Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Beylerderesi Kaptaj Tesisi Açıldı..

Gündem

27-09-2021 tarihinde yayınlandı.

Beylerderesi Kaptaj Tesisi Açıldı..

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

“BURADAKİ KAPTAJIMIZDA SANİYEDE 500 LİTRE SU VAR”.. Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Beylerderesi Kaptaj Tesisi açılışı ile Batı Kolektörü ve Kanalizasyon hattının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Beylerderesi Kaptaj Tesisi alanında gerçekleştirilen törene, AKP MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, AKP MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AKP Malatya İl Başkanı İhsan Koca, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, İller Bankası Elazığ Bölge Müdürü Celal Kaştı, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, AKP Malatya Kadın Kolları Başkanı Özlem Pelitoğlu ve Kadın Kolları Yürütme Kurulu üyeleri, AKP Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Muhtarlar Dernek Başkanları, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, personel ve vatandaşlar katıldı.

“BEYLERDERESİ ATIKLARDAN KURTULUYOR”
Yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler veren MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak şehrimiz için büyük projeler hazırlıyoruz. Bugün bu projelerin en önemlilerinden olan ‘Yeşilyurt İlçesi Batı Kolektörü ve Kanalizasyon Hattı’ temel atma töreni ve Beylerderesi Kaptaj Tesisinin açılışı için beraberiz. Malatya’mızın geleceğini planlayarak alternatif içme suyu kaynakları bulmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Şahnahan, Tepeköy, Topraktepe, Sütlüce, Dilek Mahallesi, yeni yapılacak olan Sanayi Sitesi, askeri alan olmak üzere yaklaşık 180 bin nüfusa hizmet edeceğiz. Sütlüce Topraktepe Mahallesi ve bölge halkının içme suyu sıkıntısını çözüme kavuşturmak için Beylerderesi mevkiinde tespit ettiğimiz suyun gerekli analizlerini yaparak çalışmalarımızı başlattık. Bu kapsamda maliyeti 9.5 milyon lira olan 1 adet kaptaj tesisi, 1000 tonluk içme suyu deposu, 20 bin metre içme suyu hattı ve 200 adet abone bağlantısı çalışması gerçekleştirdik. Çalışmalarımızın tamamlanmasıyla beraber bu içme suyu kaynağımız ile saniyede 500 litre su verilecek. Şu an gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile inşa ettiğimiz 1000 tonluk depomuza saniyede 45 litre su aktarıyor ve 20 kilometre inşa ettiğimiz içme suyu hattımız ile bu suyu ulaştırıyoruz. Bu bölgede ciddi bir elektrik tüketimi var. Depo alanımızın bulunduğu 100 dönümlük arazinin tahsisini kurumumuz adına aldık. Bu alanda ilave su alanlarımızın yanı sıra 4 MV kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali (GES) yapımı planlıyoruz. Bu planımızı hayata geçirirsek harcanan enerjiyi kendi santralimizde üreteceğiz. Bölgenin 80 yıllık rüyası gerçeğe dönüşüyor. Beylerderesi atıklardan kurtuluyor. Yaklaşık maliyeti 37 milyon TL olan çalışma kapsamında 36 bin 500 metre 800’lük hat yapılacak. Dilek (kısmen), Topraktepe, Tepeköy, Yeni Sanayi Sitesi, Şoför Okulu Askeri Alan, Yakınca, İkizce, Turgut Özal Üniversitesi İkizce yerleşkesi, Hamidiye, Hıroğlu, Mollakasım ve Gündüzbey olmak üzere toplam 12 ünite yerleşim yerinde yaşayacak 340.000 kişiye hizmet edecektir. Proje tamamlandığında Beylerderesine akan tüm atık sular Batı Kolektörü vasıtası ile Battalgazi de bulunan İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisimize ulaşmış olacaktır. Bu sayede Beylerderesinde akan sular temizlenmiş olacaktır” dedi.

İller Bankası Elazığ Bölge Müdürü Celal Kaştı, “Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ve Beylerderesi Kaptaj Tesisi’nin Malatya’ya hayırlı olmasını ve vatandaşlara uzun yıllar hizmet vermesini diliyorum” diye konuştu.

MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, “Suyun bir damlası bile çok kıymetlidir. Evlerimizde 1 saat su kesilse hayat duruyor. Suyun öneminin farkında olarak israf etmemeliyiz. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz kaptaj tesisi ilimiz için büyük nimettir. Şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

AKP Malatya İl Başkanı İhsan Koca da, “Şehrimizin geleceğinin de planlanarak yapılan bu tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza, MASKİ Genel Müdürümüze ve ekibine teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemiz şehrimizin bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak projeler hazırlayıp hayata geçirmeye devam ediyor. Temel atma ve açılış töreninin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“HİZMETTE SINIRIMIZ YOKTUR”
Hizmet noktasında sınır tanımadan çalışmalara devam edildiğini ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Göreve geldiğimizde belediyecilik anlayışının 5 temel ilkesi olan; katılımcı, sosyal, kültürel, yeşili koruyan ve hizmet sunan ilkeleri esas aldık. Her daim Valilik, ilçe belediyelerimiz, iştiraklerimiz, siyasi partilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarıyla istişare halinde oluyoruz. Memleketimizdeki her sosyal probleme çözüm üretiyoruz. Bunun en yakın örneği, deprem ve pandemi sürecinde şehrimize ve halkımıza bu hadiselerin olumsuz etkilerini hissettirmemek için elimizden gelini yaptık. Kültürel anlamda tarihi eserlerimizin varlığını koruyor gelecek nesillere aynı dokusuyla bırakmak için çaba sarf ediyoruz. Kültürel etkinlikleri destekliyoruz. Yeşili ve doğayı koruyarak her daim park bahçe alanlarını vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. 3 bin 100 dönümlük bir anlaşmamız var. Bunun 700 dönümlük kısmını tamamladık. Bu alanda 80 milyonluk Gençlik Kampı, gençlik karşılama merkezi, jimnastik salonu, 5000 kişilik kapalı spor salonu yapıyoruz. Yani hizmet noktasında da sınır tanımıyoruz” diye konuştu.

“ATIKSU ARITMA TESİSLERİ İNŞA EDİYORUZ”
Beylerderesinin 80 yıllık rüyasının gerçeğe dönüştüğünü belirten Başkan Gürkan, “Göreve geldiğimizde şehrimize daha kaliteli hizmet sunmayı temel alarak; asfaltsız yer kalmayacak, içmesuyu ve kanalizasyon altyapısı olmayan yer kalmayacak ve akarsulara atıksular karışmayacak dedik. 2.5 yıl içinde 3 bin kilometre asfalt yaptık. MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından 12 adet arıtma tesisi ihalesi yapıldı. Malatya’nın batısında Beylerderesine atıksular karışıyordu. Bizler bu konuyu çözüme kavuşturmak için İlbank ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ile çalışmalar başlattık. Maliyeti 37 milyon lira olan Batı Kolektörü Kanalizasyon hattı projemizi hayata geçirdik. Proje kapsamında 36 bin 500 metrelik kanalizasyon hattı inşa ederek, Beylerderesine akan tüm atıksuları İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimize ulaştırarak arıtacağız” dedi.

BAŞKAN GÜRKAN’DAN ALTERNATİF SU KAYNAĞI MÜJDESİ
Malatya için alternatif içme suyu kaynağının tespitinin yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya’mız için müjde niteliğinde olan yeni kaynağımızın tespitini bu alanda yaptık. Kamulaştırma işlemlerimiz bu alanda devam etmektedir. Su miktarının en düşük olduğu mevsimde bile bulunan su miktarımız saniyede 1.500 litredir. Yani bulunan bu suyumuz Malatya’mızın alternatif kaynağıdır. Gerekli plan ve projelerimizi yapıyoruz. Şimdiden tüm halkımıza hayırlı olsun. MASKİ Genel Müdürlüğümüzün gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği projeler için her türlü maddi ve manevi destek için Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Güney ve Kuzey Kuşak yollarının ihalesi de yapılacak. Danişment Gazi Bulvarı ve alternatif yollar da yapılıyor.

