Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Şaşmayın, Ağbaba Demişti Dersiniz, Göreceksiniz”

Gündem

14-01-2022 tarihinde yayınlandı.

“Şaşmayın, Ağbaba Demişti Dersiniz, Göreceksiniz”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

CHP Genel Başkanı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, gündemdeki konularla ilgili değerlendirme ve iddialarda bulunurken, Malatya ve Adıyamanlı tütün üreticilerinin Tütün Yasası ile yaşadıkları sıkıntıları da gündeme getirdi.

Bir yanda “şanslı emekliler”, diğer yanda açlık sınırı altında sürünenler
Ağbaba şunları ifade etti:

“Türkiye’de iki emekli var; biri, AKP’nin yaratmış olduğu şanslı emekliler, bir de bizim sürünen emekliler. Kim bu şanslı emekliler? Milletvekilliğinden emekli olduktan sonra 3-5 maaş alan tuzu kurular. Emekliler 2.500 TL maaş almış, açlık sınırının altında yaşıyor; birileri “saray danışmanlığı” adı altında milletvekili maaşına ilaveten 50-60 bin TL para almaya devam ediyor. AKP’den milletvekili yapılmayıp saraya danışman olan onlarca eski milletvekili var. AKP milletvekillerinin de sesi çıkmıyor yönetime karşı, “Ne olur olmaz, yarın biz de danışman olabilir miyiz?” diye o hayalle yaşıyorlar.

Saray çiftlik olmuş, devleti arpalık gibi kullanıyorlar
“Saray âdeta çiftlik olmuş durumda; vekil olamazsan saray danışmanı oluyorsun, saray danışmanı olamazsan banka yönetim kurulu üyesi oluyorsun, o da olmazsa tekmeci gibi büyükelçilikte görev alıyorsun, o da olmazsa devletin yönetim kurullarına, arpalıklara yönetim kurulu üyesi atanıyorsun. Devletin kurumları, kooperatifleri âdeta arpalık olmuş durumda. Bir Tarım Kredi Kooperatifi var ki vicdanı olan herkesin ses çıkarması lazım. Çiftçi, 10 bin lira için icraya girerken o arpalıkta görev alan tosuncuklar üçer beşer maaş almaya çiftçiyi sömürmeye devam ediyor. Bunlar kim? Bunların tamamı ya AKP milletvekilleri ya da AKP’de görev almış insanlar.”

Üniversite bitirenler trafo boyarken ölüyor, AKP yandaşları ballı maaşlar alıyor
“Memlekette utanma kalmamış, ar kalmamış, özellikle bu arpalıklarda görev alanlarda maalesef bu yok. Vekil olmazsan ne oluyorsun? Bakan yardımcısı. O olmazsa ne yapıyorsun? AKP yetenekli bir parti. Örneğin, Zehra Zümrüt Selçuk’u demirci yaptılar. Karabük’te Karabük Demir-Çelik Fabrikasında 39 bin TL maaşla demircilik yapıyor. Başka? Pehlivanı bankacı yapıyorlar. Şu Ziraat Bankasının, Halk Bankasının, Vakıflar Bankasının yönetim kurulu üyelerine bakın, ömründe para çekme, yatırma dışında bankayla ilişkisi olmayan insanlar banka yönetim kurulu üyesi. Memlekette üniversite bitirenler işsiz, 90 puan alanlar trafo boyarken ölüyor, AKP yandaşları işe girmeye devam ediyor. Bu hukuksuz düzeni yok edeceğimizi bilmeniz lazım. Devlette liyakat yok olmuş, devletin çivisi çıkmış durumda. Yaptığınız atamalara bakınca inlikte cinlikte dünya markası oldunuz, dünyaya örnek bir siyasi parti oldunuz bu konuda.”

Rüşvet alan birinin büyükelçi yapıldığı dünyada görülmedi
“Kimler büyükelçi olmuş bir bakalım. Ben, liyakat sahibi büyükelçilere bir şey demiyorum, Dışişlerine girip yetişmiş büyükelçilere bir şey demiyorum. ASALA’nın kurşununda boynunu eğmemiş, vücudunu siper etmiş, bu memleketin bayrağını canı pahasına korumuş büyükelçilere bir şey demiyorum. Ama sizin atadığınız büyükelçiliğe bakınca “Ya, yazıktır, ayıptır, günahtır.” demekten kendimizi alamıyoruz. Memleket çok şeyi gördü ama rüşvet alan büyük birinin dünyada büyükelçi yapıldığı görülmedi, bizi yeni şeylerle tanıştırdı bu büyükelçi. Elbise kılıflarında sadece elbise taşınmadığını, çikolata kutularında çikolata taşınmadığını bu adam bize öğretti. Elbise kılıflarıyla, çikolata kutularıyla rüşvet alan birisini Avrupa’nın bir kentine büyükelçi yaptınız. Yerli ve millîlere söylüyorum: Türkiye’nin itibarını yerle bir ettiniz, Türkiye’ye düşman olsa birisi bu itibarsızlığı yapamaz.

