Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Çok Şükür Bugünlere Kadar Geldik”

Gündem

09-12-2019 tarihinde yayınlandı.

“Çok Şükür Bugünlere Kadar Geldik”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Birlik Vakfı Malatya Şubesi tarafından düzenlenen ‘İrfan Akademisi’nin bu haftaki konuğu Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder oldu. ‘Şehir’ konusunun ele alındığı programda Başkan Osman Güder, şehirleşmenin yanı sıra ilçe genelinde yapılan yatırımlarla ilgili bilgiler aktardı.

Programın açılış konuşmasını yapan Birlik Vakfı Başkanı Sadi Ergül, “Bugün önemli bir misafirimizi ve önemli bir zamanda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kıymetli başkanımız göreve geldiği günden beri önemli hizmetler yapıyor. Bugünkü başlığımız ‘Şehir’. Mensup olduğumuz medeniyetimiz şehir medeniyetidir. Şehir, medeniyet demektir. Biz burada hemen yanı başımızda ecdadın bize inşa ettiği bir külliyenin yanındayız. Şehirler gerek Osmanlı da gerek Selçuklu da önce merkeze cami yapmak suretiyle bu medeniyeti inşa etmişlerdir. Yanına diğer birimleri inşa etmişlerdir. O hizmetler gittikçe büyümüştür. Biz bu medeniyeti özellikle Balkanlarda görüyoruz. Bugün Malatya medeniyete merkezlik eden, ecdadın burada hizmet ettiği bir şehirdeyiz ve memnunuz.” ifadelerini kullandı.

“NASIL HİZMET EDEBİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”
Uzun yıllardır siyasetin içerisinde yer aldığını ifade eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Malatya’da yüzde 70,46 civarın oy aldık. İlçelerde 1. olduk. Bu da bize yüklenen sorumluluğu arttırdı. 5 Nisan’da göreve başladık. Battalgazi’mize nasıl hizmet edebiliriz, bize oy verip bizi belediye başkanı olarak görmek isteyenlere neler yapabiliriz nasıl hizmet edebiliriz diye göreve başladık. Siyasette uzun süredir görev almam nedeniyle Malatya’nın 717 mahallesi var ise mübalağasız 700 tanesini gezmişimdir. Gezdiğiniz her yerde, karşılaştığınız herkes size değer katıyor. Hepsinden bir şey aldık ve bütün mahallelerle istişare ederek hangi mahallenin ne gibi ihtiyacı var, gelir düzeyleri nelerdir, öğrencileri nerede okuduğuna yönelik çalışmamız vardı. Belediye Başkanı olduktan sonra da defterimizi önümüze alarak neler yapabileceğimiz diye yola koyulduk.Bir önceki yıla oranla iller bankasından gelen gelirlerimiz oldukça düşmüş durumda. Giderleirmiz ise sabit 6 milyon liraya yakın bir giderimiz var buna rağmen hizmet götürmeye devam ediyoruz.Bir yerde yol yoksa yol yapmak zorundasınız, asfalt yoksa asfalt yapmak zorundasınız. Sosyal belediyeciliğin gereğini yerine getirmeniz gerekiyor. Çok şükür bugünlere kadar geldik”dedi.

