SON DAKİKA

Boş Tarım Arazileri Ekonomiye Kazandırılacak

Boş Tarım Arazileri Ekonomiye Kazandırılacak

Malatya’da bu yıl, atıl, nadas ve boş olan tarım arazilerinin yeni projelerle ekonomiye kazandırılması sağlanacak. Yazlık ekiliş ile buğday üretimi artıyor ve atıl arazilerin değerlendirilmesi amacı ile hububat ve yağlı tohumlu bitkilerin ekilişi projeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. 10 bin dekar alanda proje üretimi yapılması planlandı.

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, 2021 yılında gerçekleştirilen projeler ile 2022 yılı uygulanacak projelerin değerlendirilmesi toplantısı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, İl Müdür Yardımcıları Ahmet Turan Karaca ve Ramazan Çolak, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, ilçe müdürleri ve teknik personel katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, "Düzenlediğimiz bu toplantıyla 2021 yılında yaptığımız tüm çalışmaların ve faaliyetlerimizin değerlendirmesini yapacağız. Varsa eksiklik ve aksaklıklarımız tespit edeceğiz ve bunların giderilmesini sağlayacağız. 2022 yılı içerinde hedefimiz, ilçelerimizde atıl, nadas ve boş arazi olan tarım arazilerinin yeni projelerle ekonomiye kazandırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

"10 bin dekar alanda proje üretimi yapılması planlandı"

Malatya genelinde bu yıl uygulanmak üzere müdürlüklerince hazırlanan, yazlık ekiliş ile buğday üretimi artıyor ve atıl arazilerin değerlendirilmesi amacı ile hububat ve yağlı tohumlu bitkilerin ekilişi projelerinin bakanlık tarafından onaylandığını bildiren Macit, “Bu projeler ile ekiliş programı yapılmayıp boş bırakılan arazilerin veya nadas alanlarının uygun münavebe planı ve ekim yöntemleri kullanılarak tarımsal üretime kazandırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda proje sahasında 10 bin dekar alanda üretim yapılması, araz açığı olan hububat üretiminde artış sağlanması, bitkisel üretimde yeni üretim tekniklerinin ve kültürel uygulamaların üreticilere ulaştırılması, kullanılacak sertifikalı tohum ile verim ve kalite artışı sağlanması, iklim değişikliğine uyum ve önlenmeye yönelik uygulamaların kapsamında bölgeye uyumlu çeşit kullanılarak verim artışının sağlanması hedeflenmektedir" dedi.

Katılımcıların görüş ve önerileri doğrultusunda projelerin uygulanma durumları belirlenerek toplantı sona erdi.

iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

2 yorum yapılmış

 • Ramazan (1 hafta önce)
  Hangi alan yapilan köy nere biz köylü olarak katıyor musunuz gibi gibi birçok soru eksik bu sadece karar alındı toplantı bitti gibi birşey benim on dönüm yerim boş ne para var tohum almaya nede gübre almaya ekemedim buna çare yok mu soyhaa
  0
  0
  Yanıtla
 • Turan (1 hafta önce)
  Sayın Müdürüm sizi severim yinede dayanamadım yorum yapacam. Neden araziler ekilemiyor? Bunun nedenini araştırın. Mazot, Gübre fiyatları ekilen arazinin giderlerini kaşılayacakmı ki. tohumluk Arpa ve Buğday hibe desteği dediniz geçen hafta Battalgazi İlçe Tarıma gittim başvuru yapamadım. Öyle şartlar altında destek mi olur 1. Şartı %50 hibe geri kalanı sen ödeyeceksin. 2. şart ekilecek yerin 40 dönümün altında olmayacak 3. şart Şubat ayında ekeceksin.......bunun neresi hibe. sadece bunları öğrenmem yeterli oldu. Oraya gitmekle pişman oldum.
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 08:15:20