Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Malatya Bu Konuda Çok İlerideydi”

Gündem

12-07-2021 tarihinde yayınlandı.

“Malatya Bu Konuda Çok İlerideydi”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediyesi Yeniköy Geçici Hayvan Bakımevini ziyaret etti.
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 128 dönüm alan üzerinde faaliyet gösteren Geçici Hayvan Bakımevi, Malatya merkez ve ilçelerinden gelen sokak hayvanları başta olmak üzere, tedaviye ihtiyaç duyan hayvanların tedavilerini, beslenmelerini, aşılarını ve küpelenmelerini veteriner hekimlerin kontrolünde gerçekleştiriyor.

Geçici Hayvan Bakımevinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Veteriner ve Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Sami Altaş, “Tesisimiz 2017 Kasım ayından itibaren faaliyet göstermektedir. 128 dönüm tahsisli alan üzerinde 30 dönümlük alanda faaliyetimizi sürdürüyoruz. 3 bin 262 m2 kapalı alanımız bulunmakta. Tesisimizde bugün itibariyle yaklaşık 250 hayvanımız var. Tesisimiz 900 hayvanı alma kapasitesine sahip. 22 personelle hizmet verdiğimiz tesisimizde 3 veteriner hekim, 1 tekniker, 12 hayvan bakıcısı ile birlikte hizmet vermekteyiz. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununu doğrultusunda hareket ediyoruz. İlçe belediyelerinden gelen sahipsiz sokak hayvanlarının aşıları yapılarak işaretleme dediğimiz kulaklarına küpelerini takıyoruz. Hayvanları iyileşme dönemlerinde bekletiyoruz. Sahiplenmek isteyen vatandaşlarımıza da ücretsiz bir şekilde Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak sahiplendiriyoruz. Sahiplenme olmayan hayvanlarımızı da kanun gereği belirli bir süre beklettikten sonra tekrardan doğal ortamlarına bırakıyoruz” dedi.

“Tüm İhtiyaçlar Karşılanıyor”
Geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçen Hayvan Haklarını Koruma Kanununun önemli olduğunu söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,” Meclisten geçen kanunun içeriğinde her canlının yaşamının kutsal olduğu, kutsiyetin gerek televizyonlarda gerek basın yayın organlarında tanıtımı ve onların korunmasına yönelik cezai müeyyide anlamında, eğitim anlamında toplumu bilinçlendirme anlamında yasal süreçlerle birlikte bu düzenlemeler kabul edildi. Bizim inanç değerlerimizde yaratılanı severiz yaratandan ötürü temel felsefemiz ve temel değerlerimizdir. Biz bu anlayış içerisinde yerel yönetimler olarak hep bu felsefeyle hep bu düsturla çalıştık. Bizim inanç değerlerimizde olan değerlerin yasal mevzuata ve yasal hüviyete bürünerek kanunlaşması da bizleri sevindirmiştir. Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak, 900 hayvan kapasiteli hayvan barınağımızda, ameliyathanelerinden aşılama işlemlerine, beslenmeyle birlikte hastalıkların tedavilerinin yapılmasına ve tekrardan doğaya bırakılmasına kadar 22 personelimizle birlikte güzel bir çalışma örneği sergiliyoruz.

