Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Bakana Demiş ki, “Esnafın Aklıyla Dalga Geçiyorsunuz!”

Bakana Demiş ki, “Esnafın Aklıyla Dalga Geçiyorsunuz!”
 • 13.03.2020

ODA BAŞKANINDAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR.. Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, katıldığı TV programında, deprem kaynaklı mağduriyetin giderilmesi amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Elazığ ve Malatya’da yaptığı “Her esnafa 50 bin TL faizsiz kredi verilecek, esnafın kamu bankalarına olan borçları 1 yıl faizsiz ötelenecek” şeklindeki açıklamasının hatırlatılması ve bu konuda herhangi bir gelişme olup olmadığı yolundaki soruya, “Şimdi, öncelikle dalga geçtiler… Kesinlikle böyle… Dalga geçildi”  sözleri ile cevap verdi.

ER TV’de Hülya Kaya tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programına katılan Mesut İnce, esnafın kamu bankalarına olan kredi borçlarının 1 yıl faizsiz ertelenmesi konusunun Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Malatya’da düzenlediği toplantıda da gündeme geldiğini belirterek, “Arkasından Ticaret Bakanımız Malatya’ya geldi; bu sorunu bizzat kendisine ben ilettim. Dedim ki siz esnafın aklıyla dalga geçiyorsunuz. Aynen ifadem böyle oldu” diye konuştu.

“Minibüs ve servis araçlarına 12 yaş sınırı getiren düzenleme FETÖ’nün Türkiye’ye oynadığı bir oyundur”

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin minibüs ve toplu taşıma araçlarının yaş sınırının 12’den 20’ye çıkarılmasının can güvenliği açısından tehlike oluşturduğu yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine ise Mesut İnce, minibüs ve servis araçlarında yaş sınırını düşüren düzenlemenin FETÖ tarafından yapıldığını ileri sürdü. Mesut İnce, “Araç yaşlarının 12 yaş ile sınırlandırılması tamamen ülkemize FETÖ oyunudur; FETÖ hakimlerinin aldığı bir karardır; tam bir FETÖ oyunu bu” dedi.

“20 yaşındaki araç 2020 model araçtan daha sağlam; çünkü şimdiki araçlar kağıt gibi”

İnce, şimdiki sıfır araçların ‘kâğıt gibi’ olduğunu belirterek, 18-20 yaşındaki bir aracın 2020 model bir araçtan daha sağlam olduğunu da savundu.

“En yerli, en milli başkan Selahattin Gürkan”

Mesut İnce, minibüs ve servis araçlarında yaş sınırını büyüten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan için ise, “Başkanların en yerli ve en millisi” ifadesini kullandı.

ER TV Güne Bakış programında Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Hülya Kaya’nın soruları ve Mesut İnce’nin cevapları şöyle:

– Minibüs ve servis araçlarında yaş sınırının Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından minibüsler için 20 yıla, servis araçları için 12+2 yıla çıkarılması sizi çok memnun etti ama bu karar vatandaşlarımız tarafından yoğun biçimde eleştiriye muhatap oluyor. Çünkü minibüs ve servis araçları toplu taşıma yapıyor ve can güvenliğinin en üst düzeyde olması lazım. Oysa 20 yaşındaki toplu taşıma araçları can güvenliği açısından büyük risk taşıyor. Siz bu eleştiriler konusunda ne düşünüyorsunuz?

– Şimdi özellikle büyükşehir belediye başkanımız Selahattin Gürkan’a şahsım ve esnaflarım adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Başkanlarımız arasında, milli ve yerli sloganını en iyi anlayan Selahattin Gürkan’dır. Türkiye’nin araç üreten, minibüs üreten bir fabrikası yok.  Tamamen dışa bağımlıyız. Kullandığımız araçlar dışarıdan geliyor; bu esnafı faiz lobilerine muhtaç ve kurban ediyoruz. Esnaf aracı alıyor, sonuç iflas.

Bir minibüs şu anda 350 bin – 400 bin TL arasında. Devlet bu araçları bize tamamen faizsiz verse, ödemesini 60 aya bölse bile, yine de bizim gelirimiz bu aracın fiyatını ödeyecek düzeyde değil.

