Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Ah” İle “Aman” İle Geçen Bir Ömür: TESLİM BUDAK

Gündem

10-04-2020 tarihinde yayınlandı.

“Ah” İle “Aman” İle Geçen Bir Ömür: TESLİM BUDAK

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Arguvan’dan yüreğimize çarpan serin bir yel gibidir sesi. Arguvan ağzını, olması..

Nezir KIZILKAYA
nezir.kizilkaya@hotmail.com

Ah aman aman . . .
Dağlarınan daşlarınan
Uçam gidem de guşlarınan
Ah. . .
Guşlar yuvasına dönmüş
Ben galdım göz yaşlarınan

Aslında Teslim Budak ile ilgili bu yazıyı zannediyorum 2015 yılında malatyahaber.com sayfalarından paylaşmıştım. Ancak o tarihteki yazılarımın teknik nedenlerle site arşivinde yer alamamasından dolayı az da olsa bilgi ve görsel ilave ederek yazıyı yeniden yayınlama isteğim hep vardı. 10 Nisan 2001 tarihinde vefat eden Teslim Budak’ı 19. ölüm yıldönümünde anmak ve onu sevenlerine hatırlatmak amacı ile bu isteğimi de gerçekleştirmiş oluyorum.

“Derdi olan türkü söyler” der bir Azeri atasözü. O buğulu sesi dinlerken içinizin titrediğini hissedersiniz. Bir yöreyi bu kadar güzel anlatan, ona anlam kazandıran, derinlik katan başka bir ses var mıdır? Hayali bile zor. Arguvan’dan yüreğimize çarpan serin bir yel gibidir sesi. Arguvan ağzını olması gerektiği gibi ortaya koymuş, kendisini “köylü müziği” yapıyor diye ciddiye almayanlara asla kulak asmadan doğru bildiği şekilde sanatını icra ederek, Arguvan Ağzı’nın bugünkü konumuna gelmesindeki temel unsurların başında gelmiştir.

Pano01 1Evet, gerçekten “köylü müziği” icra etmiştir daha doğrusu köydeki gibi icra etmiştir. Her türlü müziğin popüler biçimi prim yaparken, icra edenlere katlar, yatlar kazandırırken o başkalarına göre “akıllanmadan” kendisine göre de “yılmadan” Arguvan Ağzı’nı olması gereken şekilde seslendirmiş, unutulmaya yüz tutmuş, kıyıda köşede kalmış türküleri derleyerek, adeta onlara can vermiştir. Tek türküsünü dahi “Can kulağı” ile dinlemeden ahkâm kesenlere aldırış etmeden yoluna devam etmiş, Arguvan Ağzı türkülerin bugünkü konumuna gelmesinde temel yapı taşlarından birisi olmuştur.

teslimbudak2KResmi kayıtlarda 05.01.1950 olarak yazılsa da 1945 yılında Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Şeyhhasan (Tabanbükü) köyünde doğmuştur. Gülsüm-Hüseyin çiftinin ilk çocuklarıdır. Asıl adı Müslüm Budak’tır. Ancak küçük yaşlardan itibaren, yörede çok sevilen ve saygı gören, kendisini de yaşamı boyunca etkileyen, halk ozanı Teslim Abdal’ın adıyla anıldığı için ismi Teslim olarak bilinir hale gelmiştir.

Çok küçük yaşlarda babasını kaybetmiş, çocukluk ve gençlik yıllarını oldukça zor şartlarda geçirmiştir. 12 yaşında köy düğünlerinde başladığı türkü söylemeye son nefesine kadar devam etmiştir.1975 yılında Hüsne Hanım ile evlenerek Malatya’ya yerleşmiş, bu evlilikten Şeniz isminde bir kızı olmuştur.

