Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Adliye Binamızı Yeşiltepe’ye Yapıyoruz”

“Adliye Binamızı Yeşiltepe’ye Yapıyoruz”
 • 02.07.2020

AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yeni adliye binasıyla ilgili, “Yeşilyurt’umuza, Yeşiltepe’mize Askeri Hastanemizin olduğu alana Allah nasip ederse adliye binamızı yapıyoruz. Yeşilyurt mıntıkasında Yeşiltepe’nin daha da gelişimine katkıda bulunacağını düşündüğümüz Askeri Hastane’nin yerine adliye binasını yapalım istedik. Süreci tamamen başlattık. En kısa sürede Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın imzasıyla birlikte devri Adalet Bakanlığımıza yapıp, adliye binamızın sürecini başlatıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar tarafından Şelale Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen Meclis Üyeleri ve Muhtarlar İstişare Toplantısı’nda konuşan Çalık, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremden Malatya’nın da ciddi şekilde etkilendiğini anımsatarak, “Depremin merkezi Pütürge, Doğanyol, Kale, Battalgazi’ydi ama Yeşilyurt’ta çok ciddi manada etkilendi” ifadesini kullandı.

“DEPREM SONRASI ÖNEMLİ VE HUMMALI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK”
Milletvekili Çalık, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu kaydederek, “O deprem gecesinde bir kez daha o gururu yüreğimde en derin şekilde hissettim. Depremde Doğanyol’da 4 vatandaşımız enkazın altında kaldığında bir saat sonra biz oradaydık. Pütürge’nin bütün dağlarına, bayırlarına gittik. Bir saat sonra vali, milletvekilleri, belediye başkanı oradaydı. 6 saat sonra İçişleri, Sağlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlarımız Doğanyol’daydı. 24 saat dolmadan ülkemin, devletimin başkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem bölgesindeydi. İşte güçlü, büyük Türkiye nasıl olunur, bana bir kez daha yaşattıkları için Cumhurbaşkanım başta olmak üzere bütün bakanlarımıza ve emeği geçen kardeşlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Depremde öncelikli olarak enkazın altında kimsenin kalmaması için hummalı bir çalışma yürütüldüğünü anımsatan Çalık, “Sonrasında da açıkta hiçbir canlımız kalmasın istedik. Daha sonrada aç hiçbir canlımız kalmasın istedik. Bu noktada çok önemli ve hummalı bir çalışma yürüttük. Pütürge, Doğanyol, Kale ve en çok etkilenen ilçelerimizden bir tanesi de Battalgazi’ydi. Depremin üçüncü günü Yeşilyurt’umuzda da ciddi hasarların olduğunu tespit ettik. 4K sitesine gittik ve orada yaşanılan sorunları yerinde tespit ettik. 4K sitesinin bütün sakinleriyle bir araya geldik. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız ile bir araya geldik. ‘Buraya yerinde bir kentsel dönüşüm yapılmalı’ dedik. Ada sitemizde dahil olmak üzere yıkılan, zarar gören mahallelerimize önce geçici sonra kalıcı barınmalarımızı inşa etmek için gayret gösterdik” dedi.