Öyleyse, sıfır araç alalım, Malatya’daki toplu taşımayı 2,5 TL’den 5 TL’ye çıkaralım… Razı olur musunuz? Bizim de halkımızın da bütçesi bunu kaldırmaz.

Özellikle biz diyoruz ki, bakımsız araç vardır; araç yaşının hiçbir önemi yoktur.

Şu an TÜV Araç Muayene İstasyonu dünyada üçüncü sıradayız. O araç ömrünü tamamlamışsa, teknik özellikleri bakımından artık yıpranmışsa ve TÜV muayenesinden geçmezse o aracı çalıştırmayalım.

Şimdi düşünün, İstanbul’da bir servis aracı yıllık 100 bin km. yapıyorsa Malatya’da 10 bin km. yapıyor. Orası ile buradaki aracın yıpranmışlığı aynı değil.

Devletimiz bu konudaki yetkiyi büyükşehir belediyelerine vermeli, her ilin kendine göre standardı olmalıdır. Örnek veriyorum; İstanbul’da 15 yaş oluyorsa Malatya’da 20, Şırnak’ta 25 olmalı. Zaten bir araç 20 yıldan sonra kullanılamaz hale geliyor.

Bu konuda, araç yaşlarının 12 yaş ile sınırlandırılması tamamen ülkemize FETÖ oyunudur; FETÖ hakimlerinin aldığı bir karardır; tam bir FETÖ oyunu bu.

– Servis araçlarının yaşının 12 ile sınırlandırılması düzenlemesi ne zaman yapıldı ki FETÖ oyunu diyorsunuz?

– Şimdi siz ülkenin parasını dışarıya veriyorsunuz; Türkiye’ye vermiyorsunuz. Bu FETÖ’nün bir oyunu.

– Ne zaman çıktı bu yasa?

– Bu yasa 2002 yılından sonra çıktı. Eskiden böyle bir durum yoktu. Yani FETÖ’nün güçlü olduğu dönemlerde bunu mahkeme kararında…

– İyi de 2002 yılında AK Parti iktidara geldi.

– Hangi parti olursa olsun; bu çok önemli değil. FETÖ 40 yıldır var. Bugün yok, 40 yıldır var. Bu, bunun oyunudur. Biz şunu söylüyoruz: Bir araç teknik olarak çalışmazsa, belediyenin denetiminden geçsin, odanın denetiminden geçsin, TÜV muayenesinden geçsin, o araç teknik olarak yeterliyse o araç çalışsın. Bir araç Türkiye şartlarında 20 yaşa kadar çalışabiliyor. Şu an benim 2000 model aracım, 2018 model, 2020 model araçtan daha sağlıklı, daha güvenlidir, daha sağlamdır. Şimdiki araçlar kağıt gibi…

Ayrıca, sizin dediğiniz standartlarda araçla servis hizmeti verirsek, şu anda Malatya’da 100-150-200 TL olan ücreti 500 TL’ye çıkarmak zorunda kalırız. 500 TL’ye hizmet verdiğimizde bu hizmetten yararlanabilecek olan kaç kişi kalır? Teknik olarak standartları yükselttiğiniz zaman taşıma fiyatlarını da yükseltmek zorundasınız.

Bu noktada devlet büyük destekler ve katkılar vermeli. Şimdi Avrupa’da bir minibüse engelli rampası takılacağı zaman diyor ki “% 50’sinin ben ödüyorum”. Ama bizim ülkemizde, devlet diyor ki “engelli rampalı minibüs alacaksın”, artı aracı komple parçalayacaksın ki engelli aparatını oraya yerleştirebilesin… Minibüsü engelli rampası monte etmek için 80 bin TL para harcamak gerekiyor. Çünkü, aracın bütün teknik özelliklerini iptal ediyoruz.

Engelli rampası da yurt dışından ithal ediliyor ve bir engelli kardeşimizin bindirilmesi indirilmesi de 15 dakika alıyor; bu imkânsız bir şey… Bu milletin ve esnafın aklıyla dalga geçmek…

– Peki engelliler servislere binmesin mi?

