Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

AKP’li Çalık’ın, ‘Pırıl Pırıl’ Diye Övdüğü Ekip!

Gündem

04-09-2021 tarihinde yayınlandı.

AKP’li Çalık’ın, ‘Pırıl Pırıl’ Diye Övdüğü Ekip!

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ‘gerçek dışı’ çürük raporuyla yıktırılan Sultansuyu Harası eski binasına, ‘üstüne vazife ve uzmanlığı olmadığı’ halde gidip cep telefonuyla beton kolon kontrolu yapıp  (üstteki fotoğrafta), gerçek dışı raporu destekleyen açıklamalar yapan Yunus Emre Fidanel’in başkanlık yaptığı Mimarlar Odası Malatya Şubesi’ni ziyaret etti, katkı, destek ve tavsiyeleri için özel teşekkürlerini sundu.

‘GERÇEK DIŞI’ RAPORA DESTEK VERENE ‘PIRIL PIRIL EKİP’ ÖVGÜSÜ VE ÖZEL TEŞEKKÜR!..
Son zamanlarda ülke gerçekleri ile kişisel duruşu arasındaki çelişkiler nedeniyle yaygın basında da haber konusu olan Çalık’ın Malatya’daki gezi duraklarından biri de Mimarlar Odası Malatya Şubesi oldu.

Ziyarette konuşan Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel, Çalık’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Malatya ve yereldeki sıkıntılarla ilgili görüş alış verişinde bulunduklarını dile getiren Fidanel, “Malatya’mızın daha ileri bir noktaya taşınması için, merkezde ve ilçe belediyelerle ilgili yapılan çalışmaları istişare ettik. Çözüm önerilerimizi milletvekilimize aktardık. Yerelde de mimar meslektaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları milletvekilimize ilettik” dedi.

Milletvekili Öznur Çalık ise, Malatya Mimarlar Odası’nın genç ve pırıl pırıl gençlerle Malatya’yı temsil ettiğini belirtti. Çalık, şehrin mimarisini ve imarını yapan mimarların sorumluluklarının çok büyük olduğunu ifade ederek, “Malatya, deprem kuşağında olan bir ilimiz ve çok büyük bir depremi de 24 Ocak 2020 tarihinde yaşadık. Bu depremin yaralarını sarmaya gayret ediyoruz. Toplamda 6 bine yakın konut yapıyoruz. İlçelerimizde de konutlarımız yükseliyor. Yerleşim yerlerini hazırlarken ve düzenlerken de mimarlarımızın çizmiş olduğu güzel projelerde vatandaşlarımızı oturtacağız. 6 bine yakın konutumuzundan tamamladığımız ve kuralarını çektiğimiz evlerimiz var. Daha yapımı devam eden özellikle kırsaldaki yer tespitlerinin doğal şartlar dolayısıyla tespit edilmesi geciken bu nedenle de yapımları devam eden evlerimiz var. Toplu halde inşa ettiğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bağlı TOKİ’nin AFAD’ın desteğiyle yapılan bir çok evimizin kuralarını çekerek teslimatlarını yaptık” diye konuştu.

Mimar ve inşaat mühendislerin şehirleri imar ve inşa ederken emeklerinin olduğunu dile getiren Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepinizden istirhamım şehrimizi imar ederken; evlerimiz başta olmak üzere özel hassasiyet göstermeniz. Bu konuda acılarımızı büyütmemeliyiz. Yeni yapılacak olan binalarda göstereceğiniz hassasiyet bizim için çok önemli. Deprem hassasiyeti olan şehrimiz ve ülkemiz için, mimarlarımızın yapacağı çalışmaları çok kıymetli buluyoruz. İkinci bir konu ise yerel yönetimlerimiz ile birlikte sivil inisiyatiflerimiz mutlaka istişare ediyorlar. Bunu istişareye sonuna kadar açık olan bir partinin mensubu olarak söylüyorum. İstişarelerimizi yapıp, şehrimizle ilgili alınan kararlarda mimarlarımızın da destek, görüş ve tavsiyeleri mutlaka alındı, alınmaya da devam edecek. Türkiye’de yaşadığımız sıkıntıları sizlerde biliyorsunuz. Mimar arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunlara ortağız. Çözmek için elimizden gelen tüm gayret ve çabayı sarf ederiz. Ama odalar, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, gönüllü teşekküller demokrasinin gereği var olan bu sivil inisiyatiflerimiz öncelikle temsil ettikleri alanın içini doldurmaları gerekir. Kendi odalarını, meslek gruplarını temsil eden kişilerin hak ve hukuklarını korumak üzere mücadele etmelidir. TMMOB’a baktığımızda farklı sıkıntıları, farklı zamanlarda, farklı şekillerde çok önemli projelerde engel olmak istenen tavırlarını ve tarzlarını biliyoruz. Bu konuda Malatya Mimarlar Odası’na sundukları katkı, verdikleri destek ve tavsiyeleri için özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Tabii ki eleştiriye her zaman sonuna kadar açığız, eleştiri tamam ama hakarete hayır. Hakaretin boyutunu devlete dönüştüren bir zihniyetin var olduğunu maalesef görüyoruz. Bunu asla kabul etmemiz mümkün değil. Pırıl pırıl Malatya Mimarlar ekibini gördüm.”

