Almanya'da Müslümanlara Saldırılar Arttı

Almanya'da Müslümanlara Saldırılar Arttı
PAYLAŞ

Almanya'da yaşayan 4,7 milyon Müslüman’a yönelik saldırılarda artış gözlendiği kaydedildi.

Almanya'da bu yılın ilk üç ayında ülkedeki Müslümanlara dönük 200 saldırının olduğu, saldırılarda 16 kişinin yaralandığı ve olaylara karışan 1 kişinin tutuklandığı bildirildi. Almanya'daki Müslümanlara saldıranların tamamının aşırı ırkçılar tarafından gerçekleştiği belirtilirken, saldırıların sosyal medya üzerinden yapılan nefret içerikli paylaşımların yanı sıra tehdit mektupları, başörtülü kadınlara ve Müslüman erkeklere saldırı, camilere saldırı, Müslümanların yaşadığı mülke zarar verme ve ev duvarlarına yazılan Nazi sloganları olarak yansıdığı ifade edildi.

Sol Parti'nin iç politika sözcüsü Ulla Jelpke, ‘İslam düşmanı suçlarda azalma olmadığı ve Müslümanlara yapılan saldırılarda şiddet arttığı için tehlikenin geçtiğinin söylenemeyeceğini’ belirtti. Müslümanlara yapılan saldırılarda bin önceki yıla oranla artışın olduğu ve Müslümanlara yapılan saldırıların istatistiklere yansıyan rakamlardan daha yüksek olduğu vurgulandı.

BİR TÜRK ÖLDÜRÜLDÜ..

Bu arada Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Mörfelden-Walldorf kasabasında ikamet eden 43 yaşındaki Eşref Çağrışlı kimliği henüz belirlenemeyen saldırgan tarafından silahla öldürüldü.

Olayı soruşturan Darmstadt polisi saldırganın 20-30 yaşları arasında başlıklı basketbol eşofmanı giyen 170 boylarında biri olduğu ve olay yerinde yaya olarak kaçtığını açıkladı.

Olayın görgü şahitlerinin polise verdikleri ifadelerinde sabah saatlerinde Kayserili Eşref Çağrışlı evinin önündeki arabasına hanımı ve iki yaşındaki çocuğu ile binerken Sudeten caddesinde yaya olarak bir kişinin koştuğunu ve arabasına çocuğunu yerleştirmekte olan Eşref Çağrılşı'nın sağ koltuğunun altından bir el ateş ederek öldürdüğünü ve saldırganın yaya olarak olay yerinden kaçtığını söyledi.

Olay bölgesinde havadan helikopter ve karadan polis araçları geniş çaplı arama başlattı. Olayı duyan vatandaşlarımız olay yerine akın ederek aileye baş sağlı dilediler. Eşref Çağrışlı'nın arkadaşları ve olay yerinden ayrılmadı.

Eşref Çağrışlı'nın arkadaşı Emrah Turanoğlu, "Eşrefin arkadaşları arasında sevilen biri olduğunu, pazartesi günü kendisini tıraş ettiğini sohbet ettiklerini belirterek merhuma rahmet diledi.

Eşrefin bir diğer arkadaşı Ali Garip ise failin bir an önce yakalanmasını istedi. Ali Garip, "Eşref abi sevdiğimiz bir arkadaştı. Ailece tanışırdık. Mörfelden Walldorf'ta çok sevilen birisiydi. Kimseye bir zararı olmamıştı. Olayın nasıl olduğunu bilemiyoruz. Üzgünüz. Katillerin bir an önce yakalanmasını ve cezalarını çekmelerini istiyoruz. Allah rahmet eylesin" dedi.

Eşref Çağrışlı'nın naşı olay yerinden alınarak ali tıp kontrolünün ardından ailesine teslim edilecek. Darmstadt polisi olayla ilgili bilgisi olan başka görgü şahitlerinin 06142 6960 nolu telefonu arayarak bilgi vermelerini istedi.

iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız
2022-01-28 02:47:27