Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Bambaşka Bir Doğanşehir Var”

Gündem

09-01-2021 tarihinde yayınlandı.

“Bambaşka Bir Doğanşehir Var”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “19 yıl öncesinin Doğanşehir’ini düşünüyorum. Nerede o Doğanşehir nerede bugünkü Doğanşehir. Alt yapısıyla üst yapısıyla bugün bambaşka bir Doğanşehir var. Biz eserlerimizle, yaptıklarımızla, yapacaklarımızla, hedeflerimizle, proje ve planlarımızla konuşuruz” dedi.

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Doğanşehir ilçesinde AKP ilçe teşkilatı ile Doğanşehir Belediyesini ziyaret etti. Çalık ilk olarak AKP Doğanşehir İlçe Başkanlığını ziyaret ederek ilçe başkanı Murat Kavuncuoğlu ve partililerle bir araya geldi. Milletvekili Çalık, burada yaptığı konuşmada, 19 yıl boyunca Malatya’daki bütün ilçe ve mahallelere hizmet götürme gayreti içerisinde olduklarını ve kent genelinde bu süreçte 23,5 milyar lira tutarında bir yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti. Çalık, “İşte bizim farkımız bu, bizi diğerlerinden ayıran bu. Onlar laf üretir, biz icraat üretiriz, farkımız bu” diye konuştu.

“Doğanşehir’de bizi eserlerimiz anlatıyor”
AKP’nin siyasetinin eser siyaseti olduğunu vurgulayan Çalık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Onlar esersizlik siyaseti yapar, yalan ve hakaret siyaseti yapar. Fakat AKP, eser siyaseti yapar. Farkımız bu. Onlar yaptıklarıyla değil, iftiralarıyla, yalanlarıyla ayakta durmaya çalışırlar. Biz eserlerimizle. İşte burada Doğanşehir’de bizi eserlerimiz anlatıyor. Yaptığımız okullar, yurtlar, pansiyonlar, meslek yüksekokulumuz, hastanemiz, sağlık evlerimiz, göletlerimiz, yollarımız, ilçeye gelen doğalgaz anlatıyor. 19 yıl öncesinin Doğanşehir’ini düşünüyorum. Nerede o Doğanşehir nerede bugünkü Doğanşehir. Alt yapısıyla üst yapısıyla bugün bambaşka bir Doğanşehir var” dedi.

“Doğanşehir ilçemizdeki tren istasyonuna yaya alt geçidi yapıyoruz”
Çalık, “Bizden önce sorun Allah aşkına, Malatya’da karayollarında kaç kilometre bölünmüş vardı diye sorun. Ben cevap vereyim 36 kilometre. Şimdi 442 kilometreye çıkardık. Şu Erkenek yolunu hatırlayın. O Erkenek yolunda ne çileler çektiğimizi hatırlayın. Şimdi o Erkenek yolunda tünelimizle birlikte elhamdülillah kazalar minimize oldu. O eski durumlar artık yok. Hem zamanda kazandık, hem de o kazalardan artık kurtulduk. İşte bu bölünmüş yollarda Malatya genelinde bizim bu işimize yaradı. Bu muhalefet bu işlerden anlamaz. Doğanşehir’imizin hem bağlantı yollarını hem de ilçe içindeki yolları yaptık. Şimdi Doğanşehir ilçemizdeki tren istasyonuna yaya alt geçidi yapıyoruz. Haziran ayında tamamlanacak” ifadelerinde bulundu.