“YENİ ADLİYE BİNASI İÇİN SÜRECİ TAMAMEN BAŞLATTIK”
AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yeni adliye binası için sürecin tamamen başladığını kaydederek, “Yeşilyurt’umuza, Yeşiltepe’mize Askeri Hastanemizin olduğu alana Allah nasip ederse adliye binamızı yapıyoruz. Askeri Hastane, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devri yapılmıştı. Fakat bir alt merkez oluşsun diye düşündüğümüzde adliye için 3-4 alternatif yer çıktı. Bir tanesi Beylerderesi’nin çıkışındaki yerdi ama Yeşilyurt mıntıkasında Yeşiltepe’nin daha da gelişimine katkıda bulunacağını düşündüğümüz Askeri Hastane’nin yerine adliye binasını yapalım istedik. Bu noktada Hazine ve Maliye Bakanımız, Adalet Bakanımız ile görüştük. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, ‘Memnuniyetle bütün desteği ben size vereceğim’ dedi. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül, ‘Adliye binası için memnuniyetle elimizden gelen tüm desteği vereceğiz’ dedi. Prosedürleri çözmek üzere Ankara’da Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın da katılımıyla bir toplantı yaptık. Süreci tamamen başlattık. En kısa sürede Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın imzasıyla birlikte devri Adalet Bakanlığımıza yapıp, adliye binamızın sürecini başlatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, DÜNYAYA ÖRNEK BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜ”
Milletvekili Çalık, koronavirüs (kovid-19) sürecinde Türkiye’nin dünyaya örnek bir çalışma yürüttüğüne dikkat çekerek, “18 yıllık AK Parti iktidarlarının en önemli reformlarından bir tanesi sağlık reformuydu. Bugün hastanelerimizin alt yapısı o kadar güçlenmiş vaziyette ki bütün gelişmiş olan ülkelere örnek oldu. Sağlık çalışanı sayımız bir milyon 200 bine çıkmış vaziyette. Bütün vatandaşlarımıza ücretsiz sağlık hizmeti sunduk. İkinci önemli reformumuz, Sosyal Güvenlik reformu idi. Pandemi sürecinde başarımızdaki en önemli etkenlerden biriydi. Bunun yanında en önemli etken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu vizyon ve misyondu. ‘Bu hastaneyi niye yapıyorsunuz? Buraya bu kadar yatırımı niye yapıyorsunuz?’ diyenler, Türkiye’nin başarısından sonra inanıyorum ki dediklerinden eğer yüz varsa utanmışlardır. Bugün gelişmiş bütün ülkelerin basın organları Türkiye’nin sağlıktaki başarısını konuşuyor. Bu bizim için çok büyük bir onur. Türkiye bu anlamda sağlık turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Ama çalışmaya devam etmemiz lazım. Sağlık turizminin en önemli ayağı Türkiye, Türkiye’de de en önemli merkezlerden bir tanesi Malatya olsun istiyoruz. Karaciğer Nakil Enstitümüz, Onkoloji Hastanemiz, şimdi yeni açılan ikinci tıp fakültemiz ile birlikte Malatya’nın sağlık turizminde en önemli alanı dolduracak diye umut ediyorum” dedi.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Efsane Malatyaspor 1966 dedi ki:

  İlk defa doğru bir karar verildi.Keşke stadı da o bölgeye yapsalardı.Hem o taraf gelişir hem de stad her maçta ful çekerdi.

 2. 44malatya dedi ki:

  Havada.bulut.toprakta.su

 3. Cevat dedi ki:

  Çevre yolu altına da bazı şeyler yapılması lazım.20 yıl oldu bir ancak kaldırım yol ve ışık yapıp çevreyolu altını kandırıyorlar

 4. SenarisT dedi ki:

  Şuan ki masti yapildigi zaman oraya kim gidecek ulaşım nasıl olacak diye herkes konuşup durmuştu. Şimdi masti şehrin ortasında kaldi. Bu sefer de şehrin ortasında otogar mi olur deniliyor. Diyeceğim o ki şehri genişletmek istiyorsaniz bence mantıklı bi yere yapılmış. Sehir batı da beylerderesine dayandı. Güney de beydagi zaten kapliyor her yeri. Bi kuzey kalmış ona da ne diye itiraz ediyordunuz ki. Bırakın oralarda gelişsin. Hatta dilek yolu üzeri komple geliştirilmeli.

 5. AVCI dedi ki:

  Şehrin merkezinde oto sanayi sitesi var, hani taşıyacaklardı Sivas yolu tarafına, o konuyla ilgili herhangi bir faaliyet yok galiba. Taşıyın sanayi sitesini, yerine de resmi kurumların binalarını yapın bir kampüs gibi. Olmaz mı? Bence olur ama…

 6. Mikail dedi ki:

  Silah seslerinin susmadığı yere adliyemi yapıyorlar

 7. Oneri dedi ki:

  Yine Yazıklar olsun
  Halbuki Emniyet müdürlüğü askeri hastane yerine yapılsaydı,
  Şimdiki emniyet müdürlüğü binası da hastaneye ilave edilseydi…
  İYİ FİKİRDİ

