Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Bahçeli’nin ‘Düzensiz Göç (!)’ Uyanışı.. ‘Adı Konmamış İstila’

Gündem

31-07-2021 tarihinde yayınlandı.

Bahçeli’nin ‘Düzensiz Göç (!)’ Uyanışı.. ‘Adı Konmamış İstila’

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AKP İktidarının ‘kayıtsız şartsız’ destekçisi MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den, Türkiye’nin demografik yapısı ve güvenliği için büyük tehdit oluşturan, ancak çok düzenli ve yoğun bir şekilde yapılmasına rağmen ‘Düzensiz Göç’ diye adlandırılan, başta Suriye ve Afganistan’dan olmak üzere çok sayıda ülkeden Türkiye’ye yönelik göçle ilgili nihayet bir çıkış geldi ve bu durumu ‘Adı konmamış İstila’ olarak nitelendirip, ciddi eleştirilerde bulundu.

odatv4.com’un, MHP Genel Başkanı’nın, partiye yakın olan Türkgün Gazetesi’ne konuyla ilgili yaptığı açıklamaları içeren haberi şöyle:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Türkgün Gazetesi’nden Kadir Yıldız’a konuştu. Bahçeli “Siz göç olgusuna nasıl bakıyorsunuz? Suriyeliler, Afganlar derken Türkiye doldu taştı?” sorusuna yanıt verdi.

BAYRAM DÖNÜŞLERİ
“Bayram münasebetiyle kendi ülkelerine gidebilenlerin, bu gidişlerinde sorun yaşamayanların geri dönüşlerine de lüzum yoktur” ifadelerini kullanan Bahçeli şunları kaydetti:

“İnsanlığın var oluşundan beri göç mühim bir mesele olarak varlığını korumuştur. Türkiye bir göç güzergahındadır. Aynı zamanda kıtaların kavşak ve kaynaşma noktasındadır. Suriyelilerin ülkelerindeki zulüm, terör ve iç karışıklıklardan dolayı Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkeye sığındıkları bilinmektedir.

Onlar bize misafirdir. Ve geçici koruma statüsüyle ülkemizde bulunuyorlar. Göçlerine neden olan vahim olaylar durulmadan, şiddet sahneleri durmadan bunları kapı dışarı etmek insanlıkla izah edilemez, inançlarımızla örtüşmez.

Türk milleti aranan, beklenen, özlenen, merhamet ve hoşgörüsüne ihtiyaç duyulan bir millettir. Biz ilkesel olarak ülkemizde geçici statüde bulunan yabancı ülke vatandaşlarının, güvenli ve huzurlu şekilde tekrar kendi ülkelerine gönderilmesinden yanayız.

Ancak öncelikle göçe kaynaklık teşkil eden sıcak ortamın soğuması, sertliklerin yumuşaması, gergin atmosferin zayıflaması lazımdır. Bu vasat ortaya çıkmadan, bize sığınanları nasıl ateşe atarız? Nasıl ölüme terk ederiz?

Şu da var ki, bayram münasebetiyle kendi ülkelerine gidebilenlerin, bu gidişlerinde sorun yaşamayanların geri dönüşlerine de lüzum yoktur.”

DEMOGRAFİK YAPI
Türkiye’nin demografik yapısının düşünülmesi gerektiğini belirten Bahçeli şöyle devam etti:

“Ülke olarak demografik istikbalimizi düşünmek zorundayız. Nüfus istiklalimizi korumak mecburiyetindeyiz. Önümüzdeki 50 yıl, 100 yıl için demografik bir projeksiyon hazırlanmalıdır. Gelecekte nüfusun bileşenleri nasıl olacak? Anadolu coğrafyasındaki demografik dağılımın içeriği nasıl şekillenecek? Suriyeliler bize emanettir. Buna diyeceğim bir şey yoktur. Ama ilanihaye burada kalmaları mümkün değildir.”

PLAJLAR VURGUSU
Plajlarda keyif süren Suriyelilerin maşeri vicdanda sorgulandığını öne süren Bahçeli şunları ifade etti:

“Vatandaşlarımızın sorun ve şikâyetlerinden birisi de budur. Gettolaşmaya, şiddet ve asayişsizlik olaylarının yayılmasına, huzursuzluğun genişlemesine müsaade edilmemelidir. Bir yanda ülkesi için canını ortaya koyanlar varken, diğer yanda sığındığı ülkenin plajlarında keyif sürenler doğal olarak maşeri vicdanda sorgulanmaktadır. Bu çelişki tepki toplamaktadır.”

SINIRLAR ŞİKAYETÇİ
Kilis ve Gaziantep başta olmak üzere sınır illerdeki şikayetleri hatırlatan Bahçeli şunları söyledi:

“Sınır aşan göçler konusunda Milliyetçi Hareket Partisi en hazırlıklı partidir. Bu konuda çok değerli ilim ve fikir insanlarımızla çalıştık, 2018 yılında kapsamlı bir rapor hazırladık. Partimizin Araştırma ve Strateji Geliştirmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının koordinasyonunda çok önemli bir çalışma hayata geçmiştir. Ne yapacağımızı biliyoruz, neyin olması gerektiğinin farkındayız.