“Eğitimde neler yaptık, neler yapıyoruz”
Doğanşehir ilçesinde başta hayırsever merhum işadamı ve belediye başkanı Vahap Küçük’ün de destekleriyle özellikle eğitim alanında bir çok yatırımın gerçekleştirildiğini anımsatan Çalık, “Doğanşehir 8 derslikli Yunus Emre İlkokulu, Muammer Şahin Vaizoğulları İlköğretim Okulu, Söğüt İlköğretim Okulu, Çığlık Abuzer Güngör İlköğretim Okulu, Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu, Koldere İlköğretim Okulu, Erkenek Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, Kurucuova İlköğretim Okulu, Erkenek Lisesi, Elmalı Köyü Vahap Küçük İlköğretim Okulu, Kapıdere Ortaokulu, Kurucuova Ortaokulu, 12 derslikli Dursun Şahin İlköğretim Okulu, Fındık İlköğretim Okulu, 5 derslikli Doğanşehir Anaokulu, Erkenek Anaokulu, Kadılı Anaokulu, 15 derslik Polat Vaiz-Şahin İlköğretim Okulu, 16 derslikli Doğanşehir Lisesi Ek Bina ve TOKİ Anadolu Lisesini yapmıştık. Şimdi 16 derslikli Doğanşehir İmam Hatip Lisesi ile 200 kişilik yurt binası tamamlandı, eğitim öğretime hazır. Çığlık ve Kurucuova Mahallerimizdeki 8 derslikli okul inşaatlarımız bitmek üzere. Gövdeli Mahallemize öğretmen konutu tamamlandı. Doğanşehir ilçemizde 16 derslikli Çok Programlı Lise ve 200 öğrencilik pansiyonu ile 1 spor salonu yapımı tamamlandı. Doğanşehir Hüsne Küçük Kız Yurdu tamamlandı. Doğanşehir Anadolu Lisesi’nin Spor Salonu ve Yurdu tamamlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından yapılan yaklaşık 5 milyon lira maliyetli 500 seyirci kapasiteli Kapalı Spor Salonumuz faaliyete geçti” diye konuştu.

“Göletlerimizle birlikte sulamayla ilgili sıkıntılar çözülmüş olacak”
Çalık, Doğanşehir ilçesinde Elmalı ve Erkenek Göletlerinin kapalı sulama hatlarının yapım ihalesininde gerçekleştirildiğini belirterek, “Proje tutarı 27,8 milyon lira olan Elmalı Göletimizle 2 bin 530 dekar arazi suya kavuşacak. Gövde dolgusu imalatları tamamlanmış, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 75’e ulaşmış olup 2021 yılı Haziran ayı sonunda göletin projesi tamamlanmış olacaktır. Göletin sulama hatlarının yapım işi ise 11 Kasım 2020 tarihinde ihale edilmiş olup, 2021 çalışma sezonunda yapımına başlanarak tamamlanacaktır. Erkenek Göletimiz 9 bin 130 dekar alanı sulayacak. Çok büyük bir göletimiz ve proje tutarı 65 milyon lira. Bu göletimizinde fiziki gerçekleşmesi tamamlandı, 2021 yılının sonunda sulama sezonunda faaliyete geçsin istiyoruz. Vatandaşlarımızın sulamadan kaynaklanan elektrik borçları bir daha yaşanmasın istiyoruz. Bu göletlerimiz hizmete girdiğinde sulamayla ilgili sıkıntıları ciddi bir şekilde bertaraf etmiş olacağız. Doğanşehir Söğüt Göleti’nin rezervuar alanının iyileştirilmesi ihalesinin de 21 Ocak 2021 tarihinde yapılması planlıyor ve bu ihale sonrasında gölette geri kalan imalatlar tamamlanacak. Bunun maliyeti de 8 milyon lira” şeklinde konuştu.

“100 yataklı hastanemiz bitmek üzere”
Doğanşehir ilçesinde 100 yataklı devlet hastanesinin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 97’ye ulaştığını belirten Çalık, “Pandemiden dolayı biraz uzadı fakat yapımında sona gelindi. 5 genel ameliyat odası, 10 yataklı yoğun bakım, 30 poliklinik odası, 4 ağız ve diş sağlığı ünitesi ve 6 yataklı palyatif bakım merkezine sahip olacak hastanenin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 97’ye ulaşmıştır. Nisan ayında hizmete açılması planlanmaktadır ” dedi.

