Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

Hizmet Binası İşi Bir Ortaklığa Pazarlıkla Verilmiş

Hizmet Binası İşi Bir Ortaklığa Pazarlıkla Verilmiş
 • 06.08.2020

KOCAELİ’NDEN DAVET EDİLENLER İŞİ ALMIŞ.. Yıkılan eski SSK Hastanesinin yerine inşa edilecek olan ‘Yeşilyurt Belediye Hizmet Binası ve Kompleksi’ inşaat alanında kazı çalışmaları başladı. Bu arada, hizmet binası işinin Kocaeli’nden davet edilen bir ortaklığa pazarlıkla verildiği bildirildi ve bu durum eleştirilere yolaçtı.

“BÖLGEMİZE DEĞER KATACAK KIYMETLİ BİR ESERİ HİZMETE SUNACAĞIZ”  

Eski SSK Hastanesinin bulunduğu 21 bin 450 metrekarelik alanda inşa edilecek yeni hizmet binasının her aşamasını yakından takip ettiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerindeki vaatlerimiz arasında yer alan ‘Belediye Hizmet Binası ve Kompleksi’ projemizi hayata geçireceğimiz bölgede ki inşaat işlemleri için kazı çalışmalarına bugün itibariyle başladık. Yeşilyurt’umuzun geleceğine hitap edecek, hizmet alanlarıyla, çevre düzenlemesiyle, iç ve dış mimari yapısıyla bölgemize değer katacak kaliteli alanlara sahip güzel bir hizmet binası inşa edeceğiz. Yaklaşık 1,5 yıldır üzerinde büyük bir titizlikle çalıştığımız böylesine değerli bir yatırımın yerinin tespiti başta olmak üzere, proje çizimi ve ihale süreciyle ilgili gelişmelere çok fazla önem verdik. Yeni ve farklı yatırım alanlarıyla her geçen yıl gelişip güzelleşen Yeşilyurt’umuza yakışacak, hemşerilerimize kaliteli ve nitelikli alanlarda hizmet verebileceğimiz fonksiyonel alanlara sahip bir hizmet binası için çok titiz çalışıyoruz.Planlı bir şekilde ilerleyen çalışmalarımızın neticesinde rahat ve kolay ulaşılabilen bir noktada hizmete sunacağımız yeni hizmet binamız için kazı çalışmalarımıza başladık, her hangi bir aksilik olmadan hem kazı işlemlerini hem de inşaat çalışmalarını başarıyla tamamlamayı Cenab-ı Allah hepimize nasip etsin inşallah.Çalışmalarımızı belirlenen çalışma takvimine uygun olarak ilerletip, hiçbir ayrıntıyı göz ardı etmeden, ilçemize yakışacak kaliteli bir eseri daha gelecek nesillere emanet etmek istiyoruz. Şu anda ilçemizin farklı noktalarında bulunan hizmet binalarımızı tek çatı altında toplayarak çözüm odaklı hizmet anlayışımızı daha sağlam bir zemine yerleştireceğiz. Toplam 21 bin 450 metrekarelik alanda inşa edilecek olan hizmet binamızda Başkan, Başkan Yardımcıları, Birim Müdürlerimizin odalarının yanı sıra meclis ve nikâh salonlarımız, toplantı salonlarımız, yemekhane, wc, lavabo, mescit, kütüphane, ısı kontrol merkezlerinin yanı sıra açık ve kapalı otoparklarımız yer alacaktır. Yeni Hizmet Binamız bulunduğu nokta itibariyle iç ve dış tasarımı, sosyal donatıları ve çevre düzenlemesiyle Yeşilyurt’umuzun gelişen yüzüne farklı anlamlar katacaktır. Bizler böylesine değerli bir yatırımı hizmete sunma noktasında sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.

KOCAELİ’NDEN ÇAĞRILAN FİRMAYA PAZARLIKLA VERİLMİŞ..
Bu arada, Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binası 1. Etap Yapım İşi için açık ihale düzenlenmediği, il dışından 2 firmanın davet edildiği, Kocaeli merkezli Mersa İnşaat- Dura Mühendislik Ortaklığı’na pazarlık usulü olarak işin verildiği bildirildi ve bu durum eleştirilere yolaçtı.

14 milyon 671 bin TL maliyet bedeli hesaplanan ancak pazarlıkla 9 milyon 536 bin TL’ye söz konusu firmaya verilen işin, ihale yerine pazarlık usulüyle verilme gerekçesi, 17 Temmuz’da imzalandığı anlaşılan ancak kamuoyuna bu konuda da herhangi bir bilgi verilmeyen sözleşmede, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” olarak açıklanırken, bu gerekçelerin hangisinin bu iş için geçerli olduğu anlaşılamadı.