“Elçi yaptıklarınızla memleketin itibarı yok oluyor. Eski vekillere bir bakın, Cakarta’da, Pekin’de, Bakü’de, Kuala Lumpur’da, Lahey’de hepsi. Hani, biraz önce Cahit Özkan “FETÖ, FETÖ.” diyordu ya. Cebinden 1 dolar çıkan adamı cezaevine attılar; kardeşi Meclisi bombaladı, adamı büyükelçi yaptılar. Niye? Çünkü onun da içlerinde bildikleri var, onun da bildikleri var.”

Düşman olsa bu ülkenin itibarıyla bu kadar oynamaz
“Bir adam var ki Yusuf Yerkel isminde, bu adam bir işçiye, kendi yakınlarını kaybeden bir fakir, yoksul Somalı işçiye tekme atmıştı, bunu da Frankfurt’a gönderdiler. Bunlar Frankfurt’u çok iyi bilir. Nereden bilir? Daha önce hizmet pasaportuyla oraya çok adam gönderdiler. Bunlar çok yetenekli adamlar. Bunlar var ya, 60 yaşındaki adamları boksör yaptılar. Kandıra Belediyesi boksör takımı oluşturuyor, boks takımının yaş ortalaması 60. Bir de bu mehter var ya, mehter; çok severler, iki ileri bir geri… Onu ne yapmışlar? Mehter takımı oluşturmuşlar, iki ileri bir geri, iki giden bir de gelmemiş, hepsi Almanya’da kalmış Frankfurt’ta. Düşman olsa bu ülkenin itibarıyla bu kadar oynamaz.”

“Yusuf Yerkel yüzünden Avrupa’nın bütün gazetelerinde manşet oldunuz, manşet; Avrupa’nın bütün gazetelerine manşet oldunuz, yazıktır günahtır. Frankfurt’ta sivil toplum örgütleri eylem yapıyor, Almanya iddia odur ki bunu istemiyor. Bu rezilliği Türkiye’de yaptınız, bu kepazelikleri Türkiye’de yaptınız, yandaşları devletin kurumlarına getirdiniz ama rezilliklerinizi kepazeliklerinizi resmen ihraç ettiniz; bu, kabul edilebilecek bir şey değil. Aklınıza gelmiştir ama ben size söyleyeyim, havuzda daha çok büyükelçi adayı var, örneğin, diplomasiyi bilen bir gazeteci var. Bu Sedat Peker’in videoları çıkmıştı ya, hani Sedat Peker’in videosu çıktıktan sonra Hadi Özışık, Sedat Peker’e demişti ya “Gel, Soylu’yla seni barıştıralım.” Diplomasiyi biliyor, bunu da büyükelçi yapın ya da SBK Holding’ten bir bakan adına 10 milyon rüşvet isteyen, neydi o adamın adı; Veyis Ateş. Onu da büyükelçi yapın. Nereye? Bakın, başka bir şey, bir Aliye Uzun var ya, o da pazarlıkta uzman, o nereyi biliyor, kimi biliyor? Zindaşti’yi. Onu da İran’a büyükelçi yapın. Başka? Sizin çok sevdiğiniz eş başbakan. Onun ismi ne? Rıza Sarraf. ABD’yle ilişkileri iyi, at çiftliği var, koşuyor, geziyor; onu da Amerika’ya büyükelçi yapın değerli arkadaşlar. Türkiye’nin geldiği nokta bu.”

Soylu FETÖ arıyorsa aynaya baksın, Cahit Özkan’a sorsun
“İşsizlik 10 milyonu bulmuş, emekli açlık sınırının altında yaşıyor, fakir fukara, yoksul… Her gün kaçak yurtlarda çocuklarımız ölüyor, öldürülüyor; birisi de İçişleri Bakanı, o çocukların güvenliğinden sorumlu İçişleri Bakanı ya o, çıkıyor televizyonda “FETÖ…” “FETÖ…” diyor. Ben buradan söyleyeyim Soylu’ya: FETÖ arıyorsan önce aynaya bak, o koltuğa, o eski siyasi partindeki Genel Başkanlığa nasıl geldiğini bir araştır Soylu ya da daha da uzağa gitme; Meclise gel, Sayın Cahit Özkan’a sor; en çok o biliyor bu FETÖ’cüleri, Cahit Özkan’a sor. Cahit Özkan gelir sana kim FETÖ’cü, kim değil anlatır. Şükürler olsun, biz el sıkmamışız; şükürler olsun, Balyoz’da, Ergenekon’da kapıları kırarken birileri mahkeme önlerinde açıklama yapıyordu.”