“Malatya’da doğalgazın en hızlı geldiği üçüncü ilçe”
Malatya’da doğalgazın en hızlı geldiği üçüncü ilçenin Doğanşehir olduğunu ifade eden Çalık, “Doğalgaz denilince akla benim buradaki analarım geliyor. Çünkü o analarım kömür taşırdı, odun taşırdı. Soba bir odada yanıyor, her odada yanmıyor. Dolayısıyla bir oda ısınıyor. Koku bir taraftan küller bir taraftan… Ama şimdi hamdolsun, kombiye basıyoruz düğmeye bütün ev ısınıyor mu? Isınıyor. Sıcak su banyoda mutfakta her yerde var mı? Var. Şimdi ilçemizde eksik kalan bölgeler için de talimat verdim oralara da hızlı bir şekilde ulaşacak” diye konuştu.

“Devlet müdahalesiyle fiyat istikrarsızlığı son buldu”
Milletvekili Çalık, Doğanşehir ilçesinin en önemli geçim kaynaklarından birinin de tarım olduğunu belirterek, “Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin destekleri ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) geçen 21 Eylül’den itibaren 4 numara kuru kayısıyı kilogram başına kükürtlenmiş için 21 liradan, kükürtlenmemiş (gün kurusu) için ise 23 liradan alıyor. Yani devletin müdahalesiyle kuru kayısı da fiyat istikrarsızlığı son buldu. Bu yıl için yeniden TMO kayısı sezonunda fiyatı belirleyecek. Pandemi sürecine rağmen geçen yıl 100 ülkeye 90 bin 317 ton kuru kayısı satılarak 266 milyon 202 bin dolar döviz girdisi sağlandı.” dedi. Çalık, yaklaşık 1,8 milyon lira maliyetli Erkenek futbol sahasının sentetik çim yüzeyli futbol sahasına dönüştürülmesi çalışmasının da devam ettiğini kaydetti.

“Doğanşehir Belediyesini ziyaret etti”
Çalık daha sonra Doğanşehir Başkanı Durali Zelyurt’u ziyaret ederek, belediyenin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Milletvekili Çalık, ziyarette yaptığı konuşmada, 18 Haziran’da kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden Doğanşehir’in eski Belediye Başkanı Vahap Küçük’ü rahmetle andıklarını ifade ederek, “Doğanşehir’e yaptıkları için teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Hepimiz öyle bir hoş-seda bırakarak rahmete kavuşalım. Allah hepimize sağlık, sıhhat, uzun ömür versin ama vefatımızın sonrasında da böyle arkamızdan güzel konuşulmayı Allah hepimize nasip etsin. Görevdeyken vefat etti ve sonra göreve gelen Durali Zelyurt başkanımız, göreve geldiğinden itibaren hem ilçe başkanımız, hem belediye meclis üyelerimiz ve hem de ilçe teşkilatımızla ahenkli bir çalışma yapıyor” diye konuştu. Milletvekili Çalık, Doğanşehir Belediyesi’nin de ilçede meydan, dere ıslahı bisiklet yolları gibi bir çok alanda hummalı bir şekilde çalışmalar yürüttüğünü aktardı. Çalık, Doğanşehir Elması’nın tescilli ürünler arasında yer aldığını anımsatarak, “Tarım ve Orman Bakanlığımızdan talep etmiştik, özellikle bodur elma üretimi başlamış vaziyette, çok güzel ve lezzetli elmalarımızın tanıtımını yapmak ise burada kurulan Doğanşehir Kadın Kooperatifimiz ve Büyükşehir Kadın Kooperatifimiz ile mümkün olacak” dedi.

