Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Ağbaba’dan Çok Ağır Eleştiriler.. “Yeni Çiftlik Bank!”

Gündem

12-03-2021 tarihinde yayınlandı.

Ağbaba’dan Çok Ağır Eleştiriler.. “Yeni Çiftlik Bank!”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

‘BU ÇİFTLİĞİN BAŞI VEKİL ESKİSİNİN 150 BİN TL’Yİ BULAN GELİRİ VAR!’.. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinde yaşananları açıkladı, ağır eleştiri ve iddialarda bulundu.

Tarım Kredi Kooperatifleri için “Yeni Çiftlik Bank” iddiasında bulunan CHP’li Ağbaba, bu kooperatiflerde eski AKP’li milletvekillerinin yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlük koltuklarına getirildiğini belirtti.

“Çiftçinin traktörü hacizli, devletinki ise Afrika’yı sürüyor”
Ağbaba’nın konuşmasında şu ifadeler yer aldı:

“AKP eliyle yasal tefeciliğin nasıl kurumsallaştığını, devlet kurumlarının AKP eliyle nasıl bitirildiğine, itibarsız hale getirildiğine, üreticilerimizin ve çiftçilerimizin nasıl yok edildiğine tanık olacaksınız. Tüm dünya özellikle pandemi döneminde tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha öğrendi. Bu gerçeği, biz de gerek parti politikalarımızla gerek milletvekillerimizle defalarca, belki yüzlerce kez dile getirdik. Peki ne yaptılar? Türkiye’deki üretici yaşam mücadelesi verirken Sudan’da, Nijer’de 1 milyon hektar tarım arazisi kiralayıp üretim yapıyorlar. Çiftçinin traktörü hacizli, devletinki ise Afrika’yı sürüyor. TÜİK ve SGK’nin 2020 verilerine göre son 12 yılda Türkiye’deki çiftçi sayısı yüzde 48 azalmış. Tarım alanlarında ise son 18 yılda yüzde 12,3’lük bir azalma söz konusu. Son 18 yılda tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı yüzde 44 azaldı. Çiftçiler; 2020 yılı sonu itibariyle 89 milyar 11 milyon lira kamu bankalarına, 22 milyar 240 milyon lira yabancı bankalara, 11 milyar 690 milyon lira yerli özel bankalara borçlu. Son beş yılda takibe düşen kredi tutarları tam yüzde 340 arttı. 2015 yılında tarım sektörünün takipteki kredi miktarı 1,4 milyar TL iken, 2020 yılı sonunda takipteki krediler 5,4 milyar TL’ye yükseldi ama çiftçinin sesini duyan olmadı.

Çiftçi elini verdi, tüm vücudunu kaptırdı
Çiftçilerimizin tepesine adeta kâbus gibi çöken bir tefecilik hikayesini anlatmak istiyorum. Bu tefecilerin, diğerlerinden farkı bunların yasal tefeci olmaları, gücünü AKP’den almaları. Buradaki tefecilik kurumunun adı Tarım kredi kooperatifleridir. Tefeciye gidin borç isteyin, kooperatiften daha vicdanlı faizle borç verir. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası, tefecilerden daha acımasız, tefecilere rahmet okutturan cinsten işler yapıyor, sanki üreticiyi ve üretimi bitirmek için çalışıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri geçmiş yıllarda yüzde 41’lere kadar çıkan faizle çiftçiye krediler kullandırdı. Dün Genel Müdür Fahrettin Poyraz açıklama yapıyor. Ne söylüyor biliyor musunuz? Sabit oranlı krediye geçtik diye müjde veriyor. Sabit oran yüzde 10. Çiftçi batmış, ‘yüzde 10 faize sabitledik’ diye müjde veriyor. Bir müjde daha veriyor. Dijital kooperatif uygulaması başlatmışlar kooperatif Ortak Bilgi Sistemi (KORBİS) uygulamasını tanıtıyor. Çiftçi bu uygulamaya girip borç bilgilerini online görebilecekmiş. Sayın Genel Müdüre soruyorum. Acaba ballandırarak anlattığı bu uygulama çiftçi bu borcu nasıl ödeyecek onu da söylüyor mu? Çiftçinin ekmek teknesi traktörü, tarım aletleri, hatta inekleri, tarlası tapanı, her şeyi haczedilmiş. Çiftçi ekmek teknesi traktörünü götürmesinler diye evinin önüne park edemiyor, tarlasını sürüyor akşam götürüp dağa taşa bırakıyor. Uygulamaymış, çiftçi oturduğu yerden borcunu görebilecekmiş Genel Müdür Bey bunları anlatıyor. Çiftçiler yılmış durumda. “Faiz ödemekten ana parayı ödemeye geçemedik” diyorlar. “Yatırıyoruz, yatırıyoruz tekrar başa dönüyoruz” diyorlar. “Elimiz verdik kolumuzu değil, tüm vücudumuzu kaptırdık” diyorlar.