O yıllarda sadece Malatya için değil adeta Türkiye için bir müzik okulu olarak kabul edilen Hürriyet Parkı’nda sahneye çıkmaya başlamış, okuduğu uzun havalar ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Buradan kazandığı deneyim ile kendini yetiştiren ve özgüveni artan Teslim Budak, kendisini Malatya müzik camiasında ayrı bir yere taşıyacak olan Arguvan türkülerini seslendirmeye başlamıştır. Otantik yapısını koruyarak okuduğu Arguvan Ağzı türküler, önyargılı ve yeterli bilgi birikimi olmayan bir kesim tarafından yadırganmış, ancak o ısrarlı tutumu ve üstün yorum gücü ile Arguvan Türkülerinin hak ettiği yere taşınmasında öncülük etmiştir. Sanat hayatı boyunca 12 albüm (kaset) çıkartmış, hem yerel hem de ulusal televizyon ve radyolarda programlara konuk olarak Arguvan Ağzı’nın yurt çapında tanınmasında önemli katkılar sağlamıştır.

(Ben Ölem türküsünü Teslim Budak’tan dinlemek için aşağıdaki çubukta başlat işaretine tıklayınız)

 

Onlarca eseri derleyerek kültürümüze kazandıran Teslim Budak 10 Nisan 2001 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Malatya’da hayatını kaybetmiştir. Felek Vurdu kalbimden, Gitme Gülüm Uzaklara, Yar Saçını Yan Taramış, Şiro Çayı, Armut Ağacına da Yaslanmıyasın, Dağlarınan Taşlarınan zihinlerimizde yer eden onlarca eserinden bazılarıdır.

Kızı Şeniz Budak’a göre;  Adalet ve eşitlikten yana, karıncayı bile incitmekten sakınan, insanlara karşı saygılı, parada pulda gözü olmayan melek kalpli, sevgi dolu birisidir.

Yaşamının son yıllarında da ifade ettiği gibi, ortaya koyduğu eserlerin, yapmış olduğu albüm ve sahne çalışmalarının karşılığını maddi olarak alamamıştır. Maalesef her zaman olduğu gibi kural yine değişmemiş ve değeri ölümünden sonra anlaşılmıştır.

teslimbudak3KÖlüme ağlarken, düğüne gülerken, savaşlara haykırırken hançerenin tüm gücü ile çalınıp söylenen bu türküleri seslendirdi Teslim Budak. Yaşanan her sevincin, her ayrılığın, her matemin, yazın, kışın, karanlığın, aydınlığın kısacası Arguvan’ın, Arguvanlının yüzlerce yıldır biriktirdiklerinin türküleridir söyledikleri. Yazarın dediği gibi Acının dille tarif edilemeyeni, sevginin, hicranın, hasretin, çilenin kalemle yazılamayanı var onun türkülerinde. Her bir kelimesi, her bir dizesi bir yıldırım gibi düşüyor bağrımıza. Yârini sulara vermiş yanık bir sevdalının, hala susmak bilmeyen haykırışıdır anlatılanlar. Yavrusunu, yavuklusunu kaybedenlerin, zalimlere güç yetiremeyenlerin dert ortağıdır bu türküler. Her mısrası bir alev yumağıdır gönlümüze. Usta şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’na “Nerede bir köy türküsü duysam, şairliğimden utanırım” dedirtecek kadar dokunaklıdır.

Teslim Budak, Arguvan türkülerini söylerken adeta kucaklıyor onları, bir bütün oluyor onlarla. Türküyü kendine rehber edinmiş, kendini ifade edebilmek için türkülerin peşine düşmüş, onlarla yol arkadaşlığı yapmıştır. Ne söylemişse türkü ile anlatmış, onlara kendi acılarından, sevdalarından ruh vermiş, bunu yaparken de sözün en güzelini bulmak için çabalamıştır. Bu nedenle onu kuru bir gönül, taş gibi bir yürek ile dinleyenlerin anlamaları beklenemez.

Nasıl da anlatmış Üstat Yahya Kemal:

“Çok insan anlayamaz eski müziğimizden,
Ve ondan anlamayan bir şey anlamaz bizden.”