“Meyve kurutma tesisi kurulacak”
Kooperatifin elmanın paketlenmesinden satışına kadar faaliyette olacağını kaydeden Çalık, ürünlerin kurutmalık hale gelmesi içinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den destek istediklerini, özellikle kayısı ve meyve kurutma tesisini Akçadağ, Yeşilyurt ve Battalgazi’de kurduklarını, dördüncüsünü de Doğanşehir’e kazandıracaklarını ifade etti.

Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt ile AKP Doğanşehir ilçe Başkanı Murat Kavuncuoğlu ise konuşmalarında, Milletvekili Çalık’ın ilçeye en çok ziyaret yapan ve hizmet eden milletvekili olduğunu söylediler.

MHP ZİYARETİ
Malatya’daki temasları kapsamında MHP Doğanşehir teşkilatını ziyaret eden Çalık, burada yaptığı konuşmada, yapımı tamamlanan ve devam eden yatırımları yerinde incelemek için ilçeye geldiğini ifade etti. Çalık, Cumhur İttifakı’nın tek amacının Türkiye’yi büyük ve güçlü bir devlet haline getirmek olduğunu belirterek, “Cumhur İttifakı esasen, 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün teşebbüs ettiği hain darbe ve işgal hareketi sonrasında, Türkiye’nin maruz kaldığı saldırılara karşı yerli ve milli bir duruşun doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Cumhur İttifakı nettir, şeffaftır. Sayın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi, bu ittifak asla gizli veya açık pazarlıklar üzerine kurulu değildir” dedi.

Türkiye düşmanlarının diliyle konuşanların ve milletin yanında durmayanların Millet İttifakı ismini hak etmediğini belirten Çalık, “Bu ittifakın ortağı kendisi gibi düşünmeyen gazetecilere ‘medyanın yüz karası’, öğretmelere ‘iradesini pazarlayan’, sanatçılara ‘yalaka’, YSK üyelerine ‘çete mensubu’, hakim ve savcılara ‘sarayın militanı’, çiftçilere ‘iki elim yakanızda’ diyerek ötekileştiren, toplumu bölen nefret dilinden hiçbir zaman vazgeçmeyendir. Bu ittifakın ortağı özellikle Güneydoğu’daki insanlarımıza, Kürtlere ve Kürt kökenli vatandaşlarımıza en büyük zulmü yapan terör örgütünün siyasi uzantısıdır. Biz Cumhur ittifakı olarak yol yürürken ‘mevzubahis memleket meselesiyse, gerisi teferruattır’ diye düşünürüz. Onların tek elden nasıl yönetildiğini ve kimlerle nasıl yol yürüdüğünü sizler görüyorsunuz” diye konuştu.

Çalık, Türkiye’nin 5. nesil dördüncü haberleşme uydusu Türksat 5A’nın uzaya fırlatılmasını bile kulp takma yarışı içine girenleri gördüklerini ifade ederek, “Herkes kendisine yakışanı yapar. Biz uydu fırlatır, baraj açarız onlar tamir edilmiş musluk açar, heykel diker. İşte fark bu. Musluk açanlar, heykel dikenler, vatandaşımıza yapılan her hizmete ve dünyanın bile imrenerek baktığı projelere bir kulp takarak ‘istemezük’ diyorlar. Onlar 20 yıl önce başbakanlık önüne yazar kasa fırlatılan Türkiye’yi istiyorlar. Onlar IMF’den borç dilenen, başka ülke liderlerinin karşısında el pençe duran bir Türkiye istiyorlar. Eski Türkiye yok. Biz ‘istemezükçüleri’ hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz” diye konuştu. MHP Doğanşehir İlçe Başkanı Saffet Yağcı ise, Milletvekili Çalık’a Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye etti.