 8. Bilal dedi ki:

  Sakarya’da butun resmi kurumlari (valilik adliye vs) Resmi Kurumlar Kampüsü diye Serdivan ilcesinde bir yer yapip bir araya topladilar. Hem merkez ilcenin yuku hafifledi hem de Serdivan gelisti. Malatya’da ise çil yavrusu gibi dagittikca dagitiyorlar

 9. Vehbi dedi ki:

  Kurumların merkezden çıkması güzel, askeri hastaneye stad yapılsa da otopark sığmaz, ayrıca o yollar maç günü çok yetersiz kalır, adliye sarayının mevcut yeri sıkışık ve mahallelerin gelişmesine engeldi

 10. Huzur dedi ki:

  Her kurum bir dağın başında Allah bu millete yardım etsin…Nüfusu biyerde tapusu biyerde maliyesi biyerde minibüsle dolaş dur..

 11. Ali Yılmaz dedi ki:

  Askeri hastanenin oraya stadı yapsaydınız etrafına spor aktive alanları yapsaydınız bakın oralar nasıl gelişecekti.Adliyenin oraya yapılmasıyla oranın gelişmesini düşünmek nasıl bi mantık

  1. Orhan dedi ki:

   Kesinlikle stadın yeri orası olmalıydı. Yanlış yere yaptılar zaten insanlarda yeni stada ısınamadı.

   1. Malatya sevdalısı dedi ki:

    Orhan bey ben daha şu anki yere stat yapılacağı söylenti halinde iken oraya niçin stat yapılamayacağını rapor halinde Ankara’da en yetkili makamlar nezninde yazili olarak gönderdim tabiki Malatya’da birileri kararını vermisti bana yetkililer bu işi sizden daha iyi bilir mealinde cevap almıştım zaman beni haklı çıkardı yılda 20 gün 2 saatlik. Maç için oraya dünyanın yatırımı yapıldı maça gitmek gelmek park sorunlarinin yanında zaman geçirecek oturup sohbet edip çay içilecek bir yer dahi yok Elazığ ne yaptı eski stadın yerine yenisi yapılıyor bizimde eski stat kapılı spor salonu idari binalar yüzme havuzu ile birlikte o alana veya askeri hastane alanina veya Orduzu fuar alanında bir yere stat yapılması stadın etrafına 7/24 yaralanacagimiz sosyal kültürel sportif aktivite alanları yapılsa ne güzel olurdu degilmi Malatya’da olan şudur dar. Bir kadro kararları kamuoyundan uzak tartışma olmadan alıyorlar bakıyoruz birgunde duyuruyorlar ve oldu bittiye getiriyorlar olanda bu ile oluyor.

 12. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Bahsetmiş olduğu o semt(yesiltepe) adliye binasinin varlığıyla gelişecekse neden şuan ki konumu olan sarcioglu- şehit fevzi -tastepe semtleri 2 adım öne gidemedi ? Demek ki semtin gelişimi adliye binası ile değil yatırımla alakalı hizmet ile alakalı.Açıklamaya göre şuan ki konumu olan cevresi 5 adım geride mi gelisecek bundan sonra ?
  o zaman aman ha aman diyim ! değiştirmeyin şuan ki yerini…
  tedenni eden tek şey ; eski binayı ilerleyen zamanda birilerine el altından peşkeş cektirmemeleri.

  1. Trabzonsporlu dedi ki:

   Siz adliye binası yada yeşilyurt belediyesine hizmet binası yapacağınıza insan sağlığını düşünün önce şehrin her yanı küspe kokuyor.Aralıķ ayından bu yana şeker pancarı atıklarını neden hala bekleniyorsunuz.Hayvancılık yapanlara verin de hepimiz kurtulalım şu iğrenç kokudan.Şeker pancarının bu yılki hasat zamanı geldi nerede ise ama biz geçen senenin pisliğini kokluyoruz halen.Bina ile hizmet olmaz önce çalışanların hizmet edebilecek kapasitede sahip olması lazım.Illa ki birilerinin bu en basit temizlik konusunda bile sizlere uyarıda mı bulunması gerekiyor?

   1. Ümit Coşkun dedi ki:

    Malatyalı sadece Malatyasporludur

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."