Sözüyle başka anlatır, nağmesiyle başka. Her ikisi de Teslim’in sesi ile bir başka güzeldir. Gül bahçesine çevirir gönlümüzü. Onun türkülerinin her biri Arguvan’dan bir parça, bir ruh, bir iz taşır. Arguvan’ı türkülerle ifade etme tarzı hayranlık uyandırıcıdır. Sıladan gurbete uzanan bir el, duygulara tercüman olmuştur. Arguvan’ın taşının, toprağının, çiçeğinin, gülünün kokusu süzülmüştür türkülerine. O Arguvan türkülerini sevmiştir, Arguvan türküleri de onu. Türkülerin nefesidir, sesidir. Arguvan türküleri onun sesi ile dile gelmiş olmaktan mutludur.

(Dağlarınan taşlarınan türküsünü Teslim Budak’tan dinlemek için aşağıdaki çubukta başlat işaretini tıklayınız)

 

teslimbudak inadıma1Arguvan Ağzı türküleri için söylenen ve hepimizin hoşuna giden “Amanı bol türküler” deki “aman” Teslim Budak’ın cesaret ve ısrarla otantik yapısını koruyarak icra ettiği Arguvan Türkülerinde kullandığı “aman”larla, “abov”larla bu tanımdaki yerini almıştır. Issız, sessiz, çorak Arguvan toprakları onun türküleri ile hayat bulmuş, yeşermiştir.

Aslında bir hakkın teslim edilmesi adına her “Arguvan Ağzı” denildiğinde “Teslim Budak” onun eki gibi kullanılmalı, can verdiği Arguvan Türküleri onunla anılmalıdır. Arguvan’ın yanık türküleri, onları gömüldüğü yerden çıkaran Teslim Budak’ın sesiyle sonsuza dek yankılanacaktır.

En çok ıstırap ve üzüntü veren ise onun en verimli çağında ve genç yaşta aramızdan ayrılmış olmasıdır. Oysa daha çok anlatacak türküsü vardı bizlere. Diyeceklerini diyemeden erkenden ayrıldı bu dünyadan.

Ama her sanatçı gibi bedeni bu dünyadan göçse de geride bıraktıkları sevdaları ile türküleri ile canımıza can katmaya devam edecektir. Yüz yıllardır bize türkü taşıyan bir kervanın yolcularından biri olarak, bu topraklardan beslenmiş, bizi anlatan, bizi söyleyen bir kültürün pınarından akan türkülere ses olmuş, onlara hayat vermiştir. Moda olanın, gündemde olanın değil, bizim olanın peşine düşmüş, o sahipsiz ve öksüz kalmış türkülerin otantik yapısının korunması için emeğini ve yüreğini koymuştur.

teslimbudakçizimGünümüzde Anadolu’da bir elin parmaklarını geçmeyen sayıdaki türkü yakma tarzlarından biri olarak kabul edilen “Arguvan Ağzı”nı yerel ve ulusal gündeme taşıyan en önemli isimlerden olan Teslim Budak’ın Malatya’nın kültürel belleğine yapmış olduğu bu eşsiz katkı oldukça anlamlı ve değerlidir.

Artık sıkıcı bir kalıp haline gelmiş olan “Teslim Budak’lar kolay yetişmiyor” şeklinde kurulan cümlelere işlev kazandırarak “Teslim Budak’lar unutulamaz” cümlesiyle tamamlanır hale getirmek gibi bir görev bizleri beklemektedir. Bir kentin, yazarları, sanatçıları o kentin vazgeçilmez yapıtaşlarıdır. Kendi özgün yazarlarını, sanatçılarını unutulmaya terk eden toplumlar, yabancı kültürlerin rüzgârları önünde savrulmaya mahkûm olurlar.