Yeşilyurt Belediyesi’nden işin veriliş yöntemi ile ilgili olarak kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılması isteniyor.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Gedik kültür merkezi dedi ki:

  Başkan biz iflas ettik kötülükmü yaptık işi bitirdik teslim ettik 2 sene geçti derdimizi kimseye anlatamıyoruz
  Paramızı istiyoruz yaptıgımız bina uzun zamandır
  Kullanıyor reklamı yapılıyor baskan size ulaşamıyoruz
  Sesimizi duyun bizim hesabı kesin

 2. keklik dedi ki:

  kafasına gore ne ihalesi

 3. SMMM dedi ki:

  Kamu Alım İhale Platformunda 2020/338331 ihale kayıt numarası ile 07.07.2020 tarihinde saat 14:00 da KİK te yayınlanmış. Sonuç ilanı 21.07.2020 de yayınlanmış. Kamu ihale kanununun 21. maddesine göre de Covid 19 salgını dolayısıyla ihaleyi pazarlık usulüne uygun yapmış. Ayrıca 4 istekli ihale başvurusu yapmış 2 kişi arasında geçen ihale ilgili firmada kalmış. Yanlış anlaşılmasın partizan değilim. Malum partiye de oy vermiş değilim ama çok değil bir girin bakın derim Kamu alım platformuna

 4. Mehmet dedi ki:

  Bunların işi gücü bina dikmek binadan başka ne yaptılar kendilerine saray yaptılar o saraydan hizmet çıkmadıktan sonra bilmiyorum ne işe yarar malatyanin daha öncelikli sorunları var trafik işsizlik eğitim ekonomik her alanda sorunları var bunlarla ilgilenseniz daha iyi olur mevcut belediye binası iyi zaten …

 5. Umutlu dedi ki:

  selahattin başkan seçimden sonra yesiltepeye geldiğinde yeşilyurt belediyesini yesiltepeye yaptıracam diye konuştu.simdi eski ssk nin yerine yaptırıldığını gördük.bize umut veren bsehir başkanına daha oy vermem.

 6. Muhammed dedi ki:

  Maşallah böyle devam ne güzel valla:) çağır ver işi gitsin temiz iş

 7. Muhalif dedi ki:

  Hayat sitesinde oturuyorum.Simdiye kadar Akp ye oy vermiş değilim, dün Başkan ve ekibinin ağacı kesmeden nasıl kazı yapariz ve koruruz çabalarına uzaktan şahit oldum.cinari bu bakış açısından dolayı tebrik ederim.eger binayı güzel yaparsa akp ye bakış açım olumlu yönde değişecek.

 8. memur dedi ki:

  ortada illegal bir durum yok, malatyahaber neyin derdinde anlamıyorum…

 9. hilmi dedi ki:

  Söz yine dönüp dolaşıp Tevfik Fikretin mısralarına geliyor…

  Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak
  Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak
  Bugün mideler kavi, bugün çorbalar sıcak
  Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak…

  Yiyin efendiler yiyin,
  bu han-ı pür-neva sizin.
  Doyuncaya, tıksırıncaya,
  ÇATLAYINCAYA kadar yiyin.

 10. cafer canbay dedi ki:

  AKP Denilince kendi adamından başkasını tanımaz.

 11. Battalgazi44 dedi ki:

  Yeşilyurt Belediyesi, İtfaiye, Devlet Hastanesi, Emniyet Müdürlüğü, Maşti, Tapu hepsi aynı güzergahta sonra trafik keşmekeş diye yakınırlar. Bir şehir böyle plansız, programsız yönetilmemeli yazık!

 12. Vatandas dedi ki:

  O bölge park olacaktı.Hangi ara betona döndü?Yazık yahu
  Bu sebeple kan kaybediyorsunuz efendiler!Yapmayın
  Güzel hizmetler yapın,hizmet binası değil .Zaten bina vardi.Oradan hizmet yapılamıyor mu?

 13. Mehmet dedi ki:

  Sayın çınar malatyada inşaat işçisi yokmuki kaltınız başkalarına verdiniz işi burdaki işçi zıkkıömı yiyecek

 14. Mustafa dedi ki:

  4734 sayılı Kamu İhale Kanununda Pazarlık usulünün hangi hallerde kullanılacağı belirlenmiştir. Herhangi bir aciliyeti bulunmayan bu hizmet binası için pazarlık usulünün kullanılması doğru olmayabilir, araştırılmalıdır.