Çalık’ın övdüğü Fidanel ve yönetimi, Malatya’yı ‘betona boğan’ imar sorunları ve yerel yönetimlerin bu konudaki tartışmalı kararları karşısında sessiz kalırken, Sultansuyu Harası eski binalarının ‘gerçek dışı’, tartışmalı deprem raporu üzerine vazife ve yetkinliği olmamasına rağmen ‘acele haraya gidip, cep telefonu ışığıyla kolonda inceleme yaparak, binaların düzmece raporda iddia edildiği gibi sağlam olmadığını açıklamıştı. Bu durum, bir binanın depreme karşı dayanıklılığı konusunda uzman ve yetkin durumda bulunan mühendislerin meslek kuruluşundan da tepki görmüştü.

Herhangi bir yapının depreme dayanıklı olup olmadığına gözlemleyerek karar verilemeyeceğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Başkan Yardımc ısı Vehbi Aluçlu, cep telefonuyla yapılan incelemeyi ve ‘bina çürük’ açıklamasını eleştirmiş, “Buna karar vermek ancak beton deneyi ile olur. Yapının betonundan örnekler alınır, incelenir, beton mukavemet değeri tespit edildikten sonra dayanıklılık kriterlerinin altında çıkarsa bina ile ilgili hangi tasarrufta bulunulacağına karar verilir. Ne bir mimar ne de bir inşaat mühendisi binaya bakarak ‘bu bina depreme dayanaklıdır’ veya ‘değildir’ şeklinde bir karar veremez. Bina ile ilgili kesinlikle beton deneyi yapılması lazım. Betonu incelendikten sonra karar verilebilir” diyerek tepkisini dile getirmişti.

Bu eleştiri ve tepkilere Fidanel yönetiminden herhangi bir yanıt gelmemişti.

ÇALIK’IN DİĞER ZİYARETLERİ VE AÇIKLAMALARI..
Milletvekili Öznur Çalık, daha sonra Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile birlikte AKP Malatya İl Kadın Kolları ile Yeşilyurt İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği ‘STK Buluşması’nda kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Milletvekili Çalık, toplantıda yaptığı konuşmada, “Kadınlarımızın bugüne kadar yapmış oldukları çalışmaları yakından takip ettik. 20 yıldır siyaset yaparken de kadınlarımız benim hep özel ilgi alanım oldu. Kardeşlerimin, ablaların, annelerimin, kızlarımızın yaşamış oldukları zorlukları çözmek için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok önemli adımlar attık. Birçok yasal düzenleme yaptık. Anayasamızı değiştirdik, TCK, Medeni Kanun, İş Kanunu’nu değiştirdik. Bu değişiklikler ve yasal düzenlemelerle birlikte kadınımızın güçlenmesi için yasal bütün zeminler hazır vaziyette.” ifadelerini kullandı.

Kadın istihdamının artmasının kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Çalık, şunları kaydetti:

“Tüm destek ve teşvikleri verirken de kadına yönelik verilen tüm destekleri, ‘Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değildir’ diye Anayasa’nın 10’uncu maddesine derç ettik. İstihdam oranlarımızı artırırken de eğitimdeki, temsildeki kadın sayısını artırdık. Özellikle Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başlatmış olduğu ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasıyla birlikte kız çocuklarımızın okullaşma oranını artırdık. Şuanda yüzde 99,9’a dayanmış olan kız çocuklarımızın okullaşma oranıyla birlikte okula devamlılıklarını sağladık. Şuanda anaokulu, ilkokul, lise ve şimdi sırada üniversite… 81 ilimize üniversitelerimizi kurduk. Başörtülü kızlarımızın önündeki engelleri kaldırdık. Tüm Türkiye’de kızlarımızın üniversitelileşme oranı yüzde 50’lere varmış vaziyette. Bu oranı da hep birlikte artıracağız. Üniversitedeki hocalarımızın temsili, tüm dünyadaki üniversitedeki akademik kariyer yapan kadınların oranına baktığımızda iyi bir orana sahibiz. TBMM’deki temsil makamındaki kadın oranımızı yüzde 4,1’lerden yüzde 18’lere çıkardık. Kadının adının olmadığı bir siyaset vardı. Sadece kadının arka bahçede emek sarf ederek, çaba göstererek, çile çekerek yürüttüğü bir siyaset anlayışı vardı. 1994’te Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığıyla birlikte kadının siyasette aktif rol alışı çok önemli adımlardan bir tanesidir. 2001 yılında AK Parti’nin kuruluşuyla birlikte partimizin yönetim kademelerindeki kadın temsil oranları yüzde 30’a ulaştı. Analarımız evlatlarının askerlik törenlerine katılamazken, düğünlerde orduevlerine başı kapalı giremezken, bugün tüm temsil makamlarında öğretmeninden hâkimine, askerinden polisine kadar her makamda kadınlarımızın temsili var. Başı açık yada başı kapalı ayrımı gözetmeksizin bu temsiller verilmiş vaziyette.”

