Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Kernek’e Bu Sefer de ‘Aşşağışeher’ Ruhu!

Gündem

1 ay önce yayınlandı.

Kernek’e Bu Sefer de ‘Aşşağışeher’ Ruhu!

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

KERNEK’TE HİÇ OLMAYAN ‘ZİYARETGAH’ DA PROJEDE YERALIYOR!. Malatya kent kimliğine değer katan mekanlarının başında gelen; kaynak suyu, havuzu ve parkı ile bilinen, Malatya folklorunda da önemli yeri olan, belediye yönetimlerinin bilinçsizce yaptığı düzenlemelerle betona boğulan Kernek’in, bu defa da ‘ziyaretgah’ konseptli, mekanın aslı ile ilgisi olmayan yeni bir düzenlemeye sahne olacağı öğrenildi.

Selahattin Gürkan yönetiminin, Ahmet Çakır’ın belediye başkanlığı döneminde, simgesi olan su kaynaklarından arındırılan ve halkın ‘fırıldak’ olarak adlandırdığı yeldeğirmeni yerleştirdiği Kernek için hazırlattığı yeni çevre düzenleme projesi ile, Eskimalatya’daki ‘kanlı kümbet’i anımsatan bir ‘ziyaretgah’ yapısı inşa edeceği belirtilirken, kamuoyuna duyurulan düzenlemenin detayları tepkiye yolaçtı.

BU BÖLGEDE ZİYARET YOK, AMA..
Son projeye, Kernek tarihinde hiç olmayan bir ziyaret mekanı da eklenirken, Malatya’nın yaşlıları ve Malatya kültür tarihi üzerine çalışan araştırmacılar, bu bölgede hiçbir zaman ziyaret olmadığını, bazılarının burada ‘Kernek Baba’ ziyaretinin (yatırının) olduğu yolundaki iddialarının hayal mahsulü olduğunu belirttiler.

Malatya’nın, yerli halk arasında ‘Aşşağışeher’ olarak da adlandırılan eski yerleşim yeri Eskimalatya’nın ziyaretleriyle bilindiği, Eskimalatya kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da, Kernek’e ‘ziyaret’ yerleştirerek, bambaşka bir imaj kazandırmasının, Kernek’in aslıyla uzaktan yakından ilgisinin olmayacağı değerlendiriliyor.

UYDURMA HİKAYELERLE KERNEK’E YAPAY İMAJ
Kernek’te, başka yerlerden getirilen mezar taşlarının, burayla ilgisinin olmadığı, bölgenin 1950’li yıllarda  park olarak düzenlenmesi sırasında, bu taşların kaldırıldığı, ancak Kernek’i ve bölgeyi bilmeyen, geçmişinden haberi olmayanların ‘uydurma’ hikayelere ve söylentilere dayanarak yeni bir Kernek imajı yaratmaya çalıştıkları belirtiliyor.

Kernek’te yapılması gerekenin, suyu ön plana çıkaran bir proje olduğu, gerçekte burada olmayanların projeye eklenmesinin, geleceğe de yanlış bir mekan ve tarih anlatımı taşıyacağı, bunun da kent tarihine yönelik önemli bir çarpıtma olacağı, uydurma eklentilerden vazgeçilerek kent tarihine saygı gösterilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Yine Malatya’nın yerli halkının,  Kernek’te Hıdırellez yapmasının burada olduğu öne sürülen  bir ziyaretle ilgisinin bulunmadığı, tamamen kaynak ve akarsu ile ilgili inançtan kaynaklandığı da belirtiliyor.

Kernek’e, bir ziyaret yapısı yerleştirmenin, uygun olmadığı için şimdi yıkılan düzenlemede yer alan ve tepkiler üzerine kaldırılan, halkın ‘fırıldak’ diye adlandırdığı Yeldeğirmeni’nden bir farkının olmayacağı, en az onun kadar Kernek’e yabancı duracağı da son projeye yapılan eleştiriler arasında.

İHALE BİNGÖL FİRMASINA..