 15. muharrem dedi ki:

  Sayın Başkan Parasıyla ödül almıştı, ben hep söylüyorum vizyon yok dünyamız bu kadar ne olacak bakkaldan ,baytardan belediye başkanı olursa olacağı bu belediye başkanı mimar olmalı mühendis olmalı ..

 16. Mehmet dedi ki:

  Oraya belediye binası mı olur arkadaş minnacık yer artı trafik zaten sıkışıyor bir de o yapılırsa çöker trafik, yani yapacak yer mi yok git manas evlerinin oraya dünya kadar boş arazi var oraya kocaman güzel binanı yap otoparkını yap, her tarafı sıkış tıkış İş yapma dönemi geçti yapmayın etmeyin, tutmuşlar şekerin karşısındaki küçük arsaya da SGK binası yapıyorlar, trafiği düşünmeden iş yapılmaz bunu öğrenin artık

 17. Yusuf44 dedi ki:

  Kamuya çokta acil degil şu ortamda belediyeye bina yapmak nefüzelde anlatıyorlar 15 milyondu 9 milyon makam binası yapılıyor bunu bile ballandırarak anlatıyor
  Battal gazi yaparda yeşilyurt geri kalırmı durmak yok devamm

 18. Sami dedi ki:

  Cok iyi etmisler. Ihaleye verilen binalari da goruyoruz. 2-3 sene sonra tadilatlar, deprem guclendirmeleri basliyor. Ihaleyi en cok kiran aliyor ama nereden kar edecek herkes biliyor.

 19. Sedaa dedi ki:

  Hacı bey başkanlığı döneminde belediye binası yapıldı, yani eski sayılmaz kimlere ne amaçla yaptırıldı da o kadar masrafa rağmen depreme dayanıksız inşa edildi.!Selahattin gürkanın Battalgazi belediye binası gibi Çınar bey’de kendine bi saray inşa ettirir artık.
  (gereksiz kamu harcamalarını sorgulamanın vakti geldi geçiyor bile)

  1. Bilal dedi ki:

   Senin dunyadan haberin yok he bacim he

 20. Kaan dedi ki:

  EDİTÖR: Yorumunuz tümüyle silinmiştir

 21. Yeşilyurt dedi ki:

  Malatya haber siz fiyatı bırakın yerini haber yapın,şimdi bile trafik yetişmiyor orada belediye olunca nasıl olacak,bu kadar hesapsız kitapsız iş olur mu,altgeçit mi var orada yoksa köprü mü

 22. Ahmet dedi ki:

  Versay saraylarını geçti maşallah binalar… Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa diyor üstad. El insaf şehitlerinin duvarları sıvasız olan bu memlekette gerçekten bu binalar israf…

 23. Gercek haberci dedi ki:

  malatyahaberi tarafsız objektif habercilige davet ediyoruz.pazarlikla iş verilmeyeceğini liseli çocuk bile bilir.Yanli haber anlayışı için tebrik eder , basarilarinizin devamını dilerim

 24. Esnaf adam dedi ki:

  ihale tarihinde demir 3 lira bugün 4 lira .müteahhit bu fiyatlara yapar bitirirse madalya vermeli.

 25. Salih dedi ki:

  topsogutlu biri olarak yeşilyurt belediyesine işimiz düştüğünde 10binaya ayrı ayrı giderdik.bize yakın ve tek bina olması bizi sevindirdi.tesekkurler cinar

 26. Genc adam dedi ki:

  Covid Cavid Kovit atom karincayi durduramıyor,bir gün açılış bi gün temel bi gün yol işinde.bu nasıl iş?

 27. Musa dedi ki:

  Ben orda iş yapan esnaf olarak memnunum.afet toplanma alanı yazan arkadaş eskimalatyayi tavsiye etsin.o yeri biliyor.

 28. Mahmut dedi ki:

  Şeffaf belediyecilik nerede? Kendilerinin uygun gördüğü firmaları davet etmişler. Malatya’dan davet edilen firma var mıydı? Bir de, sözleşmenin 17 Temmuz’da yapıldığı belirtiliyor. Yeşilyurt Belediyesi, burayla ilgili birkaç bülten yayınlandı diye biliyorum. Neden bunlarda bu işin müteahhidinin seçildiği ile ilgili bilgi yoktu? Niye bu durum gizli tutuldu, kamuoyuna bilgi verilmedi zamanında? Burada yazmasa yine haberimiz olmayacaktı işin kime verildiğinden!!!!!