“Kadınlarımızla beraber emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz” diyen Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyaset ayrımı gözetmeksizin çalışıyoruz. Kadınlar üzerinden siyaset yapılmasını asla doğru bulmuyorum. Kadınlar üzerinden siyaset yaparak, kadınları ona aracı kılarak, kadınlar üzerinden siyaset yapıp maalesef kadını temsil makamına getirmek istediklerinde getirmeyen siyasi partilere sesleniyorum; biz, kadınlarımızın üzerinden yapılan söylemleri asla doğru bulmuyoruz. Taciz, tecavüz, şiddet kimden gelirse gelsin hep beraber dimdik karşı duruyoruz. Nereden gelirse gelsin; hangi siyasi partiden yada kurumdan gelirse gelsin bizi hiç enterese etmiyor. İnsana yapılan şiddetin, tacizin, tecavüzün; canlıya yapılan şiddetin tamamen karşısındayız. Bu konuda da tavırlarımızı net bir şekilde ortaya koyuyoruz. Bolu Belediye Başkanı’nın kendisinden tüp bebek konusunda yardım isteyen bir hanımefendi için söylediği cümleler yürek yarasıdır. Biz siyaset yapıyoruz, herkesin derdiyle dertleniyoruz. Çok özel ve mahrem konularını paylaşan erkek ve kadınlar var. Ama özelikle başörtülü bir kadın olarak vurgusunu yaparak, hassasiyetini göz önünde bulundurmadan yaşamış olduğu hadiseyi ‘enteresan ve komik hadise’ diye anlatabilecek seviyedeki bir siyasetçiyi toplumun değerlerine aykırı veya toplumun hassasiyetlerini rencide edici sözlerini kınıyorum. Kadın üzerinden hiçbir şekilde siyaset yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Her siyasetçinin vatandaşlarla ilgili yaşamış olduğu diyaloglar vardır ama bunların bazıları paylaşılmayan bilgilerdir. Buna saygı göstermeyen CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Bey’i de şiddetle kınıyorum. Bununla ilgili de bütün kadınlarımızın, kadın inisiyatiflerinin, kadın sivil toplum örgütlerinin tepki vermesi gerektiğini düşünüyorum.”

Milletvekili Çalık, Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanlığını yaparken birçok sivil inisiyatifle bir araya geldiklerini kaydederek, “Kadına yönelik şiddet başta olmak üzere kadının ötekileştirilmesi, ayrıştırılmasıyla ilgili olarak tüm kadınlarımızın aynı sesi çıkarması gerekir. Hangi siyasi görüşte olursanız olun eğer kadına yönelik bir saldırı varsa, orada kadını sahiplenmemiz gerekir. Başörtüsü nedeniyle şiddete maruz kalan kadınlarımıza gösterdiğimiz hassasiyeti, giydiği kıyafet konusunda eleştiri ve şiddete maruz kalan kadınlarımız içinde her daim gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Güçlünün güçsüze uygulamış olduğu şiddeti hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu konuda da yapılması gereken çalışmaları el birliğiyle yapıyoruz. Ben kadınlarımızın güçlenmesini, ailenin güçlenmesi olarak görüyorum” diye konuştu.

malatyahaber.com- Bülten

AKP’li Çalık ve Mimarlar Odası Şube Başkanı Fidanel

calik fidanel mimar

Çalık’ın daha sonra katıldığı etkinliklerden

calik akpkadin1

calik akpkadin2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Berkant

Yakında hiç Malatya lı milletvekili olmayacak MALATYADA

Songül

Özelde çalışan mimarlar bir kamu binasının nasıl ve ne şekilde yıkılacağına karar veremez. Tabii ki bir mimar olarak fikir beyan edebilir. Yıkım için özellikle kamu binası için bazı şartlar vardır. Güçlendirme konusunda uzman bir inşaat mühendisi tarafından yapılacak tetkikler sonucunda . güçlendirme maliyeti hesaplanır. Yeni bina yapılırsa maliyeti ne kadar olur. Bunlar karşılaştırılır, hesaplar yapılır. İnanın bu bir kişinin fikri ile olmaz. Hiç bir şey bu kadar basıt değildir. Sonuç olarak uzman olmayan bir kişinin fikride çok önemsenmemeli.