Milletimizin taleplerini görüyoruz. Unutmayalım ki, bizi umut görüp, güvence görüp, sığınak görüp, ülkemize gelen hiç kimseyi de, gelmelerine sebep olan hadiseler bitmeden geri gönderemeyiz. Sığınmacıların kontrol ve denetimden uzak şekilde istedikleri yerlere gidip yerleşmelerine de bir sınır getirmeliyiz. İstanbul’da sıkıntı vardır, Kilis ve Gaziantep başta olmak üzere sınır il ve ilçelerimizde şikayetler üst düzeydedir. Bunları görmek, vatandaşlarımızın sesine kulak vermek durumundayız.”

“TÜRKİYE’Yİ ZORLAR”
Afgan göçünün Türkiye’yi zorlayacağının altını çizen MHP lideri şöyle konuştu:

“Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Buna karşı tedbirli olmalıyız. Teyakkuz halinde olmalıyız. Bir derviş sabrıyla kozamızı örmeliyiz.”

“TERÖR EYLEMLERİ…”
Afganistan’daki duruma ve Taliban’In terör eylemlerine dikkat çeken Bahçeli’nin mesajları şu şekilde:

“Afganistan’daki çatışma ortamı kızışmış haldedir. Bu ülkede belirsizlikler artmıştır. Kırılgan bir devlet yapısı gittikçe derinleşmektedir. Taliban son haftalarda bilhassa ülkenin kuzeyindeki vilayetlerde kontrol alanlarını genişletmiştir. İlk aldığım bilgiler çerçevesinde söylersem, şu anda, Afganistan’daki toplam 398 ilçenin yarısından fazlasında Taliban hakimiyet kurmuştur. Diğerlerini ele geçirme mücadelesi de kanlı şekilde sürmektedir. Taliban hiçbir vilayet merkezinde egemen değildir.

Fakat Eylül ayıyla birlikte şehir merkezlerine saldırıların yoğunlaşacağı ileri sürülmektedir. Türkmenistan, İran ve Tacikistan sınır kapıları Taliban’ın elinde. Özbekistan sınır kapısının düşmesi de an meselesi. Afganistan’da son zamanlarda özellikle sivilleri ve okul öğrencilerini hedef alan ve çok sayıda can kaybına yol açan terör eylemleri gerçekleşmiştir.”

“BİR BİT YENİĞİ VAR”
ABD’nin Irak’tan çekileceği iddiası için bir bit yeniği var diye konuşan Bahçeli şunları anlattı:

“ABD, 13 Nisan 2021 tarihinde, Afganistan’dan çekilme sürecini 11 Eylül’e kadar tamamlayacağını açıklamıştır. Çekilme süreci de 1 Mayıs’ta başlamıştı. Aynı ABD’de şimdi de Irak’tan çekileceğini açıklamıştır.

Biden, Irak Başbakanı’yla Beyaz Saray’da görüştü, ABD’nin savaş misyonunun 2021 yılının sonunda resmen biteceğini söyledi, elbette altında bir bit yeniği var. Aslında çekilmiyorlar, böyle bir niyetleri yok, coğrafyamızdaki kuşatmayı daha da sinsi ve sert şekilde yoğunlaştırıyorlar. Afganistan’da, NATO müttefikleri Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde ülkedeki birliklerini çekmiştir. Anlaşılan, ABD ve NATO’nun çekilme işlemi büyük oranda tamamlanmıştır. Afganistan’da giderek kötüleşen güvenlik durumu, salgın, ekonomik zorluklar ve kuraklık gibi nedenlerden dolayı insanlığın karşısına yeni bir göç dalgası çıktı.”

“ADI KONMAMIŞ İSTİLA”
Bahçeli “Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır” ifadelerini kullanarak sözlerini şöyle bitirdi:

“Son dönemde ülkelerini terk eden Afgan sayısı yüzde 50 artmıştır. Bana ulaşan bilgiler dâhilinde şu verileri paylaşmak isterim:

2015 yılında Afganistan kaynaklı düzensiz göç sayısı 35.921 iken bu rakam 2016’da 31.360’a gerilemiş, 2017’de 45.259’a çıkmış, 2018’de 100.841’e sıçramış, 2019 yılında da 201.437’ye ulaşmıştır.

Salgının da etkisiyle 2020 yılında Afgan düzensiz göçmen sayısı 50.161 olmuştur. Bu yılın Temmuz ayı ilk haftası itibariyle de, yakalanan Afgan düzensiz göçmen sayısı 25.643’tür.

Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır. Küresel ve bölgesel güçlerin bu düzensiz göçteki parmak izlerini iyi araştırmak gerekmektedir. Tehlike alarm verici düzeydedir. Yapılan tahminler kapsamında ifade edersem, yakın gelecekte 1,25 milyon Afgan’ın İran’a; 1,2 milyon Afgan’ın ise Pakistan’a geçmesi bekleniyor.

