone bağlantı hattı, deplase tadilatına 2 milyon TL. Aydınlar havai hat tesisine 773 bin TL. Ören Mahallesi havai hat tesisine 1milyon 146 bin TL. Akçadağ Doğu Mahallesi Gürden mevkii elektrik tesisine 5 milyon 521 bin TL. Bahri mahallesi havai hat tesisine 1 milyon 615 bin TL. Kozluca Mahallesi havai hat tesisine 791 bin TL. Güzyurdu Mahallesi elektrik tesisine 1 milyon 767 bin TL. İkinciler Mahallesi elektrik tesisine 2 milyon 418 bin TL. Bölüklü ve Aktape Mahallesi elektrik tesisine 551 bin TL. Gölpınar elektrik tesisine 690 bin TL. Resuluşağına 99 bin TL. Doğanlar’a 75 bin TL. Muhtelif abone bağlantı hattı, deplase tadilatına 650 bin TL.”

“EĞİTİMDE BİR ÇOK YATIRIM YAPTIK”
Akçadağ’a eğitim alanında birçok yatırımı yapıldığını, yeni yatırımlarında yapılacağını kaydeden Çalık, “12 derslikli Ziya Gökalp İlkokulumuzun yapımı devam ediyor. Proje tutarı 9 milyon 300 bin lira olan okulumuzun fiziki gerçekleşmesi yüzde 55 ve 2021-2022 eğitim öğretim yılına yetişmesi planlanıyor. Akçadağ Güzyurdu Mahallemize 4 derslikli İlkokul yapacağız. Proje tutarı 2 milyon 800 bin lira. Zemin etüdü yapılıyor. Akçadağ Kepez Mahallemize 4 derslikli ortaokulu yapacağız. Proje tutarı 2 milyon 800 bin lira, zemin etüt ihalesi yapıldı” dedi.

Milletvekili Çalık, Akçadağ’a sağlık alanında önemli yatırımların yapıldığına dikkat çekerek, “Akçadağ İlçemizde 6 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi,Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun yapımı bitmek üzere. İki ay içerisinde hizmete girecek. 2022 yılı için yatırım programına Akçadağ Çatyol(Bahri), Esenbey ve Kozluca mahallerimize Aile Hekimliği birimi ve lojmanları teklif edildi” ifadelerini kullandı.

Akçadağlı gençlerin isteklerini önemsediklerini ve bu istekleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Çalık, “Akçadağ Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası yapım ihalesi 28 Haziran’da gerçekleştirilecek. 8 bin 588 metrekare sentetik saha, 220 metrekare oturumlu ikili soyunma odaları, çevre tel örgü, 500 kişilik çelik tribün ve istinat duvarı yapım işi. İş 4 ayda tamamlanacak. Yaklaşık maliyeti 2 milyon 450 bin TL” diye konuştu.

“TAŞEVLER GÖLETİ BU YIL BİTMİŞ OLACAK”
İlçede Devlet Su işlerinin de yatırımlarına devam ettiğini belirten Çalık, şu bilgileri verdi:

“Akçadağ Taşevler Barajı Sulamasıyla 8 bin dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. İşin maliyeti 6 milyon 780 bin TL olup bugüne kadar 36 bin metre boru döşenmiştir ve bu yıl tüm sanat yapıları da yapılarak iş bitmiş olacaktır. Akçadağ ilçemizde Kürecik Göleti, Harunuşağı Göleti ve Durulova Göleti yapılacak. Bu üç göletle toplam 9 bin 200 dekar arazi sulanacak. Sondaj ve planlama çalışmaları devam ediyor. Akçadağ ilçemizde 117 bin dekar araziyi sulayan Sultansuyu Barajının rehabilitasyonu yapılacak. 2021 yatırım programına alındı ve proje tutarı 5,5 milyon TL. Akçadağ ilçemizde 71 bin dekar araziyi sulayan Suçatı Sulamasının rehabilitasyonu yapılacak. Proje tutarı 3 milyon TL.”