Tarım Kredi Kooperatifinin yaptığını tefeci yapmaz
Faiz bataklığında debelenip duran çiftçi çaresiz. Bakın kendi bölgem Malatya’dan örnek vereyim: Çiftçi 4 Kardeş traktör, gübre, nakit para için kooperatife gidiyor. Toplam 220 bin lira kredi kullanıyorlar. Dört kardeş bugüne kadar 100 bin lirasını ödemişler. Şimdi Tarım Kredi Kooperatifi “535 bin lira öderseniz borcunuzu sileriz” diyor. Malatya Akçadağ Keklikpınarı’ndan bir başka üreticimiz 2016’da 50 bin lira kredi çekmiş. Aralarda ödediklerinden sonra bugün kendisinden vekalet ücretiyle 115 bin lira para isteniyor. “Bittim tükendim, canımı mı alacaklar?” diye soruyor. 3 yıl önce tanker, çapa, mazot, ilaç, gübre ile 15 bin lira nakit toplam 50 bin lira kredi çeken bir başka üretici, TARSİM’den gelen paralarla 60 bin lira ödedim, halen 32 bin lira borcum var diyor. 2016 yılında 50 bin lira çeken bir başka üretici bugüne kadar 25 bin lira para ödemiş, dün itibariyle güncel borcu 96 bin 509 lira. Üstelik TARSİM sigortasını da kendilerinden yapılmasını istiyorlar. TARSİM üreticiye para ödediğinde, Tarım Kredi Kooperatifi direk o paraya da el koyuyor. Bunu tefeci yapmaz.

Eski AKP milletvekillerinin maaşlarına ‘ticari sır’ dediler
Bu kurumun başında kimler var? Tarım Kredi Kooperatiflerinin neredeyse tüm yönetim kurullarında AKP’nin vekil eskileri var. Bir milyon 100 bin çiftçinin ortak olduğu, amacı çiftçileri desteklemek olan Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği diğer tüm kurumlar gibi AKP’nin çiftliği olmuş durumda. Bu çiftliğin baş tefecisi, yani birliğin genel müdürü Eski AKP Milletvekili Fahrettin Poyraz. Bu şahıs, hem Genel Müdür, hem de tam sekiz şirketin daha Yönetim Kurulu Başkanı. Tarım Kredi Holding A.Ş., Gübretaş, Gübretaş Maden A.Ş., TK Sera A.Ş., Bereket Sigorta A.Ş., Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş., Bereket Katılım Sigorta A.Ş. ve Bereket Katılım Hayat A.Ş’nin de Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor. Çiftçi icralık, çiftçi kan ağlıyor; bu şahıs orada tam sekiz şirketten maaş alıyor. Bakın, birçok milletvekilimiz Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru yöneltti. Tarım Kredi Kooperatiflerine atanan AKP eski vekillerinin buralardan ne kadar maaş ve huzur hakkı aldığını sorduk. Yanıt ne oldu biliyor musunuz: “ticari sır”. İşine geleni ifşa eder, işine gelmeyene sır derler. Aşıları getiren firma sır, Köprü ücretlerini cukkalayan firma sır, şehir hastanelerini yağmalayan yandaşlar sır, söz konusu yandaşsa her şey sır.

AKP’nin vekil eskisi Poyraz’ın sekiz şirketten 150 bin TL’yi bulan geliri var
Ticari Sır” olan Poyraz’ın aylık gelirini ben buradan sizlere açıklıyorum: Milletvekili emeklisi olduğu için 16 bin lira emekli maaşı, 40 bin liraya yakın genel müdür maaşı, üç ayda bir ikramiye, ortalama üç maaş tutarında yılda bir teşvik primi, Gübretaş’tan huzur hakkı olarak aylık 10 bin lira, aylık sağlanan toplam fayda 56 bin 547 lira. Yurt dışı, yurt içi harcırahlarla birlikte asgari 150 bin lirayı geçiyor. Diğer yönetiminde olduğu şirketlerden de para almadığını iddia ediyor. Bunu bilemiyoruz. Tam 150 bin liraya yakın. Çiftçi 3 kuruş borcunu ödeyemediği için evine, hayvanına çöken tefeciler, bu çiftliğin başına 150 bin liraya yakın maaş veriyor.