Su önemli bir hadisedir. Vatandaşlarımızın ileriki nüfus projeksiyonuna ışık tutacak ve ihtiyaçlarına cevap verecek temel çalışmaları da belediye olarak yapmak zorundayız. Deprem sel felaketleri için gerekli tedbirleri aldığımız gibi su ile ilgili tedbirleri de almak durumundayız. Buradaki çalışmalar tamamlanınca kaptajda saniyede 1.500 litre su verilecek. Bunun bir kısmı Melet deresinden, bir kısmı ÇAPO Grubundan, 1000 litrelik kısmı da bu kaptaj bölgesinden verilecek. Buradaki kaptajımızdan saniyede 500 litre su var. Şu anda bunun 50 litresini kullanıyoruz. İleride aşağıya yeni sanayi bölgesi yapıldığında su ihtiyacını buradan karşılayacağız. Temennimiz tüm çalışmalarımızı eş güdümlü devam ettirelim. Malatya’mızı huzur şehri yapmak durumundayız. Birlik beraberlik içinde Malatya’nın ileriki vizyonuna ışık tutmalıyız. Malatya şimdi Türkiye’de yıldızı parlayan nadir şehirlerdendir. İnşallah dünyada da yıldızımız parlar. Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ve Beylerderesi Kaptajının Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM”
AKP MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Malatya için önemli bir gün. Bütün dünyanın kuraklıkla mücadele ettiği, iklim değişikliğinin yaşandığı bir dönemde sulamayla ilgili özellikle içme suyu ile alakalı, kanalizasyon ile ilgili çok önemli bir adım atılıyor. Doğamız, canlılarımız ve sularımız için çok büyük mücadeleler verdik, devam edeceğiz. Malatya Büyükşehir Belediyemiz çok önemli hizmetleri şehrimiz ile buluşturdu. Bugün MASKİ Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ve Beylerderesi Kaptaj Tesisi, bölgedeki köylerimizin su ve kanalizasyon sorunlarını bertaraf etmek için yapılmış çok başarılı işlerdir. Batı Kolektörü bölgenin kanalizasyon atıklarının atıksu arıtma tesisine iletilerek arıtılması için çok önemlidir. MASKİ Genel Müdürlüğü’nün daha önce gerçekleştirdiği Doğu Kolektörü Kanalizasyon Hattı projesi ile üniversite bölgesi ve stadyum dâhil olmak üzere doğu bölgesinin kanalizasyon sorunları çözülmüştü. Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ile de batı bölgemizin kanalizasyon sıkıntısı çözülecek. Beylerderesi kaptaj tesisimizin ve Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı’nın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. MASKİ bizlerin sahada ki yüzü, emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

“ŞEHRİMİZİN GELİŞMESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA”
AKP MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Malatya merkez ve diğer 11 ilçede yolların neredeyse tamamı asfalt yapılmış. Yol medeniyettir. Şehrimizin gelişip büyümesi için yolların önemi büyüktür. Başkanımızın ifade ettiği gibi 12 ilçemize atıksu arıtma tesisleri inşa edilecek. Çevreye duyarlı saygılı olan anlayışıyla hareket eden bir belediyecilik gerçekleşiyor. Suyun bir nimet olduğunun farkında olan ve suyun kıymetini bilen bir medeniyetin mensuplarıyız. Dolayısıyla israfın engellendiği, suyun her zerresinin değerlendirildiği bir yatırıma bugün imza atıyoruz. Küçük sanayiyi şehrin dışına taşımayla ilgili bir projemiz var. Oranın su ihtiyacının giderilmesi için bu tesisler önemli. Bu bölgede yaşayan vatandaşların ve yeni kurulacak olan yerlerin su ihtiyacının giderilmesi için çok önemli bir proje. Aynı zamanda temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ile atıksular Beylerderesine gitmeyecek” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Beylerderesi Kaptaj Tesisi’nin açılışı, Batı Kolektörü ve Kanalizasyon hattının ise temeli atıldı.