O nasıl bu yörenin türkülerine sahip çıktıysa, bu yöre de ona sahip çıkmalı ve adını yaşatmalıdır. Yaşadığı coğrafyanın ustalarını tanımayan bir kuşağın yetişmesini engellemek ve buna dur demek adına, popüler kültür girdabının Teslim Budak’larımızı yutmasına asla izin verilmemelidir.

Sözüm Hak’tır.
Sözümün yalanı yoktur.
Engin olmak büyüklüktür.
Engin ol gönül engin ol
Teslim ABDAL

Not: Teslim Budak karakalem portre çizimi merhum Mustafa Düzleme’ye aittir.

FOTO: Teslim Budak

teslimbudak1

FOTO: Teslim Budak, İzzet Altınmeşe ve Selahattin Alpay’la birlikte

teslimbudak4

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
39 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
WENDA...

orduzu pınarbaşı rahmetlinin sesiyle yankılanırdı bilirdik teslim budak geldi giderdik uzaktan dinlerdik ve hala o günlerin sesi kulağımızdadır allah rahmet eylesin.

Harun

Iyi günler saygı değer arkadaşlar ben yıllar once merhum sanatçıdan doymayan da gözleri var doyuracak kara toprak kara toprak diye bir parçası vardı bu parca ortadan kayboldu bulamıyorum lütfen yardımcı olun bilen varsa

Malatyalı

Allah sizden razı olsun. Malatya haber malatyaya değer katan ne kadar olay, kişi varsa bizlere unutturmadan belleğimizi canlı tutmamızı sağlayaraktan o kadar güzel cümlelerle anlatıyorsunuz ki Allah emeğinizden dolayı razı olsun. Evet Teslim Budak bu toprağın, malatyalım diyen herkesin unutulmaamsı gereken bir evladıdır.bu sağladığınız için tekrar telekkürler

Ahmet DOĞRU

Çok güzel bir yazı olmuş ,okurken bir taraftanda dinledik Nezir bey teşekkür ederiz .Teslim Budak’ın sesini ilkokul çağlarımda tanıdım ,Trakya’da gurbetteyken yarenlik ederdi gözyaşlarımıza memleket hasretimizi dindirirdi , malatyalı olmanın farklı bir güzelliği olduğunu harırlatırdı. Yazınızda da değinmişsiniz kentler için yazarların, sanatçıların velhasıl kültür insanlarının ayrı bir yeri var.Ama gelin görün ki bu insanlarımıza hayattayken gereken değeri vermiyoruz.Bu vesile ile geçmiş ozanlarımıza rahmet dilerken hayatta olan , bana göre yine mihenk taşlarımızdan Hasan DURAK ve Cemal ÖZTAŞ’a da esenlikler diliyorum.