“KAYISI ELEME VE SOĞUK HAVA DEPOLAMA TESİSİ TEMMUZ’DA FAALİYETE GEÇECEK”
Milletvekili Çalık, kayısı için Akçadağ’da bir projeyi daha hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Malatya TKDK ve Akçadağ İlçe Ziraat Odamız tarafından Kayısı Eleme Kurutma ve Soğuk Hava Depolama Tesisi Yapım tesisi inşaatını yerinde inceledik. 5 milyon TL maliyetli tesis Temmuz ayı sonunda faaliyete geçecek. Akçadağ Meyve Asma Baz Materyalleri ve Fidan Depolama Ünitesi Yapım İşi ihalesi yapıldı. Teklifler değerlendiriliyor ve bu yıl fidan depolama ünitesi inşaatı yapılmış olacak. Akçadağ Armudunun alternatif ürüne dönüştürülmesi projesi kapsamında 5 bin adet yabani ahlat ağacına Akçadağ armudu aşılanması yapılacak” dedi.

Malatya’da 2 bin 500 ila 3 bin arasında istihdam sağlanacak olan TeksilKent Projesi’nin bir ayağının Akçadağ’da gerçekleştirileceği müjdesini veren Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız ortaklaşa yürüttüğü Akçadağ İlçemizde Belediyenin mülkiyetinde olan ve halen pazar yeri olarak kullanılan bin 667 metrekarelik alanın dönüştürülmesi ile oluşturulacak 2 katlı 3 bin 334 metrekare kapalı alanda 300-400 kişilik istihdam kapasitesi oluşması beklenmektedir. Akçadağ ilçemiz için hali hazırda Akçadağ Belediyesi’nin mülkiyetinde faaliyet gösteren bir imalatçının yatırım talebi mevcuttur. 3 milyon TL destek verilecek.”

Toplu Konut İdaresi(TOKİ) ile yaptıkları görüşme sonrasında Akçadağ’a iki etap halinde toplamda 500 adet konut yapılacağını açıklayan Çalık, TOKİ ekiplerinin önümüzdeki günlerde ilçede yer tespiti yapacaklarını ifade etti.

“AKÇADAĞ’A AK PARTİ YATIRIM YAPTI”
AKP hükümetleri döneminde Akçadağ’a önemli yatırımların yapıldığını ve yatırımların tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Çalık, şu bilgileri verdi:

“Akçadağ Entegre İlçe Hastanesi Akçadağ Kepez Sağlık Evi, Akçadağ Büyükköy Sağlık Evi, Akçadağ Develi Sağlık Ocağı ve TİGEM Sultansuyu harası hipoterapi Merkezi yapıldı. Eğitimde; Akçadağ Bahri İlkokul ve Ortaokulu, Akçadağ Şeyhler Aliseydi Güldaş İlkokulu, Akçadağ Yağmurlu İlkokulu, Akçadağ Mehmet Çelik İlkokulu, Akçadağ Aşağı Örüşkü İlkokulu, Akçadağ Esenbey İlkokul ve Lisesi, Akçadağ Anaokulu, Akçadağ Derinboğaz İlkokulu, Akçadağ Kozluca Büyük Mahalle İlkokulu, Akçadağ 300 yatak kapasiteli TOKİ Anadolu Lisesi pansiyonu, Akçadağ İmam Hatip Ortaokul ve Lisesi, Akçadağ Cumhuriyet İlkokulu, Akçadağ Fen Lisesi+ 300 kişilik pansiyon, Akçadağ Sağlık Meslek Lisesi ve Akçadağ Meslek Yüksekokulu ilçemize kazandırıldı. Akçadağ’a bin kişilik Ceza İnfaz Kurumu yaklaşık 80 milyon 524 bin 487 TL bedelle yapıldı. Akçadağ Kapalı Spor Salonu yaklaşık bin milyon 743 bin TL bedelle yapıldı. Ören Futbol Sahası gençlerimize kazandırıldı. Akçadağ eski devlet hastanesinin kültür merkezine dönüşümü yaklaşık 3 milyon 385 bin TL bedelle yapılıyor. Kayısı Kükürtleme ve Kurutma Tesisi ilçemize kazandırılıyor. Akçadağ’ımıza TOKİ yatırımları devam ediyor. İki etap halinde toplam 516 konut yapıldı.”