Bülten

FOTO: MBB- AA

kaptaj beylerderesi1a

kaptaj beylerderesi2

kaptaj beylerderesi3

kaptaj beylerderesi4

kaptaj beylerderesi5

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet

taş ocağı izni verin yanına..

muratcan

yeşilyurt zorban mevkii hala içme suyundan yoksun. orada kalan yaşlı insanlar hala arabalarla su taşıyorlar. ayıp be kimse başkana bunlardan bahsetmiyor galiba.

Taylor

Herşey güzel de bu arkadaşlar niye maske takmıyorlar..

Murat

neden TSO ve Esnaf Odaları Temsilcileri YOK

Ali

3 bin kilometre (3000 km.) asfalt yol yaptık diyor.
Geçen günlerde 2000 km diyordu.
Malatya’nın bütün yollarını toplasan bu kadar etmez.
Kendisi inanıyor da çevresindeki insanlar inanıyor mu acaba?
Selahattin Gürkan’ın verdiği bilgilerin tamamı teyit edilmeye muhtaç.
Yeni su kaynağı ile ilgili verilen rakamların çoğu aynı değil.

öneri

km2

O malatyalı

Sayın başkan 2 senedir Şire Pazarı meydandaki çeşme söz vermenize rağmen bu pandemi de hala sular kesik bunu haber yapacak bi babayiğit de bulunmadı buradan duyurulur.

Ahmet

Hortum takmak için hazırda bekliyorsunuz, vmillete su içirmeyin

Nuri

O zaman gene zam geliyor desenize.

Last edited 27 gün önce by Nuri
44 malatya 44

Güzel olmuş hayırlı olsun

Sucu

Bedava su kaynaklarımız var ama gizliden gizliye sürekli zam yapılıyor, çok yakın bir zamanda yüklü oranda sessiz sedasız zam yaptı selo başkan ama maalesef haberlerde yer almadı. Bu basıl bir güçse!

Bynedim

Aydınlatma güzel olmuş umarım vatandaşın cebine bu su gözlerinin bulunması olumlu yansır

sinan

Yahu arkadaş bu kaptajın niye sürekli haberi var her yerde görselleri var.
Yahu bu 750.000 nufuslu şehrin su kaynağı her ne hikmetse özellikle mi bilmiyorum ama diğer sosyal medya hesaplarında da bu resimlere ulaşılabiliyor.
Yahu bu bir güvenlik zaafiyeti oluşturmaz mı?
Her yerde resimleri olması normal mi?
Burada bir kamu güvenliği açığı oluşmuyor mu?
Niye herkes gidip burda resim çektirip haber olma gayretinde.
Üç kuruşluk şirketler kıytırık yemek soslarını paylaşmıyor, bunlar; Malatyanın içme suyu kaynağının resmini ve teknik bilgilerini niye paylaşıyor.
Hemde böyle bir zamanda.
Sayın başkanın danışmanları niye uyarmıyorlar.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 10 7 3 0 20 9 11 24
Hatayspor 10 6 2 2 19 8 11 20
Alanyaspor 10 6 2 2 16 15 1 20
Fenerbahçe 10 6 1 3 14 11 3 19
Fatih Karagümrük 10 5 3 2 16 12 4 18
Beşiktaş 9 5 2 2 18 11 7 17
Konyaspor 10 4 5 1 14 9 5 17
Galatasaray 9 5 2 2 14 12 2 17
Altay 10 5 0 5 16 16 0 15
Adana Demirspor 10 3 4 3 15 15 0 13
Başakşehir FK 10 4 0 6 13 13 0 12
Gaziantep FK 10 3 3 4 12 14 -2 12
Yeni Malatyaspor 10 4 0 6 11 17 -6 12
Sivasspor 10 2 5 3 14 12 2 11
Kayserispor 10 3 2 5 13 17 -4 11
Giresunspor 10 2 3 5 6 10 -4 9
Antalyaspor 10 2 3 5 11 16 -5 9
Göztepe 10 2 2 6 9 14 -5 8
Kasımpaşa 10 1 3 6 10 16 -6 6
Çaykur Rizespor 10 1 1 8 8 22 -14 4

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...