Ertaç Önal

Sevgili Kızılkaya,
Öğrencilik yıllarımda okuduğum bir tarih kitabında hatırımda kaldığı kadarıyla; Kanuni Sultan Süleyman döneminde Akdeniz’i bir Türk gölü haline getiren Barbaros Hayrettin Paşa’ya bağlı komutanlardan Turgut Reis, Malta kıyılarında gemilerinin bakımını yaptırırken kurulan tuzakla Cenevizlilere esir düşer. Cenevizlilerin elinde 4 yıl forsa (kürek mahkûmu) olarak çalıştırılır. Nihayet Turgut Reisin izini bulan Barbaros oldukça kalabalık bir filo ile Cenevizlilerin Turgut Reisi esir tuttukları Malta kıyılarını sarar. Kuşatmayı kaldırması için Cenevizliler Barbaros’a çok büyük hazineler teklif etseler de Barbaros hepsini reddeder ve sadece bir tek Turgut Reis’i ister. Sonradan yine başlarına bela olacağını bile bile Cenevizliler kuşatmayı kaldırması karşılığında çaresiz Turgut Reis’i Barbaros’u teslim ederler.
Tarihçi bu olayı şu sözlerle noktalar; “İşte dost düşman indinde Turgut Reis böylesine bir değere sahipti”
Yıl 2005, ben Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar Ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorken Türkiye genelinde alt yapılar için para ihtiyacı olan sınırlı sayıda belediyelere ihtiyaç durumuna göre 5 bin TL. İle 20 bin TL. Arasında yardım yapma yetkisi verilmişti. İlk etapta Malatya’mızın tüm ilçe ve Belde Belediye Başkanlarını arayarak talepte bulunmalarını duyurdum. Hemen hepsinden talep geldi, Arguvan hariç. Belediye Başkanı Mehmet Kızılay’ı arayarak neden istek yapmadığını sordum bana; “ Arguvan’a böyle bir yardım yapılacağına inanamadım da ondan” dedi. Israrım üzerine o zamanki en yüksek limit olan 20 bin TL. Talebi faks ile alıp ayni gün parayı Arguvan Belediyesi adına Malatya Öze İdare Müdürlüğüne gönderdim ve Başkanı arayarak ertesi gün gidip parasını almasını söyledim.
2 gün sonra Başkan Mehmet Kızılay beni heyecanla arayarak Arguvan Belediyesinin tarihinde ilk defa böyle bir yardım aldığını söyleyerek bana yağ, peynir, kayısı v.s göndermek için ısrarla adres istedi. Kendisine prensip olarak çalışma hayatımda hiçbir hediye kabul etmediğimi (Birlikte çalıştığım arkadaşlarım çok iyi bilir) söylememe rağmen o kadar ısrar etti ki kıramadım ve kendisinden sadece Ankara’da arayıp bulamadığımTESLİM BUDAK’ın son çıkan kasetini istedim ve onun haricinde tek bir nohut tanesi bile gönderse iade edeceğimi söyledim.
Birkaç gün sonra iş adresime PTT ile gelen zarf içinden 2 adet Teslim Budak kasetini teslim aldım.
Lise öğrenimime başladığım yıllardan itibaren Malatya’da yapılan sosyal aktivitelerde hep aktif rol aldım. Halkevleri üyesi olarak Başkan Dr. Muzaffer Hacıhasanoğlu, Müzikoloğ Dr. Nazmi Özalp, Halk müziği uzmanı Mehmet Yumrutepe ile birlikte Malatya İlçe ve Beldelerinde halk müziği ve yöresel kıyafetler konusunda derlemeler yapıp kayıtlara aldık.
Teşbihte hata olmaz, bir musiki aşığı olarak hayranı olduğum Arguvan ağzı türkülerinin günümüzdeki önde gelen temsilcilerinden TRT sanatçısı ERHAN YILMAZ kardeşimi bir kenarda tutarsak âcizane benim indimde de böyle bir değere sahipti Arguvan ağzı türkülerin hakkını vererek okuyabilen rahmetli TESLİM BUDAK.
O kadar güzel tanımlamışsınız ki, tek kelime ile kaleminize, yüreğinize sağlık diyorum değerli kardeşim N.Kızılkaya

Basri

Teslim arkadaşım Allah mekanını cennet eylesin. Bazen samimiyetine güvenerek takılırdım alınırdı sözlerime halbuki çok severdim kendisini. Rahmetli ölmeden önce ben o zaman İzmir’de yaşıyordum narlı’dereye bir akrabalarına geldiğini tekrar Malatya’ya döndüğünü duydum kendisini görmeden giitiğini aradan fazla zaman sürmedi ölüm haberini aldım çok üzüldüm.Tekrar rahmetle anıyorum ailesine Allahtan sabırlar diliyorum.

Mustafa Akdoğan

Aynı mahallede oturuyorduk, komşuyduk arasıra aynı safrayı paylaşırdık, güzel sesiyle dostlarıyla hoş vakitler geçirmes ,sohbetleri çok güzeldi. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Keşge teslim gibilerinin kıymetini Hatay’da ikin bilsek

sedat

Nezir KIZILKAYA Hocamıza bu çalışmalarından dolayı çok teşekkürlerimi iletiyorum Teslim BUDAK gibi insanlar birikim olarak kolay yetişmiyor , sanat’an uzaklaşıp parayı hayatlarının merkezinde gören bir toplumda sağlığında değeri yeterince anlaşılamadı huzur içinde yatsın.