Bu arada, ‘Kernek Meydanı Taşkın Koruma ve Alt Yapı Rehabilitasyon Yapım İşi’ adı altında ihalenin 12 Kasım 2020’de yapıldığı, yaklaşık maliyeti 5 milyon 713 bin TL olan projeye 4 milyon 290 bin TL teklif eden Bingöl merkezli Orbin Mühendislik İnşaat Temizlik..Ticaret Limited Şirketi’nin bu teklifinin uygun bulunduğu, 17 Aralık 2020’de sözleşme imzalandığı öğrenildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ tarafından ihalesi yapılan projenin finansmanını, İller Bankası ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JİCA)’nın sağladığı bildirildi.

BÜYÜKŞEHİR’İN AÇIKLAMASI..

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, Kernek’teki düzenlemelerle ve Gürkan’ın yaptığı incelemeyle ilgili Pazar günü basın kuruluşlarına ulaştırdığı basın bülteni şöyle:

“Malatya Büyükşehir Belediyesi Kernek Meydanını aslına uygun hale getirmek için çalışmalara başladı. Başkan Gürkan, “Malatya’nın hafızasını, belleğini yeniden ortaya çıkararak burada vatandaşlarımızın Hıdırellez döneminde gelip kendi gelenekleri ve inanç değerleri ölçüsünde yapmış oldukları aktiviteleri yeniden yapmalarına olanak sağlamak amacıyla bu projemizi hayata geçiriyoruz”

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından projesi hazırlanarak çalışmalara başlanan Kernek Meydanında Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve beraberindeki heyet incelemelerde bulundu.

Yapılan çalışmalar ve proje hakkında bilgiler aktaran MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, “Malatya’nın önemli meydanlarından biri olan Kernek Meydanı vatandaşlarımızın yoğun talepleri ve sıkıntılarından dolayı Sayın Başkanımızın da talimatlarıyla bu alan ile ilgili olarak yeni bir proje hazırladık. Bu alandaki çalışmalarda dört temel esas üzerine çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu alanda bulunan yel altı suları kapatılınca yanda bulunan binaların temellerinde ciddi manada su çıkmaya başladı. Bunu önlemek için doğal su kaynağını bulup yeryüzüne çıkaracağız. Bir ikincisi buranın tarihi bir geçmişi vardı. O tarihi geçmişi olduğu gibi yansıtmanın hesaplarını yapıyoruz. Ayrıca bu alanın 6 bin 500 metrekare yeşil alanı var biz bunu 16 bin metrekareye çıkarmak için proje hazırladık. Son olarak Malatya’nın merkezi olmasından dolayı insanların rahat bir şekilde dolaşabilecekleri, oturabilecekleri bir alan oluşturacağız. Buna göre çalışmalarımızı planladık. Vatandaşlarımıza daha güzel bir Kernek Meydanı sunmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

Kernek Meydanının Malatya’nın hafızası olduğunu belirten Başkan Gürkan ise yaptığı konuşmada, “MASKİ Genel Müdürlüğümüz Kernek Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak bir proje hazırladı ve çalışmalara başlandı. MASKİ Genel Müdürümüzün de ifade ettiği gibi özellikle buradaki su kaynağının kaybolması ile birlikte alt kodlarda kalan binaların bodrum katlarına sirayet etmesi ve sürekli şikayetlerin gelmesi hem suyun yeryüzüne çıkarılması hem o suyun kullanılması noktasına bir çalışma başlattık. İnşallah Kermek Meydanı bu amaca matuf olarak eski suyun burada tekrar ortaya çıkarılması ve sulama ile ilgili ihtiyaçlarda kullanılması noktasında çalışmalar gerçekleştiriyoruz.  Ayrıca burada Malatya’nın hafızası, belleği var. Buradaki Kernek ziyaretinin ortaya çıkarılıp özellikle Hıdırellez döneminde vatandaşlarımızın gelip kendi gelenekleri ve inanç değerleri ölçüsünde yapmış oldukları aktiviteleri burada yeniden yapmaları amacıyla düzenleme çalışmaları yapıyoruz.