Asıl üzerinde durulması gereken risk ve tehdit ise bu göç hareketliliğinin nihai durağının Türkiye olacağı yönündeki yorum ve tahminlerdir.”

“BU BİR ASKERİ SEVKİYAT GİBİ..”

Diğer yandan, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de 29 Temmuz’da attığı Twitter mesajında Afgan mülteciler için başka bir iddiada bulundu. Afgan mültecilerin videolarındaki görüntüleri analiz eden Kesici, “Bu bir savaştan kaçış değil, üstlerine açılan bir ateş yok, düşen bombalar yok. Yanlarında aileleri yok. Bir düzen içinde geliyorlar. Olsa olsa bu bir sevkiyat, hem de askeri sevkiyat gibi bir şey. Devlet yönetimimiz lal olmuş sesleri solukları çıkmıyor. Peki bu nedir” diye sordu.

Bu arada, odatv4.com’daki Bahçeli haberinin linki şöyle:

duzensiz-goc-adi-konmamis-bir-istiladir-demografik-yapimiza-kumpastir

odatv4.com- malatyahaber.com- Türkgün Gazetesi

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak odatv4.com- malatyahaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bülent

Adam hakli! Memleketi CHP yönetiyor destekcisi de iyi parti! Bunlar da muhalefet! Iyi dalga geciyorlar!

Nuri

Demek devlet yönetimi lâl olmuş öylemi Sayın bahçeli?Hayırdır?Ne oldu da buna karşı çıktın?Son anda farklı çıkışlar yaparak kurtaramıyacaksın.M.Fendoğlu için oy kullanmıştım.Ancak bu saatden sonra hiçbirinize 1 oy bile bizden çıkmaz.

Last edited 1 ay önce by Nuri
erol

Akp nin her icraatının arkasında olan Devlet Bahçeli kadar, bu olanlarda MHP milletvekilleride aynı oranda suçlu. Halen Devlet Bahçeli’yi destekleyerek bir sonraki seçimde MHP den liste başı olarak seçileceklerini hayal ediyorlar.

yavuz44

Aklın başına yenimi geldi ama dur bu açıklamandan sonra patronun kızmasın

Murat

Akpden kopacak oyları az bir nebze de olsun alabileyim diye yapılmış açıklamadır. Oysa akp mhp aynıdır karar verici tek mercidir. Gaz almadır yani geçiniz.

Afganistan gelenler 18,40 yaş arası erkekler,kadınlarını, çocuklarını,yaslilarini,memleketlerinde bırakan vatanlarını savunmayip kaçanların bu ülkede ne işleri var kardeşim,önce Suriye sonra İran sınırları mayindan temizlendi demekki hedef bu göclermis,bu eğitimsiz meslekleri olmayan insanları ne yapacağız,ülkemizin insan yapısı değişecek yarın bu gidişle delerimizin Atatürk’ün önderliğinde istiklal savaşı vererek kurdukları Türkiye Cumhuriyeti nde azınlık durumuna düşeceğiz,bu insanları Almanya, Hollanda,İngiltere gibi batı ülkeleri neden almıyorlar,7,8 milyon eğitimsiz,meslekleri olmayan,kendi ülkesindeki insanları iş arayan bir ülke kabul edemez,bu konuda sayın Devlet Bahçeli yi destekliyorum,.

Nuri

Bugün you tube da haberlerde,Muğlanın bodrum ilçesine suriyelilerden sonra afganlılar da gelmiş ne ara oraya gittiniz yada kim sizi oraya kim niye götürdü.Adam dün geldi bugün bodrumda.Bu yaşa geldim ne muğlayı nede bodrumu gördüm.Bu nasıl bir iştir.Bu Memlekette acayip şeyler oluyor.Sayın Bahçelinin de olmuş,bitmiş bir iş sonrası yorum yapması çok ilginç.

Last edited 1 ay önce by Nuri
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 5 4 1 0 10 2 8 13
Trabzonspor 5 4 1 0 11 4 7 13
Konyaspor 5 3 2 0 7 3 4 11
Fatih Karagümrük 5 3 1 1 11 6 5 10
Fenerbahçe 4 3 1 0 6 1 5 10
Altay 5 3 0 2 10 7 3 9
Galatasaray 4 2 2 0 8 5 3 8
Hatayspor 4 2 1 1 9 3 6 7
Kayserispor 4 2 1 1 4 4 0 7
Yeni Malatyaspor 5 2 0 3 7 12 -5 6
Alanyaspor 4 2 0 2 3 9 -6 6
Göztepe 5 1 2 2 6 7 -1 5
Gaziantep FK 5 1 2 2 5 6 -1 5
Kasımpaşa 5 1 2 2 5 6 -1 5
Adana Demirspor 5 1 2 2 5 8 -3 5
Antalyaspor 5 1 1 3 6 10 -4 4
Sivasspor 5 0 3 2 5 7 -2 3
Giresunspor 5 0 1 4 0 6 -6 1
Çaykur Rizespor 5 0 1 4 3 11 -8 1
Başakşehir FK 4 0 0 4 2 6 -4 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...