Malatyalı

Akp atadığı kişiler hepsi pırıl pırıl aynı Akp kadrosu gibi körler sağırlar birbirini ağırlar misali

Ahmet

Telefon ışığı da pırıl pırıl maşallah.

MALATYALI DUYARLI VATANDAŞ

Sayın Milletvekillerinden Malatya kamuoyundan Mimarlar odasından ricamız eğer güçleri yetiyorsa Sultansuyu Tigem deki inşsat da çalışan mütahit firma çoğu Malatya dışından elamanlarınca dövülen TİGEM Mühendisi neden ve niçin darp edildiğ bunu araştırıp kamuoyunu aydınlatmalarını istiyoruz yoksa Akçadağın köylerinde könbe ve pilav yiyip resim paylaşanları Allaha havel ediyoruz

Zafer

İktidar milletvekillerinin yaptığı her yanlışa Dilsiz şeytanlık yapıp evet diyen buzavallılara diyecek tek kelime yorum bulamıyorum….kainatın da bir efendisi var,ALLAH var Gam yok

seyfettin atay

senin gibi inşaat mühendisliği eğitimi almamış yalınız binaların mimari çizimlerini yapan siyasilerin yanında el pençe duran yalınışa doğru doğruya yalan diyen, sultansuyu nun sahte raporuna onay veriyorsun yığma yapılar beton yapılardan 10 kat daha sağlamdır. Birileri orayı kime pazarlıyor ki birileri de onlara yağcılık yapıyor. Raporu yazanlar mesleklerinin yüz karası.

MUSTAFA

Sayın Çalık teze ayakkabılarını da giymişmi acaba?
Telefon lambası ile Sultansuyu binalarının kolonunu inceleyip çürük açıklaması yapan mimarlar odasından ne beklenir?
Körler sağırlar birbirini ağırlar.

eskimalatyalı

gri pasaportçu m.çınarla güzel pozlar ayakkablarıda teze akp m.vekili ve akp mkyk üyesi eski gnbaşkn yardımcısı sn. çalıkın Allah’ınıza gurban malatyalılar

Ömer

Maşallah nazar değmesin telefonlarının şarjı bitmesin gençlerin

Bülent

Vekilimden iyimi bileceksiniz. Vekilim en iyisini bilir. Yürü be Vekilim kim tutar seni. Kıskanıyorlar.

Bülent

Vekilimden iyi bileceksiniz. Vekilim en iyisini bilir.

Akçadağlı

Sayın başkan ve milketvekillerin geçtiğimiz günlerden Sultansuyu tigemden inşatin kontrolörü mühendisi öldüriyesi şekilde dövenleri soruşturdularmı yazıklar olsun tabiki soruştursmazlar Elazığlı mütahitin inşiatını

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Fenerbahçe 7 5 1 1 10 5 5 16
Trabzonspor 7 4 3 0 14 7 7 15
Altay 7 5 0 2 14 9 5 15
Beşiktaş 7 4 2 1 14 7 7 14
Hatayspor 7 4 1 2 14 6 8 13
Konyaspor 7 3 4 0 11 7 4 13
Alanyaspor 7 4 1 2 7 10 -3 13
Kayserispor 7 3 2 2 9 7 2 11
Fatih Karagümrük 7 3 2 2 11 10 1 11
Galatasaray 7 3 2 2 10 10 0 11
Sivasspor 7 2 3 2 10 7 3 9
Adana Demirspor 7 2 3 2 12 11 1 9
Antalyaspor 7 2 2 3 7 10 -3 8
Gaziantep FK 7 2 2 3 6 10 -4 8
Başakşehir FK 7 2 0 5 7 7 0 6
Kasımpaşa 7 1 3 3 7 10 -3 6
Yeni Malatyaspor 7 2 0 5 7 14 -7 6
Göztepe 7 1 2 4 7 11 -4 5
Giresunspor 7 0 2 5 2 9 -7 2
Çaykur Rizespor 7 0 1 6 4 16 -12 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...