Yine sokakta ve çöp alanlarında yaşayan hayvanlarımızın küpelenmeleriyle birlikte Park Bahçeler Daire Başkanlığımız ve Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığımız belirli yerlere hayvanlarımızın beslenme ve su ihtiyaçlarını giderecek çalışmaları yaparak hayvanlarımızın hem açlıktan hem de susuzluktan kurtularak yaşamlarını idame ettirme noktasındaki çalışmalarımız da devam ediyor. Mecliste çıkan kararla birlikte çalışmalar yasal bir hüviyete büründü. Yasayla birlikte canlılara eziyet edenler için cezai müeyyidelerin getirilmesi de önemli. Bu anlamda meclisimize ve hükümetimize böyle bir yasanın çıkarılması ve inanç değerlerimizle yasanın bütünleştirilmesi noktasındaki çalışmalardan dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Malatya merkezde ve ilçelerimizde bütün mahallelerimizde hayvanlarımızın bakım, tedavi, beslenme ve ihtiyaçlarını giderme noktasındaki çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Çalışmaları yapan ilgili daire başkanlıklarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Ciddi Çalışmalar Yapıyor”
Tabiatı bir bütün içerisinde gördüklerini ifade eden AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenci, “ Geçtiğimiz hafta içerisinde Gazi Meclisimizde hayvanların korunması ve bazı cezalarda değişiklik yapılmasına dair yasa kabul edildi. Biz bütün tabiatı bir bütün içerisinde görürüz. Dolayısıyla meclisimizde çıkan yasayı Sayın Cumhurbaşkanımızda gerçekten yakinen takip ederek çıkmasına vesile oldu. Arkasından ilgili arkadaşlarımız muhalefetle, STK’larla uzun süre görüşerek güzel bir yasayı hayata geçirdiler. Özellikle hayvanlarımızın mal olarak değil de can olarak görülmesi, satışlarına kısıtlamalar getirilmesi, sokak hayvanlarının eziyet edilmesine dair ciddi cezalar getirilmesi önemliydi. Hayvanlarımızın bakımı noktasında barınaklar yapılması için belediyelerimize hem görev hem de destek veriliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyemize teşekkür etmemiz gerekiyor özellikle Başkanımıza. Daha yasa çıkmadan gerçekten Malatya bu konuda çok ilerideydi. Belediyemiz çok güzel bir hayvan barınağı inşa etti. Çalışan arkadaşlarımız gerekli hassasiyeti göstererek sokakta yardıma muhtaç hayvanların ameliyatları ve bakımları dâhil olmak üzere her türlü tedavilerini gerçekleştiriyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanımızda her türlü desteği veriyorlar. Başkanımız bunun sadece bir görev olmadığını, yaşam felsefesi ve inanç değeri olduğunu da ifade etti. Biz bu inanç değerleri üzerine zaten yol yürüyoruz ve bu yasayı çıkarttık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da hassasiyeti esasında bu noktada. Yasanın çıkmasında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımıza da hayvan barınağında yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Bülten

gurkan barinak2

barinak hayvan

barinak hayvan1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet İlbey

Göğüs ilerde,kafa dik,burun havada.Sanırsın gelmiş geçmiş en büyük siyasetçi.Ahde vefa yok,samimiyet bitmiş,millete tepeden bakıp ,geçmiş yatırımları dönün durun bakalım.Tarih güzel işleri hep yazacak.Uçan balonlar ise adı üstünde uçup gidecek.Beyler!
Bu son turlar..Tadını çıkarın.Bir millet,bir şehir uyanıyor.

Last edited 18 gün önce by Mehmet İlbey
Sezgin

2023 de inşallah Çakır yeniden aday olur Şimdi siz sanıyorsunuzki Ahmet çakırın hizmetlerini anmamak ile unuttururuz Malatya ya kazandırılan eserlerin hepsi Ahmet çakırın hatta şuan Selehattin Başkanın yaptıkları dahil milletin hafızasından silmenin yolu yok

Salih

Hayvan barınağının önünde sahte poz vermekle bu işler olmuyor kışın sabah 5 te karanlıkda evinden çıkıp bizim gibi sanayi bölgesine işe gitmeyi dene bakalım her mahalle arasında köpek sürüleri çıkıyor insanlar işe giderken 10 defa kaldırım değiştiriyor bu köpeklerinin tamamını toplayıp barınaklara koymak çok maliyetli olsa gerek birde yetmezmiş gibi küpe takıyoruz deniyor Allah akıl fikir versin

Nuri

Ben her konuda Malatyanın geleneksel yapısı çok geriledi.Sosyolojik yapısı bozuldu dediğimde bazıları hoplayıp.zıplayıp cevap yetiştiriyorlardı.Bakın Belediye başkanı kendisi itiraf ediyor.Ne diyor?Malatya bu konuda ilerideydi diyor.Yani Şimdi geriledik.

Vedat Kaya

Malatya haber sitesinin 2017-2018 haberlerine bakın. 900 köpeği barındıran bu tesisi kim yaptı. Ahmet Çakır. Kim hizmete açtı Ahmet Çakır. 900 köpek kapasiteli yerde şimdi 250 köpek var.Sokata köpekler neden geziyor anlaşılmıştır. Bülent bey keşke bu tesisi yapana hizmete sunanları da ansa idin. Görende seni duyanda gürkan yaptı sanır. Azıcık vicdan.azıcık adalet. çok değil azıcık

BATTAL DURSUN

bu barınak varsa yazıhan’da dolaşan bir sürü başı boş ve uyuz hasta köpek var bunlara kim bakacak başka biri il mi gelip bakacak acaba basına poz vermeyle olmuyor bu iş…

Ali

Keşke Selahattin Gürkan ve Bülent Tüfenkci de Malatya için bişey yapsa.
Adam bakan oldu Malatya için değişen birşey olmadı.
Adam Büyükşehir Belediye Başkanı Malatya için değişen birşey olmadı.
Yazık….

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...