“Eskiden bir laf vardı “Kendimiz içeride, fikrimiz iktidarda.” diye. Fetullah Gülen Pensilvanya’da sizi izliyorsa, TÜGVA’yı görüyorsa, yurtlardaki çocukları görüyorsa, rezillikleri görüyorsa, kadrolaşmayı görüyorsa, kaymakam yapılanları, polis yapılanları görüyorsa diyordur ki: “Biz Amerika’dayız, fikrimiz iktidarda. Sözcümüz var, arkadaşlarımız var.” Sizinle gurur duyuyordur. Yapılan uygulamaları bakınca boynuz kulağı geçmiş durumda. “Zaman zaman sıkışınca kendileri konuşmuyor, sözcüleri çıkıyor ortaya; bazen Akit köşe yazarı, bazen eski Belediye Başkanı diyor ki: “Fetullah’a af da getirilebilir.” Bunu bir yere yazın, yakında eğer anketlerde düşerse bunlar; böyle cebinden 1 dolar çıkanlara eziyet ederler, Bank Asya’ya para yatıranlara eziyet ederler ama elebaşlarına, Fetullah’ın elebaşlarına af getirirlerse şaşmayın, “Veli Ağbaba demişti.” dersiniz, göreceksiniz. Yine, yerli ve millîlere sesleniyorum: Ya, arkadaş, eskiden İstanbul’da inşaatlarda yazardı “Satılık daire yanında bedava pasaport.” diye. Şimdi ne oluyor? Bir ev alana pasaport veriliyordu, şimdi 500 bin dolar getirenlere, üç yıl yatıranlara pasaport verilecek. Bakın, Türkiye, dünyada ne kadar kaçakçı varsa hepsine vatandaşlık verdi. Bunlardan birinin örneği Rıza Sarraf, diğerinin örneği Zindaşti -o engellendi- daha birçok örneği var. Şimdi 500 bin doları olan Türk pasaportunu cebine koyabiliyor. Vatan da satılık, vatandaşlık da satılık”

Adıyamanlı, Malatyalı tütüncüden ne istiyorsunuz?
Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Tütün yasası AKP’nin turnusol kağıdı, Cumhur İttifakı’nın turnusol kağıdı. 2017 yılında tütün yasaklandı. Başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, o dönemki Tütün Platformu Başkanı Abdurrahman Tutdere olmak üzere ,Adıyamanlı, Doğanşehirli, Malatyalı tütüncüler ayağa kalktı, hapis cezası getiren yasa yürürlüğü önce 2021 yılı temmuz ayına sonra da 2022 başına ertelendi.Şimdi yine aynı yasa karşımızda. Tütün üreticisi mağdur, tütün üreticisi aç, tütün üreticisi ekmeğe muhtaç. Sen gelmişsin tütünü yasaklamışsın. Adıyamanlı, Çelikhanlı, Malatyalı tütüncüden ne istiyorsun ? “ifadelerini kullandı.

Hodri meydan, verin önergeyi destekleyelim
“Herkes duysun, Adıyamanlılar, Malatyalılar duysun” diyerek konuşmasını sürdüren Ağbaba,”Yasağı Cumhur İttifakı getirdi, siz getirdiniz, bu işi çözün. Daha geçen hafta Katarlılara limanların kiralanmasını elli yıl uzatmadınız mı, yandaş üç beş iş adamına elli yıl uzatmadınız mı ? Katarlıları uzatıyorsun, yandaşları uzatıyorsun, gel bunu da uzat. Ya Adıyamanlı Abuzer dayının yanında yer alın ya da Amerikalı Coni’nin yanında yer alın. Sizi vicdana davet ediyorum ve Malatyalı, Adıyamanlı tütün üreticilerinin de vicdanına bırakıyorum.Ey hemşehrilerim siz bunlara tepki göstermediğiniz sürece, siz bunlara oy verdiğiniz sürece, daha çok çekeceğiniz var. . Buradan AKP ve MHP’ye sesleniyorum;Hodri meydan! Biz hazırız, siz önergeyi verin biz hapis cezasını erteleyen yasa önergesine ‘evet’oyu verelim veya biz önergeyi verelim siz evet diyin.”şeklinde konuştu.