– Hayır binsin tabii… Engellilerin başımızın üstünde yeri var ama alt yapısı oluşturulsun diyoruz.

Servis araçlarında yaş sınırının 12+2’den 15 yıla 6 yıla kadar çıkarılması konusunda Ankara’da yoğun şekilde yürüttüğümüz bir çalışmamız var. En kısa sürede bu konuda müjde vereceğimizi düşünüyorum.

– Depremden sonra Halkbank’ın esnafa 50 bin TL büyüklüğünde faizsiz kredi vereceği açıklanmıştı. Buna dair başvurularınızı yaptınız mı? Bu kredinin talep eden birçok esnafa verilmediği ve ciddi sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Sizin esnafınız bu konuda herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı mı?

Şimdi, öncelikle dalga geçtiler… Kesinlikle böyle… Dalga geçildi.

Psikolojik olarak, ekonomik olarak Malatya büyük durgunluk yaşamaya başladı. Özellikle köylerden şehre gelen seferler çok azaldı. Köylerden ilçelerden merkeze yolcu getiremeyince buradaki şehir içi minibüsü ve otobüsleri de yolcu taşıyamıyor. Yolcu taşıma oranlarımızda büyük düşüş oldu yani. Devletin vatandaşın elinden tutması lazım.

Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Elazığ ve Malatya’da yaptığı açıklama şöyle: “Tüm esnafın Ziraat Bankası ve Halkbank’a olan borçlarını 1 yıl erteliyoruz”

Arkasından Ticaret Bakanımız Malatya’ya geldi; bu sorunu bizzat kendisine ben ilettim. Dedim ki siz esnafın aklıyla dalga geçiyorsunuz. Aynen ifadem böyle oldu.

Bakana dedim ki, “Siz diyorsunuz ki, ‘Depremden zarar gören esnafın Halkbank’daki kredilerini 1 yıl biz ödeyeceğiz’. İyi de, bu şekilde toplasanız 30-40 esnaf çıkar. Siz bize sadaka vermiyorsunuz. Biz bunu kendi cebimizden toplayarak yatırırız. Bunu bize iyilik ve ikram olarak göstermeyin. Şu an Malatya ve Elazığ ekonomisi durmuş, siz bir şey yapacaksanız, tüm esnafın borcunu 1 yıl erteleyin; borcumuzu silmenizi istemiyoruz; ama faizsiz 1 yıl öteleyin. Bir yıl içinde esnaf kendini toparlar, toparladıktan sonra da borcumuz yeniden ödemeye başlarız”.

Orda da aynı şekilde söz verildi. Sonrasında, Halkbank kredileri 1 yıl öteledi, ama diğer kamu bankaları Ziraat Bankası ve Vakıfbank bu uygulamayı yapmadı.

– Sorunu Malatya Milletvekillerine ilettiniz mi?

Bu çok büyük bir sorun, tabii ki tüm milletvekillerimizle konuştuk. Halkbank’dan değil de Ziraat Bankası’ndan Vakıfbank’tan kredi alanın ne suçu var? Öznur Çalık, Bülent Tüfenkçi ve diğer tüm milletvekillerimize sorunun ciddiyetini anlattık ama şu ana kadar hiçbir gelişme olmadı.

– Peki kredi öteleme sorunu çözülmezse ne yapmayı düşünüyorsunuz?

– Eğer ki Ziraat Bankası, Vakfı Bank, Halkbank Malatya ve Elazığ esnafının kredi borçlarını 1 yıl faizsiz ertelemez ise hiç kimse seçim zamanı, oy zamanı esnafın kapısına, bizim kapımıza gelmesin. Bugün esnafın yanında olmayanlar ne zaman olacak?