Çiftçinin huzurunu kaçıranlar, huzur hakkı maaşı alıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerindeki bu yöneticiler de kimileri gibi “Huzur Hakkını “hayır hasenata” mı harcıyor bilmiyoruz ama çiftçinin haczedilen ineğinin, traktörünün üstünden bu paraları alanlara Zehir zıkkım olsun diyoruz. Çiftçinin parasını yiyenlere haram olsun kursağında dursun. Bitti mi, bitmedi. Tarım Kredi Kooperatiflerini AKP çiftliğine çevirmişler diye boşuna demedik. Nerde bir AKP eskisi vekil, yönetici, vekil adayı varsa Tarım Kredi Kooperatiflerinin yönetimlerine atanmış durumda. Tarımla hiçbir ilgisi olmayan, hayatında bir karış araziyi ekip sürmemiş, çiftçilik ne demek bilmeyen bu adamlar sadece yönetimlerden ballı kaymaklı maaşlar alsın diye buralara atandılar. Çiftliğin devamına baktığımız zaman aslında Türkiye’nin bir resmi. Şu çiftliğe bir bakın arkadaşlar. Hani bir Çiftlikbank vardı, Tosuncuk vardı. Tosuna parayı gönlünle veriyorsun bunlar icrayla alıyor.

İşte yeni çiftlik bank!
– Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz aynı zamanda GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı, TAREKS Vakfı Yönetim Kurulu başkanı, eski AKP Bilecik Milletvekili.
– Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, eski AKP Bozüyük Seçim İşleri Başkanı.
– GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tunçak eski AKP Bursa Milletvekili,
– GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Vahit Kirişçi, 22 Dönem Adana Milletvekili
– TAREKS Tarım Genel Müdürü Burhanettin Topsakal eski AKP Trabzon Milletvekili,
– TAREKS Hayvancılık Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Özbek eski AKP Bayburt Milletvekili,
– TARNET ve TARNET Yönetim Kurulu Üyesi Abdürrahim Akdağ, AKP eski milletvekili.
– TAREKS Hayvancılık Genel Müdürü Âdem Tatlı eski AKP Giresun Milletvekili,
– Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay eski AKP Kütahya Milletvekili,
– TARKİM A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aksoy eski AKP Gaziantep Milletvekili adayı.

Milletvekili döneminden danışmanını genel müdür yardımcısı yaptı
Genel Müdürün son icraatı ne biliyor musunuz? Çiftçilerle ilgili bir destekleme vs. olduğunu söylemek isterdik ama maalesef değil. En son icraatı 15 gün önce, kendine bağlı Genel Müdür Yardımcılığı kadrosunu 4’ten 5’e çıkarıp, Milletvekili iken danışmanlığını yapan kişiyi Genel Müdür Yardımcısı olarak atamak. Danışmanı olan Davut Arpa’yı Genel Müdür Yardımcısı yapıyor. Bu vekil eskileri kendileri yetmezmiş gibi, Tarım Kredi Kooperatifleri babalarının çiftliğiymiş gibi, danışmanlarını da arpalığa ortak ediyorlar. Koca kurumda, kooperatif geçmişi olan kimse yok. Hepsi yasal tefeci. Peki traktörü haczedilen çiftçi kendini yakarken, bu arkadaşlar ne yapıyor? Fahrettin Poyraz’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Birliğin en büyük iştiraki olan Gübretaş’ta yıl içerisinde zarar etmesine rağmen yöneticilerin huzur hakkı ödemelerine yüzde 100’e yakın zam yapıyor. Bu ne vicdana sığar, ne ahlaka sığar, ne insanlığa sığar. Tarım kooperatiflerini üretici desteklemek için 1925 yılında Atatürk kurdu. Bunlar, el birliğiyle, çiftçiyi değil; AKP eskilerini destekleme kurumuna dönüştürdü. İnsanda biraz ar, biraz utanma, biraz vicdan olur. Bunlara vicdan çağrısı yapmaktan biz yorulduk. Bunlar yemekten doymadı.”

Bu yönetimlere çöreklenmiş AKP’li vekil eskileri istifa etsin!
Çiftçinin durumu perişan. Bunlar çiftçiden zorla para alarak aylık 150 bin lirayı bulan maaşlar, fahiş huzur hakları alarak yemeye devam ediyorlar. Bugün bir paket açıklanacağı söyleniyor. Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat bankalarına olan çiftçinin borçlarının faizlerinin tamamı silinmelidir. Tarım Kredi Kooperatiflerini de babalarının çiftliği gibi yönetilmekten vazgeçilsin. Buralara, bu yönetimlere çöreklenmiş AKP’li vekil eskilerini de istifaya davet ediyoruz. Bizi izleyen çiftçilere sesleniyorum. Böyle bir vicdansızlık, böyle bir ahlaksızlık tarih yazmamıştır. Bir taraftan evine ekmek alamayan, borcunu ödeyemeyen biten tükenen çiftçi, diğer tarafta Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraklerinde har vurup harman savurulan paralar. Bu paralar çiftçinin parasını savuran bu insanlara zehir zıkkım olsun.”

