Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

ABD Kürecik Radarından PKK’ya İstihbarat mı Sağlıyor?

Dünya

28-01-2018 tarihinde yayınlandı.

ABD Kürecik Radarından PKK’ya İstihbarat mı Sağlıyor?

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yeni Şafak Gazetesi’nde yeralan “ABD’den PKK’ya anlık istihbarat” başlıklı bir haberde, Kürecik’in de aralarında bulunduğu bazı radar üslerinin, PKK’ya istihbarat bilgisi sağladığına ilişkin iddialara yer verildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da, iddialara ilişkin değerlendirmesinde, “Buradan kime istihbarat verilip verilmediğini Türkiye kontrol etmiyor. Türkiye’nin burada bir hakimiyeti yok. YPG’ye PKK’ya istihbarat veriyor mu; veriyor olabilir. İsrail’e nasıl veriyorsa buralara da veriyor olabilir.”dedi ve üssün kapatılmasını istedi.

“CİDDİ ŞÜPHELER VAR”
Yeni Şafak’ta Ahmet Fatih Erturan imzasıyla yayınlanan haberde, ABD’nin TSK ve ÖSO tarafından kuşatılarak Afrin’e sıkıştırılan PKK’ya, Antakya bölgesini kontrol eden Kisecik Radar Üssü’nden anlık istihbarat sağlandığı, buradan edilen İHA istihbaratı, Türkiye’den havalanan her uçak ve bu uçağın vuracağı noktalar ile atılan her füzeden terör örgütüne bilgi verildiği iddiasına yer verildikten sonra, “Kel Dağı ve Kürecik radar üslerinin de bu amaçla kullanıldığına dair ciddi şüpheler var” denildi.

Söz konusu iddiaları içeren haberin bir bölümünde şu bilgilere yer verildi:

“…ABD TÜM VERİLERİ GÖRÜYOR
NATO ağında bulunan radar verileri üzerinden Türk savaş uçakları ve insansız hava araçlarının her hareketini görebilen ABD ordusu, bu araçların vurabileceği muhtemel noktalara ilişkin verileri PKK’ya servis ediyor. ‘Sahibinden’ aldığı istihbaratı değerlendiren teröristler ise gelen bilgiler doğrultusunda tedbir alıp mevzileniyor. Afrin’e yönelik hava taarruzunda uçak, İHA ve hatta füzeleri ilk olarak tespit edebilecek radar, Hatay-İskenderun’daki Arsuz beldesinin Kisecik köyünde bulunuyor. 2004 yılında Amanos dağlarının zirvesinde kurulan Kisecik Radar Üssü bir NATO tesisi. Dolayısıyla ABD, radarın tüm olanaklarından faydalanıyor.

KİSECİK, KEL DAĞI, KÜRECİK
Kisecik’e ek olarak Hatay-Yayladağı’nda sınırın sıfır noktasındaki Kel Dağı’nda da bir radar üssü bulunuyor. Kel Dağı ve Kisecik’teki üslerde konuşlu radar sistemleri en az 400 kilometrelik bir yarıçaptaki her hava hareketini takip edebiliyor. Yani ABD, neredeyse Suriye’nin tamamını NATO şemsiyesi altında kurduğu üslerden gözlüyor. Kisecik ve Kel Dağı’ndan başka Malatya’daki Kürecik radarı ise hepsinden daha gelişmiş özellikte. 1000 kilometrelik yarıçapta gökyüzünü tarayan radarın kapsama alanına Suriye, Irak ve İran, hatta Kıbrıs da giriyor. Türkiye’nin hava ağı ve toplanan istihbarat bilgileri NATO’nun güneydoğu sınırlarını kapsadığı için açık durumda. Türkiye istediğinde ve özellikle milli bir harekât icra edildiğinde bazı bilgileri gizleyebiliyor. Ancak bu gizlemenin ne derece başarılı olduğu meçhul. ABD’nin, bu önlemlere rağmen radar bilgilerini kullanarak elde ettiği kritik verileri PKK’ya aktarmakta olduğu kaydediliyor.

Hatay’daki Kisecik Radarı, füze ikaz kabiliyetine haiz bir NATO üssü. Ancak aynı üs, 2011 yılında Suriye’de iç savaş başladığında Esed’in Türkiye sınırlarını da tehdit eden füze atışlarını ‘görmemişti’. O yıllarda Esed’in attığı Skud füzeleri Türkiye sınırına çok yakın mesafelere düşmüştü. Kisecik’e ilişkin şüphe ve soru işaretlerinin artması üzerinde Türkiye, NATO’dan destek istemiş ve Patriot hava savunma sistemleri Türkiye sınırında bir süre konuşlandırılmıştı.”

pano15 5680055673c37AĞBABA’NIN AÇIKLAMASI..
Cumhuriyet Gazetesi de, Yeni Şafak’taki haberde yer alan  iddiaları, “CHP’den ve Meclis’ten saklanan Kürecik Üssü hakkında yandaş gazeteden çarpıcı iddia” başlıklı haberde okuyucularına duyururken, CHP’nin Kürecik Radar Üssü’nün açılmasından itibaren bugüne kadar ki muhalefetine ilişkin ayrıntıları paylaştı, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın değerlendirmelerine yer verdi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyla ilgili olarak cumhuriyet.com.tr’ye şunları söyledi:

“Burası Amerika tarafından kurulan ve Amerika’nın kontrolünde olan bir üs. Bunu da cümle alem biliyor. Burası İran ve Suriye’ye karşı İsrail’i korumaya yönelik bir üs olarak inşa edildi. Burası için ne kadar NATO üssü dense de, NATO’ya devri sonradan yapıldı. Buradan kime istihbarat verilip verilmediğini Türkiye kontrol etmiyor. Türkiye’nin burada bir hakimiyeti yok. YPG’ye PKK’ya istihbarat veriyor mu; veriyor olabilir. İsrail’e nasıl veriyorsa buralara da veriyor olabilir. Ama hükümetin buradaki samimiyetini sorgulamak lazım. Hükümet burayı kapatamaz da, kağatma girişiminde bulunamaz da. Biz başından beri söylüyoruz. Eğer Amerika’ya bir tavır alınacaksa ilk yapılacak şey Kürecik’teki üssü kapatmaktır. Tamamen iç kamuoyuna yönelik bir propaganda malzemesi olarak kullanıyor burayı.”

Dönemin Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone arasında imzalanan bir mutabakat metni ile Kürecik Üssü’nün yapıldığını hatırlatan Veli Ağbaba “Bu üssün yapılması ile ilgili anlaşma da Meclis’e getirilmedi. Çok gizli kapaklı bir anlaşmaydı ve bir ayıp saklar gibi yapılmış bi anlaşmaydı” dedi.”

“VALİ DE RADARA ALINMAMIŞTI..”
Malatya eski Valisi Mustafa Toprak, 19 Haziran 2016 tarihinde, Darende dönüşünde yol üzerindeki Kürecik Radar Üssü’ne gitmiş, ancak sadece ABD’lilerin görev yaptığı ve NATO’ya ait olduğu öne sürülen üs bölgesine girememiş, üs korumasını yapan Türk askerinin görev yaptığı bölüme uğrayıp geri dönmüştü.

yenisafak.com- cumhuriyet.com.tr- malatyahaber.com

ARŞİV FOTO: Kürecik Radar Üssü ve Radar Üssü’ne gidişinde sadece Türk askerinin bulunduğu dış koruma kısmına alınan dönemin Valisi’nin bu ziyaretinden görüntü..

kürecikradar1a 1

valiradar

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Erol

Bu haberi başka bir gazete yapsaydı hemen soruşturma açılırdı.Hadi cesaretiniz varsa İNCİRLİK, KERECİK kapatın o zaman ben bileyim ABD dostum düşman mı.

gazi

hem nato ve abd ye 38 tane ülkemizde üs bulundurmalarına izin vereceksiniz hemde bu batıl güçlerle mücadele ettiğinizi söyleyeceksiniz. lütfen incirlik kürecik izmir ve diğer tüm üsleri kapatın.israil ve abd ile müttefik olmaktan vazgeçin. akp artık bu abd ab sevgisinden icraat olarak vazgeçmelidir. milli ve yerli hamlelere dönülmelidir.

Nizamettin Opanoğlu

Vakit geçirmeden,derhal bu radar üssü ve İncirlik hava üssünün faaliyetleri durdurulmalı ve bir daha faaliyete geçmeyecek şekilde ABD’nin yüzüne çarptırılıp askerleri evlerine gönderilmelidir.
Ta ki bu alçakların aklı başına gelinceye kadar.

Raif

ABD’ nin Türkiye düşmanlığını bütün dünya biliyor.Hükumet derhal gerekli adımları atıp buraları kapatmalıdır.Mehmetçiğimizi zor duruma sokan istihbarat desteği sağlayan bu tesisler ABD sınırımıza yığdığı silahları PKK ve uzantılarının elinden derhal toplaması için 24 saat süre verilmeli, aksi takdirde bu üsler behemehal kapatılarak geldikleri yere geri gönderilmelidir.Bu konuda devletimize olan desteğimiz sonuna kadar devam edecektir. Gerekli adımlar hemen atılmalıdır.

Nihat

Gözümüzün içine baka baka 6000 tıra yakın silahı PKK’ya taşıyan abd,kürecikten istihbaratımı? yapmayacak.Artık herkes şunu iyi anlamalı,abd Türkiye’yi Kore savaşından itibaren 70 yıldır kullanmakla kalmadı,Son 40 küsür yıldan beride çeşitli örgütler aracılığı ile bölmeye çalışıyor.Bu saatten sonra abd ile ilişkiler her konuda gözden geçirilmelidir.abd artık kesinlikle müttefikimiz değil,düşmanımız olduğunu ıspatlamıştır.

Mehmet

TAM GERCEK MALATYALISIN HELAL OLSUN
BU OLAYI ANLATMAYA KIMSE CESARET EDEMIYOR
CÜNKÜ RAHMATLIK ECEVIT EL KOYDU BARIS HAREKETINDEN SONRA ADAMIN HAYATINI KAYDIRDILAR KORKUDAN KIMSESE SES CIKMIYORDU AGBABA YA HALEL OLSUN SELAM OLSUN

Kamil

Adamsın mantıklı helal olsun ağababa ya

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 14 11 3 0 29 11 18 36
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Sivasspor 14 3 7 4 20 15 5 16
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...