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. cihangir dedi ki:

  başkan çok haklı bir minibüs 300 400 bin tl kim alabiliyor allah aşkına

 2. syd dedi ki:

  başkan ayakta yolcu taşıma sadece malatya da var

 3. Hasan dedi ki:

  Esnaf odasına neden belediyeden yöneticiler söz geçiremiyor bu kadar olur mu Allah aşkına söz geçiremiyorsanız bırakın başkası gelsin işi ehline verin

 4. cuma kaya dedi ki:

  goğru demiş esnafın aklıyla oyun oynadılar öce destek verilecek sonra bintane hikaye.servis münübüs yaşlarını beğenmeyen arkadaşlar 2008 altında araç kullanılmıyor hepsi bakımlı ve muayeneden geçmiş araçlar ve bu araçlar çöp olacak hepsi SAYIN İNCE DESTEKLİYORUZ SONUNA KADAR bakın şimdi okullar tatil oldu ve ücret alamayacağız büyük ihtimalde okullar 2ay gitti bu insanlar ev geçindiriyor tek taraflı düşünmeyin

 5. bülent dedi ki:

  Minübüscü az para kazanıyor diye 80 Model FORD Münübüsler daha iyi olur.

 6. Devlet biziz dedi ki:

  Sene olmuş 2020 hâlâ simsar lar minibüsün önünde bekleyip abla hastanemi bayan hastanemi nereye gidecen müşteri önünden geçiyor öndeki minibüse binecek bu daha bağırıyor bayan hastanemi nereye gidecen ellerinde telsisz yav inanın herkes çok rahatsız bu görüntü ler hiç hoş değil bir minibüs hattı nakadar sayın başkan 2.3..4.5 milyon lira bindiğimiz araç 10 bin tl etmez harhuta yaw sen bunları çöz

 7. Sari44 dedi ki:

  Yavvv bu adam iki kelimeyi bir araya getirip konuşamıyor bide bakana kelime yapacak..nolacak bunları getirirde oda başkanı minibücu başkanı yaparsan böyle havada atıp tutarlar bide arkadaş bu ne fetoymus beş binliralik döküntü margous minibüserin içine kadar girmiş acayip işler valla bunlar:))

 8. Turan Aspuzu dedi ki:

  Askerlik anısı gibi. Birgün kapıyı tekmeleyip girdim yüzbaşının odasına. Arkamda Selo ve Şevket. Gerisini anladınız. Bu adamın geleceği var. Kime yağcılık yapılacağını kimi ne ile suçlayınca herkesin susacağım biliyor. 40 yıl düşünsem yaşlı minibüs işini fetöye bağlamak aklıma gelmez. Malatya bu kadar efsane başkanı nasıl bulup aynı döneme denk getirdi hayret ediyorum.

 9. Bilirkişi dedi ki:

  Sorun araçlarda değil onları kullananlarda nerde arıza varsa minibüsçü taksici yapmışsınız Malatya’daki minibüs ve taksicilerin birçoğu bu tarz şahıslardan oluşuyor trafiği alt üst etmekten başka bir işe yaradiklarinıda görmedim öncelikle sen bu sorunu çöz başkan efendi sonra bakanları azarlarsın

 10. Dr.K.E dedi ki:

  Bu ne ya açıklamaları şaka gibi, gerçekten Malatya da bir esnaf veya oda temsilcisi böyle konuşuyor ise durumu ayrıntılı incelemek lazım

 11. Ahmet dedi ki:

  Bence böyle esip gürlemeler nafile biz 40 gardaşız 40 ımızda birbirimizi biliriz diye bir tabir vardır ya bu başkanda tabire uyanlardan bence esip gürleyecegine minübüsleri servisleri denetlesin şoförlerin eğitimleri ile sorunları ile ilgilensin ahkam kesmeyi birilerine yağcılık yapmayı bıraksın biz kimin ne oldugunu cok iyi biliriz bu sebepten biyerlere gelebilmek ve makamını saglamlastırmak icin bir nefesine bi hükmedeğimiz dünyada yağcılıga gerek yok

 12. Latif dedi ki:

  Malatyamın en düşük hizmet kalitesi olan meslek odası minibüsler çok eski, şoförler kurallara ve müşterilere meydan okuyor çıkmış devlet politikalarına eleştiri getiriyor devlet işini bilir size tavsiyem Malatyalıların hak ettiği hizmet standardına ulaşın… kahvaltı sofrası halen aklımızda…