Bülten- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
H.BİROL

yazık devletin hali bürokratlardan aklı selim dürüstleri bulabilecekmiyız yönetici pozisyonunda kıom varsa bulunduğu mevkinin büyüklüğünde mütavazi yönetim göstermesi kamu malını koruması gerekir,nasıl hesap vercekler devleti göreve çağırmak lazım

Mahmut

Allah Allah, Ağbaba ne yapmış böyle!
Ya bunları yapanlar?!
https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/yilmaz-ozdil/ucan-tabut-6297784/

Mehmet44

Ağzına yüreğine sağlık cesur yürek! Çiftçi kan ağlıyor kan dalga geçer gibi reform paketleri açıklanıyor çiftçinin hakkını arayan yok her seçim Ak Partiye koşa koşa oy verdim. Utanıyorum

Mesut

veli bey
bu işde sütçü teyze işine dönmesin.

Fatih

He he veli bey hayat sana güzel 1999 da sizin zihniyet varken katorelli imf Türkiye masasi şefi idi enflasyonu yüzde 25 e düşürme derdindeydi sizin bakan düşünün enflasyon yüzde 25 e düşürülecek o kadar yuksekkkki akp iyinin kötüsü ama siz kötünün kotusususunuz siz turkiyeyi 80 yıl yönettiği bir arpa boyu yol gitmedi tank palet dediniz yıllarca siz ordan bi tank bile uretemdiniz siz kimi kandırıyorsunuz siz ancak sizin gibileri kandirirsiniz

Malatyalı3544

Ayrıca agbabanın bu memlekete ne hayrı olmuş ki . Bir çivi çakmamış insanlar ancak çıkıp konuşmakdan başka birşeyleri yok . Yalnızca kendine hayrı olan insan vesselam

Ali

Fatih Bey 1999 CHP yoktu zihniyeti de yoktu şimdi nasıl AKP var SP yok gibi anlarsan tabi ayrıca CHP 80 yıl mı yönetti ya lütfen siyaset tarihi oku…

Last edited 1 ay önce by Ali
M.Saim

Ali bey Fatih bey geçmişe vakıf.Siz olaylara yüzeysel bakıyorsunuz. Bu ülkede hükümetler oldu değişti Ancak iktidar olamadılar . Anayasa ,Yargıtay Sayıştay YÖK vs kurumlar vesayet altındaydı.Veli beyin yukarıda söyledikleri doğru ve bu düzene kim göz yumuyorsa vebaldedir.Buna bütün siyasiler dahil.Kimin malı peşkeş çekiliyor sorumluları kim konu Meclis’e getirilmeli.Yoksa emekli sütçü kadın(CHP ‘den ayarlanmış) viskileri patlatırken olduğu gibi fiyasko olur.

Mehmet

Bir kaç tane Üniversite bitiren pırıl,pırıl gençler işsiz gezerken zaten milletvekili emeklisi ayrıca bir kaç yerden maaş alanlar,hiç mi VİCDANINIZ sızlamıyor.

cafer canbay

18 Yılda kedi köpeklerine kadar aylık bağladılar.

Baturalp

Allah yedirmesin. Her devirde hırsızlık yolsuzluk vardı. İstifalarla, cezalandırılmalarla duyardık. Bunların zamanında hırsıza bırakın ceza vermeyi, ödül verilir oldu.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 33 22 5 6 72 35 37 71
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 32 19 5 8 62 31 31 62
Trabzonspor 33 16 10 7 40 31 9 58
Alanyaspor 33 15 7 11 52 36 16 52
Gaziantep FK 32 13 11 8 47 37 10 50
Sivasspor 33 12 14 7 47 40 7 50
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Antalyaspor 34 9 15 10 34 44 -10 42
Konyaspor 33 10 11 12 39 40 -1 41
Çaykur Rizespor 33 9 12 12 39 51 -12 39
MKE Ankaragücü 33 10 7 16 41 53 -12 37
Kasımpaşa 33 9 9 15 35 48 -13 36
Yeni Malatyaspor 32 7 13 12 39 45 -6 34
Kayserispor 33 8 10 15 24 41 -17 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Gençlerbirliği 33 8 7 18 32 58 -26 31
BB Erzurumspor 33 6 10 17 32 56 -24 28
Denizlispor 32 6 8 18 29 55 -26 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...