 29. Tr44 dedi ki:

  Arastırın hangi siyasinin yakınıymış bu el altından verilen firma yakındır kokusu çıkar belli dir
  kendi adamlarından başkasına iş
  Vermez lafada geldimi ümmetin hakkını kimseye
  Yedirmez çınar bey

 30. Musti dedi ki:

  İsiniz gucunuz kamu yararini engellemek boyle dusuncelerle insanlari yanlisa sevkediyorsunuz 15 milyonluk isi 9 milyona vermis daha nasil bir kamu yarari gozetilsin

  1. malatyalı dedi ki:

   acaba gerçekten 15 milyon mu, belki de 8 milyonluk işi 15 gösterip 9 a verdi.

  2. Zeki dedi ki:

   Zekana hayran kaldım , belki de iş 6 milyonluktur 🙂 önce 15 milyon de sonra 9 milyona ver , kanı yararı mi olmuş oluyor ?

 31. Tr44 dedi ki:

  Yeşilyurt bölgesin acil durum toplanma alanı yok
  Orayı yeşil alan ve toplanma alanı yapın binayı başka binyere yapın yeşilyurt betonyurt oldu nefes alacak
  Yer bırakmadınız lükse nekadar düşkün oldunuz buyüzden bidaha oy yok malatya teşkilatına

 32. Mustafa sait dedi ki:

  Kim İhalesiz vermis bilip bilmeden konusmayin pazarlik usulu de bir ihale seklidir kime verseydi diyarbakirin batan firmalarina mi vanli batik firmalara mi yaptirilsaydi

  1. malatyalı dedi ki:

   komik olmayın lütfen malatyanın bir sürü firması normal ihale ile hepsi de girip alabilirdi.

 33. abdulvahap dedi ki:

  gerçekten helal olsun kutluyorum ihalelerde ne pislikler döndüğünü çok iyi biliyoruz keşke böyle büyük yatırımlar hep bu şekilde verilse teşekkürler Yeşilyurt belediyesi

 34. Siyah Sancak dedi ki:

  Keşke yapmış olduğunuz haber gerçekten haber değeri taşısa. Yazınızın başlığı yanlış ve art niyet içermekte. Söz konusu iş ihalesiz verilmemiş; aksine ihale usullerinden bir tanesi ile ihale edilmiş(pazarlık usulü). Haber içeriğinden anlaşılacağı üzere ciddi bir kırım oranı ile de gerçek bir pazarlık yapılmış ve kamu yararı gözetilmiş. Bir kez de memlekete bir çivi çakanı, bir tuğla koyanı takdir edin be kardeşim. Kalıcı bir yatırım, rantabl bir yatırım, takdir edilmesi gerekir. Yeşilyurt Belediyesine yapacağı hayırlı hizmetlerde başarılar diliyorum. Sizleri de objektif haberciliğe davet ediyorum. Saygılarımla.

 35. Mustafa dedi ki:

  Cinar baskan yapmissa vardir bir bildigi bugun demir olmus 4 bin o paraya yapilmissa ihale opup basiniza koyun

 36. Haki dedi ki:

  yeşilyurtun binasının çürük olduğu söyleniyordu.gidip gelirken biz korkuyorduk çalışanları düşünemiyorum.yeni binanın yeri güzel olmuş.tebrikler

 37. Mete dedi ki:

  Cinar senin neyine git selahattn we osman baskan gibi otur calisma calisinca is alirsin boyle basina yaranamazsinn

 38. Ramoo dedi ki:

  Pazarlık usulü de bı ihale şekli degilmi?

 39. reel dedi ki:

  Ezanı susturamayacaksiniz,bayrağı indiremeyeceksiniz ,bu duruma itiraz eden hetocu dur vatan hayyinidir.Eyyyy malatyahaber bu nasıl haber.Başlık şu şekil olaydı ,Yeni hizmet binası için israf olmasın diye ihale duzenlenmedi eskinin m ucahiti yeninin m uteahhiti bi firmaya yapması için rica edildi

 40. Memleket sevdalısı dedi ki:

  Önemli olan memlekete kâr sağlamak. 14 milyon maliyet cikarilan bir iş 9 milyona yapilabiliyorsa bu güzel ir durum bence…

 41. ahmet dedi ki:

  bir millet düşünün ki.. kendi toprağına düşman olsun..tadilat yapılıp hastane devreye alınacağına ..beyefendilerin rahat yeri olsun yandaşlarına para akıtsınlar diye hastaneyi yıksınlar…

 42. Mert dedi ki:

  Eğer mevcut başkanlık binasının depremden dolayı riskli bina grubuna giriyorsa yeni binanın acil olarak ihale edilmesi normal bence

  1. Mektupvar dedi ki:

   Depremden dolayı riskli ise neden o kadar restorasyon yapıldı? Yüklü harcama yapıldı???

 43. Serap dedi ki:

  Binanın ihalesiz verilmesi yasalara uygunmu acaba bilen varmı?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."