 13. fatih dedi ki:

  minübüsçüler para kazanmıyosa bu işi bıraksınlar 20 yıllık aracın konforumu olur margırus diye tabir edilen araçların bence hiç kulanılmaması lazım ayrıca araç ne kadar yeni konforlu olursa şehrin reklamıda okadar güzel olur sayın ince

 14. hakkı dedi ki:

  Çok bilmiş, çok bilmiş, çok bilmiş
  Maaşallah Allah nazardan korusun. Yapmış kendine dört şeritli otoban son sürat gidiyor yolda yanlızmışcasına…
  Yürü be Mesutcuğum kim tutar seni

 15. Emre dedi ki:

  Hamaset hamaset hamaset. Kimin işine gelmeyen bir durum olsa hemen fetö oyunu, metö oyunu, faiz lobisi, soros…

  İşinize bakın, milletin aklıyla asıl siz alay etmeyin. Yok bakana sert konuşmuş şöyle etmiş böyle etmiş, git mahallendeki emzikli bebelere anlat bunları. Bu tiplerin haber yapılmaması, isimlerinin dahi anılmaması lazımken bizde gündem oluyorlar.

 16. Mustafa dedi ki:

  okul servislerinin bu yıl bu kadar okulların tatil edilmesine rağmen servis ücretlerini haksız yere almalarından da bahsedeydin başgan. okul erken açılır 10 günlük farkı alır. ara tatil olur tam alır. deprem tatili olur yine alır. şimdi corana virüsü tatili oldu şimdiden ücret zarflarını göndermişler. bi de çık de ki haksız yere ücret almayalım de.

 17. mert dedi ki:

  melakbaba ve taştepe minibüslerine bir bakın ne zaman yenilenecek ve güncellenecek bu araçlar sn başkan,

 18. Vahap dedi ki:

  Belediye neden bu önlemleri almıyor minübüsçüler belediyeyi yönetsin o zaman

 19. Vatandaş dedi ki:

  Görseldeki beyefendinin sahip olduğu araç kaç yaşında acaba? Kaç model bir otomobil kullanıyor? “Kağıt” gibi olan yenilerden mi, “sağlam” olan eskilerden mi? Malzeme bilimi adında bir şeyler okumuş mudur bir yerlerde? Kendisi yeni araç kullanıp, 20 yaşındaki minibüsü savunarak kendi tabiriyle “milletin aklıyla dalga mı geçiyor”.

 20. Mustafa dedi ki:

  20 yașındaki araca kendisi binip gezsin..

 21. Hakan dedi ki:

  Sen kimsin ben esnafim gittim ertelendi borcum .35binde kredi aldım .neyin peşindesin zaten bu okul servisleri eceee azitti 80tl olan okul servisi okullar sabah akşam oldu diye iki servis parasını bir kişiye yüklediler aldıkları para haram olsun inşallah yeni. Başlayan evde ders internetle .olan devamlı olur bunlar

 22. hasan kaçan dedi ki:

  Başkanın kafa magirusta kalmış sanırım, çarpayım benim arabaya birşey olmasın, karşıdakininki dağılsın diyor. başkan şimdikiler kağıt gibi diyorda. şimdi kimse minibüs almıyor, herkes panelvan alıp kendi minibüse çeviriyor. çünkü minibüs fiyatları çok çok yüksek. orjinal minibüslerde yolcular gerekli için tüm güvenlik önlemleri var. ama panelvan alıp minibüse çevrilenlere sadece koltuk koyup, cam takıp birde altına üstüne sağına soluna halı yapıştırıyorlar oldu sana minibüs. bence bunları da önlemeleri gerekiyor. özellikle çocuk servislerinde ciddi güvenlik önlemlerinin alınması lazım bence.