Mustafa

Nezir kardeşim eline sağlık. Cenabı Allah Teslim Budak’a rahmet eylesin.

Feyzi Şahin

Arguvan türkülerini ve ezgilerini bizlere sevdiren, kendine has sesi ve yorumu olan yeri doldurulamayacak bir sanatçı ve değerdi. Böyle bir değeri bizlere tanıtarak hatırlatan anmamıza vesile olan sayın Nezir Kızılkaya’ya da bu güzel yazısı yazısından dolayı çok teşekkür ederim. Sanatçılarımıza ve diğer değerli şahsiyetlerimize yaşarken sahip çıkılmalı ve öldükten sonrada değerleri bilinmelidir.

Mehmet Ali Yazıcıoğlu

Kalbimizde yer eden değerli sanatçımıza Allahtan rahmet dilerim.Nurlarda yat Malatyamızın değerli Ozan’ı

Aysel

Komşumuza gelmişti,yar saçını yan taramışı canlı dinledik,Allah rahmet eylesin,Arguvan ağzı türkülerini severek dinledik hep,mekanı cennet olsun,erken ayrıldı aramızdan.

Abdullah tosun

Allah rametetsin .benimde bir anim olmustu kendisiyle ve ozaman kendisinin insanliga ibretlik davranisiyla tanidim. bana gore cok degerliydi Alllah ganigani rahmetetsin.

Veli Ağbaba

Malatya’da Halk Müziği denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir Teslim Budak.Kendine has tarzı ile 7’den 70’e Malatyalıların kalbinde yer etmiştir. Müthiş bir yazı kaleme alarak Teslim Budak’ı bilinmeyen yönleri ile bize tekrar hatırlatan değerli Nezir Kızılkaya’ya sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.Maalesef Malatya kendi yetiştirdiği değerlere sahip çıkmıyor/çıkamıyor.Nezir Kızılkaya’nın attığı bu adım çok önemli ,değerli ve yol gösterici. Malatyahaber’e de böyle güzel kalemlere yer verdiği,Malatya’nın değerlerine sahip çıktığı için teşekkür ediyorum.Teslim Budak’ı saygı ve özlemle anıyorum.

Ali CENGİZ

Yere lkültürümüzün Mihenk taşlarından birisi olan Halk müziğine önemli eserler kazandıran Rahmetli teslim Budak a Allahtan rahmet diliyorum mekanı cennet olsun Malatya ve Arguvan türkülerinin sevilmesinde kendine has şive ve yorumlarla seslendirdiği, derlediği türkülerin katkısı olmuştur sahne aldığı zamanlar söylediği uzun havaların ara nakaratlarında ABOOOOV seslendirmeleri hala kulakalrda Nezir kızılkaya hocam Malatya kültürünün yaşayan hafızasıdır emeklerinden dolayı kendisini kutluyorum sadece yazıları, çalışmaları okumakla kalınmamalı Malatya heber sitesi duyarlılık gösterip bu calışmayı yayınlıyor yerel yöneticilerimizin Ünüversitemizin sayın Nezir kızılkaya hocama destek ve imkan vermeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Hüseyin SIĞIRTMAÇ

Ruhu şad, mekânı Cennet olsun.Tanışma fırsatı bulduğum eşsiz bir insan, bulunmaz bir sesti. Dünya durdukça avazı kesilmeyecektir.

Mahmut Cemal Güngör

Bilmediğim çok yönü varmış rahmetlinin.Işıklarda uyusun.Devri daim olsun.

Ali

Mekanı cennet olsun,sizin de kaleminize yüreğinize sağlık.

Göktürk

Güzel bir yazı daha teşekkürler Nezir Yıldız Malatya’nın değerli insanlarını daha iyi tanıyor geçmişi okuyor geleceğe bir şeyler söylüyorsunuz.