Milletvekili Çalık beraberindeki partililerle birlikte Kayısı Eleme Kurutma ve Soğuk Hava Depolama tesisi inşaatını, 400 kişiye iş imkanı sağlayacak Tekstilkent projesinin uygulanacağı alanı, Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahasının yapılacağı alanı ve Akçadağ Aile Sağlığı Merkezini yerinde inceledi.

Bülten

calik akcadag2

calik akcadag3

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mpeza

Yatırım mı çalışma mı ya güldürmeyin bizleri size bundan sonra oy falan yok yediniz güzelim memleketi sahipsiz bıraktınız memleketi ahhh nerede o siz iktidara gelmeden ki Malatya

Zibetra

Evet, doğru. Akçadağ gerek sanat, gerek kültürel etkinlik, gerekse de turizm açısından cazibe merkezi olmuş bir ilçe.

erhan

sayın editör neden yazdığım yorumu yayınlamadınız kötü bişey yazmadımki yayınlamayacaksanız yorum kısmını kapatın

Yorgun Malatyalı

Bizim başka vekilimiz yokmu ?,yoruldum hep aynı yüzü görmekten hep aynı şarkıları dinlemekten.
Sadece benmiyim böyle düşünen ?.20 yıl görev yapan bir vekilin bürokrattan ne farkı kalır.Yeni yaklaşımlar yeni fikirler lazım artık.Yapılan hapishanenin maliyetinden bana ne sonuçta hapishane..Kişi başına düşen gelirimiz düşüyor,alım gücümüz düşüyor,yaşam kalitemiz düşüyor.Umudum Z kuşağında .Hedef 2023…

Tr44

Abla sende olmasan malatyanın hali ne olurmuş

Ali

Demek ki neymiş. Kaybettiğiniz yerleri tekrar kazanmak için dag tas demeden kapalı sistemler göletler vb yapılıyor. Simdi sıra yesilyurta baglı mahmutlu alişar vb. Medikten gelen abc kanallarının sulamasının yapıldıgı bölgeler size ders vermek için seçimi bekliyor. Ahh nerde erken secim. Gerci olmasada calısıyoruz biz. 2023 e kadar zaman bol. Kaybetmeniz için her platformda calısıyoruz..

Akçadağ in herşeyi varmış ya.

Yav abla he hee. Artık nerdeyse Allah bir deseniz onada inanacak durumumuz yok inanın ki.

Ahmet

Sanki babasının malını bagıslamıs. Yeşilyurt belediyesine ne oldu??? Akcadag Sultansuyuna ne oldu????? Sayın abla acıkla. Devlet olarak vatandaşa bunlar zaten yapılacak. Sen extra yapılanı deee. Ama yok. Cunku Akcadag Belediyesini kaybettin inatlastınız. Sen bunun hesabını ver

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 6 4 2 0 13 5 8 14
Trabzonspor 6 4 2 0 13 6 7 14
Hatayspor 6 4 1 1 13 4 9 13
Fenerbahçe 6 4 1 1 8 4 4 13
Altay 6 4 0 2 12 8 4 12
Konyaspor 6 3 3 0 9 5 4 12
Alanyaspor 6 4 0 2 6 9 -3 12
Fatih Karagümrük 6 3 2 1 11 6 5 11
Kayserispor 6 3 1 2 8 6 2 10
Gaziantep FK 6 2 2 2 6 6 0 8
Galatasaray 6 2 2 2 8 9 -1 8
Sivasspor 6 1 3 2 6 7 -1 6
Adana Demirspor 6 1 3 2 8 11 -3 6
Yeni Malatyaspor 6 2 0 4 7 13 -6 6
Göztepe 6 1 2 3 6 9 -3 5
Kasımpaşa 6 1 2 3 5 8 -3 5
Antalyaspor 6 1 2 3 6 10 -4 5
Başakşehir FK 6 1 0 5 4 7 -3 3
Giresunspor 6 0 1 5 1 8 -7 1
Çaykur Rizespor 6 0 1 5 4 13 -9 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...