 23. Sururi dedi ki:

  Demek FETÖ oyunu öylemi.
  Senin aklının tasını seveyim😂😂😂

 24. MALATYA' LI dedi ki:

  Çok ayıp hemde çok!! Bakanlar ve milletvekillerinin yanında başkasınız burada başka, bu kadarda açık vermeyin kendınızı harcıyorsunuz, siz siyaseti yanlış kişilerden örnek almışsınız, 20 yıllık minibüsleriniz teneke kutusuna dönmüş, bunamı sağlam diyorsunuz? Helede denetimsizlik den vede başıboş kalmış bazı şöförleriniz varkı adamlar pavyon fedaisi ni aratmıyor önce ona buna siyasi methiyeler düzeceğinize önce kendi kendine başı boş kalmış esnaf odanıza uyelerınıze sahip çıkın. Söylediklerinizi aman aman selahattin Gürkan a yetiştirirler merak etmeyin SAYIN BAŞKAN yazık ya üzülüyorum bir esnaf odasının başındaki bir insanın hiçbir projesi, misyonu, gelecekle alakalı hiçbir düşüncesi yok yazık olmuş munibüsçülere

 25. erol dedi ki:

  Yağcılığın pirim yaptığı Bu zamanda bir bakana bu sözü söylemiş, inanan beri gelsin.

 26. Berber fahri dedi ki:

  Vallahi boş konuşuyor neresini diye sormayın çünkü hepsi boş yazık ya diyecek bi le bulamıyorum sabaha kadar tartışırım

 27. niyazi dedi ki:

  anlamadığım konu bakanlar gelince el pence oluyorsunuz.
  yagcılıkta sınır tanımıyorsunuz.sonra kamera görünce onlara sallıyorsunuz.ilginç.enteransan.komik

 28. Delireceğim dedi ki:

  Malatya’yı terk mi etsem. Doktora mı gitsem. Ne ara böyle adamlar kurumların başına geldi. Kıyamet alemetimi. Akıl tutulmasımı? Röportajdaki sorular ve haberi yapanlar olmasa gerçeği göremeyeceğiz. Minibüs hatlarının parasal değeri uçmuş. Rant üstüne ranttalar. 100-150 bin TL değerindeki hurda araçlarla yolcu taşıyorlar. Can taşıyorlar can. Servislerde birde canımızın içi çocukları taşıyorlar. Birde zam yaparız 500 TL olur servis vs ile racon kesmiş incecik. Bunlara bu kadar prim veren buraya getiren Malatyalı yolcuyu değil dolmuşçuyu koruyan siyaset bitmiştir tükenmiştir. Memlekette bir akıl sahibi çıkıp yuh bu ne rezalet demiyor mu? Aklımızla alay etmeyin demiyor mu?

 29. muhammed dedi ki:

  Eski minibüsler özellikle Margırüs bildiğin tank sapasağlam.Gercekten yeni Karsan araçlar az yaksin diye kağıt gibi yapılmış.Katıldığım tek görüş bu

 30. Hasan dedi ki:

  Gerçekten bu vatandaş pardon protokol odası başkanı bunu söylemiş mi yoksa günü kurtarmaya mı çalışıyor halkın can güvenliği desem ne der acaba veya minibüs şoförlerinin eğitimi desem sigara içilmesi desem telefonla konuşmaları ve en önemlisi temizlik desem bu soruların cevabı var mı ?

 31. Malatyalı dedi ki:

  Minibüsleri, servisleri temizlet koronovirüs gelmiş adamın derdine bak….

 32. Erdem dedi ki:

  Gerçekten doğru söylüyor. Sayın başkanı diğer oda başkanlarının örnek almasını tavsiye ederim.

  TŞOF Başkanı olabilecek bir insan. Malatyalı olarak gurur duyacağımızıda ifade etmek isterim.

 33. yusuf dedi ki:

  Başımızdakilere bakarak , gideceğimiz hedefleri az çok kestirebiliyoruz. Sonumuz karanlık ……… bunlar mı bizi yönetenler , işimiz sana ve Selahattin Gürkan’a kaldıysa yandık….