Bülten

calik dogansehir1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hasan yıldırım

Sayın Vekilimiz
MALATYAMIZ ve bölgemiz için İvedilikle yapılması gereken elma işletme kurutma tesisis olmalı

elmalar dökülmeye başlayınca elmalar toplanıp işlemeye başlanmali

elm akurusu
elma Füresi yapılarak
çinlilerin amerika ve avrupadak, pazarına bu ürünler ihraç edilmeli <
Vahap amcamızı Rahmetle aniyorum

kaan

ÇOK DOĞRU SÖZ,doğanşehir Rumuzlu hemşerim,DOĞANŞEHİR DEN bir Mlletvekili çıkmalı,yıllardır,AKP ye en çok oy veren yer, ama bu istek diğer MİLLTVEKİLLERİNİ rahatsız etmez inşallah,şimdiye kadar rahmetli,DAYI politikası vardı,bundan sonra sıra DOĞANŞEHİR DE……………………………………Kesinikle

Hayri

Mhp yi ziyaret etmese iyiydi.Geçmişte MHP düşmanlıkları had safhada idi şimdi hangi yüzle gidiyorlar

Bek

Eskimalatya da ilkokulun yarısi imam-hatip ortaokulu nda dersleri yapıyor.19 yıl önce bu yoktu

Eğitim gönüllüsü.

Olması gereken Selçuk ilkokulunun imam hatip binasına , öğrencisi az olan imam hatip ortaokulununda Selçuk ilkokulu binasına taşınması dir ,sayın milli eğitim müdürümüzun iki okulu ziyaret etmesi ile çözülecek bir sorundur.

fatih

Kim ki bu memlekete bir çivi çakmışsa Allah ondan razı olsun. Sürgü Barajı 1970 li yıllarda yapılmış ,mevcut sulama kanalı açıktan yapılmakta .Sulamaya yetmemektedir. İki yüz bin dönüm arazi neredeyse kapalı sisteme alınsa bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu alanın sulaması artezyenler ile sulanmakta, ileride ciddi sorunlar yaratacaktır. Bu bölge mevcut kayısı rekoltesinin nerdeyse yarısını karşılamaktadır.

mlx

Mhp ile ne güzel de kol kola gidiyorlar.eski bir mhp li olarak belki unutmuş olanlar vardır hatırlatayım dedim.akp teşkilatı mhp lilere vakti zamanında öcü gözüyle bakıyor,nerede bir mhp li müdür,amir var ise hepsini pasifize ediyor,yerine ince bıyıklı,gümüş yüzüklü şahısları getiriyordu.unutmadık

mlx

Önümüz ‘deki yerel seçimlerde doğanşehir de akp nin elinden gidecek olan belediyeler arasında.demedi demeyin.rahmetli vahap küçük ün katkıları ile seçimler kazanılıyordu.

Bülent Yaşar

Evet haklısın. 19 yıl önceki bebeler asker oldu.her şey büyüyor bunlar neyin peşinde. Kendine baksın 19 sene önceki haliyle şimdi ki hâli aynı mı.

Doğanşehir

Çok doğru bir tespit rahmetli Vahap amca Doğanşehir için bir şanstı Doğanşehir çok önemli bir değerini kaybetti yeri doldurulamaz seçimlerin kazanılmasında çok emeği vardır ikinci defa sağlığını hiçe sayarak aday olmuştur diyemicegim zorunlu aday yapılmıştır Türkiye’nin her yerinde yaşama imkanı varken o hep sevdalısı olduğu doğup büyüdüğü topraklarda yaşamıştır ama kaderin cilvesi İstanbul’da aramızdan ayrılmış ve çok sevdiği bu topraklar yerine İstanbul’da defnedilmiştir.tekrar rahmetle anıyorum.

ali

sayın vekilim kuzey kuşak çevre yolu kenarları çöplükten geçilmiyor,çarmuzu içinden geçip kayalık istrikametine akan pis atık su kanal içinde değil çevreye çok kötü bir koku veriyor

Doğanşehir

Doğanşehir den Vahap küçüğün oğlu Vahap Küçük u vekil göstermesseniz Doğanşehir elden gider sonra biz niye Doğanşehir kaybettik demiyesiniz gidişat hiç iyi değil bu konuyu cumhurbaşkanına iletin

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...