KAZIM EMİR

Nezir Kızılkaya mirasa sahip çıktığın ve gün yüzüne tekrar taşıdığınız için teşekkürler. izmirden sevgiler.

selçuk

Uzun adam mekanın cennet olsun, az dinlemedik seni

kadir

teslim budak malatyamız için çok değerli sanatçıydı.allah mekanını cennet etsin. nur içinde yatsın. malatyamızı güzel temsil ediyordu. çok dinledim ve halada dinlerim. sami kasap. bedri karahan. bunları unutmamız mümkün değil mekanları cennet etsin

44malatya

Teslim seni malatya halki unutmadi
Unutmazlar allahtan rahmet diliyorum
Mekanin Cennet olsun

Malatyali

ALLAH cc rahmet eylesin

Mehmet Zeki Dinçarslan

Allah gani gani rahmet eylesin Teslim Budak’a. Yerel kültürümüzün bu değerli yapıtaşları unutulmasın, yaşatılsın. Bu değerli ve saygın emek için Nezir Kızılkaya’ya teşekkürler.

Özcan Gürer

Allah rahmet eylesin uzun yıllar beraber albüm çalışmaları yaptık onun için yazılanlar az bile kanatsiz melek dedikleri işte teslim budak ailesine tekrar başsağlığı diliyorum mekanı cennet olsun inşallah

Efsane Malatyaspor 1966

Rabbim mekanını cennet eylesin, bir Malatya nın yerlisi olarak her zaman severek dinlediğim,saygı ve gurur duyduğum, büyük bir halk müziği sanatçısı ve Arguvan türkülerini tüm Türkiye’ye tanıtan, sevdiren bir değerdi.

KIL BAYRO

Küçük yaştaydım. Akpinarda ki dukkanımızın önünden geçer di beyaz gömlek altta siyah şalvar elleri kocaman idi rahmetlinin.

serdar aslan

Az dinlemedik kasetlerini belkibde tam zamanında göç etti fani dünyadan.popüler kültür denilen çöp ler daha bu kadar zirve yapmamıştı.

muhammed

Degerin bilinmedi, ölmeden önce ne yazık ki kasap yardımcısı olarak hayata tutunmaya çalışıyordu.Allah rahmet eylesin.

Bülent

Çocukluğumuzda ,gençliğimizde ve şimdi hep dinledik.Dinleyeceğiz.mekanı cennet olsun.

Aşağışeherli

Nerede şimdi böyle adamlar Malatyalılar her bir şeyi unuttuğu gibi Teslim babayıda unuttu ama siz untmadğınız için sağolun Allahınıza gurban Allah rahmet etsin

Aydintekin

Kimseye zeval olmasin abi bastaci

Malatyalı

Eskiden her dalda sanatçılar çıkardı sanatta yok oldu sanatcida nerde Kemal Sunal Cüneyt Arkın tarık akan İlyas Salman Şener Şen levent kırca İbrahim Tatlıses Ferdi Tayfur Orhan Gencebay İzzet Altınmeşe Selahattin Alpay günlerce yazsam bitiremem .

MUSTAFA

Allah rahmet eylesin.
Nezir beye de bu güzel yazısı için teşekkür ederiz.

mltykrl

”Çok insan anlayamaz eski müziğimizden,
Ve ondan anlamayan bir şey anlamaz bizden”…bu söz bile yeterli bütün yazıyı anlamaya.büyük üstad mekanın cennet olsun.(emeğine sağlık malatyahaber)

Malatyalı

Yeri gelir espirili yeri gelir çok duygusal bir insandı. Gözü gönlü tok yiğit bir adamdı.Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun

Ergüder

Malatyanın değerlerini tanıttığınız güzel bir yazı daha… Teşekkürler. Lütfen böyle yazılara devam edin.

Aydintekin

Sanatçı çok değerli ama kolay yetişmiyor.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...