Bülten

agbaba tbmm1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fatma

Fetö kısmı doğru.. halen her yerde faaliyetlere devam ediyorlar.. kamu kurumları kripto dolu ey devletim uyuma

Ergün

Çok konuşuyorsunuz ama çözümü nasıl yapacağınızı anlatmıyorsunuz… Bizim yaştakiler 2000 öncesini çok iyi biliyoruz… Geldiğimiz nokta şu BÜYÜK VE GELİŞMİŞ TÜRKİYE bunu sizde çok iyi biliyor ve görüyorsunuz ama muhalefet ruhu gereği dillendiremiyorsunuz.

Misafir

Büyük ve gelişmiş Türkiye derken,herhalde başka bir ülkeden bahsediyorsunuz.Büyüyen yoksulluk, büyuyen işsizlik,büyüyen zamlar,büyüyen gelir dağılımında adaletsizlik,büyüyen ve gelişen rüşvet ve adam kayırmacılık…

44 gurbet

Gelişmiş demek istediği tünel köprü şehir hastahanesi betonlaşma

44 gurbet

Yazık bu kadar ömrü boşuna yaşamısın dr gitt bari

Ali

Şu kafaya bak 2000 öncesi kabul bir soru:1990lı yıllarda hastene sıraları çokmuş o zaman teknoloji yoktu şimdi 2022 yılında teknoloji var ama sıra alamıyorsun teknoloji olmazsaydı hastenelerimizdeki sıralar kışla caddesinde olurdu DEĞİL Mİ???

Engin çakır

Allahım sen bizi muhalefetsiz bırakma muhalefet olmasa çok şeylerden haberdar olmayacaktık

alican

Bırakın tütün ekimini cebinde bir tabak kaçak tütün yakalatıpta saatlerce karakolda dipçik ve copla terbiye edilip ayar çakilen chp geçmişini yaşı ellinin üstündeki her vatandaş hatırlar…Kiisyasal ilaç,gübre,boya,kükürt öldüreceksiniz milleti.Devlet derhal tütün ekimini yasaklamalıdır…Kilosu 150,200 tl arası satılınca bunlar bir türlü vaz geçemiyorlar.Çok tatlı bir para vergisiz kesintisiz sayın içiciler aldığınız tütünde şu yukarıdaki hileler varsa gidin adamı dava edin..Zira kanser vakaları patladı gidiyor..Bunları denetleyen yok,kontrol eden yok her türlü hileye başvuurup insanların canlarını yakmalarına fırsat verilmesin..

Özgür Dinçer

Halen CHP diyor ya, kafayı yiyecek. Birader eskiler hatırlar diyorsun CHPyi, bu parti en son 1950lerde iktidardı.

Ülkü KOÇAK

Bay alican, 4. Muradın bu konudaki eksik kalan icraatlarını tamamlayacak gibisin. Kar eden tekelin haraç mezat satılması sizin gibi ” yerli ve milliler ” sayesinde oldu. Biraz daha zorlasan halay başı olacaksın.

Adil

Cesur Yürek helal sana

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 21 15 5 1 38 15 23 50
Konyaspor 20 11 6 3 32 16 16 39
Hatayspor 21 11 2 8 32 28 4 35
Başakşehir FK 20 10 4 6 30 20 10 34
Adana Demirspor 21 9 7 5 30 24 6 34
Fenerbahçe 21 9 6 6 33 26 7 33
Beşiktaş 21 9 5 7 33 30 3 32
Alanyaspor 21 9 5 7 32 32 0 32
Gaziantep FK 21 9 4 8 27 28 -1 31
Sivasspor 21 7 9 5 28 21 7 30
Fatih Karagümrük 21 8 6 7 29 30 -1 30
Kayserispor 21 7 7 7 29 29 0 28
Galatasaray 21 7 6 8 26 28 -2 27
Giresunspor 21 7 4 10 20 21 -1 25
Antalyaspor 21 6 5 10 22 32 -10 23
Göztepe 21 5 6 10 24 29 -5 21
Kasımpaşa 21 5 6 10 24 29 -5 21
Altay 21 5 3 13 23 35 -12 18
Çaykur Rizespor 21 5 3 13 19 38 -19 18
Yeni Malatyaspor 21 4 3 14 17 37 -20 15

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...