SON DAKİKA

DSİ Genel Müdüründen Toplulaştırma Açıklaması

DSİ Genel Müdüründen Toplulaştırma Açıklaması

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlü Mevlüt Aydın tarafından yapılan açıklamada, Malatya’da ve bölgede yapılan arazi toplulaştırma çalışmaları hakkında da bilgi verildi.

"Dünya nüfusunun hızla artmasına rağmen tarım yapılabilecek alanları artırma imkânı bulunmamaktadır." denilen açıklamada, "Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine “Arazi Toplulaştırması” denilmektedir." bilgisine yer verildi.

Arazi toplulaştırma çalışmalarının amacıyla ilgili olarak; "Tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenleyerek, daha az zaman, iş gücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir." denildi.

"Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir." denilen açıklamada daha sonra şu ifadelere yer verildi;

Malatya’da Toplulaştırma

2018 yılına kadar değişik kurum ve kuruluşlar tarafından Malatya’da 138 935 hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bu zamana kadar 26 885 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır. Malatya’da bugün itibari ile 63 975 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 135 096 hektar alanın 2019 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.

Bölgemizdeki 80 821 Hektar Alanda Tapu Tescil İşlemleri Tamamlanmıştır 

DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüze devir işlemlerinin gerçekleştirildiği 28.04.2018 tarihinden itibaren süratle alt yapı çalışmaları tamamlanmış ve bu zamana kadar 15 281 806 TL ödeme harcama gerçekleştirilerek Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Bölge Müdürlüğümüz sınırları dâhilinde (Elazığ, Malatya ve Bingöl) toplamda 20 005 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır.  ‘dedi.

Bölgemizde 6603 Hektar Alanda Tarla İçi Drenaj İmalatı Yapıldı

Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işleri yapıldığını da açıklayan Genel Müdür Aydın,’ Bölge Müdürlüğümüze devri gerçekleşen 2 adet tarla içi drenaj projesi bulunmaktadır. Projeler kapsamında; taban suyunun yükselmesi ile drenaj problemi meydana gelen sahalarda kapalı drenaj kanalları uygulanarak taban suyunun bitki kök bölgesinin altına çekilmesi, kapalı drenaj kanallarının bağlı olduğu ana drenaj kanalları temizlenmesi, tuzlu ve alkali sahalarda arazi ıslahının yapılması sağlanacaktır. Toplamda 652.5 hektar alanda tarla içi kapalı sistem drenaj imalatı yapılmıştır. Bu güne kadar 2 proje dâhilinde 6603,5 ha alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2021 yılı sonuna kadar 16 000 hektar alanda tarla içi drenajının yapılarak arazilerin ıslah edilmesi hedeflenmektedir. ’dedi.

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalmaktadır. Yani arazi sınırlarından geçirilmektedir. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmekte olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, ‘Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır. ’dedi.

Arazi Toplulaştırması Modern Sulama Metotlarının Uygulanmasını Kolaylaştırır

Arazi toplulaştırma çalışmalarının ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacağını ifade eden Genel Müdür Aydın,’ Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır.  ‘’dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi."

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

9 yorum yapılmış

 • Gören (2 yıl önce)
  Araziyi toplulaştırdınız ama toplumu ayrıştırdınız yazık!!!
  0
  0
  Yanıtla
 • VAİZİN OĞLU (2 yıl önce)Gören isimli kullanıcı yorumuna
  NE OLDU Kİ KİM NE YAPTI? BIRAKIN ŞU ACİZ ÇARESİZ MUHALEFET AĞIZLARINI EZBERE KONUŞMAYIN! ŞU AN SEN TOPLUMU AYRIŞTIRIYORSUN YAPTIĞININ FARKINDA BİLE DEĞİLSİN...
  0
  0
  Yanıtla
 • salim eker (2 yıl önce)
  Adana kozan ilçesi kuyuluk köyünde 2015 yılında arazi toplulaştırma ve yeraltı sulama projesi ihalesi yapılmış olup bitim tarihi 2018 temmuz ayı olmasına rağmen şu güne kadar bırakın suyu arazi toplulaştırma işlemi bile yapılamamış tir. Çiftçi vatandaşlarının sorununa bir türlü çare bulunamıyor...
  0
  0
  Yanıtla
 • Fatih (2 yıl önce)
  Yazıhan 3.etap hikaye oldu galiba???
  0
  0
  Yanıtla
 • yusuf topcu (2 yıl önce)Fatih isimli kullanıcı yorumuna
  3 cü etap dediğiniz yer neresi
  0
  0
  Yanıtla
 • Gözene (2 yıl önce)
  Toplulaştırma adı altında arazileri çıkmaza soktular oluklu incecik mezrasında araziler birbirine karıştı dikili alanda toplulaştırma olurmu olmaz ama yaptılar milletin emeğini hiçe saydılar komşularla anlaşamıyoruz mahkemelik olmuşuz ne olacak bu işin sonu müdür bey cevap verecekmisin.
  0
  0
  Yanıtla
 • Göz (2 yıl önce)
  Arazi.toplulaştırmaymış siz işmi yaptığınızı zannediyorsunuz yeşilyurt oluklu incecik mezrasına gelin bir zahmet de ne yaptığınıza bi bakın araziler birbirine karışmış burdaki tapu bin metre mesafeyle yer değişmiş on beş yirmi yaşındaki bahçe emek çekilmiş yetiştirilmiş ne çilelerle, beş dönüm on dönüm alıp başkasına verilmiş hazine arazisi bir yerde toplanmış onuda kime peşkeş çekecekler Allah bilir çifçiler mahkemelik olmuş kavga dövüş kimin umurunda.
  0
  0
  Yanıtla
 • bayram (2 yıl önce)
  DSİ Genel Müdürü herhalde siyasete atılacak.DSİ olarak susuz arazilere suyu götürebildinmi? Suyu olan bölgeye suyu veriyorsun beleş fiatına. Biz alıyoruz ateş pahasına suyu yani tonu 2.5 Tl. Lütfen Genel Müdürüm el atsan Yeniköy,Çiftlik,Yenice,Hacıyusuflar,Bulguru bölgeleri.Bir el atsan.
  0
  0
  Yanıtla
 • Drejanli (2 yıl önce)
  Sayın genel müdür sağlıklı sulama dan bahsetmiş.Maalesef Yazıhan Recai Kutan barajından sulama henüz randımanlı çalışmıyor.????
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-26 10:56:50