“ALT KESİMİN OLDUĞU MAHALLELER ÖNCELİĞİMİZ”
‘Herkesime Hizmet’ vurgusu yapan Başkan Osman Güder, “Battalgazi’de ana hedefimiz mazlumun yanında olmak, fakir fukaraya sahip çıkmak, insanlar arasında oluşabilecek uçurumu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bu bizim öncelikli hedefimizdir. Çalışmalarımızda önceliğimiz özellikle fakir fukaranın bulunmuş olduğu merkez dışında kalan bölgelerimizdir. Hizmet almamış bölgelere öncelik verilmesi ve buraların belli bir düzeye çekilmesi gerekiyor. Bununla birlikte İmar problemlerimiz vardı. Mesela okul yaptırmak isterseniz şuan Battalgazi’de imar alanınız yok yaptıramıyorsunuz. Cami yaptırmak istiyorsunuz imarınız yok yaptıramıyorsunuz, park yapmak istiyorsunuz yapamıyorsunuz. Göreve geldiğimiz ilk günde beri Battalgazi Bölgesinin imarını bir an önce tamamlamamız gerektiğini söylüyorduk ve söylemeye devam ediyoruz. Fiziksel mekanların oluşturulması için imarın çözülmesi lazım. İmarla birlikte altyapının çözülmesi lazım. İkinci önceliğimiz oradaki genç, dinamik insanımıza sahip çıkmamız gerekiyordu. Bu bağlamda, elimizdeki Hanımınçiftliği ve Orduzu Belediye binalarımızı hem gençlerimizi üniversiteye hazırlamak, değişik dallarda o gençlerimizi yönlendirmek. Yönlendirirken de Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Milli Eğitim ve Diyanet gibi kurum ve kuruluşlarımızdan destek almaktı. Buranın yeri 2 yıllığına Turgut Özal Üniversitesine Havacılık Meslek Yüksek Okulu yapılması için tahsis edilmişti. 2 yıl tahsis süresi biz geldiğimize bitmek üzereydi ve bu süre doldu. Ama Turgut Özal Üniversitesi bir şey yapamadı. Bakın altını çizerek tekrar söylüyorum Yapmadı demiyorum yapamadı. imkanlar ve koşullardan dolayı yapamadı. Bu süreçte bizde Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile görüştük. Burada Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız İhsan Selim Baydaş abimize gençleri spora ve bu tür faaliyetlere yönlendirme adına bizim buna ihtiyacımız olduğunu kendileriyle paylaştık. Kendileri de Battalgazi’ye Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerinden 10 milyon para aktarabileceğini ifade etti. Bizde nasip olursa Hanımınçiftliği Belediye binamızı bir külliyeye çevirerek, oraya öğrencileri getirerek onlara sahip çıkmaya çalışacağız. Orduzu’da bu projemiz vardı. Maalesef Orduzu’da binanın şuan deprem açısından uygun olmadığı ve en ufak bir depremde sıkıntı olabileceği fikri ortaya çıktı. Bizde o binayı yıkarak, yerine inşallah Gençlik ve Etüt Merkezi yapacağız ve Ordumuza kazandıracağız. Umut ediyoruz ki Battalgazi, daha önceki Battalgazi’den farklı olacak. İmarı biten, arsaların değerlendiği, insanların göçe mecbur kalmadığı, istek ve taleplerin karşılandığı bir Battalgazi’nin gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

“ARSLANTEPE’YE TURİST ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Arslantepe hakkında da katılımcılara bilgiler veren Başkan Güder, “Selahattin Başkanımızın 2014’te başlatmış olduğu ve 2019’da bizim kalıcı listeye girilmesi için çalışma yapmış olduğumuz Arslantepe var. Onunla alakalı olarak ciddi çalışmalar yapıyoruz. Amacımız burayı Kalıcı Dünya Kültürel Miras listesine koymak. Listeye konulduğunda özellikle tur güzergahları belirlenirken, kalıcı listede olan güzergahlar seçiliyor. Harput’a geliyorlar, Malatya’ya gelmiyorlar, Sivas’a geliyorlar Malatya’ya gelmiyorlar. Kayseri’ye geliyorlar Malatya’ya gelmiyorlar. Kopuk ağını birleştirmemiz lazım.” dedi.

Konuşmaların ardından Birlik Vakfında düzenlenen program soru cevap şeklinde devam etti.

Bülten

güder birlikvakfı

güder birlikvakfı1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
vahap ortaç

KAYHAN BEY
Birlik vakfının üyesi aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi olmaktan şeref duyarım.
Aynı zamanda 3 derneğin başkanı bir vakfın ve bir siyasi partininde üyesiyim ve sosyal konularda çalışmaktayım.
Turgut Özal üniversitesinin vakıfla özdeşleştirmenizi ayrıca bize gurur vermekte demek ki millet yararına çalışıyoruz ne güzel.
Birincisi Memlekete üniversite açmak kadar güzel ne olabilir ki vakıf olarak oranın bir kısmına talip olmak şuç degil velevki bizim dışımızda en az 4 vakıf daha talip olmuştur.
Turgut Özal üniversitesine tahsisi nede sevinmişizdir.
Battalgazi Muhtarlar Der.Başkanı ve battalgazinin muhtarı olarak
Bizim itirazımız Rektörlük binasının ve birkaç fakültenin oraya taşınmasıdır.
size kim nasıl bilgi verdi bilmiyorum 5332270536 telefonum arayabilirsiniz.
Malatya’nın her noktasına yapılan çalışma bizim için önemlidir
Biz memleket sevdalısıyız
Üniversite taşınmıyor diyorlar ama alttan işi bitirmişler. Yok bir fakülte gidecek diyorlar ama tepkileri azaltmak için öyle diyorlar. Kanaatimce üniversitenin rektörlük ve idari işlerinin batıya gitmesi doğru değil. Gelişmiş ülkelerde üniversiteler yeşillik içinde ferah ve gürültüsüz yerde olur. Bu bakımdan battalgazi kampusü idealdır. Taşınma olayının arkasında rant olmasın? orayı inceleyin
teknik fakülteninde kurulmasına vakıf üniversitesinin şehirde olmasına itirazımız yok.