 34. abdulvahap dedi ki:

  bu arkadaş kendi derdinden çok selo başkana metiyeler düzmeye gelmiş size ne gibi ayrıcalıklar sağladıda öve öve bitiremiyosun ne demek yani size sağladıysa bunlar vatandaşın lehine olanmı aleyhine olanmı eğer aleyhineyse bu nasıl millilik oluyo

 35. Engin dedi ki:

  Hükümeti eleştirmek yerine şöförlerinize eğitin

 36. Anonim dedi ki:

  karakavak mahallesi fahri kayahan bölgesi nüfusun yoğun olduğu bölge .. sadece 4 adet kayalık ait dolmuş bulunmakta , haliyle herkes ayakta gidiyor ayrıca yarım saat dolmuşa binmek için bekliyoruz .. lütfen acil olarak bu işe çözüm bulunsun gerçekten vatandaş çok mağdur oluyor …..saygılar

 37. ALİ dedi ki:

  Eski araçlar kirlilik şaçıyor eksoz gazından çıkan duman vatandaşı zehirliyor başkan, 20 YAŞINDAKİ ARAÇ NASIL OLURDA YENİ ARAÇTAN SAĞLAM OLUR. MİLLETİN AKLI İLE SİZ DALGA GEÇMEYİN LÜTFEN. Başkan için de Yağcılık yapmaya gerek yoktur. Bu millet kim ne yaptığını çok iyi biliyor. Bazı minübüscüler çoğu yerde trafik terörü estiriyor. Bu şoförlerinizi eğitimden geçirseniz iyi olur. Ağızlar küfürlü kabalar lütfen dikkat edin

  1. Umut dedi ki:

   Binmeyin o zaman minibüse zorla mı bindiriyorlar

 38. HIDIR dedi ki:

  işine geldiği gibi sallıyorsun.engelliyi minübüse almak işinize gelmiyor.şoförlerini eğitmek işinize gelmiyor.zaten eski araçlarda sinyal kolu yok, çünkü hiç bir şoförünüz sinyal kolunu kullanmıyor.kurallara uymak hak getire.. sallama başkan, birilerini överken unutma o birileri salladığın bakanın partisinin belediye başkanı…

 39. Canercan44 dedi ki:

  Margirisu bilmem ama sifir alinan halk otobusleri hergun arizalaniyor eski model otobusler bunlara 1000 ceker cok dandik makinalar .hergun yolda kalan araclari goruyoruz sanirim bu araclar mahlemelik otobus cu abilerden birisi anlatiyordu burasi turkiye hersey olabilir

 40. Tuncay dedi ki:

  Eski minibüslere binilmiyor kaza yapsa sağ çıkan olmaz vatandaş olarak artık mninibüse binmemeliyiz en azında otobüslerde dezenfekte işlemi var hergün minibüslerde yok

 41. Yerli ve Milli dedi ki:

  Selo başkan milli ve yerliymiş, diğer tüm başkanlar gavur 😅 ya Allah aşkına Selonun umrundamı vatandaş eski arabaya biniyor tıkış tıkış oluyor, dolmuş sahipleri alkış çalsın yeter. Ha birde şimdi Selo ne isterseniz daha çok verir bunu değerlendirin. Çünkü kendisi hariç herkesi atmışsın, 😅

 42. Esnaf dedi ki:

  Maugurus lara binilecegimi kalmış patpat motoru gibi birşey miniubuslerin yaş meselesini fetoya baglamasiymis iyiymiş.
  Biraz alakasız gibi geldi.
  Esnafa kredi konusunda ise sonuna kadar haklı gelip söz verdiler ama yalandan oldu. Halkbanka gidin zaten olayı anlarsınız

  1. Ahmet dedi ki:

   İstanbul ve Ankara daki toplu taşıma ücreti Malatya ile neredeyse aynı. Fiyat konusunda epeyce karlı bir şehir Malatya. En uzak mesafe 10 km ama diğer büyükşehirdeki vatandaşlarla aynı bedeli ödüyoruz. 20 yaş toplu taşıma araçları için bence normal değil. Su faturaları da birebir aynı. Sayın Belediye Başkanı da geldi geleli şikayet şikayet, birazda işine baksa daha memnun olacağız.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."