Ayrıca burada çıkacak olan suyun bir kısmı İnderesi Tabiat Parkında Projesini Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz ve 250 kişinin sürekli konaklayabileceği kamp merkezine ve oradaki 3 bin 100 dönüm olanın sulanması noktasında kullanılacaktır. Bu alana ayıraca MASKİ tarafından bin metreküplük su deposu inşa edilerek bu alanın su ihtiyacı da karşılanmış olacak. İnşallah çalışmalarımız sonucunda bu alana yakışır, yaraşır bölge halkının talep ettiği ve özlediği o Kernek Meydanı’nı yeniden ortaya inkişaf ettiririz. Çalışmaların Malatya’mıza ve bölge halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.”

malatyahaber.com- Bülten

kernek1

kernek2

kernek3

kernek4

Subscribe
Bildir
guest
92 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Osman

Yazıklar olsun belediye başkanına yazıklar olsun

44lokman

ŞİMDİDE KERNEK BABA ÇIKTI ORTAYA.HİÇ DÜZGÜN BİR YOLUNUZ VARMI HEP YILAN GİBİ.akli fikri olan ileriyi düşünenolsaydı tarı alanlarını verimli toprakları imara açarmıydınız.yamaçlara ev yapılır ama tarım yapılmaz.belediyelerin kafaları çalışmıyor bana göre

44lokman

Her gelen kafasına göre proje adı altında milletin parasını birilerine peşkes çeliyorlar .sizi millet seçtigine göre neden millete sorulmuyor.bu işlerin vebali çok.yazık yapmayın böyle.belediyeler bir iş yaparken ilkokul çocuklarına sorsunlar.size gülerler.olmayan birşeyler yapın var olanı ykıp tekrar tekrar yapmayın ayıp ve günahtır.sokak ismi ve her yıl kaldırımdan başka elle tutulur neyiniz var.bu herkes için geçerli

turan

yazık günah bu miletin paralarını çar çur etmeyin şu pandevide zaten millet ekonomik kirizde oranın neyi vardı yıkıyorsun yazık yazık yazık bukadar diyorum bu millet elbet hesabını sorar…..

ahmet

anlaşılan belediyelerin mantığı yık yap yık yap zamanında askerlik yaparken eğtim alanındaki 5 yıldızlı otellerde olmayan lavabo ve tuvaletlerin yıkıldığnı görmüştüm komutanım neden bunlar yıkılıyor diye sorduğumuzda çok sorgulamayın bunları yıkıp yeniden yapacağızki askerlerde boş burdamasın istikam bölügüne nemalansın derdi işte aynı mantık.

pasa44

Allah yardımcımız olsun. Millet bahçesinin içine de başka yer yokmuş gibi yer yokmuş gibi beton kütüphane yapıyorlar. Parkın içinde türbenin işi ne, Kernek baba da nereden çıktı, Bu gidişle babayı alacağız herhalde.

cesur mimar

Doğru bir tespit,; şehircilikten, sanattan ve mimarlıktan anlamayan birisi Belediye Başkanı olmamalı.
Maalesef önceki başkan da mimar veya şehir plancısı olmadığı için Kernekle hiç bir ilgisi olmayan uyduruk bir yel değirmeni yapmıştı. Belediyenin parasının gereksiz yerlere harcanarak israf ve savurganlık yapılmasını kınıyorum.
Eğer Selahattin başkan Malatyaya güzel bir eser bırakmak istiyorsa yarışma projesi açarak güzel bir proje elde edebilir.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Galatasaray 25 17 3 5 50 19 31 54
Beşiktaş 25 17 3 5 56 26 30 54
Fenerbahçe 25 16 3 6 47 27 20 51
Trabzonspor 25 14 6 5 32 24 8 48
Alanyaspor 25 12 6 7 40 24 16 42
Hatayspor 25 12 6 7 42 30 12 42
Gaziantep FK 26 10 10 6 37 29 8 40
Fatih Karagümrük 25 10 7 8 39 34 5 37
Antalyaspor 25 7 12 6 24 29 -5 33
Göztepe 25 8 8 9 35 31 4 32
Konyaspor 25 8 7 10 32 30 2 31
Sivasspor 24 7 10 7 28 29 -1 31
Yeni Malatyaspor 26 7 10 9 33 35 -2 31
Kasımpaşa 25 8 5 12 29 40 -11 29
Çaykur Rizespor 25 6 9 10 30 42 -12 27
Kayserispor 25 6 7 12 17 30 -13 25
BB Erzurumspor 25 6 7 12 24 39 -15 25
Başakşehir FK 25 6 6 13 28 44 -16 24

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...