Mehmet

Battalgazi 5 yıl kaybetmiştir.Malatyamıza yazık olmuştur.Gerçekten üzülmemek elde değil.Bilgili,dürüst,vizyon sahibi,mühendis bir Malatya evladı getirilmedi.Yemekten yemeğe,davetlere,düğünlere boş işlerle meşgul olacaklar.AKP kurulduğundan beri İlçe Başkanı olduğu için Belediye Başkanı yapılırsa olacağı budur.Kadrosuna bakarsanız Malatyamıza hizmet getiremeyeceği belli oluyor.

Kayhan

Battalgazi Belediye Başkanı Osman GÜDER’in Turgut Özal Üniversitesi ile ilgili yanlış bilgi verdiği adres çok önemli. Beylerderesindeki yerleşke FETÖden alındıktan sonra bazı kişiler özel vakıf üniversitesi kurmak için bu arsaya talipli olmuştu. Bugün üniversite ile ilgili tüm kavgaların ana nedeni bu özel vakıf üniversitesi işidir. Bunlardan birisi de Birlik Vakfı’dır. Sanırım halen aynı rüyayı görüp duruyorlar. Turgut Özal Üniversitesinin taşınması konusunda kargaları bile güldürecek ifadeler kullanan Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı zatta aynı gruptandır, vakfın yönetiminde bulunmaktadır. ŞİMDİ DAHA NET ANLAŞILDIMI ?

vahap ortaç

Müslümanların öncü şahsiyetlerini bekleyen en büyük tehlike etraflarının dalkavuklarla çevrilme tehlikesidir. Ne siz başkasının dalkavuğu olunuz ve ne de başkalarının size dalkavukluk yapmasına izin veriniz. Eğer biri sizi yüzünüze karşı methedecekse sizin ona iyilik yapıp yapmadığınıza bakınız. Eğer iyiliğinizin dokunduğu kimseden gelirse ikram ve övgüyü kabul ediniz, eğer iyiliğinizin dokunmadığı bir kimseden gelmişse Sevgili Nebi’nin tavsiyesiyle “onun yüzüne toprak saçınız” ve o methiyeyi kabul etmeyiniz. Bu Allah Rasulü’nün koyduğu nebevi ölçüdür.

Ahmet

Yalan söylüyor demiyorum, ama yanlış bilgi veriyor. Osman bey diyorlar ki, “uranın yeri 2 yıllığına Turgut Özal Üniversitesine Havacılık Meslek Yüksek Okulu yapılması için tahsis edilmişti. 2 yıl tahsis süresi biz geldiğimize bitmek üzereydi ve bu süre doldu. Ama Turgut Özal Üniversitesi bir şey yapamadı. Bakın altını çizerek tekrar söylüyorum Yapmadı demiyorum yapamadı.”
E be adam, ayıp değil mi, niye yanlış bilgi veriyorsunuz, üniversite kurulalı daha 2 yıl olmadı. Sen daha 1 yıllık başkan olmadın. 1 yılın dolmadan kamuoyuna yanlış bilgi vermeyi alışkanlık haline getirmen çok garip. Evet orası 2 yıl önce Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne verilmesi gündeme gelmişti ama öyle bir karar alınmadı. Yani Turgut Özal Üniversitesi ile ilgili karar ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi düşünceleri aynı değil. Yazık, çok yazık. Yakışmıyor osman bey yakışmıyor.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Galatasaray 15 6 5 4 21 19 2 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Kayserispor 15 5 4 6 20 22 -2 19
Altay 15 5 3 7 20 23 -3 18
Antalyaspor 15 5 3 7 18 22 -4 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...